Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 lutego 2022 r., sygn. III SA/Gd 965/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść, Sędzia WSA Jolanta Sudoł, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Januszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2022 r. sprawy ze skargi A. S. – M. na decyzję Dyrektora Gminnego Przedszkola im. J. T. z dnia 12 maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyjęcia do przedszkola 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją rozstrzygnięcie Komisji Rekrutacyjnej w Gminnym Przedszkolu im. J. T. z dnia 23 kwietnia 2021 r., 2. zasądza od Dyrektora Gminnego Przedszkola im. J. T. na rzecz skarżącej A. S. – M. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 23 kwietnia 2021 r. Komisja Rekrutacyjna w Przedszkolu A w S. odmówiła przyjęcia R. M., córki A. S., do przedszkola na rok szkolny 2021/2022. W protokole posiedzenia Komisji wskazano, że dnia 7 kwietnia 2021 r. do przedszkola zakwalifikowano 132 dzieci. Do dnia 22 kwietnia 2021 r. oświadczenie woli przyjęcia dziecka przedszkola złożyli rodzice 69 kandydatów z rocznika 2018 r. oraz 38 kandydatów z rocznika 215. Rezygnację z udziału w rekrutacji złożyła 1 osoba z rocznika 2018. Spośród kandydatów z rocznika 2018: 21 kandydatów zostało przyjętych do przedszkola na podstawie spełnienia pierwszego kryterium, zaś 4 kandydatów uzyskało 23 punkty. Najniższa liczba punktów uprawniająca do przyjęcia dziecka do przedszkola na rok szkolny 2021/2022 w roczniku 2018 wyniosła 23 punkty.

W sporządzonym na wniosek A. S. uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia Komisja Rekrutacyjna poinformowała, że najniższa liczba punktów uprawniająca do przyjęcia dziecka do przedszkola na rok szkolny 2021/2022 w roczniku 2018 wynosiła 23 punkty, zaś strona na podstawie kryteriów II etapu rekrutacyjnego otrzymała 16 punktów.

W odwołaniu od powyższego rozstrzygnięcia A. S. wniosła o przyjęcie R. M. do Przedszkola A w S. Przywołując treść art. 131 ust. 1, 2 i 4 oraz art. 158 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 910 ze zm.), dalej także jako "ustawa", stwierdziła, że skoro R. M. została umieszczona na liście jako zakwalifikowana i w terminie zostało złożone oświadczenie woli o przyjęciu dziecka do przedszkola, to w myśl ww. przepisów powinna zostać przyjęta do przedszkola. Szczegółowe zasady i kryteria przyjęcia do przedszkola zostały uregulowane w ustawie Prawo oświatowe oraz uchwale Rady Gminy. Wskazane akty prawne nie przewidują innego etapu rekrutacji, który następuje już po zakwalifikowaniu dziecka do przedszkola. Brak jest podstawy prawnej umożliwiającej umieszczenie zapisów dotyczących procesu rekrutacji w przedszkolu w zarządzeniu wewnętrznym dyrektora tej placówki. Z uwagi na to, iż oświadczenie o przyjęciu do przedszkola składa się tylko do jednej, wybranej placówki, takie działanie, że dziecko zostało zakwalifikowane, spełniło ustawowy obowiązek dostarczenia określonych dokumentów, a nie zostało przyjęte, doprowadziło do pozbawienia możliwości przyjęcia w innej placówce przedszkolnej, w której dziecko skarżącej zostało zakwalifikowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00