Wyrok WSA w Lublinie z dnia 1 marca 2022 r., sygn. II SA/Lu 827/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc – Malec (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia NSA Grażyna Pawlos – Janusz Asesor sądowy Brygida Myszyńska - Guziur po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 1 marca 2022 r. sprawy ze skargi R. S. na decyzję Dyrektora Zakładu Karnego z dnia [...] września 2021r., nr [...] w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej I. oddala skargę; II. przyznaje radcy prawnemu P. B. - W. od Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie kwotę [...]zł ([...]), w tym [...] zł ([...]) tytułem wynagrodzenia za pomoc prawną udzieloną z urzędu.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] września 2021r., [...] Dyrektor Zakładu Karnego utrzymał w mocy wydaną na podstawie art. 16 i art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2020 r., poz. 2176), dalej jako "u.d.i.p." decyzję Dyrektora Zakładu Karnego w H. z dnia [...] lipca 2021r. o odmowie udostępnienia R. S. na wniosek z 10 czerwca 2021r. informacji publicznej w postaci ilości zgód wydanych w Zakładzie Karnym w H. na posiadanie przez skazanych konsoli do gier w okresie od 1 stycznia 2021 r. do dnia rozpatrzenia wniosku z podziałem na miesiące.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że przed wydaniem decyzji odmownej skarżący został pisemnie wezwany (w dniu 1 lipca 2021 r.) do wykazania w zakreślonym terminie szczególnego interesu publicznego, z uwagi na to, że żądane informacje wymagają przetworzenia; skarżący wezwania jednak nie wykonał.
W odwołaniu skarżący kwestionował taką kwalifikację spornej informacji i podnosił, że informacja ta znajduje się w prowadzonej przez organ ewidencji próśb i sporządzanych raportach.
Dyrektor Zakładu Karnego nie podzielił stanowiska skarżącego, przyznając jednocześnie, że informacja dotycząca ilości zezwoleń wydanych przez Dyrektora Zakładu Karnego w [...] na posiadanie w celi mieszkalnej konsoli do gier jest informacją publiczną w rozumieniu w rozumieniu art. 1 ust. 1 w zw. art. 6 ust. 1 pkt 3 lit. d u.d.i.p., gdyż zgodnie z art. 110 a § 2 k.k.w. dyrektor zakładu karnego może zezwolić skazanemu na posiadanie w celi sprzętu audiowizualnego, komputerowego oraz innych przedmiotów, jeżeli posiadanie tych przedmiotów nie narusza zasad porządku i bezpieczeństwa obowiązujących w zakładzie karnym. Uwzględnienie wniosku skarżącego dotyczącego wydania takich zezwoleń wymagałoby jednak od organu podjęcia wielu czynności, dodatkowych sił i środków, a więc przetworzenia posiadanych informacji prostych: wymaga bowiem przeglądu ok. 370 próśb, wyselekcjonowania spraw odpowiadającym kryteriom wskazanym we wniosku, podziału spraw według daty ich załatwienia oraz sporządzenia zestawienia. Wszystkie te czynności prowadzą do wytworzenia nowego dokumentu o odmiennej od pierwotnej postaci (informacja przetworzona). Zakład Karny w H. prowadzi ewidencję próśb zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobów załatwienia wniosków, skarg i próśb osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych (Dz.U. z 2013 r., poz. 647), jednak zgodnie z § 11 ww. rozporządzenia, powyższa ewidencja dotyczy próśb wpływających do jednostki. Ustalono, że w okresie objętym wnioskiem, do jednostki nie wpłynęła żadna prośba o wydanie zezwolenia na podstawie art. 110a § 2 k.k.w. Ewentualne prośby w tym zakresie złożyli osadzenie przebywający już w jednostce penitencjarnej, dlatego udostępnienie informacji zgodnie z wnioskiem wymagałoby jej wytworzenia poprzez przegląd całego zbioru dokumentów próśb załatwionych pozytywnie o wydanie z magazynu rzeczy własnych osadzonych określonych przedmiotów i selekcję próśb dotyczących udzielenia zezwolenia na posiadanie w celi konsoli do gier, wnoszonych przez skazanych przebywających w Zakładzie Karnym w H., a więc niepodlegających ewidencji. Udzielenie spornej informacji zgodnie z wnioskiem skarżącego wymagałoby znacznego nakładu pracy, zaś Dyrektor Zakładu Karnego w H. nie posiada wyspecjalizowanej w tym zakresie komórki, czy pracownika.