Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Bd 609/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Szulc (spr.) Sędziowie sędzia WSA Tomasz Wójcik sędzia WSA Urszula Wiśniewska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 20 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi T. G. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 lutego 2023 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.693.2022.5.AG w przedmiocie odmowy wydania interpretacji indywidualnej oddala skargę.

Uzasadnienie

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca podał, że jest wspólnikiem spółki cywilnej (dalej – "Spółka") prowadzącej przychodnię weterynaryjną.

Obecnie wszyscy wspólnicy spółki cywilnej opodatkowani są podatkiem liniowym, tj. na zasadach opisanych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wspólnicy Spółki zamierzają zbyć całe prowadzone przez siebie w ramach Spółki przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, stanowiące przychodnię weterynaryjną. W skład przedsiębiorstwa wchodzą m.in. środki trwałe, towary i wyposażenie przychodni. Wydatki na większość tych składników majątku zostały już w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, a środki trwałe są już w większości zamortyzowane. W 2023 roku Wnioskodawca zmieni formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podobnego wyboru dokonają także wszyscy wspólnicy spółki cywilnej. Wnioskodawca (jak też pozostali wspólnicy) spełnia wszystkie przesłanki określone w art. 6 ust. 1 i art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz nie mają wobec niego zastosowania przesłanki negatywne wskazane w art. 8 tej ustawy. Po zmianie formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych Wnioskodawca wraz z pozostałymi wspólnikami Spółki zamierza sprzedać opisane powyżej przedsiębiorstwo.

Ustalona przez wspólników, działających w ramach Spółki, cena zbycia przedsiębiorstwa będzie znacznie przekraczała rynkową wartość sumy składników majątku przychodni (środków trwałych, wyposażenia, towarów). Wskazana różnica między tymi wartościami wynika z pozycji przychodni na rynku, jej renomy i "marki".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00