Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.481.2023.4.KK
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że nabycie przez spółkę, w drodze aportu, majątku w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, którą stanowić będzie Zakład działalności dealerskiej i nieruchomościowej, nie spowoduje po stronie Spółki powstania przychodu w świetle przepisów ustawy CIT?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że nabycie przez spółkę [...] sp. z o.o., w drodze aportu, majątku w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, którą stanowić będzie Zakład działalności dealerskiej i nieruchomościowej, nie spowoduje po stronie Spółki powstania przychodu w świetle przepisów ustawy CIT.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismami z 21 grudnia 2023 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.481.2023.1.KK oraz z 10 stycznia 2024 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.481.2023.2.KK, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło odpowiednio 4 i 15 stycznia 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca [...] sp. z o.o. (dalej: spółka [...]) i [...] sp. z o.o. (dalej: spółka [...]), są spółkami wchodzącymi w skład grupy [...]. Oprócz ww. Spółek, w skład grupy [...] wchodzi Spółka jawna ([…]; dalej: spółka jawna). Ww. Spółki są polskimi rezydentami podatkowymi opodatkowanymi w Polsce od całości swoich dochodów. Spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W skład grupy [...], wchodzą spółki, których udziałowcami lub wspólnikami są panowie […] lub osoby z nimi spokrewnione.
Działalność spółek z grupy [...] odbywa się w dwóch lokalizacjach:
-na nieruchomości zlokalizowanej w […] przy ulicy […] (powierzchnia gruntu […] ha, powierzchnia użytkowa zabudowań […] m2) - dalej: Nieruchomość 1, oraz
-na nieruchomości zlokalizowanej w […] przy ulicy […] (powierzchnia gruntu […] ha, powierzchnia użytkowa zabudowań […]m) - dalej: Nieruchomość 2.
Nieruchomości te są własnością spółki jawnej. Spółki [...] i [...] prowadzą działalności w tych lokalizacjach na podstawie umów najmu.
Spółka jawna prowadzi działalność w kilku branżach, tj. w branży motoryzacyjnej, wynajmu nieruchomości oraz finansowej, i tak:
-działalność w branży motoryzacyjnej obejmuje prowadzenie:
·salonu sprzedaży samochodów marki […],
·sprzedaży samochodów używanych,
·serwisu dot. napraw pojazdów samochodowych, oraz
·serwisu blacharsko- lakierniczego,
-działalność w zakresie wynajmu nieruchomości obejmuje należące do spółki jawnej Nieruchomość 1 i Nieruchomość 2, które są przez Spółkę wynajmowane zarówno na potrzeby działalności pozostałych spółek z grupy [...], jak i na potrzeby działalności podmiotów trzecich (np. hurtownia […]).
-działalność spółki jawnej obejmuje także pośrednictwo w świadczeniu usług udzielania kredytów oraz usługi pośrednictwa w zakresie leasingu.
Spółka [...] prowadzi […] salony samochodowe:
-marki: […] na Nieruchomości 1,
-marki: […] na Nieruchomości 2 w ramach umowy dealerskiej ze […]
-usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego, leasingowego i finansowego.
Spółka [...] prowadzi na Nieruchomości 2:
-serwis samochodów marki […],
-serwis […] w oparciu o współpracę z firmą […],
-sprzedaż samochodów używanych,
-stację kontroli pojazdów do […] t
-usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego i finansowego.
Ta złożona organizacyjnie i strukturalnie działalność została zapoczątkowana przez Wspólników wiele lat temu, kiedy w […] roku założyli spółkę cywilną, którą następnie w […] roku przekształcili w spółkę jawną. Ta długoletnia działalność podlegała w tym okresie wielu zmianom zarówno w zakresie podmiotowym, przedmiotowym jak i skali działalności, będąc na bieżąco dostosowywaną do wyzwań rynkowych.
Wspólnicy, w związku z chęcią uporządkowania struktury właścicielskiej, podjęli decyzję o dokonaniu jej przekształcenia. Cele planowanego przekształcenia są wielorakie i obejmują:
-uproszczenie struktury poprzez zmniejszenie liczby podmiotów działających w grupie,
-dostosowanie funkcjonalne działalności w ramach podmiotów działających w grupie,
-racjonalizacja ryzyka prowadzonej działalności poprzez ograniczenie jej prowadzenia jedynie poprzez podmioty mające formę prawną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
-ułatwienie sukcesji biznesu.
