Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 marca 2022 r., sygn. IV SA/Po 1032/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann Sędzia WSA Maria Grzymisławska-Cybulska (spr.) Asesor sądowy WSA Sebastian Michalski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 marca 2022 r. sprawy ze skargi Ł. S. na decyzję Rektora Politechniki P. z dnia [...] października 2021 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy studentów oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] października 2021 r. nr [...] Rektor Uniwersytetu/Politechniki/Akademii utrzymał w mocy decyzję podpisaną przez Prodziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki P. z dnia [...] września 2021 r. o skreśleniu Ł. S. nr [...] z listy studentów kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka z dniem [...] września 2021 r.
Powyższe decyzje wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Decyzją upoważnionego przez Rektora Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu z dnia [...] października 2020 r. Ł. S. został skreślony z listy studentów stacjonarnych Politechniki P. na kierunku "Lotnictwo i kosmonautyka" o specjalności pilotażu statków powietrznych.
Odwołanie od powyższej decyzji wniósł Ł. S..
Rektor Uniwersytetu/Politechniki/Akademii decyzją z dnia [...] stycznia 2021 r., nr [...], działając na podstawie art. 108 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo utrzymał w mocy decyzję z dnia [...] października 2020 r. o skreśleniu Ł. S. z listy studentów Politechniki P. Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu.
Skargę na powyższą decyzję wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu Ł. S. reprezentowany przez zawodowego pełnomocnika, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 15 lipca 2021 r. sygn. IV SA/Po 265/21 uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] października 2020 r. o skreśleniu Ł. S. z listy studentów Politechniki P. Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu.
W uzasadnieniu wyroku wskazano, że akta są niepełne i zawierają braki. Wskazano, że zaskarżona decyzja została podpisana przez Prorektor ds. studenckich i kształcenia Politechniki P. , a z akt sprawy nie wynika, czy Prorektor posiadał upoważnienie do działania w imieniu Rektora. Dalej Sąd wskazał, że w uzasadnieniach decyzji organy obu instancji w sposób lakoniczny, a wręcz szczątkowy, opisały stan faktyczny sprawy. Podkreślono, że podstawy prawne zaskarżonych decyzji są rozbieżne, a w przypadku decyzji I instancji nie opisano w jakikolwiek sposób stanu faktycznego sprawy. Sąd zaakcentował, że skoro skreślenie z listy studentów następuje w drodze decyzji administracyjnej, to zastosowanie do całego postępowania znajdują przepisy K.p.a. Decyzja o skreśleniu z listy studentów jest indywidualnym aktem administracyjnym, do którego stosuje się odpowiednio przepisy K.p.a. Odpowiednie stosowanie K.p.a polega na zachowaniu przez organ minimum procedury administracyjnej niezbędnej do załatwienia sprawy i zagwarantowania ustawowych uprawnień strony, co oznacza chociażby, że uzasadnienie decyzji o skreśleniu studenta z listy studentów powinno odpowiadać dwóm kryteriom, a mianowicie pozwolić studentowi na obronę jego interesów, zaś sądowi na przeprowadzenie skutecznej kontroli sądowadministracyjnej. Przy czym wskazano, że skreślenie z listy studentów na podstawie art. 108 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym ma charakter fakultatywny i uznaniowy. W tym przypadku z uwagi na uznaniowość decyzji wymaga ona szczególnie wnikliwego wyjaśnienia sprawy i rzetelnego, dokładnego uzasadnienia decyzji zawierającego pełne ustalenie stanu faktycznego, wskazującego prawidłową podstawę prawną jej wydania oraz wyjaśniającego szczegółowo motywy i przesłanki na podstawie których organ wydał taką, a nie inną decyzję .