Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-02-07
Data publikacji: 2024-02-07

Estoński CIT a przychód właściciela spółki

Nie każda wypłata dokonana na rzecz właściciela spółki i skutkująca uzyskaniem przez niego przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT musi skutkować wystąpieniem po stronie spółki dochodu do opodatkowania ryczałtem (tzw. estońskim CIT).  Przychód wspólnika nie musi równać się dochodowi spółki, a nie każdy dochód spółki generuje przychód po stronie wspólnika (np. wydatki na reprezentację). W przypadku wypłaty udziału w zysku spółki wypracowanego w okresie stosowania estońskiego CIT zastosowanie ma mechanizm redukcyjny, „nieznany” w przypadku podziału zysku spółki opodatkowanej CIT na zasadach ogólnych.

Estoński CIT w 2024 r. Jakie korzyści dla spółki? >>>

Wybór estońskiego CIT. Kiedy złożyć zawiadomienie? >>>

Właścicielami spółek stosujących opodatkowanie tzw. estońskim CIT mogą być wyłącznie osoby fizyczne, a uzyskane przez nich przychody z tytułu udziałów w zysku takich spółek, w tym powstające wraz z otrzymaniem dywidendy, zaliczane są na gruncie PIT do źródła kapitałów pieniężnych.

Udział w zysku spółki nie jest jedyną okolicznością generującą przychód po stronie wspólnika (udziałowca, akcjonariusza), który wynika z funkcjonowania spółki. Powodów uzyskania przychodu może być wiele, począwszy od zatrudnienia wspólnika w spółce, poprzez właśnie udziały w zyskach, po świadczenia nieodpłatne, jednostronne na rzecz wspólnika, udziałowca czy akcjonariusza. Wszystkie takie przychody właścicieli muszą być rozliczane i opodatkowane według właściwych dla nich zasad, określonych w przepisach ustawy o PIT (np. w przypadku uzyskania wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę przychód jest umiejscowiony w źródle stosunek pracy). Na płaszczyźnie PIT mogą to być różne źródła, w tym z kapitałów pieniężnych, nawet jeżeli nie jest to wypłata z tytułu podziału zysku spółki.

Nie każda wypłata dokonana na rzecz właściciela i skutkująca uzyskaniem przez niego przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT automatycznie musi powodować wystąpieniem po stronie spółki dochodu do opodatkowania ryczałtem (np. wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę, powołania, umowy zlecenia czy kontraktu menedżerskiego zawierające się w limicie decydującym, iż nie występuje ukryty zysk).

Ważne

Przychód wspólnika nie musi równać się dochodowi spółki, a nie każdy dochód spółki generuje przychód po stronie wspólnika (np. wydatki na reprezentację).

W przypadku wypłaty udziału w zysku spółki wypracowanego w okresie stosowania estońskiego CIT zastosowanie ma mechanizm redukcyjny, „nieznany” w przypadku podziału zysku spółki opodatkowanej CIT na zasadach ogólnych. Polega on na pomniejszeniu podatku, jaki obliczony jest od dochodu właściciela spółki (udziałowca, akcjonariusza, wspólnika) w związku z wypłatą na jego rzecz udziału w zysku takiej spółki. Całkowicie bez znaczenia jest to, jaki model opodatkowania uzyskiwanych dochodów stosuje spółka w momencie wypłaty wspólnikom (udziałowcom, akcjonariuszom) podzielonych zysków, czyli uzyskania przez nich (wspólników, udziałowców, akcjonariuszy) przychodu z zysków kapitałowych w PIT. Decyduje to, że wypracowując taki zysk, spółka podlegała opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby spółka wyodrębniała w kapitale własnym za każdy rok stosowania estońskiego CIT wypracowane w nim zyski i by to wyodrębnienie dokonywane było również po powrocie do ogólnych zasad opodatkowania CIT. Brak wyodrębnienia spowoduje, że podczas podziału i wypłaty udziału w zyskach właścicielom nie będzie możliwe dokonanie redukcji podatku od dochodów z zysku spółki.

