Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.729.2023.4.WS

Zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 19 października 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 grudnia 2023 r. (wpływ 21 grudnia 2023 r.).Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…). Wnioskodawca jest podatnikiem podatku PIT podlegającym opodatkowaniu od całości osiąganych dochodów niezależnie od źródła ich pochodzenia (nieograniczony obowiązek podatkowy i status rezydenta podatkowego). Wnioskodawca jest również podatnikiem podatku VAT zarejestrowanym w Polsce.

Jak wynika z CEIDG, w zakres działalności Wnioskodawcy wchodzą:

-Przedmiot głównej działalności:

·56.10.A Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne,

-Przedmiot pozostałej działalności:

·18.13.Z Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku,

·46.14.Z Działalność agentów zajmujących się sprzedażą maszyn, urządzeń przemysłowych, statków i samolotów,

·46.16.Z Działalność agentów zajmujących się sprzedażą wyrobów tekstylnych, odzieży, wyrobów futrzarskich, obuwia i artykułów skórzanych,

·46.31.Z Sprzedaż hurtowa owoców i warzyw,

·46.33.Z Sprzedaż hurtowa mleka, wyrobów mleczarskich, jaj, olejów i tłuszczów jadalnych,

·46.34.A Sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych,

·46.36.Z Sprzedaż hurtowa cukru, czekolady, wyrobów cukierniczych i piekarskich,

·46.37.Z Sprzedaż hurtowa herbaty, kawy, kakao i przypraw,

·46.38.Z Sprzedaż hurtowa pozostałej żywności, włączając ryby, skorupiaki i mięczaki,

·46.39.Z Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana żywności, napojów i wyrobów tytoniowych,

·46.42.Z Sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia,

·46.90.Z Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana,

·47.11.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych,

·47.19.Z Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach,

·47.29.Z Sprzedaż detaliczna pozostałej żywności prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,

·47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet,

·52.10.B Magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów,

·53.20.Z Pozostała działalność pocztowa i kurierska,

·55.10.Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania,

·55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,

·56.10.B Ruchome placówki gastronomiczne,

·56.21.Z Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),

·56.29.Z Pozostała usługowa działalność gastronomiczna,

·56.30.Z Przygotowywanie i podawanie napojów,

·63.99.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana,

·68.10.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,

·68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,

·70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,

·73.12.D Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach,

·81.21.Z Niespecjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych,

·81.29.Z Pozostałe sprzątanie,

·82.11.Z Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura,

·82.30.Z Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów,

·82.99.Z Pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana,

·96.02.Z Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne.

W praktyce działalność Wnioskodawcy składa się z dwóch podstawowych segmentów biznesowych. Pierwszym z nich jest dział związany z działalnością restauracyjną (…) (dalej: „Dział Restauracyjny”). Dział ten stanowi rdzeń działalności Wnioskodawcy, a jego prowadzenie wymaga w oparciu o cywilnoprawne zobowiązania zawarte z siecią (…) wewnętrznego wyodrębnienia i niewiązania z pozostałą częścią działalności (np. w zakresie zakazów konkurencji, określonej wymaganej jakości produktowo-usługowej, wykorzystywania znaków towarowych i innych praw własności intelektualnej).

Odrębną częścią działalności jest działalność hotelarska obejmująca (…) (dalej: „Dział Hotelarski”), w ramach której Wnioskodawca wynajmuje krótkoterminowo (…). Dział Hotelarski prowadzony jest w lokalizacji odmiennej od lokalizacji Działu Restauracyjnego. Wskutek planowanych zmian związanych ze sposobem prowadzenia działalności w ramach Działu Restauracyjnego, Wnioskodawca planuje wydzielenie Działu Hotelarskiego do nowozawiązanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której będzie jedynym wspólnikiem w zamian za przydzielenie udziałów w ww. spółce. Aport będzie realizowany z przyczyn ekonomiczno-organizacyjnych związanych między innymi ze zmianą polityki sieci (…) w zakresie szczegółów i form udzielania praw (…).

Spółka otrzymująca aport przyjmie dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład tego aportu w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Wnioskodawcy. Z kolei w odniesieniu do nadwyżki ponad wartość nominalną udziałów otrzymaną przy ich wydaniu, środki zostaną przekazane na kapitał zapasowy (tzw. agio).

