Wyrok NSA z dnia 4 lutego 2022 r., sygn. II GSK 1747/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń Protokolant Małgorzata Harasiewicz po rozpoznaniu w dniu 4 lutego 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] i [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 marca 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 21/21 w sprawie ze skargi [...] i [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zajęcie pasa drogowego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie na rzecz [...] i [...] kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 10 marca 2021 r., sygn. akt VI SA/Wa 21/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] i [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z [...] września 2016 r. w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.
Sąd pierwszej instancji przyjął za podstawę wyrokowania następujące ustalenia:
[...] i [...] (dalej: strony, skarżący) 27 listopada 2014 r. wystąpili do Prezydenta m.st. Warszawy (dalej: organ I instancji) o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego ul. [...] w celu umieszczenia w nim tymczasowego obiektu budowlanego, określając rodzaj obiektu jako istniejący budynek wolnostojący z przyłączami oraz wskazując okres zajęcia pasa od 1 grudnia 2014 r. do 31 marca 2015r.
Decyzją z 9 maja 2016 r. organ I instancji odmówił stronom zezwolenia na zajęcie pasa drogowego w zakresie wskazanym we wniosku. Uzasadniając odmowę wydania zezwolenia organ powołał się na plan zagospodarowania przestrzennego rejonu [...], zatwierdzony uchwałą Rady m.st. Warszawy z 14 stycznia 2010 r. nr [...], który w § 8 ust. 5 pkt. 3 ustala zasady kształtowania przestrzeni publicznej, zakazując na terenach ulic oraz ciągów pieszych realizacji obiektów budowlanych z wyjątkiem kiosków z prasą i artykułami drobnymi oraz kwiatami, realizowanych jako obiekty niezwiązane trwale z podłożem, o powierzchni zabudowy nie większej niż 30 m2, sytuowanych wyłącznie w rejonach przystanków autobusowych oraz ważniejszych skrzyżowań ulic w sposób nieograniczający widoczności na skrzyżowaniu. Pawilon stron, w którym prowadzona jest sprzedaż alkoholu 24h/dobę, usytuowany jest w sąsiedztwie pasa drogowego al. Niepodległości, jednej z głównych ulic [...], w obszarze eksponowanym w krajobrazie miasta. W ocenie organu rodzaj prowadzonej działalności nie daje podstaw do uznania, że zgoda na dalsze funkcjonowanie pawilonu jest szczególnie uzasadnionym przypadkiem.