Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Gd 492/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Asesor WSA Jakub Chojnacki Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Joanna Mierzejewska po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2024 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi "A" Spółka z o.o. z siedzibą w Ł. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia 20 marca 2023 r. nr GD.RUZ.4219.38.2022.3.IG w przedmiocie legalizacji urządzeń wodnych. 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Zarządu Zlewni w Elblągu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia 22 sierpnia 2022 r. nr GD.ZUZ.2.4217.1.2022.JD, 2. zasądza od Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na rzecz strony skarżącej kwotę 797 (siedemset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Skarga M. Spółki z o.o. (dalej jako Spółka lub skarżąca) na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (dalej także jako Dyrektor RZGW) z 20 marca 2023 r. w przedmiocie legalizacji urządzenia wodnego wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Wnioskiem z 8 lutego 2022 r. Spółka wystąpiła do Dyrektora Zarządu Zlewni w Elblągu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (dalej: "organ pierwszej instancji") o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na usługę wodną polegającą na odprowadzaniu wód opadowych i roztopowych z działek [...] i [...] w obrębie [...] gm. Ł. za pośrednictwem istniejących wylotów W1, W2, W3 i W4, zlokalizowanych na działce nr [...] w obrębie [...].
Wnioskodawca wystąpił następnie o legalizację urządzeń wodnych – wylotów W1, W2, W3 i W4.
Decyzją z 12 marca 2021 r. organ I instancji, na podstawie art. 190 ust. 1 i 2 oraz art. 397 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (t. j. Dz.U. z 2020 r., poz. 310 ze zm.) - dalej: "Prawo wodne", w punkcie 1 odmówił legalizacji wlotów W1, W2 i W4, z uwagi na niezgodność planowanego zamierzenia z planem miejscowym. Organ I instancji udzielił natomiast w punkcie 2 legalizacji wylotu nr W3. W dalszych punktach rozstrzygnięcia ustalona została wysokość opłaty legalizacyjnej wylotu W3 w wysokości 4757,52 zł (pkt 3), którą należy wpłacić w terminie 14 dni od uprawomocnienia się decyzji o legalizacji na podany rachunek bankowy (pkt 4). Zobowiązano przy tym stronę do bieżącego utrzymania, konserwacji oraz napraw urządzenia wodnego oraz pokrycia ewentualnych strat i usunięcia szkód powstałych w związku z korzystaniem z przedmiotowego urządzenia (pkt 5). Jednocześnie wskazano, że pozwolenie wodnoprawne nie rodzi praw do nieruchomości i urządzeń wodnych koniecznych do jego realizacji oraz nie narusza praw własności i uprawnień osób trzecich przysługujących wobec tych nieruchomości i urządzeń (pkt 6).