Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-02-06
Data publikacji: 2024-02-06

Pracodawcy mają czas do 29 lutego na przekazanie PIT-11 pracownikom

Po zakończeniu roku podatkowego pracodawcy mają obowiązek wystawić informację PIT-11 za 2023 rok i dostarczyć ją do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2024 r., a następnie przekazać ją podatnikom w terminie do 29 lutego 2024 r. W tym samym terminie płatnicy podatku zryczałtowanego mają obowiązek przekazać urzędowi skarbowemu do spraw opodatkowania osób zagranicznych i nierezydentowi informację IFT-1/IFT-1R. Zarówno PIT-11, jak i IFT-1/IFT-1R można przekazać podatnikowi w formie elektronicznej lub jako papierowy dokument.

Niezbędnik kadrowego na 2024 r. >>>

PIT-11 za 2023 rok >>>

W jakiej formie przekazać PIT-11 pracownikom

Płatnicy przekazują podatnikom informacje PIT-11 najczęściej osobiście lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty na ich adres korespondencyjny. Informacje podatkowe należy w takim przypadku wysłać listem poleconym. Przepisy nie wymagają, aby dokumenty te doręczać za potwierdzeniem odbioru.

Urzędy skarbowe przyjmują PIT-11 wyłącznie elektronicznie. W ten sam sposób płatnik może przesłać tę informację podatnikowi np. w mailu czy udostępnić ją w programie kadrowo-płacowym na pulpicie pracownika.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 24 lutego 2023 r. (nr 0114-KDIP3-2.4011.1184.2022.2.JM) organ podatkowy stwierdził, że co prawda przepisy nie wskazują sposobu potwierdzania przekazania pracownikom informacji PIT-11/IFT-1/IFT-1R i nie jest konieczne posiadanie przez płatnika potwierdzenia doręczenia podatnikowi informacji w formie elektronicznej, jednak w ewentualnym postępowaniu podatkowym to na płatniku będzie ciążył obowiązek udowodnienia doręczenia podatnikowi takiej deklaracji. W szczególności, płatnik będzie mógł przedstawić w celach dowodowych elektroniczne potwierdzenie odbioru wiadomości elektronicznej, w której przesłano deklaracje.

Obowiązującą wersją informacji PIT-11 za 2023 r. jest, tak jak za 2022 r., wersja 29. 

Jakie błędy wymagają korekty

Podmiot wystawiający PIT-11 (lub IFT-1/IFT-1R) po wysłaniu tego dokumentu do urzędu skarbowego może zauważyć błąd, który wymaga korekty. W takim przypadku zarówno urząd, jak i podatnik powinni otrzymać korektę informacji, a podatnik również pierwszą wysłaną informację zawierającą błąd.

Ważne

Nie ma konieczności składania łącznie z korektą tzw. czynnego żalu, czyli wyjaśnienia korekty.

Przy sporządzaniu PIT-11 należy zwrócić uwagę przede wszystkim na (w tym zakresie pojawia się najwięcej nieprawidłowości):

  • oświadczenie podatnika odnośnie do właściwego dla niego urzędu skarbowego i miejsca zamieszkania, które należy zamieścić w informacji;

  • prawidłowe umiejscowienie przychodów osiąganych przez podatników (np. przychody z praw autorskich osiągane przez pracownika na podstawie umowy o pracę należy wykazać w należnościach ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej);

  • przychody podatników do ukończenia 26 lat, od których na ich wniosek była pobierana zaliczka na podatek – podlegają one wykazaniu jako dochody opodatkowane, a nie zwolnione z podatku;

  • odrębne wykazanie składek na ubezpieczenia społeczne od przychodów zwolnionych z podatku (np. ze względu na wiek podatnika – do 26 lat lub od ukończenia wieku emerytalnego – w przypadku podatników uprawnionych do emerytury, ale niepobierających tego świadczenia) i opodatkowanych;

  • obowiązek wykazania składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9% podstawy wymiaru, jeżeli była pobierana z dochodu podatnika (ma to znaczenie przy ustalaniu wysokości ulgi prorodzinnej).

Informacja IFT-1/IFT-1R za 2023 rok

W tym samym terminie tj. do 29 lutego 2024 roku płatnicy podatku zryczałtowanego mają obowiązek przekazać urzędowi skarbowemu do spraw opodatkowania osób zagranicznych i nierezydentowi informację IFT-1/IFT-1R

IFT-1/IFT-1R za 2023 r. płatnik przekazuje na formularzu w wersji 16.

Wypełniając informację IFT-1/IFT-1R, należy wziąć m.in. pod uwagę wskazanie właściwego urzędu skarbowego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych oraz prawidłowe zakwalifikowanie przychodów osiągniętych przez zagranicznego podatnika. 

Czytaj więcej w najnowszym wydaniu Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń Nr 2/2024 r.

Do 29 lutego 2024 r. podatnicy muszą otrzymać PIT-11 i IFT-1/IFT-1R za 2023 r. >>>

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń Nr 2/2024

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00