Wspólnicy planują wnieść aportem dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa spółki jawnej, wyodrębnione jako Zakłady w strukturze tej spółki, obejmujące łącznie całe przedsiębiorstwo tej spółki, odpowiednio do spółki [...] i spółki [...]. Następnie spółka jawna zostanie zlikwidowana. W strukturze spółki jawnej zostały wydzielone dwa Zakłady, tj. Zakład działalności dealerskiej i nieruchomościowej oraz Zakład blacharnia i lakiernia.
Zasadnicza działalność spółki jawnej, tj. prowadzenie salonu sprzedaży samochodów marki […], sprzedaż samochodów używanych, serwis pojazdów samochodowych, działalność w zakresie wynajmu nieruchomości oraz usługi pośrednictwa w zakresie zawierania umów leasingu i kredytów, wyodrębniona została w strukturach spółki jawnej jako Zakład działalności dealerskiej i nieruchomościowej. Działalność ta, wraz z prawami własności wszystkich nieruchomości, zostanie przeniesiona do spółki [...].
Serwis blacharsko-lakierniczy prowadzony przez spółkę jawną, wyodrębniony w ramach Zakładu blacharnia i lakiernia, działa w głównej mierze jako zleceniobiorca na potrzeby działalności prowadzonej przez spółkę [...]. Zakład ten wykonuje naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne w zakresie napraw blacharsko-lakierniczych samochodów marki […] sprzedawanych przez spółkę [...] na podstawie umowy ze […]. Zakład ten świadczy także usługi blacharsko-lakiernicze dla klientów spoza grupy [...]. Jest to działalność o całkowicie odmiennym charakterze w stosunku do działalności Zakładu działalności dealerskiej i nieruchomościowej. Biznesowo i funkcjonalnie działalność ta związana jest przede wszystkim z działalnością spółki [...] i dlatego zostanie przeniesiona do tej spółki. Spółka [...] będzie korzystać z powierzchni potrzebnych do prowadzenia serwisu blacharsko-lakierniczego na podstawie umowy najmu zawartej ze spółką [...].
W ramach wydzielenia Zakładów na podstawie uchwały Wspólników spółki jawnej, nastąpiła:
-zmiana struktury organizacyjnej Spółki uwzględniająca oba Zakłady,
-przypisanie do każdego Zakładu personelu realizującego jego zadania,
-określenie powierzchni zajmowanej przez oba Zakłady oraz części wspólnych,
-przypisanie Zakładom właściwych dla nich zadań,
-przydział składników majątku będących w gestii danego Zakładu,
-przypisanie umów, za realizację których odpowiedzialność ponosi dany Zakład,
-alokacja przychodów i kosztów, aktywów i pasywów, w tym zobowiązań, poprzez stworzenie odpowiedniej ewidencji analitycznej w systemie księgowym Spółki.
Do zadań Zakładu działalności dealerskiej i nieruchomościowej należą następujące główne grupy zadań:
-sprzedaż samochodów nowych marki […],
-obsługa umowy dealerskiej,
-zakup i sprzedaż samochodów używanych różnych marek,
-serwis pojazdów samochodowych,
-usługi pośrednictwa w zakresie zawierania umów leasingu i udzielania kredytów,
-współpraca z bankami,
-współpraca z firmami leasingowymi,
-realizacja wszelkich czynności związanych z zawieraniem, rozwiązywaniem i prawidłowym wykonywaniem umów najmu,
-egzekwowanie płatności związanych z działalnością Zakładu
-obsługa nieruchomości (utrzymanie, konserwacja, ochrona itp.)
-współpraca z dostawcami mediów itp.
