Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 stycznia 2022 r., sygn. III SA/Wa 1099/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Sędziowie sędzia WSA Piotr Dębkowski, sędzia WSA Włodzimierz Gurba (sprawozdawca), Protokolant starszy referent Krzysztof Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 marca 2021 r. nr 0111-KDIB3-3.4013.227.2020.1.MK w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę
Uzasadnienie
P. S.A. z siedzibą w P. (zwana dalej: "Spółka", "Podatnik", "Wnioskodawczyni", "Strona" lub "Skarżąca") pismem z 16 kwietnia 2021 r. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zwany dalej: "Dyrektor KIS", "DKIS" lub "Organ") z 12 marca 2021 r., w zakresie podatku akcyzowego.
Zaskarżona interpretacja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
1.1. Pismem z 10 grudnia 2020 r. Skarżąca wniosła o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zagospodarowania odpadów powstających w trakcie magazynowania wyrobów akcyzowych. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Skarżąca prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na magazynowaniu w składach podatkowych zlokalizowanych w bazach paliw wyrobów akcyzowych należących do osób trzecich. Skarżąca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego. Skarżąca prowadzi również działalność polegającą na magazynowaniu ropy w bazach ropy oraz przesyle paliw i ropy rurociągami.
W toku działalności, polegającej na magazynowaniu w składach podatkowych Skarżącej paliw, powstają odpady w rozumieniu przepisów z zakresu ochrony środowiska (w tym przepisów dotyczących odpadów). Są to zarówno odpady stałe, jak i odpady płynne — między innymi mieszaniny ropopochodne paliw (benzyn i olejów), wody i różnych innych substancji lub osadów. Skład tych mieszanin jest zróżnicowany, podobnie jak ich źródła, np. pochodzą z odwadniania zbiorników, studzienek rozdzielczych lub studzienek kanalizacyjnych, separatorów, a także z urządzeń oczyszczających ścieki. Różna może być także klasyfikacja tych mieszanin na gruncie Nomenklatury Scalonej, np. jako oleje odpadowe (CN 2710), czego Skarżąca nie jest w stanie przewidzieć na etapie gromadzenia mieszanin.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right