Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.468.2023.2.MS
Możliwość opodatkowania przychodów z tytułu wykonywania świadczeń zdrowotnych jako lekarz specjalista w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej,który dotyczy możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wniosek został uzupełniony w dniach 5 grudnia 2023 r. i 18 stycznia 2024 r. (daty wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych. W okresie od dnia 8 lutego 2019 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r. odbył Pan szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie chorób wewnętrznych w Szpitalu Wojewódzkim w A. na podstawie umowy o pracę. Egzamin specjalizacyjny zdał Pan jeszcze w trakcie trwania szkolenia w dniu 16 listopada 2022 r. Formalnie tytuł specjalisty chorób wewnętrznych otrzymał Pan 27 września 2023 r.
Zgodnie z umową o pracę zawartą w dniu 8 lutego 2019 r. stanowisko pracy zostało określone jako „lekarz” a zakres obowiązków, czynności, uprawnień i odpowiedzialności był następujący:
„A. Podległość służbowa
Pana bezpośrednim przełożonym jest Kierownik specjalizacji oraz Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. (...) w A..(...)
D. Zakres obowiązków (czynności) na stanowisku pracy lekarza
Lekarz swoje zadania realizuje według ustalonego planu, zgodnie z programem rezydentury i Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 września 2018 r. poz. 1737 w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury. Do jego zadań w szczególności należy:
E. Zakres praw:
Lekarz nie ma uprawnień do:
1) zmieniania sposobu leczenia zaleconego przez Kierownika specjalizacji/Ordynatora, w przypadkach wyjątkowych każdą zmianę leczenia uzgodnić musi z Kierownikiem specjalizacji/Ordynatorem/Koordynatorem (...).”
Jak wynika z powyższej umowy, integralną częścią umowy o odbywaniu szkolenia specjalizacyjnego w formie rezydentury jest program specjalizacji. W Pana przypadku jest to program specjalizacji w dziedzinie chorób wewnętrznych (aktualizacja 2018), z którego wynika, że poza pracą i realizacją szkolenia na oddziale prowadzącym specjalizację (Oddział Wewnętrzny Szpitala Wojewódzkiego w A.) znaczącą część stanowią staże i kursy zewnętrzne.
W ciągu 5 lat szkolenia specjalizacyjnego przypada łącznie 570 dni stażu podstawowego (w jednostce prowadzącej szkolenie) oraz 540 dni staży i kursów zewnętrznych. Ponadto praca odbywa się pod nadzorem kierownika specjalizacji i polega na realizowaniu jego zaleceń i planu leczenia.
W dniu 1 września 2023 r. otworzył Pan jednoosobową działalność gospodarczą o PKWiU 86.21 praktyka lekarska ogólna oraz zadeklarował Pan opodatkowanie podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.
W dniu 5 września 2023 r. podpisał Pan umowę cywilnoprawną na udzielanie świadczeń zdrowotnych ze Szpitalem Wojewódzkim w A., która obejmowała zakres obowiązków właściwy lekarzowi specjaliście chorób wewnętrznych. Pana zakres obowiązków w umowie cywilnoprawnej z dnia 5 września 2023 r. jest określony następująco:
„Przedmiot umowy i miejsce udzielanie świadczeń zdrowotnych
§1.1 Przedmiotem niniejszej umowy jest wykonywanie przez Przyjmującego zamówienie świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów Udzielającego zamówienia w Oddziale Wewnętrznym Szpitala Wojewódzkiego im. (...) w A..
2. Wykonywanie świadczeń zdrowotnych, o których mowa wyżej obejmuje w szczególności diagnozowanie, leczenie, wykonywanie procedur medycznych, sprawowanie opieki nad pacjentami zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami i zadami sztuki medycznej oraz wymogami Udzielającego zamówienia dotyczącymi procesu udzielania świadczeń zdrowotnych. (...)
Obowiązki Przyjmującego zamówienie
§3.1. Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do:
a)wykonywania świadczeń zdrowotnych z należytą starannością, w sposób zapewniający prawidłową opiekę lekarską, w oparciu o obowiązującą wiedzę, standardy i zasady etyki zawodowej;
b)zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa podczas hospitalizacji;
c)aktywnej pracy na rzecz podnoszenia jakości świadczonych usług; (...)”
Realizacja świadczeń zdrowotnych w oparciu o wyżej wymienioną umowę polega więc na samodzielnym diagnozowaniu, podejmowaniu decyzji terapeutycznych, wdrażaniu leczenia i wykonywaniu procedur medycznych dla pacjentów Oddziału Wewnętrznego.
W styczniu 2024 r. złoży Pan wniosek o zmianę formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.
Pana przychód nie przekroczy w 2023 r. limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r., poz. 2540).