W celu realizacji powyższych zadań do Zakładu działalności dealerskiej i nieruchomościowej zostały przypisane zasoby majątkowe i niemajątkowe oraz odpowiednio wykwalifikowane zasoby kadrowe. Do Zakładu działalności dealerskiej i nieruchomościowej zostały przypisane następujące składniki materialne i niematerialne:
-personel realizujący zadania Zakładu działalności dealerskiej i nieruchomościowej,
-wszystkie posiadane przez Spółkę prawa do nieruchomości,
-środki trwałe i wyposażenie wykorzystywane w ramach działalności Zakładu działalności dealerskiej i nieruchomościowej,
-prawa i zobowiązania z umów handlowych dotyczących Zakładu działalności dealerskiej i nieruchomościowej,
-prawa i zobowiązania z umów dotyczących Zakładu działalności dealerskiej i nieruchomościowej, innych niż umowy handlowe (dotyczących konserwacji, ochrony, dostawy mediów, ubezpieczeniowych itp.), obowiązujących na dzień wydzielenia Zakładów,
-należności i zobowiązania związane z Zakładem działalności dealerskiej i nieruchomościowej,
-księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach Zakładu działalności dealerskiej i nieruchomościowej.
W księgach Spółki została stworzona odrębna ewidencja analityczna umożliwiająca odrębne ustalenie przychodów i kosztów, należności i zobowiązań, przypadających na Zakład działalności dealerskiej i nieruchomościowej.
Do zadań Zakładu blacharnia i lakiernia należą w szczególności:
-przyjmowanie zleceń na naprawy blacharskie i lakiernicze,
-realizacja napraw blacharskich i lakierniczych,
-pozyskiwanie materiałów i towarów dla w/w działalności,
-przyjmowanie i wydawanie pojazdów,
-wynajem samochodów zastępczych na czas naprawy,
-zarządzanie jakością,
-konserwacja maszyn, urządzeń i narzędzi służących prowadzeniu działalności Zakładu,
-windykacja należności Zakładu blacharnia i lakiernia,
-zarządzanie kadrą Zakładu blacharnia i lakiernia,
-utrzymanie powierzchni wydzielonych do realizacji zadań Zakładu.
W celu realizacji powyższych zadań do Zakładu blacharnia i lakiernia zostały przypisane zasoby majątkowe i niemajątkowe oraz odpowiednio wykwalifikowane zasoby kadrowe. Do Zakładu blacharnia i lakiernia zostały przypisane następujące składniki materialne i niematerialne:
-personel realizujący zadania Zakładu blacharnia i lakiernia,
-środki trwałe i wyposażenie wykorzystywane do działalności Zakładu blacharnia i lakiernia,
-prawa i zobowiązania wynikające z umów handlowych i niehandlowych związanych z działalnością Zakładu blacharnia i lakiernia, obowiązujących na dzień wydzielenia Zakładów,
-należności i zobowiązania związane z działalnością Zakładu,
-księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach Zakładu blacharnia i lakiernia,
-bazy danych zawierające dane kontrahentów Zakładu blacharnia i lakiernia.
-W księgach Spółki została stworzona odrębna ewidencja analityczna umożliwiająca odrębne ustalenie przychodów i kosztów, należności i zobowiązań, przypadających na Zakład blacharnia i lakiernia.
Majątek, który zostanie przeniesiony na spółkę [...], tj. Zakład blacharnia i lakiernia oraz majątek, który zostanie przeniesiony na spółkę [...], tj. Zakład działalności dealerskiej i nieruchomościowej jest na tyle zorganizowany i kompletny, iż może funkcjonować jako samodzielne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 k.c.
Zobowiązania spółki jawnej wynikające z umów z podmiotami trzecimi, których Spółka jest stroną, zostaną przeniesione na spółki [...] i [...] na zasadzie porozumień trójstronnych, zgodnie z podziałem umów przypisanych odpowiednio do Zakładu działalności dealerskiej i nieruchomościowej oraz do Zakładu blacharnia i lakiernia. Wartość Zakładu działalności dealerskiej i nieruchomościowej na potrzeby aportu do spółki [...] oraz wartość Zakładu blacharnia i lakiernia na potrzeby aportu do spółki [...], zostaną ustalone na podstawie wycen sporządzonych przez rzeczoznawcę. Określona w ten sposób rynkowa wartość zakładów zostanie przyjęta jako wartość wkładów określona odpowiednio w umowie spółki [...] oraz w umowie spółki [...].