Z punktu widzenia osobowego żadna osoba zatrudniona (niezależnie od formy prawnej) w ramach Działu Hotelarskiego nie pełni obowiązków w ramach Działu Restauracyjnego i vice versa – żadna osoba z Działu Restauracyjnego nie pełni obowiązków w ramach Działu Hotelarskiego. W ramach Działu Hotelarskiego na moment połączenia zatrudniona będzie jedna osoba na umowę o pracę na część etatu w roli konserwatora i dwie osoby na umowę zlecenie: jedna w zakresie sprzątania, a jedna pełniąca obowiązki organizacyjno-zarządcze związane z obsługą (w tym online) (…). Wskazane osoby wypełniają zakres osobowy potrzeb funkcjonowania (...) i kontynuacja działalności (...) nie wiąże się z koniecznością zatrudniania dodatkowych osób. Ponadto, na podstawie przyjętych porozumień osoby te będą na analogicznych zasadach kontynuować prace przy (…) po dokonaniu aportu ZCP do nowej spółki. Nadzór nad wskazanymi osobami sprawuje bezpośrednio Wnioskodawca.

Do poszczególnych Działów alokowane są składniki materialne i niematerialne związane bezpośrednio z danym Działem i niezbędne do prowadzenia działalności danego rodzaju. Do Działu Hotelarskiego na dzień aportu przypisane będą aktywa i zobowiązania związane z tym działem, w szczególności:

·środki trwałe (…) i wyposażenie oraz wartości niematerialne i prawne (w szczególności autorskie prawa majątkowe do strony internetowej (…)) związane z funkcjonowaniem Działu Hotelarskiego,

·wierzytelności i zobowiązania wynikające z umów związanych z Działem Hotelarskim, w tym umów o dostawę mediów, umów leasingu (…) czy umowy dzierżawy nieruchomości;

·należności i zobowiązania publicznoprawne związane z Działem Hotelarskim ((…));

·prawa i obowiązki wynikające z ww. umów zatrudnieniowych (zarówno umowy o pracę, jak i umów zlecenia);

·przychody i koszty związane z Działem Hotelarskim, w tym istnieje możliwość wewnętrznego wyodrębnienia danych do rachunku zysku i strat przypisanego do Działu Hotelarskiego;

·środki finansowe niezbędne do funkcjonowania Działu Hotelarskiego, a znajdujące się na odrębnym rachunku bankowym Wnioskodawcy.

Prowadzona ewidencja księgowa pozwala na ustalanie okresowe wyniku finansowego i ocenę rentowności działalności.

Księgowania na kontach wspólnych pozwalają na zidentyfikowanie, które z nich dotyczą działalności ZCP, a które pozostałej działalności.

Działalność (…) została wyodrębniona w ramach prowadzonej księgowości przedsiębiorstwa. Działalność Hotelarska uwzględnia również wobec klientów odrębność numerów kontaktowych względem Działalności Restauracyjnej.

Działalność Restauracyjna prowadzona jest od strony formalnej na podstawie pozwolenia na użytkowanie z 2022 roku oraz wpisu do ewidencji obiektów hotelarskich.

Działalność Hotelarska i Restauracyjna posiadają odrębne bazy klientów. W ramach Działalności Hotelarskiej Wnioskodawca bazuje na pośrednikach w postaci m.in. (…).

Wyłącznym źródłem przychodów Działalności Hotelarskiej jest wynajem (…). W ramach (…) nie jest prowadzona w żadnym stopniu działalność restauracyjna. Głównymi kosztami są koszty dzierżawy gruntu, leasing (...), opłaty za media, opłaty na rzecz pralni i sprzątania, wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców, płatności na rzecz pośredników.

Powyższy podział potwierdzać będzie sporządzony przed dniem aportu protokół wyodrębnienia.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania:

Czy przedmiot aportu – na moment wniesienia aportu do spółki z o.o. – został/zostanie wyodrębniony:

a)na płaszczyźnie organizacyjnej, tj. stanowi/będzie stanowić wyodrębnioną organizacyjnie część (zespół składników jest/będzie wyodrębnioną w sposób faktyczny działalnością operacyjną, do której można/będzie można przyporządkować poszczególne składniki majątkowe)? Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Czy wyodrębnienie zostało/zostanie dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze (tj. nastąpiło/nastąpi ich faktyczne wyodrębnienie w strukturze organizacyjnej)? Jeżeli nie, to w czym będzie przejawiał się brak wyodrębnienia organizacyjnego?

