Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 18 stycznia 2022 r., sygn. I SA/Rz 730/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz, Sędzia WSA Jarosław Szaro, Sędzia WSA Grzegorz Panek /spr./, Protokolant ref. Sabina Długosz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi "A." na interpretację indywidualną Burmistrza Gminy z dnia [...] lipca 2021 r., nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Burmistrza Gminy ] na rzecz skarżącej "A." kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

O. S.A. (dalej: wnioskodawca/skarżąca/spółka/podatnik) poddała kontroli Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną przez Burmistrza Gminy J. dnia [...] lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości.

Jak wynika z akt sprawy wnioskiem z dnia 25 stycznia 2021 r. spółka zwróciła się do Burmistrza Gminy J. o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie stosowania zwolnienia z podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm., dalej: u.p.o.l.).

W opisie stanu faktycznego wskazała, że jest podmiotem wchodzącym w skład [...]. W swojej działalności biznesowej [...].

Działalność spółki prowadzona jest w dwóch lokalizacjach, tj. w Gminie T. oraz w Gminie J. Na terenie obszaru zakładu produkcyjnego w J. zlokalizowana jest bocznica kolejowa używana przez wnioskodawcę przede wszystkim celem organizacji transportu surowców, półproduktów wykorzystywanych do potrzeb produkcji oraz transportu do nabywców sprzedawanych przez wnioskodawcę towarów.

Bocznica kolejowa O. odgałęzia się w stacji J. od toru nr [...] rozjazdem nr [...] w km [...] linii kolejowej nr [...], zarządzanej przez P. S.A. Bocznica kolejowa składa się z określonych elementów, będących środkami trwałymi podatnika, które w ocenie podatnika stanowią infrastrukturę kolejową w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1043 ze zm.), dalej: u.t.k. Spośród infrastruktury kolejowej w rozumieniu Załącznika nr 1 do u.t.k., wskazano m. in. tory kolejowe, w tym rozjazdy i skrzyżowania torów, podtorza, rampy, a także grunty, oznaczone jako działki ewidencyjne, na których znajdują się elementy wymienione w treści powołanego załącznika. Bocznice tworzą linie kolejowe normalnotorowe, tj. o szerokości torów 1435 mm, które nie są wykorzystywane do przewozu osób.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00