Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 stycznia 2024 r., sygn. I SA/Gd 954/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Alicja Stępień, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), , po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym w dniu 16 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi "S"z siedzibą w Gdyni na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 sierpnia 2023 r., nr 0114-KDIP2-2.4017.12021.12.S.SP/IN w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej 1. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 lipca 2023 r. nr 0114-KDIP2-2.4017.1.2021.11.S.SP; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 18 sierpnia 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS, Organ interpretacyjny) po rozpatrzeniu zażalenia S. (dalej Wnioskodawca, Skarżąca, S.) utrzymał w mocy postanowienie na postanowienie organu podatkowego pierwszej instancji z dnia 6 lipca 2023 r. o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku z dnia 28 maja 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Powyższe rozstrzygnięcia zostały wydane w następującym stanie faktycznym sprawy:

W dniu 4 czerwca 2021 r. do Dyrektora KIS wpłynął wniosek S. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego. We wniosku Skarżąca wskazała, że jest s. prowadzącą działalność na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1643 ze zm., dalej jako "u.s.k.o.k."), mającą na celu gromadzenie środków pieniężnych wyłącznie swoich członków, udzielanie im pożyczek i kredytów, przeprowadzanie na ich zlecenie rozliczeń finansowych oraz pośredniczenie przy zawieraniu umów ubezpieczeniowych. W związku z udzielaniem swoim członkom pożyczek Skarżąca otrzymuje wynagrodzenie w postaci odsetek oraz pobiera różnego rodzaju opłaty i prowizje. Wnioskodawczyni wskazała, że pomimo dokonywanej oceny zdolności kredytowej członków zdarza się, że udzielony przez nią kredyt lub pożyczka nie są zwracane w terminie, w związku z czym nie otrzymuje kwoty głównej oraz odsetek, naliczonych od kwoty kredytu lub pożyczki pieniężnej, ani innych opłat i należności wynikających z cenników. Te wierzytelności pieniężne wobec członków (a także byłych członków) dochodzone są przed sądami powszechnymi, które zasądzają na rzecz Wnioskodawczyni także zwrot kosztów postępowania sądowego. Takie wierzytelności, w przypadku, gdy występują trudności w ich egzekwowaniu, Skarżąca zamierza sprzedawać do krajowego funduszu sekurytyzacyjnego. S. wskazała, że sprzedając wierzytelności do ww. funduszu nie zaliczy do przychodów podatkowych przychodów ze zbycia funduszowi wierzytelności z tytułu kredytów (pożyczek) do wysokości niespłaconej części udzielonych kredytów, stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 15 lit. c w zw. z art. 12 ust. 9a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1406 ze zm.) - dalej jako "u.p.d.o.p.". Koszty uzyskania przychodu związane z transakcją zbycia wierzytelności zostaną rozpoznane zgodnie z art. 15 ust. 1ha pkt 1 u.p.d.o.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00