W pierwszej kolejności Wnioskodawca wskazał, że ocena, czy przedmiot aportu jest wyodrębniony organizacyjnie należy do Organu z uwagi na fakt, iż jest to element kluczowej definicji będącej przedmiotem zapytania wynikającej z ustawowych definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Odpowiadając przy tym na pytania szczegółowe, Wnioskodawca wskazał, że:

·zespół składników będących przedmiotem aportu umożliwi prowadzenie samodzielnej działalności operacyjnej;

·do wskazanego zespołu składników będzie można przyporządkować poszczególne składniki majątkowe;

·wyodrębnienie będzie dokonane na bazie protokołu wyodrębnienia, na co Wnioskodawca wskazywał w treści wniosku („Wnioskodawca podjął decyzję o formalnym wyodrębnieniu ZCP w postaci Działu Restauracyjnego w protokole wyodrębnienia, gdzie wyodrębnione zostaną wskazane aktywa, należności, zobowiązania, źródła przychodów i kosztów składające się na Dział Hotelarski. Tym samym przed dokonaniem aportu Dział Hotelarski będzie formalnie wyodrębniony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej”).

b)na płaszczyźnie finansowej, tj. na podstawie prowadzonej ewidencji rachunkowej (księgowej) jest/będzie możliwe przyporządkowanie składników majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności, przez co możliwe będzie określenie jej wyniku finansowego? Jeżeli nie, to w czym będzie przejawiał się brak wyodrębnienia finansowego?

W pierwszej kolejności Wnioskodawca wskazał, że ocena, czy przedmiot aportu jest wyodrębniony finansowo należy do Organu z uwagi na fakt, iż jest to element kluczowej definicji będącej przedmiotem zapytania wynikającej z ustawowych definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Odpowiadając przy tym na pytania szczegółowe, Wnioskodawca wskazał, że:

·prowadzona ewidencja rachunkowa umożliwi przypisanie składników majątku, przychodów, kosztów, należności i zobowiązań do danego Działu (wyodrębnionej działalności),

·z uwagi na powyższe możliwe będzie określenie wyniku finansowego wskazanego Działu.

c)na płaszczyźnie funkcjonalnej, tj. czy zespół składników majątkowych jest/będzie na tyle zorganizowany, aby samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność gospodarczą? Czy przedmiot aportu jest/będzie przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych i może/będzie mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, do których został przypisany? Jeżeli nie, to w czym będzie przejawiał się brak wyodrębnienia funkcjonalnego?

W pierwszej kolejności Wnioskodawca wskazał, że ocena, czy przedmiot aportu jest wyodrębniony funkcjonalnie należy do Organu z uwagi na fakt, iż jest to element kluczowej definicji będącej przedmiotem zapytania wynikającej z ustawowych definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Odpowiadając przy tym na pytania szczegółowe, Wnioskodawca wskazał, że:

·zespół składników będzie na tyle zorganizowany, aby samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność gospodarczą;

·przedmiot aportu będzie przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych i będzie mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, do których został przypisany.

Czy wszystkie składniki materialne i niematerialne przypisane do Działu Hotelarskiego zostaną wniesione do spółki z o.o. w drodze aportu? Jeśli nie – prosimy wskazać, które z tych składników zostaną wyłączone z aportu i dlaczego?

Wszystkie składniki materialne i niematerialne przypisane do Działu Hotelarskiego zostaną wniesione do spółki z o.o. w drodze aportu.

Czy jest Pani właścicielką jakichkolwiek nieruchomości, które są przypisane do Działu Hotelarskiego i funkcjonalnie są związane z działalnością Działu Hotelarskiego? Jeśli tak – prosimy wskazać, czy nieruchomości te zostaną wniesione do spółki z o.o. w drodze aportu? Jeśli nie zostaną wniesione – prosimy wskazać dlaczego?

Nie. Wnioskodawca nie jest właścicielem nieruchomości przypisanych do Działu Hotelarskiego, gdyż działalność prowadzona jest na terenie dzierżawionym. Prawa i obowiązki wynikające z umowy dzierżawy zostaną przeniesione w drodze aportu.

Czy założona spółka z o.o. będzie kontynuowała działalność Działu Hotelarskiego prowadzoną obecnie przez Panią w dotychczasowym zakresie wyłącznie przy pomocy składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem aportu? Jeśli nie – prosimy wskazać, jakie inne składniki majątkowe będą potrzebne do kontynuowania działalności?

Założona spółka z o.o. będzie kontynuowała działalność Działu Hotelarskiego prowadzoną obecnie w dotychczasowym zakresie wyłącznie przy pomocy składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem aportu. Przeniesione składniki będą wystarczające do samodzielnego prowadzenia działalności. W przyszłości ewentualne zmiany będą wynikiem rozwoju lub zmian samej działalności (np. zawierane nowe umowy, rozszerzenie zakresu działalności, zatrudnienie nowych pracowników), lecz nie są one konieczne dla kontynuowania dotychczasowej działalności.

