Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.834.2023.2.MAP

Ustalenie możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 19 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 19 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 stycznia 2024 r. (wpływ 13 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną, zamieszkującą stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pozostając polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W okresie od 21 listopada 2016 r. do 31 sierpnia 2023 r. był Pan zatrudniony w oparciu o umowę o pracę w rozumieniu ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, na stanowisku: programista w … Spółka akcyjna z siedzibą w … (dalej jako: „Spółka”).

W okresie zatrudnienia był Pan odpowiedzialny za realizację poniższych czynności wynikających z pełnionego stanowiska:

·wytwarzanie oprogramowania poprzez tworzenie, modyfikowanie kodów źródłowych, rozwijanie programów komputerowych lub części ich modułów;

·tworzenie, modyfikowanie struktur danych jako nieodłączny element wytwarzanego oprogramowania;

·interpretacje wymagań na system informatyczny (funkcjonalnych i niefunkcjonalnych) oraz ich implementacje zgodnie z założeniami projektowymi;

·weryfikację poprawności stworzonego kodu aplikacji, modułów, elementów oprogramowania pod względem zgodności z wymaganiami, poprawności działania;

·tworzenie dokumentacji specjalistycznej (technicznej) wytwarzanego oprogramowania;

·naprawianie błędów w aplikacjach wykrytych na środowiskach lokalnych Spółki oraz zarówno na środowiskach testowych, produkcyjnych (klienckich) zgłoszonych przez Klientów Spółki.

W ramach obowiązków pracowniczych głównie odpowiedzialny był Pan za tworzenie oprogramowania, usuwanie błędów w tymże oprogramowaniu. Zadania powierzone realizował Pan jako członek zespołu deweloperskiego. Od sierpnia 2021 r. oprócz wynagrodzenia z tytułu wykonywania wskazanych wyżej czynności z tytułu zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę otrzymywał Pan również dodatek serwisowy za pozostawanie do dyspozycji pracodawcy w wyznaczonych godzinach, poza świadczeniem pracy, celem naprawy, bądź przygotowania obejścia błędów krytycznych do aplikacji utrzymywanych przez Spółkę, poprzez modyfikację kodów źródłowych (programowania), celem jak najszybszego przywrócenia działania produkcyjnego aplikacji - (udostępnionych i wykorzystywanych przez użytkowników klienta Spółki).

3 lipca 2023 r. rozpoczął Pan prowadzenie pozarolniczej jednoosobowej działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W CEiDG wskazał Pan następujące kody PKD: 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem oraz 62.02.Z - Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki.

Działalność gospodarczą Pan rozlicza na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z ustawą z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wskazał Pan, że osiągane przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie przekroczyły 2 000 000 euro, a także, że nie wykonywał i nie wykonuje czynności na rzecz Spółki (byłego pracodawcy). Nie zachodzą też w stosunku do Pana inne okoliczności wskazane w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. nie opłaca Pan podatku w formie karty podatkowej, nie korzysta Pan z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego, nie osiągnie Pan przychodów z prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, czy działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, wytwarzania wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym oraz nie planuje Pan zmiany formy wykonywania działalności, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy. Nie złożył Pan także oświadczeń, o których mowa w art. 9 ust. 1a-1b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pana działalność nie stanowi wykonywania wolnego zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy. Nie osiąga Pan przychodów z innych źródeł niż prowadzona działalność gospodarcza.

Planuje Pan w styczniu 2024 r. zawrzeć umowę współpracy ze Spółką (byłym pracodawcą) świadcząc następujący zakres usług: świadczenie wsparcia w zarządzaniu systemami informatycznymi dla projektu informatycznego przez co rozumie się:

· sprawowanie nadzoru i monitorowania za pomocą narzędzi teleinformatycznych prawidłowego funkcjonowania systemów;

· bezpośrednie kontaktowanie się z pracownikami/współpracownikami Spółki i administratorami systemów po stronie użytkownika (Klienta Spółki) - kontakt telefoniczny, poczta e-mail - w zakresie nadzoru i monitorowania systemów informatycznych, wsparcia merytorycznego, przyjęcia zgłoszeń odnośnie nieprawidłowości w funkcjonowaniu, usterek, awarii, itp.