Nabywcy majątku spółki jawnej, tj. spółka [...] i spółka [...] zamierzają kontynuować działalność gospodarczą w oparciu o otrzymany majątek. Spółki [...] i [...], które otrzymają wkłady w formie zorganizowanych części przedsiębiorstwa spółki jawnej, przyjmą dla celów podatkowych wartości składników wchodzących w skład tych zorganizowanych części przedsiębiorstwa według ich wartości wynikających z ksiąg podatkowych spółki jawnej. Spółki [...] i [...] podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Przedmiotowa czynność wniesienia aportem zorganizowanych części przedsiębiorstwa spółki jawnej zostanie przeprowadzona ze wskazanych powyżej uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Ani głównym, ani jednym z głównych celów tej czynności nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Po objęciu przez spółkę jawną udziałów w spółce [...] i spółce [...] tj. po zarejestrowaniu podwyższenia kapitałów tych spółek, wspólnicy spółki jawnej zamierzają rozwiązać tę spółkę. W następstwie rozwiązania spółki jawnej zostanie przeprowadzona jej likwidacja, lub zakończenie działalności nastąpi bez przeprowadzenia formalnej likwidacji w sposób określony przez wspólników, zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych. Objęte udziały w spółce [...] i spółce [...] będą jedynymi składnikami majątku spółki jawnej, które przypadną jej wspólnikom w wyniku rozwiązania Spółki według zasad określonych w umowie spółki lub w uchwale wspólników. Wspólnicy nie wykluczają w późniejszym czasie sprzedaży udziałów w spółce [...] i/lub spółce [...], które objęli w ramach likwidacji spółki jawnej.
W uzupełnieniu wniosku z 15 stycznia 2024 r. wskazali Państwo dodatkowo, że na obecnym etapie przygotowania czynności aportu w postaci Zakładu działalności dealerskiej i nieruchomościowej do spółki [...] sp. z o.o. rozważane są dwa warianty ujęcia w kapitałach Spółki otrzymanego aportu:
1.o całą wartość aportu zostanie podwyższony kapitał zakładowy Spółki, lub
2.kapitał zakładowy Spółki zostanie podwyższony o część wartości aportu, a pozostała część wartości aportu podwyższy kapitał zapasowy Spółki.
Decyzja, który z powyższych wariantów zostanie zastosowany zapadnie po otrzymaniu wyceny rynkowej wartości przedmiotu aportu, która nie jest w chwili obecnej jeszcze gotowa.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że nabycie przez spółkę, w drodze aportu, majątku w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, którą stanowić będzie Zakład działalności dealerskiej i nieruchomościowej, nie spowoduje po stronie Spółki powstania przychodu w świetle przepisów ustawy CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
W opinii Wnioskodawcy, wniesienie aportem przez spółkę jawną zorganizowanej części przedsiębiorstwa aportem w postaci Zakładu działalności dealerskiej i nieruchomościowej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu opodatkowanego CIT po stronie Wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy CIT, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela. Podwyższenie kapitału zakładowego nie stanowi zatem przychodu po stronie spółki, do której wnoszony jest wkład, w tym niepieniężny (aport).
Jednocześnie, w myśl art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy CIT, do przychodów nie zalicza się: dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.
Na podstawie powyższego przepisu, przychodów nie stanowią również kwoty i wartości stanowiące nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów, przekazane na kapitał zapasowy. Wobec przedstawionego powyżej stanu prawnego prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców że otrzymanie w formie aportów zorganizowanych części przedsiębiorstwa przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, nie spowoduje po stronie Wnioskodawców powstania przychodu w podatku CIT niezależnie od tego, czy kapitały zakładowe Wnioskodawców zostaną podwyższone o całą wartość aportu, czy tylko o część tej wartości, a pozostała jej część podwyższy kapitał zapasowy.
Stanowisko powyższe potwierdzają również interpretacje indywidualne np.:
- interpretacja indywidualna z 20 kwietnia 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.146.2023.1.IZ): „W rezultacie, otrzymanie wkładu w formie obligacji skarbowych, zarówno w części skutkującej podwyższeniem kapitału zakładowego, jak i części, która odniesiona została na kapitał zapasowy, nie będzie stanowić przychodu opodatkowanego CIT.”
