Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.859.2023.1.KD

Możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 24 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczymożliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Od 1 listopada 2023 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pn. (…). Głównym przedmiotem Pana działalności jest działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne, która sklasyfikowana jest w PKD pod numerem 71.12.Z. W ramach prowadzonej przez siebie działalności świadczy Pan na rzecz swojego byłego pracodawcy usługi związane z przygotowaniem, planowaniem i nadzorowaniem wdrożenia różnorodnych projektów, a także kontrolą, naprawą i konserwacją przemysłowych maszyn do szycia i zdobienia tekstyliów, tj. drukarek DTG i hafciarek przemysłowych. W ramach wykonywanych usług nie uzyskuje Pan przychodów na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychodów z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponadto, przychody nie przekraczają limitu wymienionego w art. 6 ust. 4 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm., dalej: u.z.p.d.o.f.). Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d.o.f. Do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 u.z.p.d.o.f.

Zgodnie z zawarta umową, do Pana obowiązków, jako przedsiębiorcy, należy obecnie:

• Testowanie oraz kontrola urządzeń przemysłowych:

a.przeprowadzanie testów pracy urządzeń w celu sprawdzenia poprawności i skuteczności zaprogramowanego systemu sterowania;

b.nadzorowanie i kontrola procesu budowy urządzeń, w tym ich montażu, instalacji oraz integracji z systemem sterowania;

c.zapewnienie, że urządzenia spełniają określone standardy jakości oraz spełniają oczekiwania klienta.

• Przygotowanie, planowanie pracy i wdrażanie projektów:

a.przygotowanie, planowanie i wdrożenie różnorodnych projektów w ramach organizacji;

b.analiza wymagań projektowych i przygotowanie odpowiednich dokumentacji inicjacyjnej;

c.opracowywanie szczegółowych planów projektów, harmonogramów oraz alokowanie zasobów;

d.nadzorowanie procesu wdrożenia, monitorowanie postępów i rozwiązywanie ewentualnych problemów;

e.zapewnienie zgodności projektu z założonymi celami oraz dokonanie oceny efektywności po zakończeniu.

• Naprawa i konserwacja maszyn:

a.analiza i identyfikacja problemów technicznych oraz usterek maszynowych;

b.wykonywanie napraw, wymiana uszkodzonych elementów oraz regulacja parametrów;

c.przeprowadzanie testów maszyn po naprawach w celu potwierdzenia poprawności działania;

d.udzielanie wsparcia technicznego operatorom maszyn oraz zespołowi produkcji.

Na gruncie klasyfikacji określonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676) ww. usługi świadczone w ramach działalności gospodarczej, są klasyfikowane pod numerem:

·PKWiU 62.02.30.0, tj. Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego,

·pod numerem PKWiU 70.22.20.0, tj. Pozostałe usługi z zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych oraz

·pod numerem PKWiU 33.12.17.0, jako Usługi naprawy i konserwacji mechanicznych narzędzi ręcznych.

Mając na względzie powyższe wskazuje Pan, że działalność gospodarcza, którą Pan wykonuje jest opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu dla usług sklasyfikowanych pod ww. numerami PKWiU wynosi 8,5%. Zauważa Pan także, że usługi świadczone obecnie na rzecz byłego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej nie są tożsame z obowiązkami wynikającymi z poprzednio obowiązującej umowy o pracę. Nadmienia Pan, że do 31 października 2023 r. zatrudniony był w oparciu o umowę o pracę. Pana praca skupiała się wtedy wokół wypełniania szeregu różnorodnych obowiązków w kilku obszarach. Jednak co istotne, były to obszary odmienne niż te, na których jest Pan skupiony w ramach działalności gospodarczej.

Jako pracownik, zajmował się Pan bowiem:

·Tworzeniem dokumentacji technicznej:

a.tworzeniem kompleksowej dokumentacji technicznej z zakresu automatyki oraz obsługi oprogramowania dla dostarczonych urządzeń automatycznych,

b.opracowywaniem szczegółowej dokumentacji technicznej dla urządzeń automatycznych, w tym instrukcji obsługi, schematów, rysunków oraz specyfikacji technicznych.

