Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2022 r., sygn. II FSK 1513/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala Sędzia del. WSA Jolanta Strumiłło (spr.) Protokolant Magdalena Gródecka po rozpoznaniu w dniu 3 lutego 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 stycznia 2019 r. sygn. akt I SA/Wr 1099/18 w sprawie ze skargi D. D. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 sierpnia 2018 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.375.2018.1.MK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz D. D. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 30 stycznia 2019 r., o sygn. akt I SA/Wr 1099/18, w sprawie ze skargi D. D. (dalej jako skarżący, strona) uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 sierpnia 2018 r., w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Pełna treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia, jak i innych wyroków powołanych poniżej, dostępna jest na stronie internetowej https://orzeczenia.nsa.gov.pl/.

Sąd pierwszej instancji przedstawił w uzasadnieniu swojego orzeczenia następujący stan sprawy. Skarżący jest osobą samotną, mieszka sam, jest ojcem 13-letniego syna M. W 2017 r. osiągnął dochody z tytułu umowy o pracę, opodatkowane zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Syn strony w roku podatkowym 2017 nie osiągnął żadnych dochodów. Po rozwodzie skarżący nie zrezygnował z aktywnego uczestnictwa w życiu syna i w tworzeniu z nim bliskich relacji. Wszystkie obowiązki związane z wychowaniem i opieką nad dzieckiem skarżący i jego była żona dzielą pomiędzy siebie. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Okręgowego w L. z 27 lipca 2016 r., sygn. akt [...], władza rodzicielska nad małoletnim synem strony powierzona została obojgu rodzicom. Wyrok potwierdził faktyczny stan opieki nad dzieckiem, trwający od chwili rozwodu. Opieka strony nad synem i jego wychowanie nie ogranicza się jedynie do ustalonego sposobu sprawowania opieki. Skarżący opiekuje się synem na co dzień i nie ogranicza kontaktów do sporadycznych spotkań, stale uczestniczy w wychowaniu syna, a także pomaga mu decydować lub współdecydować o ważnych dla niego bieżących sprawach. Oprócz spędzania ze sobą wakacji i ferii zimowych, syn przebywa u strony co drugi weekend, czasami co weekend i kilka dni w tygodniu, nierzadko całe tygodnie z weekendami, nocuje w domu ojca, je posiłki, ma swój pokój, swoje obowiązki itd. Strona interesuje się nauką syna i jego zachowaniem. Pomaga synowi w odrabianiu lekcji, nauce, kontroluje zeszyty. Naprzemiennie z matką dziecka skarżący bierze udział w zebraniach szkolnych, interesuje się gdzie i z kim syn przebywa poza szkołą, pomaga synowi w rozwiązywaniu jego problemów, zawozi go i odbiera z zajęć pozalekcyjnych, wspólnie rozwijają jego zainteresowanie różnymi sportami. Skarżący zaspokaja potrzeby materialne syna, dobrowolnie ponosi koszty w formie rzeczowej, kupuje ubrania, obuwie, sprzęt sportowy i pomoce szkolne (poza alimentami, które płaci zgodnie z wyrokiem Sądu) oraz ponosi koszty wyposażenia i utrzymania części domu związane z pobytem syna i wychowaniem. Podczas choroby dziecka, wspólnie z jego matką skarżący zawozi syna do lekarza, w czasie kiedy dziecko jest ze skarżącym, robi to sam, pokrywa koszty jego leczenia. Zawsze jest dla syna dostępny, większość wolnego czasu spędzają wspólnie. W czasie kiedy syn przebywa ze skarżącym, zajmuje się on dzieckiem samodzielnie bez niczyjej pomocy. Syn jest z ojcem silnie związany emocjonalnie, co sprzyja właściwemu kształtowaniu się poczucia jego własnej wartości, właściwych postaw, odpowiedzialności, a także pozwala stronie na pełną orientację w bliższych i dalszych planach dziecka. Matka dziecka nie będzie korzystać z rozliczenia podatku jako rodzic samotnie wychowujący dziecko, co potwierdziła stosownym oświadczeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00