Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2023 r., sygn. II GSK 1055/20
Urządzanie gier hazardowych to ogół czynności i działań stanowiących zaplecze logistyczne dla umożliwienia realizowania w praktyce działalności w zakresie gier hazardowych, w szczególności: zorganizowanie i pozyskanie odpowiedniego miejsca na zamontowanie urządzeń, przystosowanie go do danego rodzaju działalności, umożliwienie dostępu do takiego miejsca nieograniczonej liczbie graczy, utrzymywanie automatów w stanie stałej aktywności, umożliwiającym ich sprawne funkcjonowanie, wypłacanie wygranych, obsługa urządzeń, zatrudnienie i odpowiednie przeszkolenie personelu, zapewniające graczom możliwość uczestniczenia w grze.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk Protokolant Izabela Kołodziejczyk po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. U. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 1 lipca 2020 r. sygn. akt I SA/Sz 19/20 w sprawie ze skargi A. U. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia 16 września 2019 r. nr 3201-IOA.4246.32.2019.25.MT w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. U. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie 3 600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I.
Funkcjonariusze Referatu Dozoru Urzędu Celnego w Szczecinie w dniu 16 czerwca 2014 r. przeprowadzili czynności procesowe w kontenerach nr [...] i [...] w sektorze [...] A na Targowisku Miejskim [...] w S., w którym działalność gospodarczą prowadził A. U. (zwany dalej: skarżący). Przeszukanie lokalu wykazało, że znajduje się w nim sześć włączonych i gotowych do prowadzenia gier automatów do gier o nazwie: [...] (oznaczony nr 1), [...] (oznaczony nr 2), [...] (oznaczony nr 3), [...] (oznaczony nr 4) [...] (oznaczony nr 5), [...] (oznaczony nr 6). Funkcjonariuszom nie przedstawiono ani koncesji na prowadzenie kasyna gry, ani zezwolenia na urządzanie gier na automatach w salonach gier lub gier na automatach o niskich wygranych. Kontrolujący dokonali niezbędnych czynności procesowych, zatrzymując przedmiotowe automaty na podstawie postanowienia Prokuratora Prokuratury Rejonowej Szczecin Śródmieście w S., sygn. akt [...] z 9 czerwca 2014 r. Zgromadzone w toku czynności materiały, przekazane zostały do równoległego prowadzenia postępowania administracyjnego oraz postępowania karnego skarbowego. W wyniku przeprowadzonego na automatach gier eksperymentu w siedzibie Urzędu Celnego w S. funkcjonariusze stwierdzili, że automaty są automatami do gier losowych. Eksperyment procesowy został przeprowadzony jedynie na trzech automatach, tj. [...] (w obudowie CSANI - oznaczony nr 1), [...] (oznaczony nr 3) i [...] (oznaczony nr 6).