Dni oraz godziny, w których współpracownik zobowiązany będzie do świadczenia usług będą ustalane wraz z koordynatorem umowy lub inną osobę wskazaną przez Spółkę. Byłby Pan odpowiedzialny za sprawowanie nadzoru oraz monitorowanie poprawności działania systemów, aplikacji w ramach jednego projektu informatycznego uruchomionego w ramach jednego klienta Spółki. Do Pana obowiązków należałoby również udzielanie wsparcia (świadczenie supportu) dla administratorów systemów po stronie klienta Spółki w zakresie merytorycznym funkcjonowania i konfiguracji systemów informatycznych w zakresie projektu informatycznego.

Dodatkowo, byłby Pan odpowiedzialny za przyjmowanie zgłoszeń w przypadku zdiagnozowania niepożądanego działania systemów i aplikacji informatycznych w wyznaczonych dniach oraz udzielania wszelkich niezbędnych informacji odnośnie realizacji tychże zgłoszeń klientowi Spółki. Świadczyłby Pan usługi dla Spółki, których nie wykonywał w ramach wygasłej umowy o pracę, gdyż zakres Pana obowiązków w ramach umowy o pracę w głównej mierze opierał się na wytwarzaniu (programowaniu z użyciem specjalistycznych języków programowania) nowego oprogramowania i rozwijania (implementacji nowych funkcjonalności) istniejących aplikacji oraz naprawę wykrytych błędów poprzez modyfikację kodów źródłowych.

W uzupełnieniu wniosku doprecyzował Pan, że 3 lipca 2023 r. rozpoczął prowadzenie pozarolniczej jednoosobowej działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności Gospodarczej. Składając wniosek o rejestrację działalności wskazana została forma opłacania podatku dochodowego jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zatem, z powyższej formy opodatkowania korzysta Pan od rozpoczęcia prowadzenia działalności tj. od 3 lipca 2023 r. W czasie prowadzenia działalności gospodarczej forma opodatkowania nie była zmieniana. Wyboru formy opodatkowania dokonał Pan na etapie rejestracji działalności gospodarczej. Wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej został złożony 1 czerwca 2023 r. Na wniosku wskazano datę rozpoczęcia działalności gospodarczej 3 lipca 2023 r. W powyższym wniosku wskazano, jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zatem, oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu ewidencjonowanego zostało złożone Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w ustawowym terminie. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przychód uzyskany przez Pana w 2023 r. nie przekroczył limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza w CEiDG wskazane ma następujące kody PKD: 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem oraz 62.02.Z - Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki, co przekłada się na rodzaj świadczonych usług sklasyfikowanych w sekcji J PKWiU, dział 62 - Usługi związane z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki i usługi powiązane.

Obecnie świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane są symbolem PKWiU 62.01.1 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych. Usługi te są świadczone na rzecz innych kontrahentów, nie są i nie były świadczone na rzecz byłego pracodawcy, gdyż na rzecz byłego pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie świadczył Pan żadnych usług. W przypadku pozyskania innych kontrahentów, zakres świadczonych usług może ulec zmianie, lecz ten stan nie podlega pod wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

W przypadku rozpoczęcia świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy (zdarzenie przyszłe opisane we wniosku) zakres usług świadczonych uległby zwiększeniu, z racji że na rzecz byłego pracodawcy, zgodnie z opisem we wniosku, nie byłyby świadczone żadne usługi określone grupowaniem PKWiU 62.01 - usługi związane z pisaniem, modyfikowaniem, wytwarzaniem oprogramowania. Usługi, które byłyby realizowane na rzecz byłego pracodawcy w Pana ocenie sklasyfikowane są pod symbolem PKWIU 62.03.1, jako usługi związane z zarządzaniem i monitorowaniem infrastruktury informatycznej, włączając sprzęt komputerowy, oprogramowanie i sieć w powiązaniu z PKWiU 62.02 – usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki, tj. w zakresie pomocy technicznej sklasyfikowanej kodem PKWiU 62.02.30.0, lecz ta pomoc byłaby w obszarze nadzorowanej i monitorowanej infrastruktury i oprogramowania i związana jest z doradztwem w zakresie oprogramowania.

