Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Wa 2594/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kwiecińska (spr.), Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Sędzia WSA Karolina Kisielewicz, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 21 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi Gminy K. na postanowienie Ministra Edukacji i Nauki z dnia [...] maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie negatywnej opinii o zamiarze przekształcenia szkoły 1. uchyla zaskarżone postanowienie i utrzymane nim w mocy postanowienie [...] Kuratora Oświata z dnia [...] lutego 2021 r. nr [...], 2. zasądza od Ministra Edukacji i Nauki na rzecz Gminy K. kwotę 100 zł (słownie sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Minister Edukacji i Nauki wydał w dniu [...] maja 2021 r. postanowienie nr [...], którym utrzymał w mocy postanowienie [...] Kuratora Oświaty z dnia [...] lutego 2021 r., nr [...] dotyczące negatywnej opinii zamiaru przekształcenia z dniem [...] sierpnia 2021 r. Szkoły Podstawowej w [...] o strukturze organizacyjnej obejmującej klasy l-VIII wraz z oddziałami przedszkolnymi w Szkołę Podstawową w [...] o strukturze organizacyjnej obejmującej klasy I-III wraz z oddziałami przedszkolnymi.

W uzasadnieniu postanowienia z dnia [...] maja 2021 r. Minister nadmienił, iż w dniu [...] grudnia 2020 r. Rada Gminy [...] podjęła uchwałę nr [...] w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w [...], z dniem [...] sierpnia 2021 r. poprzez obniżenie jej struktury organizacyjnej do klas I-III wraz z oddziałami przedszkolnymi. Rada Gminy [...] podała, że uczniom klas IV-VIII przekształcanej szkoły zapewni możliwość kontynowania nauki w Szkole Podstawowej im. [...] w [...]. W uzasadnieniu uchwały wskazano, że przyczynami reorganizacji są wysokie koszty utrzymania placówki oraz niska liczebność klas w stosunku do osób zameldowanych i zamieszkałych w obwodzie szkoły, a także konieczność zapewnienia miejsca dla planowanych nowych oddziałów przedszkolnych dla dzieci z terenu Gminy [...], przy wykorzystaniu pomieszczeń Szkoły Podstawowej w [...]. Podano, że w myśl art. 39 i 39a ustawy - Prawo oświatowe, realizowany będzie obowiązek dowożenia uczniów klas IV-VIII do nowej szkoły i opieki nad dziećmi w trakcie dowozu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00