Czy założona spółka z o.o. będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania działalności Działu Hotelarskiego w dotychczasowym zakresie wyłącznie na podstawie składników majątkowych będących przedmiotem aportu?

Tak, założona spółka z o.o. będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania działalności Działu Hotelarskiego w dotychczasowym zakresie wyłącznie na podstawie składników majątkowych będących przedmiotem aportu.

Czy przejęcie przez spółkę z o.o. pracownika zatrudnionego na umowę o pracę nastąpi na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465)?

Tak, przejęcie pracownika nastąpi na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465).

Pytania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

1.Czy wyodrębniony przez Wnioskodawcę Dział Hotelarski, do którego przypisane zostaną składniki wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 Ustawy o PIT?

2.Czy jeżeli wyodrębniony przez Wnioskodawcę Dział Hotelarski będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to czy wniesienie aportu do spółki z o.o. będzie wolne od podatku dochodowego po stronie Wnioskodawcy w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 109 Ustawy o PIT?

Pani stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 1 – wyodrębniony przez Wnioskodawcę Dział Hotelarski, do którego przypisane zostaną składniki wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 Ustawy o PIT.

Uzasadnienie stanowiska

Zgodnie z definicjami wynikającymi z art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT i art. 5a pkt 4 Ustawy o PIT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumieć należy organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

O ZCP można mówić w sytuacji, w której zespół składników majątkowych i niemajątkowych spełnia łącznie następujące przesłanki:

·stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych pozostających w funkcjonalnym związku i przeznaczonych do wykonywania określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne);

·posiada określone, wydzielone miejsce w strukturze organizacyjnej istniejącego przedsiębiorstwa (wyodrębnienie organizacyjne);

·jest finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie (wyodrębnienie finansowe);

·zespół tychże składników materialnych i niematerialnych może stanowić odrębne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Wyodrębnienie organizacyjne

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że ZCP ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. W doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Działalność gospodarcza Wnioskodawcy składa się z dwóch niezależnych od siebie działów biznesowych, tj. Działu Restauracyjnego i Działu Hotelarskiego. Każdy z działów posiada odrębny zespół składników materialnych i niematerialnych, niezbędnych do realizacji określonych zadań gospodarczych. Wśród składników przypisanych do Działu Hotelarskiego znajdują się:

·środki trwałe ((…)) i wyposażenie oraz wartości niematerialne i prawne (w szczególności autorskie prawa majątkowe do strony internetowej (…)) związane z funkcjonowaniem Działu Hotelarskiego;

·wierzytelności i zobowiązania wynikające z umów związanych z Działem Hotelarskim, w tym umów o dostawę mediów, umów leasingu części (…) czy umowy dzierżawy nieruchomości;

·należności i zobowiązania publicznoprawne związane z Działem Hotelarskim ((…));

·prawa i obowiązki wynikające z ww. umów zatrudnieniowych (zarówno umowy o pracę, jak i umów zlecenia);

·przychody i koszty związane z Działem Hotelarskim, w tym istnieje możliwość wewnętrznego wyodrębnienia danych do rachunku zysku i strat przypisanego do Działu Hotelarskiego;

·środki finansowe niezbędne do funkcjonowania Działu Hotelarskiego, a znajdujące się na odrębnym rachunku bankowym Wnioskodawcy.

Prowadzona ewidencja księgowa pozwala na ustalanie okresowe wyniku finansowego i ocenę rentowności działalności.

Księgowania na kontach wspólnych pozwalają na zidentyfikowanie, które z nich dotyczą działalności ZCP, a które pozostałej działalności.

Faktyczne rozdzielenie działów wynika również z wymogów związanych z wymogami w zakresie Działu Restauracyjnego. Co ważne, Wnioskodawca podjął decyzję o formalnym wyodrębnieniu ZCP w postaci Działu Restauracyjnego w protokole wyodrębnienia, gdzie wyodrębnione zostaną wskazane aktywa, należności, zobowiązania, źródła przychodów i kosztów składające się na Dział Hotelarski. Tym samym przed dokonaniem aportu Dział Hotelarski będzie formalnie wyodrębniony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Warto w tym miejscu wskazać, że w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 września 2011 r. ws. pod sygn. akt I FSK 1383/10 Sąd wskazał:

(…) Dla bytu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e u.p.t.u. konieczny jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, co oznacza, że zespół ten nie musi obejmować działów obsługujących przedsiębiorstwo pod względem niematerialnym, w zakresie obsługi kadrowej, informatycznej i finansowej, które nie są niezbędne do realizacji, przez zespół tak wyodrębnionych składników majątkowych, jego określonych zadań gospodarczych.