Obecny zakres usług świadczonych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej dotyczy poniższych czynności tj.: projektowanie struktury i zawartości bazy danych, zapis kodu komputerowego niezbędnego do tworzenia i wdrożenia bazy danych, projektowanie struktury i zapis kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta. Powyższe czynności polegają na wytwarzaniu oprogramowania poprzez tworzenie i modyfikowanie kodów źródłowych, interpretację wymagań na system informatyczny i przekładanie ich na kod komputerowy, weryfikację poprawności stworzonego kodu. Powyższy zakres usług nie jest świadczony na rzecz byłego pracodawcy, z racji że na rzecz byłego pracodawcy nie świadczy Pan i nie świadczył żadnych usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Powyższe usługi są świadczone na rzecz innych kontrahentów.

W przypadku zaistnienia opisywanego we wniosku zdarzenia przyszłego, tj. rozpoczęcia świadczeń usług na rzecz byłego pracodawcy, zakres usług świadczonych przez Pana uległby rozszerzeniu o czynności realizowane na rzecz byłego pracodawcy, które zostały opisane we wniosku.

Czynności, które byłyby realizowane na rzecz byłego pracodawcy w Pana ocenie podlegają klasyfikacji PKWiU 62.03 z racji, że zadania/czynności jakie byłyby realizowane zgodnie z opisem przedstawionym we wniosku polegałby na świadczeniu wsparcia w zarządzaniu systemami informatycznymi dla projektu informatycznego przez co rozumie się:

· sprawowanie nadzoru i monitorowania za pomocą narzędzi teleinformatycznych prawidłowego funkcjonowania systemów;

· bezpośrednie kontaktowanie się z pracownikami/współpracownikami Spółki i administratorami systemów po stronie użytkownika (klienta Spółki) - kontakt telefoniczny, poczta e-mail - w zakresie nadzoru i monitorowania systemów informatycznych, wsparcia merytorycznego, przyjęcia zgłoszeń odnośnie nieprawidłowości w funkcjonowaniu, usterek, awarii, itp., w celu prawidłowego i rzetelnego realizowania nadzoru, monitorowania i zarządzania infrastrukturą bezpośrednio związaną z oprogramowaniem, jak i samym oprogramowaniem w celu prawidłowego i bezbłędnego jego działania zgodnie z oczekiwaniem i wymaganiem klienta.

Będzie Pan prowadził ewidencję przychodów, w której będzie w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami (jeżeli zaistnieje taka sytuacja). Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczy zdarzenia przyszłego. W związku z tym, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz … S.A. nie świadczy Pan i nie świadczył żadnych usług. Takowych usług również nie świadczył w 2023 r. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy ustalenia, czy uzyskanie przychodu z tytułu świadczenia usług na rzecz Spółki (byłego pracodawcy) w zakresie, jaki wskazano w opisie zdarzenia przyszłego spowoduje utratę prawa do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2024 r. oraz w kolejnych latach i odnosi się do zdarzenia przyszłego.

Zakres czynności zdarzenia przyszłego, opisany we wniosku, które byłyby wykonywane na rzecz byłego pracodawcy, w Pana ocenie, nie jest tożsamy/odpowiadający/jednakowy czynnościom jakie były wykonywane dla byłego pracodawcy na podstawie umowy o pracę, co zostało przedstawione jako własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego we wniosku. Jednoosobową działalność gospodarczą wskazaną we wniosku, poczynając od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, tj. 3 lipca 2023 r. prowadzi Pan samodzielnie, bez wspólników. W zdarzeniu przyszłym, którego dotyczy wniosek, nie ma planów, aby powyższy stan uległ zmianie. Świadczone przez Pana usługi są określone w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b), definiując ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynoszący 12%.

