Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.719.2023.2.AK
Prawo do odliczenia podatku VAT oraz żądanie zwrotu podatku VAT w związku z nabyciem lokalu niemieszkalnego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT oraz żądania zwrotu podatku VAT w związku z nabyciem lokalu niemieszkalnego.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem sygnowanym datą 16 września 2024 r. (wpływ 19 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka (…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ze stuprocentowym udziałem kapitału (…), z siedzibą w (…) przy ulicy (…), wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem (…) Sądu Rejonowego w (…) posiadającą NIP (…), zwana dalej Spółką, zamierza nabyć lokal niemieszkalny, będący halą produkcyjno-magazynową wraz z powierzchnią biurową, o łącznej powierzchni użytkowej (…) m2 zlokalizowany przy ulicy (…) w (…) dla którego Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą o nr (…), stanowiący według art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług część budynku.
Spółka od początku jej istnienia dzierżawi ww. lokal i zamierza go nabyć od jego obecnego właściciela.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 zakup taki zwolniony jest od podatku od towarów i usług. Ww. nieruchomość spełnia warunki opisane w art. 43 ust. 1 pkt 10, tzn. pierwsze zasiedlenie nastąpiło przed upływem dwóch lat, a w okresie ostatnich 24 miesięcy nie były prowadzone modernizacje obiektu przekraczające w kwocie łącznej 30% wartości początkowej obiektu.
Jednakże strony transakcji, będąc czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 10 chcą zrezygnować ze zwolnienia i wybrać opodatkowanie podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie strony transakcji spełniają warunki opisane w art. 43 ust. 10 uprawniające do rezygnacji ze zwolnienia opisanego w art. 43 ust. 1 pkt 10.
Obydwie strony transakcji, tj. zarówno Kupujący, jak i Sprzedający, składają oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem VAT przed notariuszem i zostaje ono uwidocznione bezpośrednio w treści aktu notarialnego zgodnie z treścią art. 43 ust. 10 pkt 2b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Kupujący nie korzysta ze zwolnienia ani podmiotowego, ani przedmiotowego, tym samym Kupujący oświadcza, że nabyta nieruchomość, tj. lokal niemieszkalny w postaci hali produkcyjno-magazynowej, będzie wykorzystywana tylko do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.
Pytanie
Czy Spółka ma prawo do odliczenia wartości podatku naliczonego od ww. transakcji od wartości podatku należnego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i zażądać jego zwrotu zgodnie z brzmieniem art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług?
Państwa stanowisko w sprawie
W Państwa ocenie, Spółka ma prawo do odliczenia wartości podatku naliczonego od transakcji nabycia nieruchomości będącej lokalem od wartości podatku należnego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz ma prawo zażądać jego zwrotu zgodnie z brzmieniem art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Na mocy art. 87 ust. 1 ustawy:
W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika zostały określone w art. 87 ust. 2-6l ustawy.
Jak wynika z powołanych powyżej przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Zauważyć należy, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej. W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.
Ponadto, należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Jak stanowi art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Z treści art. 88 ust. 4 ustawy wynika, że:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Zgodnie z powyższymi przepisami, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, a transakcja udokumentowana fakturą podlega opodatkowaniu i nie jest zwolniona od podatku.
Państwa wątpliwości w przedmiotowej sprawie dotyczą ustalenia, czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT od transakcji nabycia lokalu i zażądać jego zwrotu zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy.
Z opisu sprawy wynika, że Spółka zamierza nabyć lokal niemieszkalny, będący halą produkcyjno-magazynową wraz z powierzchnią biurową, stanowiący według art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług część budynku. Spółka od początku jej istnienia dzierżawi ww. lokal i zamierza go nabyć od jego obecnego właściciela. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zakup taki zwolniony jest od podatku od towarów i usług. Ww. nieruchomość spełnia warunki opisane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, tzn. pierwsze zasiedlenie nastąpiło przed upływem dwóch lat, a w okresie ostatnich 24 miesięcy nie były prowadzone modernizacje obiektu przekraczające w kwocie łącznej 30% wartości początkowej obiektu. Jednakże strony transakcji, będąc czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy chcą zrezygnować ze zwolnienia i wybrać opodatkowanie podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie strony transakcji spełniają warunki opisane w art. 43 ust. 10 ustawy uprawniające do rezygnacji ze zwolnienia opisanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Obydwie strony transakcji, tj. zarówno Kupujący, jak i Sprzedający składają oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem VAT przed notariuszem i zostaje ono uwidocznione bezpośrednio w treści aktu notarialnego zgodnie z treścią art. 43 ust. 10 pkt 2b ustawy o podatku od towarów i usług.
Ponadto – jak Państwo wskazali – nie korzystają Państwo ze zwolnienia ani podmiotowego, ani przedmiotowego, tym samym oświadczają Państwo, że nabyta nieruchomość, tj. lokal niemieszkalny w postaci hali produkcyjno-magazynowej, będzie wykorzystywana tylko do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Z opisu sprawy wynika również, że są Państwo czynnym podatnikiem podatku VAT.
Mając na uwadze opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, należy stwierdzić, że mają Państwo prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem lokalu niemieszkalnego będącego halą produkcyjno-magazynową wraz z powierzchnią biurową.
Wynika to z faktu, że w analizowanym przypadku będą spełnione – wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy – przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego. Są Państwo czynnym podatnikiem podatku VAT, a nabyty przez Państwa lokal niemieszkalny, będący halą produkcyjno-magazynową wraz z powierzchnią biurową, będzie wykorzystywany tylko do działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy.
Ponadto w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym będzie wyższa niż kwota podatku należnego, Spółka będzie uprawniona do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy, zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy.
Podsumowując, w przypadku, gdy strony ww. transakcji skutecznie zrezygnują ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, tj. spełnią warunki określone w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, Spółka, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, będzie mogła dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w najbliższym okresie rozliczeniowym. Jednocześnie w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym będzie wyższa niż kwota podatku należnego, będą Państwo uprawnieni do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy, zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy. Prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy.
Tym samym, Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Należy zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie przedstawionego zdarzenia przyszłego, w tym na informacji, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zakup lokalu niemieszkalnego będącego halą produkcyjno-magazynową wraz z powierzchnią biurową zwolniony jest od podatku VAT (kwestia te nie była przedmiotem oceny tut. Organu, lecz przyjęto to jako element opisu sprawy).
Zaznacza się również, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy – Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).