Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 stycznia 2022 r., sygn. III SA/Wa 1326/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Sędziowie sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz (sprawozdawca), sędzia WSA Piotr Przybysz, Protokolant sekretarz sądowy Michał Strzałkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi E. Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 marca 2021 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.8.2021.3.MR w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

E. z siedzibą w W. (dalej: wnioskodawca lub skarżący) wystąpił z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie: momentu powstania przychodu z tytułu zysku wypłaconego wnioskodawcy na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników, momentu wpłacenia zaliczki i rozliczenia rocznego.

We wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe, z którego wynikało, że wnioskodawca jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym, który jest osobą prawną, utworzoną na podstawie przepisów ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 56). Wnioskodawca posiada status polskiego rezydenta podatkowego, podlegającego w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości osiąganych przez siebie dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, zgodnie z przepisami ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (obecnie Dz.U.2020.1406 t.j., dalej: ustawa o CIT). Wnioskodawca jest zarządzany przez T. (dalej: T.), które zarządza również innym funduszem inwestycyjnym.

Z opisu przedstawionego we wniosku wynikało, że T. jako zarządzający tym innym funduszem inwestycyjnym, otrzymało decyzję Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: Szef KAS) z [...] grudnia 2020 r., nr [...], dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych za 2017 r., wydaną dla tego innego funduszu inwestycyjnego, m.in., na podstawie art. 119a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (obecnie t.j. Dz.U.2020.1325 z późn. zm.; dalej: Ordynacja podatkowa). W decyzji, niezależnie od samej części dotyczącej przesłanek stosowania art. 119a Ordynacji podatkowej, zawarte zostało stanowisko Szefa KAS obejmujące wykładnię przepisów art. 12 ustawy o CIT, dotyczących momentu powstania przychodów u akcjonariusza spółki s. (S.) prawa luksemburskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00