Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Wr 451/23

Zastosowanie więc wykładni systemowej, a nie tylko gramatycznej ma w sprawie uzasadnienie i pozwala przyjąć, że intencją ustawodawcy był wyłączenie z ryczałtu obu stron transakcji wiązanych między innymi z dokonaniem aportu w postaci przedsiębiorstwa.

Teza urzędowa

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Sędziowie: sędzia WSA Piotr Kieres, sędzia WSA Marta Pająkiewicz-Kremis, Protokolant: Starszy sekretarz sądowy Paweł Poźniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 listopada 2023 r. sprawy ze skargi "T." Z.W. Sp. k. z siedzibą we Wrocławiu na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 kwietnia 2023 r nr 0111-KDIB2-1.4010.78.2023.1.AR w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 16 lutego 2023 T. Spółka komandytowa (dalej Strona, Wnioskodawca, Skarżąca) zwróciła się o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku przedstawiła następujący stan faktyczny:

Komplementariusz Strony jest osobą fizyczną i rezydentem Polski, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Komplementariusz zamierza wprowadzić całość swojego przedsiębiorstwa do Spółki komandytowej. Zamiarem Spółki komandytowej jest wybór ryczałtu od dochodów spółek określonego w art. 28c - 28t ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: "u.p.d.o.p."),.

W związku z tym zadano pytanie:

Czy wniesienie aportem całości przedsiębiorstwa do istniejącej Spółki komandytowej przez Komplementariusza, uprawnia Wnioskodawcę do wyboru opodatkowania estońskim CIT w roku, w którym dokonano wniesienia przedsiębiorstwa?

W opinii Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania negatywna przesłanka z art. 28k ust 1 pkt 5 lit c u.p.d.o.p. zgodnie z którym to przepisem, przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do nowo utworzonych podatników, gdyż Spółka komandytowa została utworzona 7 maja 2019 r., a zatem nie będzie to podmiot nowoutworzony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00