Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 marca 2022 r., sygn. I SA/Po 535/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie WSA Karol Pawlicki WSA Barbara Rennert (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 09 marca 2022 r. sprawy ze skargi [...] Spółka akcyjna" Spółka komandytowa z siedzibą w [...] na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] maja 2021 r. " A. SPÓŁKA AKCYJNA" spółka komandytowa w [...] wniosła skargę na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z [...] kwietnia 2021 r. nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie z [...] lutego 2021 r. nr [...] o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Powyższa skarga została wywiedziona na tle stanu faktycznego sprawy, w której skarżąca wniosła o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z nabyciem przez spółkę nieruchomości. Przedstawiając stan faktyczny skarżąca wskazała, że prowadzi działalność przede wszystkim w zakresie sprzedaży działek wchodzących w skład nieruchomości do niej należących. Na podstawie umowy sprzedaży skarżąca [...] maja 2019 r. nabyła nieruchomość gruntową w G. , gmina K.. Strony umowy zgodnie postanowiły, że wydanie nieruchomości nie nastąpi wraz z podpisaniem umowy sprzedaży, lecz w terminie późniejszym, etapami - osobno dla każdej z działek. Zgodnie z postanowieniem umowy sprzedaży, na podstawie sporządzanych protokołów zdawczo-odbiorczych strony sukcesywnie realizowały wydawanie gruntów, dokonując po każdym wydaniu rozliczenia podatku od towarów i usług. Strony przyjęły, że momentem powstania obowiązku podatkowego jest moment wydania nieruchomości, traktowany jako dostawa towaru, a nie moment podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność. W związku z powyższym opisem skarżąca spytała, czy w opisanym stanie faktycznym momentem powstania obowiązku podatkowego w zakresie VAT jest moment wydania nieruchomości, czy chwila aktu notarialnego przenoszącego własność?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00