Z kolei w stanowisku wyrażonym przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 kwietnia 2020 r. ws. pod sygn. akt 0111-KDIB1-1.4010.41.2020.2.DK organ wskazał:

Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, zdaniem Wnioskodawcy, warunki spełnienia przesłanek wyodrębnienia organizacyjnego określone w powyższym wyroku NSA oraz interpretacji indywidualnej będą spełnione, tj. majątek związany z Działem Hotelarskim będzie spełniać wymogi do uznania go za zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) wyodrębniony organizacyjnie i przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych.

Ponadto struktura zatrudnienia i przyporządkowania służbowego pracowników może przemawiać pośrednio za wyodrębnieniem organizacyjnym, co potwierdza m.in. interpretacja DKIS z dnia 4 stycznia 2018 r. ws. pod sygn. akt 0114-KDIP1-1.4012.580.2017.2.KBR. Biorąc pod uwagę stanowisko DKIS, w ocenie Wnioskodawcy, powyższe przesłanki, które przemawiają za uznaniem, że nastąpiło wyodrębnienie organizacyjne powinny mieć także zastosowanie w stosunku do Działu Hotelarskiego, bowiem należy wskazać, że do Działu Hotelarskiego przypisani są następujący pracownicy i zleceniobiorcy:

·jedna osoba na umowę o pracę na część etatu w roli konserwatora,

·dwie osoby na umowę zlecenie: jedna w zakresie sprzątania na terenie (…) i jedna pełniąca obowiązki organizacyjno-zarządcze związane z obsługą (w tym online) (…).

Wskazane osoby wypełniają zakres osobowy potrzeb funkcjonowania (...) i kontynuacja działalności (...) nie wiąże się z koniecznością zatrudniania dodatkowych osób. Nadzór nad wskazanymi osobami sprawuje bezpośrednio Wnioskodawca. Co ważne, po wniesieniu aportu Wnioskodawca w nowej spółce również będzie sprawował nadzór nad działalnością Działu Hotelarskiego, w tym nad wskazanymi osobami. Tym samym pracownicy i zleceniobiorcy wchodzący w skład Działu Hotelarskiego będą realizować te same obowiązki zarówno przed, jak i po dniu dokonania aportu, co potwierdza istnienie wyodrębnienia organizacyjnego.

W orzeczeniu NSA z 22 marca 2018 r. o sygn. II FSK 808/16 Sąd uznał, że należy:

Uwzględnić przede wszystkim aspekt ekonomiczny, a nie stosunki prawne wynikające z krajowych regulacji z zakresu prawa pracy. Skoro pracownicy realizowali te same obowiązki zarówno przed zawarciem umowy dzierżawy, jak i w momencie dokonywania aportu, świadczy to o tym, że jest to zorganizowana część przedsiębiorstwa umożliwiająca prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej.

Należy także dodać, że Dział Hotelarski prowadzony jest w (…) na terenie (…), podczas gdy działalność Działu Restauracyjnego prowadzona jest w innych miejscowościach i obejmuje inną działalność operacyjną.

Konkludując, w ocenie Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę powyższą argumentację oraz opis zdarzenia przyszłego, kryterium wyodrębnienia organizacyjnego niezbędne dla istnienia ZCP będzie spełnione w opisywanej sytuacji.

Wyodrębnienie finansowe

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, a w szczególności nie wiąże się z koniecznością prowadzenia odrębnej księgowości dla ZCP. Przyjmuje się, iż oznacza ono sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów (odpowiednio rachunkowo należności i zobowiązań) do ZCP.

DKIS w interpretacji indywidualnej z dnia 14 marca 2017 r. pod sygn. akt 1462-IPPB5.4510.1109.2016.1.PW wskazał:

(…) w doktrynie prawniczej stawia się tezę, że minimalny poziom wydzielenia finansowego powinien polegać na wydzieleniu ewidencyjnym aktywów, pasywów oraz przychodów i kosztów związanych z ZCP. W tym kontekście istotne jest zastrzeżenie, że wyodrębnienie finansowe jednostki nie musi jednak oznaczać jej samodzielności finansowej. Przyjmuje się bowiem, że wyodrębnienie finansowe nie wiąże się z koniecznością prowadzenia odrębnej księgowości i sporządzania bilansu.