Do wykonywanej przez Pana działalności nie będą miały zastosowania pozostałe (niewynikające z pytania) wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zakres zadań wykonywanych w ramach działalności nie odpowiada czynnościom, które wykonywał Pan w ramach stosunku pracy. Różnice dotyczą samodzielności i autonomii w decydowaniu o przebiegu procesu terapeutycznego – zgodnie z informacjami umieszczonymi we wniosku podczas rezydentury podstawowymi wykonywanymi czynnościami było uczestniczenie w obchodzie lekarskim, referowanie stanu zdrowia chorych powierzonych Pana pieczy oraz wykonywanie po obchodzie zaleceń Ordynatora/Koordynatora i Kierownika specjalizacji oraz staranne prowadzenie historii choroby chorych powierzonych opiece, przygotowanie dokumentów potrzebnych przy wypisywaniu lub w razie śmierci chorego, przygotowanie wyciągów z historii choroby – stosownie do polecenia Ordynatora/Koordynatora i Kierownika specjalizacji.
Aktualnie w ramach prowadzonej działalności decydujący głos w wyborze stosowanego leczenia należy do Pana, a ewentualne uwagi Ordynatora mogą mieć ewentualny charakter doradczy.
Hipotetyczny przykład – w chorobie X stosowane są leki A lub B, podczas rezydentury przedstawiał Pan Ordynatorowi lub Kierownikowi specjalizacji przypadek pacjenta z chorobą X i Ordynator nakazywał zaordynowanie temu pacjentowi leku A. Aktualnie decyduje Pan zaordynować pacjentowi z chorobą X lek B i ewentualnie podczas obchodu może Pan być zapytany przez Ordynatora, czy rozważał też lek A.
Podobnie sytuacja wygląda z podejmowaniem decyzji (wcześniej była to decyzja Ordynatora/Kierownika specjalizacji, aktualnie jest to Pana decyzja) odnośnie przeprowadzania, bądź nie u pacjenta zabiegów diagnostycznych i leczniczych wykonywanych na Oddziale (np. torakocenteza, paracenteza) oraz z wypisem pacjenta z Oddziału lub koniecznością jego dalszej hospitalizacji – wcześniej to Ordynator decydował kiedy pacjent zostanie wypisany z Oddziału i jakie zalecenia pacjent otrzyma do domu; aktualnie to Pan decyduje kiedy ustąpiła konieczność dalszej diagnostyki i leczenia szpitalnego. Ponadto aktualnie udziela Pan również konsultacji specjalistycznych dla pacjentów innych oddziałów szpitala.
Podany przez Pana we wniosku zakres czynności i obowiązków obejmował najczęściej wykonywane czynności i obowiązki.
Wszystkie wymienione w umowie o pracę (rezydenturę) z dnia 8 lutego 2019 r. obowiązki i czynności to:
„Lekarz swoje zadania realizuje według ustalonego planu zgodnie z programem rezydentury i Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 września 2018 r. poz. 1737 w sprawie wysokości wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury.
Do jego zadań w szczególności należy:
1)uczestniczenie w obchodzie lekarskim, referowanie stanu zdrowia chorych powierzonych jego pieczy oraz wykonywanie po obchodzie zaleceń Ordynatora/Koordynatora i Kierownika specjalizacji;
2)staranne prowadzenie historii choroby chorych powierzonych jego opiece, przygotowanie dokumentów potrzebnych przy wypisywaniu lub w razie śmierci chorego, przygotowanie wyciągów z historii choroby – stosownie do polecenia Ordynatora/Koordynatora i Kierownika specjalizacji;
3)obecność przy badaniach radiologicznych chorych powierzonych jego pieczy i omawianie z lekarzem pracowni radiologicznej wyników badań;
4)branie udziału w naradach lekarskich oraz obecność przy sekcji zwłok chorych, którzy pozostawali pod jego opieką;
5)wykonywanie zabiegów zleconych przez Ordynatora/Koordynatora i Kierownika specjalizacji;
6)czuwanie nad przestrzeganiem przez chorych regulaminu szpitalnego;
7)czuwanie nad odpowiednim odnoszeniem się personelu szpitalnego do chorych;
8)udzielanie na zlecenie Ordynatora rodzinom wiadomości o stanie zdrowia chorych;
9)dopilnowanie utrzymania należnego stanu sanitarnego i porządku na powierzonej mu części oddziału;
10)należyte obchodzenie się ze sprzętem medycznym;
11)osobiste dopilnowanie wykonania zarządzeń wydanych przez Ordynatora/Koordynatora i Kierownika specjalizacji w razie ujawnienia w oddziale choroby zakaźnej;
12)systematyczne doskonalenie kwalifikacji zawodowych i jakości świadczonej opieki, czynny udział w szkoleniach zgodnie z programem specjalizacji;
13)udział w kursach i konferencjach objętych zakresem stażu;
14)współudział w analizie przypadków leczonych w Oddziale;
15)przestrzegania zasad Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001 oraz podejmowania działań na rzecz poprawy jakości usług”.
Umowa cywilnoprawna z dnia 5 września 2023 r. na udzielanie zamówienia na świadczenia zdrowotne nie wymienia szczegółowo zakresu czynności wykonywanych w ramach tej umowy poszczególne zapisy odnoszące się do tej kwestii to:
„Przedmiot umowy i miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych
§1
1.Przedmiotem niniejszej umowy jest wykonywanie przez Przyjmującego zamówienie świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów Udzielającego zamówienia w Oddziale Wewnętrznym Szpitala Wojewódzkiego im. (...) w A..
