Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 lutego 2022 r., sygn. I SA/Po 552/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Sędzia WSA Karol Pawlicki Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2022 r. sprawy ze skargi A. sp. z o.o. w [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dnia [...] kwietnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej interpretacją indywidualną z [...] kwietnia 2021 r. nr [...] uznał stanowisko A. Sp. z o.o. w [...] przedstawione we wniosku z [...] marca 2021 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie udziałów, w przypadku których następuje ich zbycie po wcześniejszym obniżeniu ich wartości nominalnej za nieprawidłowe.
We wniosku przedstawiając zdarzenie przyszłe, Spółka wskazała, że posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Ma większość udziałów w spółce K Sp. z o.o. (dalej: "Spółka B"), zgodnie z danymi aktualnie ujawnionymi w KRS. W przyszłości planowane jest obniżenie kapitału zakładowego Spółki B poprzez obniżenie wartości nominalnej udziałów bez wypłaty z tego tytułu wynagrodzenia. Kwota obniżenia kapitału zakładowego zasili pozostałe kapitały Spółki B. Tym samym wnioskodawca pragnie potwierdzić, czy obniżenie kapitału zakładowego w Spółce B poprzez obniżenie wartości nominalnej udziałów wnioskodawcy nie wpłynie na wysokość kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia tych udziałów przez wnioskodawcę w przyszłości.
W związku z powyższym opisem spółka spytała, czy w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w Spółce B przez wnioskodawcę po obniżeniu kapitału zakładowego w Spółce B poprzez obniżenie wartości nominalnej udziałów wnioskodawcy bez wynagrodzenia, wnioskodawca uprawniony będzie do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów w takiej samej wysokości, w jakiej byłby uprawniony do ich rozliczenia przed obniżeniem wartości nominalnej udziałów w Spółce B?