- interpretacja indywidualna z 24 października 2022 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.61.2022.1.SP): „W przypadku analizowanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, przekazane przez wnoszącego aport SPW niewątpliwie stanowią formę przysporzenia majątkowego Wnioskodawcy. Z uwagi jednak na fakt, iż ich równowartość została/zostanie rozdysponowana pomiędzy podniesione kapitały - zakładowy i zapasowy, w momencie otrzymania SPW nie powstał/nie powstanie po stronie A. przychód podatkowy. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie przykładowo w interpretacji indywidualnej DKIS z 17 września 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.288.2021.3.PC”,
- interpretacja indywidualna z 14 grudnia 2021 r. (sygn.0111-KDIB1-2.4010.576.2021.1.AN): „Z powyższych przepisów wynika zatem, że każdy przychód niezależnie, czy powstaje w związku z otrzymaniem pojedynczych składników majątku, czy w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, który to przychód zostanie przekazany na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego lub kapitału zapasowego Spółki nie będzie stanowił przychodu podatkowego”,
- interpretacja indywidualna z 17 września 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1- 3.4010.288.2021.3.PC): „Oznacza to, że zarówno wkłady pieniężne, jak i niepieniężne wnoszone na pokrycie kapitału zakładowego nie są zaliczane do przychodów w rozumieniu prawa podatkowego. Z kolei, w myśl art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy. Należy przy tym zwrócić uwagę, że użyty przez ustawodawcę zwrot "kwot i wartości" wskazuje, że wyłączone z opodatkowania jest zarówno agio pieniężne, jak i agio aportowe. Reasumując, mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego oraz powyższe uregulowania prawne, stwierdzić należy, że podniesienie kapitału zakładowego a także zapasowego pokrytego wkładem niepieniężnym w postaci Oprogramowania, nie spowoduje powstania przychodu po stronie Spółki, ponieważ sytuacja ta objęta jest wyłączeniem z art. 12 ust. 4 pkt 4 i 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.
W rezultacie, otrzymanie przez Wnioskodawcę aportu nie będzie stanowić przychodu opodatkowanego CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie zauważyć należy, że stosownie do zadanego pytania wyznaczającego granice rozpatrzenia wniosku, przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie jest ocena, czy przedmiot aportu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wskazać przy tym trzeba, że także skutki podatkowe, będące przedmiotem Państwa zapytania nie są uzależnione od uznania bądź nie przedmiotu aportu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”, „updop”), nie regulują wprost skutków podatkowych wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez spółkę jawną niebędącą podatnikiem CIT do spółki kapitałowej.
Zgodnie bowiem z art. 4 pkt 21 ustawy o CIT,
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce - oznacza to:
a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
b)spółkę kapitałową w organizacji,
c)spółki, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 i 1a, mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania
W myśl natomiast art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy o CIT,
Przepisy ustawy mają również zastosowanie do:
1a) spółek jawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz spółka jawna nie złoży:
a)przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji, według ustalonego wzoru, o podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych oraz o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki, o którym mowa odpowiednio w art. 5 ust. 1 albo o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.), lub
b)aktualizacji informacji, o której mowa w lit. a, w terminie 14 dni, licząc od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników, lub
c)informacji, o której mowa w lit. a, w terminie 14 dni, licząc od dnia zarejestrowania spółki jawnej - w przypadku nowo utworzonej spółki jawnej oraz spółki jawnej powstałej z przekształcenia innej spółki
- do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki jawnej oraz naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla każdego podatnika osiągającego dochody z takiej spółki;
W ustawie o CIT zawarte są jednak przepisy, które znajdą zastosowanie w odniesieniu do przedmiotowego zagadnienia. W tym miejscu należy wskazać na przepisy art. 12 ust. 1 zawierający otwarty katalog przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz art. 12 ust. 4 pkt 4 i pkt 11 ustawy o CIT, przewidujące wyłączenia z opodatkowania określonych przychodów.
I tak, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy o CIT,
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:
1)otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe;
2)wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe i instytucje gospodarki budżetowej w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie
Literalna wykładnia powołanego przepisu prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe. Przychodem jest więc każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, o ile nie została wyłączona z przychodów podatkowych, na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy o CIT.