·Zamawianiem części oraz podzespołów:

a.zarządzaniem procesem zakupowym związanych z projektami i produkcją w dziedzinie automatyki przemysłowej,

b.badaniem rynku dostawców w dziedzinie automatyki przemysłowej, oceną ofert i wybór najlepszych dostawców,

c.składaniem zamówień na niezbędne materiały, komponenty oraz urządzenia związane z projektami automatyki przemysłowej,

d.nadzorowaniem i kontrolą procesu dostaw.

·Montażem podzespołów elektronicznych na płytkach PCB:

a.precyzyjnym montażem i lutowaniem podzespołów elektronicznych na płytach drukowanych (PCB),

b.przygotowaniem niezbędnych materiałów, narzędzi oraz podzespołów do procesu montażu,

c.wykonywaniem kontroli jakości montażu pod kątem zgodności z wytycznymi technicznymi.

·Kontrolą zyskowności i kosztów projektu:

a.monitorowaniem i analizą poziomu kosztów oraz zyskowności projektu,

b.ocena i analizą rentowności projektu, identyfikacją potencjalnych obszarów optymalizacji kosztowej,

c.aktywną współpracą z zespołem projektowym w zakresie zgodności z założonym budżetem.

W tak przedstawionym opisie sprawy, mając na uwadze wyłączenia wskazane w art. 8 ust. 2 u.z.p.d.o.f., powziął Pan wątpliwość, czy z uwagi na ww. przepis, prowadząc działalność gospodarczą i wykonując wyżej wskazane czynności na rzecz swojego byłego pracodawcy, jest Pan uprawniony do korzystania z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Pytanie

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, mając na względzie art. 8 ust. 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jest Pan uprawniony do opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, mając na względzie art. 8 ust. 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm., dalej: „u.z.p.d.o.f.”), będzie Pan uprawniony do opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d.o.f., osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie zaś do art. 6 ust. 1 u.z.p.d.o.f., opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1 f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Zauważa Pan, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 u.z.p.d.o.f.

W szczególności, stosownie do art. 8 ust. 2 u.z.p.d.o.f., jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2.wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Na podstawie powyższego przepisu podatnik traci zatem prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeśli spełnione są kumulatywnie, następujące przesłanki:

·podatnik wykonuje, bądź wykonywał w danym roku podatkowym lub wykonywał w poprzednim roku podatkowym czynności w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy,

·podatnik uzyskuje przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy,

·dana sprzedaż towarów handlowych lub wyrobów lub świadczone usługi przez podatnika w ramach samodzielnie prowadzonej lub prowadzonej w formie spółki działalności gospodarczej są tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

W związku z obowiązkiem kumulatywnego spełnienia przedstawionych warunków zauważa Pan, że nawet mimo istnienia stosunku pracy miedzy Panem, a firmą na rzecz której po założeniu działalności gospodarczej świadczy Pan w dalszym ciągu swoje usługi, to nadal istnieje możliwość opodatkowania Pana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ze względu na brak wskazanej w przepisie tożsamości świadczonych usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z czynnościami wykonywanymi przez Pana w ramach poprzedniego stosunku pracy.

Warunek tożsamości jest bezpośrednio wyniesiony z użytego w przepisie określenia „odpowiadających czynnościom”. W związku z powyższym ograniczenie stosowania opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy te same czynności – zwane w przepisie czynnościami odpowiadającymi – są lub były wykonywane na podstawie umowy o pracę w roku poprzedzającym lub w roku odpowiadającym temu, w którym podatnik uzyskuje przychody z wykonywanej działalności gospodarczej.

Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 września 2018 r. sygn. akt II FSK 2416/16:

Użyty w art. 9a ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych [per analogiam art. 8 ust. 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Pana adnotacja] zwrot „odpowiadający czynnościom” należy odnosić do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które są takie same (tożsame), jak czynności, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Kilka lat później, określenie „odpowiadających czynnościom” było przedmiotem rozważań Naczelnego Sądu Administracyjnego także w wyroku z 20 lipca 2021 r. sygn. akt II FSK 516/09. Wyrok ten dotyczył użycia tego pojęcia na potrzeby art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Brzmienie tego przepisu jest jednak niemal identyczne z brzmieniem analizowanego w przedmiotowej sprawie art. 8 ust. 2 u.z.p.d.o.f. Oba przepisy używają bowiem w tym samym kontekście określenia „odpowiadających czynnościom” w związku z czym przez analogię rozumienie owego określenia wydaje się odpowiednie również na potrzeby art. 8 ust. 2 u.z.p.d.o.f.

Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśniając ww. pojęcie odwołał się do reguł wykładni językowej. W uzasadnieniu wskazał, że:

(...) zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” (...) nie jest definiowany w omawianej ustawie podatkowej, jak również nie definiują go przepisy innych ustaw. W związku z tym dla jego zrozumienia należy posłużyć się regułami wykładni językowej, a konkretnie języka ogólnego polskiego i kontekstem tego zwrotu w zdaniu, które go zawiera. „Odpowiadający” to przymiotnik odczasownikowi od czasownika odpowiadać. W języku polskim - odpowiadać to m.in. być pod pewnym względem podobnym do czegoś, takim samym jak coś innego; być niesprzecznym, zgodnym z czymś: figury geometryczne, elementy dwu zbiorów odpowiadają sobie. Odpis, duplikat, kopia odpowiada dokładnie duplikatowi (Słownik współczesnego języka polskiego, Przegląd Readers Digest, Warszawa 1998, tom I, str. 658); być zgodnym z czymś, takim samym, jak coś innego (Wielki słownik języka polskiego, red. naukowa E. Polański, Krakowskie Wydawnictwo Naukowe, Kraków 2009, str. 550). Reasumując należy przyjąć, że zawarty w art. 9 ust. 3 u.p.d.o.f. zwrot normatywny „odpowiadający czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które są takie same (tożsame) jak czynności, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Omawiany zwrot normatywny należy odnieść do faktycznie wykonywanych przez pracownika czynności powierzonych mu przez pracodawcę w ramach umowy o pracę lub spółdzielczą umowę o pracę.

Powyższe wyroki potwierdzają interpretację owego określenia przez pryzmat tożsamości pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę oraz przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. W ustawie o ryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne również nie ma definicji rzeczonego określenia: „odpowiadających czynnościom”. Co więcej, sam Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że w innych ustawach również nie znajduje się żadne wyjaśnienie danego określenia. W związku z tym interpretując przepis art. 8 ust. 2 u.z.p.d.o.f., wydaje się zasadne ustosunkowanie się – przez analogię – do interpretacji przedstawionej przez Sąd w wyżej przywołanym wyroku. Jak więc wynika z powyższego, pojęcie „odpowiadający czynnościom” jest przez orzecznictwo sądowo administracyjne rozumiane, jako czynności tożsame, czyli takie same.

Również takie jego rozumienie jest potwierdzane przez interpretacje indywidualne. W tym zakresie na uwagę zasługuje m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 kwietnia 2021 r. Nr 0115-KDIT3.4011.107.2021.1.KR., czy interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 stycznia 2020 r. Nr 0115- KDIT3.4011.439.2019.3.PS.

Mając na uwadze brzmienie przepisu art. 8 ust. 2 u.z.p.d.o.f. i mając na uwadze rozumienie użytego w tym przepisie pojęcia „odpowiadający czynnościom”, w Pana ocenie, wymienione w powyższym przepisie przesłanki skutkujące utratą prawa do ryczałtu od przychodów, w przedstawionym przez Pana zdarzeniu przyszłym, nie są spełnione. Świadczone na rzecz byłego pracodawcy, w ramach działalności gospodarczej, usługi nie są tożsame z obowiązkami wynikającymi z poprzednio obowiązującej umowy o pracę.