Pytanie

Czy uzyskanie przychodu z tytułu świadczenia usług na rzecz Spółki (byłego pracodawcy) w zakresie, jaki wskazano w opisie zdarzenia przyszłego spowoduje utratę prawa do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2024 r. oraz w kolejnych latach?

Pana stanowisko w sprawie

Uważa Pan, że uzyskanie przychodów z tytułu świadczenia usług na rzecz Spółki (byłego pracodawcy) w zakresie wskazanym w opisie zdarzenia przyszłego, nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2024 r. i w kolejnych latach.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm., dalej jako: „Ustawa”), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 Ustawy, osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 w zw. z ust. 4 pkt 1 lit. a) Ustawy, podatnicy (osoby fizyczne) mogą opodatkowywać przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych po spełnieniu ,następujących warunków:

  • w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro,
  • złożą w terminie ustawowym oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy (oraz brak rezygnacji z tego wyboru i brak wyboru innego sposobu opodatkowania, na podstawie art. 9 ust. 1a-1b ustawy) - pod warunkiem, że nie zachodzą równocześnie negatywne przesłanki wskazane w art. 8 Ustawy.

Jak wskazał Pan w opisie zdarzenia przyszłego, wszystkie powyższe przesłanki pozytywne są przez Pana spełnione i będą spełnione w latach kolejnych, podobnie jak i nie wystąpiły przesłanki negatywne. Spełnia Pan przesłankę limitu przychodów określoną w art. 6 ust. 4 pkt 1 Ustawy; nie prowadzi działalności w zakresie wskazanym w art. 8 ust. 1 oraz ust. 3 ww. Ustawy.

Natomiast, zgodnie z art. 8 ust. 2 Ustawy, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Powyższe wyłączenie występuje jedynie w sytuacji, w której wykonywane czynności w ramach świadczonych usług, będą odpowiadały czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy (będą tożsame).

Słownik języka polskiego - zwrot normatywny „tożsame” definiuje jako: jednakowy, taki sam, identyczny.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 maja 2011 r. sygn. akt II FSK 2163/09 stwierdził, że nie będą tożsame czynności, które pokrywają się tylko w części.

Zakres czynności wykonywanych na podstawie stosunku pracy, a planowany zakres czynności, które miałyby być wykonywane przez Pana na rzecz byłego pracodawcy na podstawie umowy o współpracę w ramach indywidualnej działalności gospodarczej nie jest tożsamy. Powyższe zakresy czynności są zgoła od siebie odmienne i nie pokrywają się ze sobą nawet w części. W związku z tym, że zgodnie z opisanym zdarzenie przyszłym, zakresy czynności nie są sobie odpowiadające, tożsame, wobec Pana – nie znajduje zastosowania wskazane w art. 8 ust. 2 Ustawy wyłączenie z opodatkowania ryczałtem.

Wyjaśnienie znaczenia sformułowania „odpowiadających czynnościom” stanowiło już niejednokrotnie przedmiot rozważań Dyrektora Krajową Informacji Skarbowej (KIS). W wydawanych interpretacjach indywidualnych sformułowanie „odpowiadających czynnościom” rozumiane jest jako „tożsame” lub „takie same”. Przykładowo interpretacje indywidualne:

·z 9 listopada 2023 r. Nr 0112-KDIL2-2.4011.649.2023.1.MW,

·z 16 lutego 2023 r. Nr 0112-KDIL2-2.4011.981.2022.1.MM.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ponadto, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4  pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zwracam uwagę, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku

dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylona,

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) uchylona,

e) uchylona,

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych

przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności

wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego

lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;

6) (uchylony).

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Z powołanej powyżej regulacji prawnej wynika zatem, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest pozbawiony podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał/wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

Ponadto zauważam, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. 