Stosownie do z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT,
Do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela;
W myśl natomiast art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT,
Do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy;
Odnosząc się do Państwa wątpliwości, zauważyć należy, że majątek spółki jawnej (zarówno wniesiony, jak i zgromadzony w czasie jej trwania) jest majątkiem tej spółki, niemniej jednak z uwagi na fakt, że spółka osobowa, która nie jest podatnikiem CIT jest transparentna dla celów podatku dochodowego i z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki, uznaje się, że każdy ze wspólników spółki osobowej wnosi do (przejmującej) spółki kapitałowej majątek odrębnie, w proporcji ustalonej zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o CIT, w zamian za objęte udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki kapitałowej. Natomiast skutki podatkowe dla spółki obejmującej ww. aport, uzależnione są od sposobu jego przeznaczenia.
Powołany art. 12 ust. 4 pkt 4 updop, stanowi bowiem o „wartościach otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego”, zaś w art. 12 ust. 4 pkt 11 tej ustawy jest mowa o „kwotach i wartościach stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy”.
Powiększenie kapitału zakładowego w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 4 updop, a także przekazania nadwyżki ponad wartość nominalną udziałów (akcji) w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 11 tej ustawy, może być spowodowane także poprzez wniesienie aportu.
Należy przy tym zwrócić uwagę, że użyte przez ustawodawcę stwierdzenie „kwot i wartości” wskazuje, że wyłączone z opodatkowania jest zarówno agio pieniężne, jak i agio aportowe.
Oznacza to, że zarówno wkłady pieniężne, jak i niepieniężne wnoszone na pokrycie kapitału zakładowego lub kapitału zapasowego nie są zaliczane do przychodów w rozumieniu prawa podatkowego.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego oraz jego uzupełnienia wynika, że Wspólnicy Spółki jawnej planują wnieść aportem dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa tej Spółki, wyodrębnione jako Zakłady w strukturze tej spółki, obejmujące łącznie całe jej przedsiębiorstwo, odpowiednio do spółki [...] i spółki [...]. Następnie spółka jawna zostanie zlikwidowana.
Na obecnym etapie przygotowania czynności aportu w postaci Zakładu działalności dealerskiej i nieruchomościowej do spółki [...] sp. z o.o. rozważane są dwa warianty ujęcia w kapitałach Spółki otrzymanego aportu:
1.o całą wartość aportu zostanie podwyższony kapitał zakładowy Spółki, lub
2.kapitał zakładowy Spółki zostanie podwyższony o część wartości aportu, a pozostała część wartości aportu podwyższy kapitał zapasowy Spółki.
Decyzja, który z powyższych wariantów zostanie zastosowany zapadnie po otrzymaniu wyceny rynkowej wartości przedmiotu aportu, która nie jest w chwili obecnej jeszcze gotowa.
Państwa wątpliwości dotyczą kwestii ustalenia czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że nabycie przez [...] sp. z o.o., w drodze aportu, majątku w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, którą stanowić będzie Zakład działalności dealerskiej i nieruchomościowej, nie spowoduje po stronie Spółki powstania przychodu w świetle przepisów ustawy CIT.
Odnosząc się do powyższych wątpliwości wskazać należy, że nabycie przez Spółkę, w drodze aportu, Zakładu działalności dealerskiej i nieruchomościowej, niezależnie od tego czy kapitał zakładowy zostanie podwyższony o całą wartość aportu czy tylko o część wartości tego aportu, a pozostała część jego wartości podwyższy kapitał zapasowy Spółki, nie spowoduje powstania przychodu po stronie Spółki przejmującej, ponieważ sytuacja ta objęta jest wyłączeniem z art. 12 ust. 4 pkt 4 oraz art. 12 ust. 4 pkt 11 updop.
Reasumując, Państwa stanowisko, zgodnie z którym wniesienie aportem przez spółkę jawną (w istocie wspólników tej spółki) zorganizowanej części przedsiębiorstwa aportem w postaci Zakładu działalności dealerskiej i nieruchomościowej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu opodatkowanego CIT po stronie Wnioskodawcy – należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego […]. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.