Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 lutego 2022 r., sygn. II SA/Wa 4028/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karolina Kisielewicz, Sędzia WSA Joanna Kruszewska-Grońska (spr.), Asesor WSA Michał Sułkowski, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 25 lutego 2022 r. sprawy ze skargi R. G. na postanowienie Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżonym w niniejszej sprawie postanowieniem z [...] listopada 2021 r. nr [...] Komendant Główny Straży Granicznej (dalej: "KGSG", "organ drugiej instancji"), na podstawie art. 144 w związku z art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.; dalej: "k.p.a."), po rozpoznaniu zażalenia R. G. (dalej: "skarżący", "funkcjonariusz"), utrzymał w mocy postanowienie Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej (dalej: "Komendant [...]OSG", "organ pierwszej instancji") z [...] września 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia stwierdzającego pełnienie przez funkcjonariusza w okresie od [...] maja 2007 r. do [...] października 2012 r. służby w charakterze sapera.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wnioskiem z [...] sierpnia 2021 r. skarżący, powołując się na art. 217 w związku z art. 6, art. 7, art. 8, art. 9, art. 10 i art. 12 k.p.a. oraz § 3 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej (Dz. U. z 2020 r., poz. 1611; dalej: "rozporządzenie RM"), wystąpił do Komendanta [...]OSG o wydanie, w dwóch egzemplarzach, zaświadczenia o pełnieniu służby bezpośrednio w charakterze sapera, ponieważ brał udział w lokalizowaniu, rozpoznawaniu, transporcie, niszczeniu materiałów wybuchowych lub neutralizacji urządzeń wybuchowych, w tym samodziałowych lub ich atrap - co najmniej przez 12 dni w ciągu roku - w okresie od [...] maja 2007 r. do [...] października 2012 r. Funkcjonariusz dodał, że za służbę pełnioną w charakterze sapera uważa się również wykonywanie czynności w charakterze minera-pirotechnika lub pirotechnika.