Analogiczne stanowisko potwierdzone zostało w interpretacji indywidualnej z 12 stycznia 2021 r. ws. pod sygn. akt 0111-KDIB1-2.4010.439.2020.2.DP:

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Mając na względzie powyższe, Wnioskodawca wskazuje, że prowadzona ewidencja księgowa umożliwi przypisanie przychodów, kosztów, aktywów i zobowiązań do danego Działu (tj. zostanie ona wyodrębniona w księgach rachunkowych). Wnioskodawca już na potrzeby prac przygotowawczych przygotował wstępne projekty wyodrębnienia. Finalne wyodrębnienie będzie możliwe poprzez bezpośrednie przypisanie przychodów, kosztów, aktywów, zobowiązań i wierzytelności do Działu Hotelarskiego. Możliwe jest również szczegółowe wyodrębnienie aktywów i pasywów dla danego działu.

Wyodrębnienie finansowe potwierdza również fakt, że Dział Hotelarski posiada zupełnie niezależne źródła przychodów wynikające z bieżącego funkcjonowania (związane z najmem (…)) oraz wyodrębnione koszty w postaci m.in. kosztów leasingu (…), kosztów wynagrodzeń, mediów, opłaty (…) czy amortyzacji. Wszystkie przychody i koszty są przypisane do danych Działów i brak jest pozycji wspólnych, gdzie pojawiłyby się zagadnienia alokacji przychodów lub kosztów.

Warto ponadto podkreślić, że Dział Hotelarski dysponuje również odrębnym rachunkiem bankowym, na którym zgromadzone są wyodrębnione dla jego działalności środki – niezależne od środków wykorzystywanych dla potrzeb Działu Restauracyjnego.

Podsumowując, uznać należy na podstawie powyższej argumentacji i opisu zdarzenia przyszłego, że spełnione będzie kryterium wyodrębnienia finansowego.

Wyodrębnienie funkcjonalne oraz zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo

Wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć z kolei jako zdolność zespołu składników materialnych i niematerialnych do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Podkreśla się, iż zespół tychże składników powinien być na tyle wyodrębniony, aby mógł on stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze. ZCP musi zatem stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Zdolność ta oznacza możliwość samodzielnego działania na rynku, w oparciu o wyodrębnione składniki jako odrębny podmiot prowadzący zadania gospodarcze realizowane w ramach dotychczasowego przedsiębiorstwa. Jak wskazuje się w interpretacjach indywidualnych, tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność ZCP do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa.

Co więcej, składniki majątkowe tworzące ZCP powinny pozostawać we wzajemnych relacjach, pozwalając na stwierdzenie, iż jest to coś więcej niż tylko przypadkowy zbiór elementów. Składniki te powinny zatem tworzyć pewną całość, których punktem odniesienia jest rola, jaką odgrywają one w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Powyższe stanowisko potwierdzają interpretacje indywidualne organów podatkowych wydawane w indywidualnych sprawach podatników. Przykładowo, DKIS w interpretacji indywidualnej z 17 listopada 2020 r. ws. pod sygn. akt 0111-KDIB1-2.4010.412.2020.1.BD wskazał:

(…) wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa.

Jak wskazał Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego, Dział Hotelarski zajmuje się innym rodzajem działalności od pozostałej działalności Wnioskodawcy. Oznacza to, że stanowi on odrębną całość i może funkcjonować samodzielnie, co potwierdza m.in. praktyka rynku oraz odrębność wykorzystanych środków trwałych, klientów i kontrahentów.

Za wyodrębnieniem funkcjonalnym powinno również przemawiać to, że Dział Hotelarski będzie zdolny do samodzielnego generowania przychodów. Prowadzona przez wspominany dział działalność już teraz jest źródłem przychodów, a jego aport nie powinien w tym zakresie nic zmienić. Warto bowiem wspomnieć, że działalność ta polega na wynajmie (…), co realizowane jest samodzielnie oraz z wykorzystaniem pośredników.

Co więcej, od strony technicznej Dział Hotelarski posiada własną, odrębną stronę internetową, prawa własności intelektualnej (w tym co do znaków graficznych), a także przypisane do niej numery telefonów i konta na portalach pośrednictwa najmu.

Biorąc pod uwagę powyższe, uznać należy, że Dział Hotelarski będzie stanowić wyodrębnioną funkcjonalnie całość, zdolną do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność w tym zakresie już teraz wiąże się z realizacją odrębnych zadań gospodarczych, których celem jest wynajmowanie (…). Po dokonaniu aportu dział kontynuować będzie dotychczasową działalność operacyjną. Zadania będą realizowane na podstawie przypisanych do niego składników materialnych i niematerialnych, które będą wystarczające dla realizacji funkcji gospodarczych działu. Całość funkcjonowania działu będzie prowadzona i koordynowana przez osoby obecnie zatrudnione przez Wnioskodawcę oraz nadzorowana jak dotychczas przez Wnioskodawcę.