Pomniejszenie podatku wspólnika spółki stosującej estoński CIT ma zastosowanie wówczas, gdy wspólnik uzyskuje przychód z tytułu udziału w zysku spółki. Bez znaczenia jest to, czy chodzi o wypłatę dywidendy w okresie stosowania przez spółkę opodatkowania w formie ryczałtu, czy już po tym okresie dzielony jest zysk wypracowany w czasie, gdy spółka funkcjonowała w modelu estońskiego CIT.

Dla zastosowania odliczenia konieczne jest, aby dywidenda była wypłacona z zysku wypracowanego przez spółkę w roku, w którym stosuje opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek.

Ważne

Obliczony u wspólnika podatek od otrzymanych udziałów w zysku spółki (z wypłat podzielonych zysków), które były wypracowane w okresie opodatkowania dochodów spółki ryczałtem, podlega pomniejszeniu o odpowiedni wskaźnik procentowy zapłaconego przez spółkę ryczałtu z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został otrzymany.

Zryczałtowany podatek dochodowy wspólnika, udziałowca czy akcjonariusza spółki obliczony od udziału w zysku spółki wypracowany w okresie stosowania przez nią estońskiego CIT podlega pomniejszeniu (redukcji) o kwotę stanowiącą:

  1.  90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku spółki wypłaconych z zysków spółki, które zostały opodatkowane 10-procentowym ryczałtem od dochodów spółek (czyli gdy spółka jest małym podatnikiem lub rozpoczynającym działalność), albo

  2. 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku spółki wypłaconych z zysków spółki, które zostały opodatkowane 20-procentowym ryczałtem od dochodów spółek (czyli gdy spółka nie ma statusu małego podatnika i 10-procentowy podatek nie był stosowany dla spółki w związku z rozpoczęciem prowadzenia działalności).

Podkreślić należy, że o zastosowaniu mechanizmu redukującego podatek dochodowy właściciela decyduje nie moment wypłaty udziału w zysku, ale to, z jakiego zysku jest ona wypłacana, a konkretnie, czy jest ona wypłacana z zysku wypracowanego przez spółkę w okresie stosowania ryczałtu. Może to być zarówno wypłata dokonywana w okresie, w którym spółka stosuje estoński CIT, jak i po powrocie do zasad ogólnych. Zgodnie z zasadami podziału zysku udział wspólnika ustalany jest według stanu z dnia, w którym wspólnik staje się uprawnionym do otrzymania wypłaty podzielonego zysku spółki.

Przykład

W latach 2021–2024 spółka rozliczała podatek w formie ryczałtu. Po zakończeniu 2021 r. została podjęta uchwała o wypłacie części zysku. Dokonawszy wypłaty, spółka potrąciła podatek dochodowy w wysokości 19%. Jeden ze wspólników zwrócił uwagę na to, że przecież powinno być dokonane rozliczenie zryczałtowanego podatku, który spółka zapłaciła w formie ryczałtu. Księgowa spółki wyjaśniła wówczas, że owszem odliczenie takie przewidziano w przepisach, ale dotyczy tylko tych przypadków, w których dywidenda wypłacana jest z zysku wypracowanego w okresie stosowania ryczałtu, a zysk przekazany przez spółkę do wypłaty w tym roku został wypracowany w 2020 r., czyli zanim spółka rozpoczęła stosowanie ryczałtu.

Przykład

W latach 2021–2024 spółka rozliczała podatek w formie ryczałtu. Po zakończeniu 2021 r. została podjęta uchwała o przekazaniu części zysku do wypłaty. Dokonawszy wypłaty, spółka potrąciła podatek dochodowy w wysokości 19% od części dywidendy, a od części podatek nominalny był niższy. Jeden ze wspólników zażądał informacji o sposobie opodatkowania. Księgowa spółki wyjaśniła wówczas, że w ustawie o PIT przewidziane jest odliczenie części podatku od podatku wspólnika, ale dotyczy tylko tych przypadków, w których dywidenda wypłacana jest z zysku wypracowanego w okresie stosowania ryczałtu. Zysk przekazany przez spółkę do wypłaty w tym roku został wypracowany w 2020 r., czyli zanim spółka rozpoczęła stosowanie ryczałtu, oraz w 2021 r. i w odniesieniu do dywidendy wypłaconej z takiego zysku ma zastosowanie odliczenie.

Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój - NOWA PUBLIKACJA INFORLEX >>>

Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00