Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 marca 2022 r., sygn. III FSK 410/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA Anna Dalkowska, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 czerwca 2018 r. sygn. akt I SA/Gl 1355/17 w sprawie ze skargi E. F. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 29 września 2017 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. F. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 czerwca 2018 r., sygn. akt I SA/Gl 1355/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę E. F. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 29 września 2017 r. nr [...] [...] w przedmiocie ulg płatniczych - umorzenia zaległości podatkowej. Sąd podzielił ocenę organów podatkowych, które uznały, że skarżący był w stanie wywiązać się z obowiązku zapłaty przedmiotowej należności podatkowej, a sukcesywna spłata zaległości nie zagroziłaby jego egzystencji, w takim znaczeniu, że zmuszony byłby korzystać ze środków pomocy społecznej. Sąd podkreślił, że skarżący spłaca szereg zobowiązań cywilnoprawnych, które nie powinny być uprzywilejowane względem zobowiązań publicznoprawnych. Z wyliczeń organów wynika, że po odjęciu kwoty stałych miesięcznych wydatków gospodarstwa domowego dysponował kwotą ok. 700 zł, którą mógł przeznaczyć na spłatę zaległości, choćby w dogodnych dla siebie ratach. Jednakże wniosku o rozłożenie zaległości podatkowej na raty nie złożył, pomimo wskazania takiej możliwości przez organ I instancji.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wywiódł skarżący. Zaskarżonemu wyrokowi zarzucił:

I. na podstawie przepisu art. 174 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej "p.p.s.a.") naruszenie prawa materialnego, a mianowicie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00