W tym świetle zespół składników tworzący Dział Hotelarski powinien być uznany funkcjonujący jako niezależne przedsiębiorstwo i zdolny do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych. Konkluzje takie wspiera argumentacja prezentowana przez DKIS w licznych interpretacjach indywidualnych, np. z dnia 17 sierpnia 2018 r. ws. pod sygn. akt 0111-KDIB3-1.4012.481.2018.1.JP:

Jednocześnie zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy).

Dodatkowo, NSA w wyroku z 23 marca 2012 r. ws. pod sygn. akt II FSK 1643/10 orzekł:

Zawarta w art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p. definicja nie wymaga, aby zespół składników, o którym w niej mowa, obejmował wszelkie elementy obsługi funkcjonowania przedsiębiorstwa, gdyż zawęża ona pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do składników materialnych i niematerialnych pozwalających na realizację określonych zadań gospodarczych, jako niezależne przedsiębiorstwo. Brak w przedsiębiorstwie wewnętrznych działów obsługujących jego zadania kadrowe, informatyczne i finansowe nie pozbawia tegoż przedsiębiorstwa możliwości realizacji określonych zadań gospodarczych.

Zdaniem Wnioskodawcy na dzień aportu Dział Hotelarski będzie w stanie odrębnie planować, inicjować, kontrolować i realizować swoje działania gospodarcze, w tym w szczególności realizować umowy zawarte z kontrahentami, osiągać przychody przy wykorzystaniu składników majątkowych przy zaangażowaniu przypisanych pracowników i zleceniobiorców.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę powyższą argumentację, zdaniem Wnioskodawcy, wyodrębniony Dział Hotelarski będzie stanowić ZCP.

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 2 – mając na uwadze stanowisko odnośnie pytania nr 1, wniesienie aportu do spółki z o.o. będzie wolne od podatku dochodowego po stronie Wnioskodawcy w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 109 Ustawy o PIT.

Uzasadnienie stanowiska

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 Ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego. Co do zasady więc przychodem w niniejszym przypadku winna być wartość wkładu niepieniężnego wnoszona do spółki. Zgodnie z art. 5a pkt 28 przez spółkę rozumie się między innymi spółki posiadające osobowość prawną, tj. również spółkę z o.o. Wartość wkładu winna wynikać z umowy spółki, lecz przychód winien być liczony wedle wartości nie niższej niż wartość rynkowa wkładu.

Wyjątek od powyższej zasady ustanawia art. 21 ust. 1 pkt 109 Ustawy o PIT, wedle którego wolne od podatku dochodowego są przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 23 – jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i spółka lub spółdzielnia otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.

Czyli dla zastosowania powyższego wyjątku od powstania przychodu muszą być spełnione następujące warunki w okolicznościach niniejszej sprawy:

1)przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki jest zorganizowana część przedsiębiorstwa,

2)spółka otrzymująca wkład przyjmie dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład ZCP w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.

W niniejszym przypadku Wnioskodawca potwierdza, że spółka otrzymująca wkład przyjmie dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład ZCP w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład. W związku z tym jedynym elementem wymagającym oceny jest kwalifikacja przedmiotu aportu jako ZCP, co opisane zostało w uzasadnieniu do pytania nr 1.

Wspomniany art. 24 ust. 23 Ustawy o PIT wskazuje, że wyłączenie przychodów ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy spółka przejmująca majątek podlega opodatkowaniu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Tak będzie w niniejszym przypadku.

Zwrócić uwagę należy jeszcze na art. 24 ust. 19 ustawy o PIT, wedle którego art. 21 ust. 1 pkt 109 Ustawy o PIT (wyłączający powstanie przychodu) nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. W niniejszym przypadku aport będzie realizowany z przyczyn ekonomiczno-organizacyjnych związanych między innymi ze zmianą polityki sieci (…) w zakresie szczegółów i form udzielania praw, a nie wynika z możliwości osiągnięcia jakiejkolwiek korzyści podatkowej.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wniesienie aportu do spółki z o.o. będzie wolne od podatku dochodowego po stronie Wnioskodawcy w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 109 Ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy z o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

-stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

-jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

-jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,

-mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Na podstawie powyższego wskazuję, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nią zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).