Należy bowiem zauważyć, że w ramach działalności gospodarczej świadczy Pan specjalistyczne usługi związane przygotowaniem, planowaniem i nadzorowaniem procesu wdrożenia różnorodnych projektów dotyczących systemów automatyki związanych z maszynami do szycia (tj. analiza wymagań projektowych, opracowywanie szczegółowych planów projektów, harmonogramów, zapewnienie zgodności projektu z założonymi celami oraz dokonywanie oceny efektywności po jego zakończeniu). Jako zaś pracownik zajmował się Pan bardziej kontrolą zyskowności i kosztów projektu, a także czynnościami w postaci tworzenia dokumentacji technicznej (specyfikacje techniczne, instrukcje obsługi, itp.) oraz zarządzaniem procesami zakupowymi związanymi z częściami i podzespołami urządzeń automatyki przemysłowej (badanie rynku dostawców, porównywanie ofert, składanie zamówień, nadzorowanie procesu dostaw).

Jako pracownik odpowiedzialny był Pan również za fizyczny montaż/lutowanie podzespołów elektronicznych. Czynności te kończyły się kontrolą jakości dokonanego montażu. Jako przedsiębiorca nie zajmuje się Pan już czynnościami w zakresie kontroli zyskowności i kosztów projektu, tworzeniem dokumentacji technicznej, czy dokonywaniem montażu.

Obecnie zajmuje się Pan zadaniami związanymi z kontrolą budowy urządzeń, kontrolą montażu dokonywanego przez innych pracowników, czy też przeprowadzaniem testów pracy urządzeń. Samego jednak fizycznego montażu i instalacji, tworzenia dokumentacji technicznej, czy kontroli zyskowności i kosztów projektu, jak miało to miejsce w ramach umowy o pracę, już Pan nie wykonuje.

Mając na uwadze powyższe uważa Pan, że świadcząc usługi dla tego samego podmiotu, dla którego wykonywał swoje obowiązki w ramach umowy o pracę, zajmuje się Pan świadczeniami całkowicie odróżniającymi się od tych, które wykonywał, jako pracownik. Różni je bowiem nie tylko odmienny reżim formalno-prawny, ale przede wszystkim całkowicie odmienny przedmiot i charakter tych czynności.

Zatem analizując przedstawiony przez Pana przedmiot umowy o pracę uważa Pan, że nie sposób stwierdzić, że mamy do czynienia z czynnościami odpowiadającymi czynnościom wykonywanym w ramach rozpoczętej od listopada działalności gospodarczej, ponieważ czynności te – zgodnie z powyższym wywodem – w żadnym zakresie nie odpowiadają sobie wzajemnie.

Podsumowując cały powyższy wywód, w Pana ocenie, nie jest Pan pozbawiony prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych uzyskiwanych przychodów, ponieważ usługi, które wykonuje w ramach działalności gospodarczej, w stosunku do byłego pracodawcy, nie są tożsame z usługami, które świadczył Pan na podstawie umowy o pracę.

W związku z różnością usług, Pana zdaniem, nie znajduje w sprawie zastosowania art. 8 ust. 2 u.z.p.d.o.f., wskazujący na warunki, których spełnienie skutkowałoby pozbawieniem prawa do opodatkowania uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zatem w sytuacji braku spełnienia negatywnych przesłanek wynikających z art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego usług, mogą być Pana zdaniem opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustaw:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych – usługi na rzecz produkcji;

-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 tej ustawy:

1) Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro;

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Należy także zauważyć, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto, w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał (wykonuje) w ramach stosunku pracy.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z okoliczności sprawy wynika, że od 1 listopada 2023 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne, która sklasyfikowana jest w PKD pod numerem 71.12.Z. W ramach prowadzonej przez siebie działalności świadczy Pan na rzecz swojego byłego pracodawcy usługi związane z przygotowaniem, planowaniem i nadzorowaniem wdrożenia różnorodnych projektów, a także kontrolą, naprawą i konserwacją przemysłowych maszyn do szycia i zdobienia tekstyliów, tj. drukarek DTG i hafciarek przemysłowych. Zgodnie z zawarta umową, do Pana obowiązków, jako przedsiębiorcy, należy obecnie:

·testowanie oraz kontrola urządzeń przemysłowych,

·przygotowanie, planowanie pracy i wdrażanie projektów,

·naprawa i konserwacja maszyn.

