Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Sz 916/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj Sędziowie Sędzia WSA Wiesław Drabik (spr.), Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 7 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 24 sierpnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Burmistrz [...] decyzją z dnia 6 kwietnia 2023 r. nr [...] na podstawie art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego, art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 390, dalej jako "u.ś.r."), rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i o świadczeniach o ustalenie prawa do świadczenia rodzinnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1466) odmówił M. G., (dalej jako "wnioskodawca", "skarżąca"), przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną ciotką, T. S..

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że M. G. jest siostrzenicą T. S., i nie jest osobą, na której zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ciąży obowiązek alimentacyjny art. 17 ust. 1 u.ś.r. wymienia jako kategorię osób uprawnionych do otrzymywania świadczenia alimentacyjnego osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, co uregulowane zostało w dziale III ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej jak k.r.o.). Organ I instancji przytoczył treść art. 128 wyżej wskazanej ustawy zgodnie, z którym obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Wnioskodawczyni jest spokrewniona z T. S. w linii bocznej, co za tym idzie nie należy ona do kategorii osób potencjalnie uprawnionych do pobierania wnioskowanego świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00