Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 24 lutego 2022 r., sygn. II SA/Rz 1547/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Paweł Zaborniak Sędziowie NSA Stanisław Śliwa /spr./ AWSA Karina Gniewek-Berezowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 24 lutego 2022 r. sprawy ze skargi B. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nakazania przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Burmistrza z dnia [...] maja 2021 r. nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej B. O. kwotę 200 zł /słownie: dwieście złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [....] sierpnia 2021 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO), po rozpatrzeniu odwołania B. O., utrzymało w mocy decyzję Burmistrza [...] z dnia [...] maja 2021 r. nr [....] w sprawie naruszenia stosunków wodnych na działce nr [...] położonej w [...], w podstawie prawnej powołując art. 234 ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku - Prawo wodne (Dz. U. z 2021 r. poz. 624, ze zm.), dalej zwanej "P.w." oraz art. 17 pkt 1 i art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735), określanej w dalszej części jako "K.p.a."

Jak podał organ I instancji, B. O. zwróciła się o wszczęcie postępowania w sprawie zmiany stosunków wodnych na nieruchomości położonej w miejscowości [...] nr [...], będącej własnością M. D. i M. D. wskazując, że wymienieni systematycznie podnoszą poziom gruntu na swojej działce oraz wykonali rów, którym przekierowali wodę na działkę sąsiednią należącą do niej, oznaczoną nr [...]. Burmistrz [...] w trakcie oględzin w toku postępowania ustalił, że teren na obydwu działkach ma naturalny kąt nachylenia w kierunku północnego-zachodu na południowy-wschód, jednak kąt przechylenia działki nr [...] jest o wiele większy. W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy organ I instancji stwierdził, że właściciel działki nr [...] nie dokonał żadnych działań, które mogłyby doprowadzić do zmiany stanu wody na gruncie, a wykonanie na jego działce studzienek odwadniających nie wpłynęło szkodliwie na działkę wnioskodawczyni, a wręcz chroni jej działkę przed napływem wód, odprowadzając ich część do przydrożnego kanału deszczowego przy drodze powiatowej. W związku z zarzutami zgłoszonymi przez B. O. organ przeprowadził ponowne oględziny, podczas których wykonano pomiary wysokościowe z zaznaczeniem kierunku spływu wód gruntowych. Wykonano również prace odkrywkowe przy budynku mieszkalnym i ogrodzeniu celem stwierdzenia występowania wód gruntowych mogących mieć wpływ na zalewanie budynku ze studzienek ściekowych na działce nr [...]. Po wykonaniu odkrywek na głębokość poniżej fundamentu murku ogrodzeniowego nie stwierdzono obecności wód gruntowych; nie stwierdzono nawet zawilgocenia terenu w tych miejscach. Dokonano również pomiaru lustra wody w studni znajdującej się z północnej strony budynku mieszkalnego. Poziom ten jest wyższy o 11 cm od poziomu dren w piwnicy budynku, co zdaniem organu może świadczyć, że woda ze studni przesącza się do instalacji drenarskiej w budynku. Ponadto, na działce nr [...] dokonano oględzin studzienek rewizyjnych z kratami ściekowymi, gdzie stwierdzono brak utwardzeń dna

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00