Na gruncie klasyfikacji określonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług ww. usługi świadczone w ramach działalności gospodarczej, są klasyfikowane pod numerem PKWiU 62.02.30.0, tj. Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, pod numerem PKWiU 70.22.20.0, tj. Pozostałe usługi z zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych oraz pod numerem PKWiU 33.12.17.0, jako Usługi naprawy i konserwacji mechanicznych narzędzi ręcznych.

Do 31 października 2023 r. zatrudniony był Pan w oparciu o umowę o pracę. Pana praca skupiała się wtedy wokół wypełniania szeregu różnorodnych obowiązków w kilku obszarach. Jednak co istotne, były to obszary odmienne niż te, na których jest Pan skupiony w ramach działalności gospodarczej. Jako pracownik, zajmował się Pan bowiem:

·tworzeniem dokumentacji technicznej,

·zamawianiem części oraz podzespołów,

·montażem podzespołów elektronicznych na płytkach PCB,

·kontrolą zyskowności i kosztów projektu.

W ramach wykonywanych usług nie uzyskuje Pan przychodów na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychodów z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychody nie przekraczają limitu wymienionego w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d.o.f. Do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 u.z.p.d.o.f. Działalność gospodarcza, którą Pan wykonuje jest opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Usługi świadczone obecnie na rzecz byłego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej nie są tożsame z obowiązkami wynikającymi z poprzednio obowiązującej umowy o pracę.

Podkreślić należy, że możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Jak wskazano w opisie sprawy - usługi jakie Pan świadczy na rzecz byłego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej nie będą tożsame z obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę. Ponadto, analizując przedstawiony opis sprawy w zakresie usług, które świadczył Pan w ramach umowy o pracę, nie sposób stwierdzić, że mamy do czynienia z czynnościami odpowiadającymi czynnościom jakie Pan wykonuje w ramach działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa, wskazuję, że w sytuacji gdy – jak zaznaczono we wniosku – usługi świadczone obecnie na rzecz byłego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej nie są tożsame z obowiązkami wynikającymi z poprzednio obowiązującej umowy o pracę, to nie zachodzą okoliczności określone w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ograniczające prawo do opodatkowania przez Pana przychodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Tym samym, jest Pan uprawniony do opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, o ile spełnione są pozostałe warunki uprawniające do opodatkowania uzyskiwanych przychodów w tej formie. Wobec powyższego, Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Jednocześnie wskazać należy, że ocena „tożsamości” wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy oraz prowadzonej działalności gospodarczej może nastąpić w toku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego. Mając na uwadze treść art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), w przedmiotowej sprawie wydając interpretację prawa podatkowego nie jestem uprawniony do przeprowadzania postępowania dowodowego, które wskazałoby, czy czynności wykonywane przez Pana w ramach umowy o pracę z byłem pracodawcą, są tożsame z czynnościami, które wykonuje Pan ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do postępowania w sprawie wydania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy sprawy będącej przedmiotem zapytania, inne kwestie nie podlegały ocenie.

Końcowo zaznaczyć należy, że wydając interpretację w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, jestem związany wyłącznie opisem stanu zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Pana oraz Pana stanowiskiem, tym samym dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku ww. postępowań okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Odnosząc się do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych oraz orzeczeń sądów wskazuję, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą konkretnych, indywidualnych spraw podjętych w określonych stanach faktycznych (zdarzeniach przyszłych) i są wiążące tylko w tych sprawach, w których zostały wydane.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00