We wniosku wskazała Pani, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, która składa się z dwóch podstawowych segmentów biznesowych. Pierwszym z nich jest dział związany z działalnością restauracyjną oparty o umowy (…) zawarte z siecią (…) (dalej: Dział Restauracyjny), drugim – działalność hotelarska obejmująca (...) (dalej: Dział Hotelarski), w ramach której wynajmuje Pani krótkoterminowo (…). Planuje Pani wydzielenie Działu Hotelarskiego do nowozawiązanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka), w której będzie Pani jedynym wspólnikiem. Jeśli chodzi o kwestię wyodrębnienia Działu Hotelarskiego na płaszczyźnie organizacyjnej, wskazała Pani, że zespół składników będących przedmiotem aportu umożliwi prowadzenie samodzielnej działalności operacyjnej, do wskazanego zespołu składników będzie można przyporządkować poszczególne składniki majątkowe, wyodrębnienie będzie dokonane na bazie protokołu wyodrębnienia. W odniesieniu do wyodrębnienia finansowego podała Pani, że prowadzona ewidencja rachunkowa umożliwi przypisanie składników majątku, przychodów, kosztów, należności i zobowiązań do Działu Hotelarskiego (wyodrębnionej działalności). Dlatego będzie możliwe określenie wyniku finansowego Działu Hotelarskiego. Ponadto – w odniesieniu do wyodrębnienia na płaszczyźnie funkcjonalnej – wskazała Pani, że zespół składników będzie na tyle zorganizowany, aby samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność gospodarczą, a przedmiot aportu będzie przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych i będzie mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, do których został przypisany. Wszystkie składniki materialne i niematerialne przypisane do Działu Hotelarskiego zostaną wniesione do Spółki w drodze aportu. Spółka będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania działalności Działu Hotelarskiego w dotychczasowym zakresie wyłącznie na podstawie składników majątkowych będących przedmiotem aportu. W ramach Działu Hotelarskiego zatrudniona będzie jedna osoba na umowę o pracę i dwie osoby na umowy zlecenia. Osoby te będą na analogicznych zasadach kontynuować prace po dokonaniu aportu Działu Hotelarskiego do Spółki. Przejęcie pracownika zatrudnionego na umowę o pracę nastąpi na podstawie art. 231 ustawy – Kodeks pracy.

Zauważam, że przedmiot aportu (Dział Hotelarski) został wyodrębniony zarówno na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej, zatem stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując – wyodrębniony przez Panią Dział Hotelarski, do którego przypisane zostaną składniki wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawierozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych;

Według art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolne od podatku dochodowego są przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 23 – jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i spółka lub spółdzielnia otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.

Powołane przepisy wprowadzają opodatkowanie przychodów z tytułu wniesienia do spółki (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) wkładu niepieniężnego w wysokości wartości tego wkładu, a w przypadku gdy wartość ta jest niższa niż wartość rynkowa tego wkładu, przychodem jest właśnie ta wartość rynkowa. Jednocześnie przychody takie są wolne od podatku dochodowego, jeżeli przedmiotem aportu do spółki jest przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część i spółka otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.

Zwracam uwagę, że zgodnie z art. 24 ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ust. 8 i 8a oraz art. 21 ust. 1 pkt 109 nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Stosownie natomiast do art. 24 ust. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 19 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Z powyższego wynika, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie, gdy wniesienie wkładu niepieniężnego następuje z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Tak więc, gdy warunek ten nie zostanie spełniony, zwolnienie nie ma zastosowania. Jednak zwracam uwagę, że weryfikacja ewentualnych przesłanek i celów wniesienia wkładu niepieniężnego jest możliwa dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego, które przeprowadzić może właściwy organ podatkowy.

Ponadto, zgodnie z art. 24 ust. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 109 ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy spółka przejmująca majątek podlega opodatkowaniu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Zauważam zatem, że wniesienie przez Panią Działu Hotelarskiego, który stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w myśl art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w drodze aportu do Spółki będzie powodowało powstanie przychodu zgodnie z art. 17 ust 1 pkt 9 tej ustawy. Jednocześnie przychód ten będzie podlegał zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując – wniesienie Działu Hotelarskiego do Spółki będzie zwolnione od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ponadto wskazuję, że powołane we wniosku orzeczenia sądów administracyjnych nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedstawionych przez Panią kwestii. Nie negując tych orzeczeń, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego, stwierdzam, że tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w tym postępowaniu.

W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług podlega odrębnemu rozpatrzeniu.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00