Zgodnie z art. 9 ust. 1b powołanej ustawy:

Dokonany wybór formy opodatkowania, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 1 złoży oświadczenie na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym, w terminie określonym w art. 9a ust. 2 tej ustawy.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że w okresie od 21 listopada 2016 r. do 31 sierpnia 2023 r. był Pan zatrudniony w oparciu o umowę o pracę na stanowisku programista w … Spółka akcyjna. W ramach obowiązków pracowniczych głównie odpowiedzialny był Pan za tworzenie oprogramowania, usuwanie błędów w tymże oprogramowaniu. 3 lipca 2023 r. rozpoczął Pan prowadzenie pozarolniczej jednoosobowej działalności gospodarczej. Działalność gospodarczą rozlicza Pan na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie zachodzą też w stosunku do Pana okoliczności wskazane w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie złożył Pan także oświadczeń, o których mowa w art. 9 ust. 1a-1b ww. ustawy. Nie osiąga Pan przychodów z innych źródeł niż prowadzona działalność gospodarcza. Planuje Pan w styczniu 2024 r. zawrzeć umowę współpracy ze Spółką (byłym pracodawcą), świadcząc następujący zakres czynności: świadczenie wsparcia w zarządzaniu systemami informatycznymi dla projektu informatycznego. Byłby Pan odpowiedzialny za sprawowanie nadzoru oraz monitorowanie poprawności działania systemów, aplikacji w ramach jednego projektu informatycznego uruchomionego w ramach jednego klienta Spółki. Świadczyłby Pan usługi dla Spółki, których nie wykonywał w ramach wygasłej umowy o pracę, gdyż zakres Pana obowiązków w ramach umowy o pracę w głównej mierze opierał się na wytwarzaniu (programowaniu z użyciem specjalistycznych języków programowania) nowego oprogramowania i rozwijania (implementacji nowych funkcjonalności) istniejących aplikacji oraz naprawę wykrytych błędów poprzez modyfikację kodów źródłowych. Przychód uzyskany przez Pana w 2023 r. nie przekroczył limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Obecnie świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane są symbolem PKWiU 62.01.1 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych. Usługi te są świadczone na rzecz innych kontrahentów, nie są i nie były świadczone na rzecz byłego pracodawcy. Zakres czynności opisanego zdarzenia przyszłego, które byłyby wykonywane na rzecz byłego pracodawcy, nie jest tożsamy/odpowiadający/jednakowy czynnościom jakie były wykonywane dla byłego pracodawcy na podstawie umowy o pracę. W przypadku rozpoczęcia świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy (zdarzenie przyszłe opisane we wniosku) zakres usług świadczonych uległby zwiększeniu. Usługi które byłyby realizowane na rzecz byłego pracodawcy, sklasyfikowane są pod symbolem PKWIU 62.03.1, jako usługi związane z zarządzaniem i monitorowaniem infrastruktury informatycznej, włączając sprzęt komputerowy, oprogramowanie i sieć w powiązaniu z PKWiU 62.02 - usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki, tj. w zakresie pomocy technicznej sklasyfikowanej kodem PKWiU 62.02.30.0, lecz ta pomoc byłaby w obszarze nadzorowanej i monitorowanej infrastruktury i oprogramowania i związana z doradztwem w zakresie oprogramowania.

Zatem, zamierza Pan świadczyć usługi dla Spółki (byłego pracodawcy), których nie wykonywał w ramach wygasłej umowy o pracę, a zakres czynności, które będą wykonywane na rzecz byłego pracodawcy, nie jest tożsamy/odpowiadający/jednakowy czynnościom jakie były wykonywane dla byłego pracodawcy na podstawie umowy o pracę.

Tak więc w Pana sprawie nie zachodzi wyłączenie, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, które pozbawia Pana możliwości opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy prawa oraz treść wniosku, stwierdzić należy, że skoro, jak Pan wskazał - usługi, które zamierza Pan świadczyć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy nie będą odpowiadać czynnościom, które wykonywał Pan na podstawie umowy o pracę, nie utraci Pan prawa do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu do przychodów ewidencjonowanych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych stwierdzam, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podatników i nie mają zastosowania w sprawie będącej przedmiotem Pana wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00