2.Wykonywanie świadczeń zdrowotnych, o których mowa wyżej obejmuje w szczególności diagnozowanie, leczenie, wykonywanie procedur medycznych, sprawowanie opieki nad pacjentami zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami i zasadami sztuki medycznej o raz wymogami Udzielającego zamówienia dotyczącymi procesu udzielania świadczeń zdrowotnych.
3.Przyjmujący zamówienie zobowiązany jest świadczyć usługi zdrowotne również, zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami w innych jednostkach organizacyjnych Udzielającego zamówienia w przypadku, gdy Udzielający zamówienia go tam skieruje (...)
Obowiązki przyjmującego zamówienie
§3
1. Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do:
a)wykonywania świadczeń zdrowotnych z należytą starannością, w sposób zapewniający prawidłową opiekę lekarską, w oparciu o obowiązującą wiedzę, standardy i zasady etyki zawodowej;
b)zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa podczas hospitalizacji;
c)aktywnej pracy na rzecz podnoszenia jakości świadczonych usług;
d)dbania o pozytywny wizerunek Szpitala Wojewódzkiego im. (...) w A.;
e)przyjęcie do wykonania, za odrębnym, uzgodnionym wynagrodzeniem, dodatkowych zadań wynikających z zawieranych przez Udzielającego zamówienia umów”.
Pytanie
Czy uzyskiwanie przychodów z tytułu wykonywania świadczeń zdrowotnych jako lekarz specjalista dla Szpitala, w którym był Pan zatrudniony na umowie o pracę jako lekarz rezydent wyłączy możliwość korzystania z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?
Pana stanowisko w sprawie
Uzyskiwanie przychodów z tytułu wykonywania świadczeń zdrowotnych jako lekarz specjalista dla Szpitala, w którym był Pan zatrudniony na umowie o pracę jako lekarz rezydent nie wyłącza możliwości korzystania z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Artykuł 8 ust. 6 pkt. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie ma zastosowania w Pana przypadku, gdyż wykonywane czynności w ramach kontraktu różnią się od tych wykonywanych w ramach wcześniejszej umowy o pracę. Różnice dotyczą zwłaszcza zakresu wykonywanych czynności, samodzielności i autonomii w decydowaniu o ich wykonaniu, czy odbywaniu w czasie rezydentury obowiązkowych staży i kursów stanowiących niemal połowę czasu przewidzianego na realizację szkolenia specjalizacyjnego.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540, ze zm.)
ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, ze zm.):
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:
za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie
określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy
opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:
podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:
podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:
opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona)
e)(uchylona)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
–jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
–w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że od 8 lutego 2019 r. do 31 sierpnia 2023 r. pracował Pan w ramach rezydentury (jako lekarz w trakcie specjalizacji) na umowie o pracę. We wrześniu 2023 r. podpisał Pan umowę cywilnoprawną na udzielanie świadczenia zdrowotnych ze Szpitalem Wojewódzkim w A., która obejmowała zakres obowiązków właściwy lekarzowi specjaliście chorób wewnętrznych. Umowa cywilnoprawna jest zawarta z poprzednim pracodawcą, jednak zmieniło się Pana stanowisko pracy z lekarza rezydenta (lekarz w trakcie szkolenia specjalizacyjnego) na lekarza specjalistę.
Zakres zadań wykonywanych w ramach działalności nie odpowiada czynnościom, które wykonywał Pan w ramach stosunku pracy. Różnice dotyczą samodzielności i autonomii w decydowaniu o przebiegu procesu terapeutycznego.
Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że skoro, jak wynika z treści wniosku, świadczone przez Pana w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej usługi na rzecz szpitala nie będą tożsame z czynnościami, które wykonywał Pan w tym szpitalu w trakcie odbywanej rezydentury oraz w ustawowym terminie złoży Pan stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, a prowadzona działalność gospodarcza nie podlega wyłączeniu z ryczałtu ewidencjonowanego na podstawie art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, to uzyskiwanie przychodów z tytułu wykonywania świadczeń zdrowotnych jako lekarz specjalista dla ww. szpitala nie wyłączy możliwości opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W efekcie powyższego Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
•Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
•Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
•Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Tym samym niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie możliwości opodatkowania osiąganych przez Pana przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie oceniono w niej natomiast stanowiska wykraczającego poza zakres postawionego pytania, tj. czy czynności, które Pan wykonuje/wykonywała na rzecz pracodawcy odpowiadają czynnościom wykonywanym przez Pana ramach działalności gospodarczej. Powyższe przyjęto bowiem – za wskazanym przez Pana opisem dokonanym we wniosku – jako tło faktyczne sprawy, tj. opisem zdarzenia przyszłego, który stanowi podstawę dla rozstrzygnięcia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
–w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
–w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right