Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 8 marca 2022 r., sygn. II SA/Op 6/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz (spr.) Sędzia WSA Beata Kozicka Protokolant Marta Gajowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2022 r. sprawy ze skargi W. F. i B. F. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno - Skarbowego w O. z dnia [...],nr [...], 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. na rzecz skarżących W. F. i B. F. solidarnie kwotę 4034 (cztery tysiące trzydzieści cztery) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez W. F. i B. F. (zwanych dalej też "skarżącymi"), reprezentowanych przez pełnomocnika – adwokata D. K., jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. (zwanego dalej też "organem odwoławczym") z dnia [...], nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w O. z dnia [...], nr [...], którą nałożono na skarżących karę pieniężną w wysokości 10.600 zł z tytułu naruszenia przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140, z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą.

Skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 18 marca 2021 r., o godzinie 22:45, na drodze wojewódzkiej nr [...] w miejscowości C. funkcjonariusze służby celno-skarbowej zatrzymali do kontroli drogowej A. O., kierującego zestawem pojazdów nr rej.: [...], który wykonywał przewóz drogowy rzeczy w imieniu i na rzecz W. F. i B. F., prowadzących działalność gospodarczą pod nazwą "A Spółka Cywilna". Kontrola utrwalona została w protokole kontroli nr [...], z którego wynika, że kierowca okazał wypisy z zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego - 2 szt., dowody rejestracyjne, prawo jazdy, kartę pobytu, dokumenty przewozowe i kartę kierowcy. W wyniku analizy zapisów zawartych na okazanych dokumentach przewozowych stwierdzono, że kierujący przewozi odpady (paliwo alternatywne). Ustalono, że pojazd nie posiadał oznakowania na jego zewnętrznej powierzchni. Wewnątrz pojazdu "za szybą" znajdowała się tabliczka z napisem "odpady" o mniejszych rozmiarach. Ponadto analiza danych zawartych na okazanej karcie kierowcy wykazała, że w dniu 9 marca 2021 r. A. O. przekroczył maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez wymaganej przerwy o 8 min. Prowadząc pojazd przez 4 godz. i 38 min, w okresie od 09:16 do 16:43, kierowca odebrał tylko 2 przerwy 15-minutowe: 13:22-13:53 i 15:55-14:10. Podczas kontroli nie okazał dokumentu uzasadniającego odstąpienie od przestrzegania norm czasu prowadzenia pojazdu, wymaganych przerw lub odpoczynków. Analiza danych zawartych na karcie kierowcy, wykazała również brak okresów aktywności na karcie w okresach:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00