Interpretacja indywidualna z dnia 15 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.596.2023.4.IZ
Uznanie, że nie wywoła skutków na gruncie podatku VAT, tj. będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania tym podatkiem fakt, że Znak towarowy stanie się przedmiotem Pana współwłasności w związku z rozwiązaniem Spółki lub wystąpieniem Pana ze Spółki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie uznania, że nie wywoła skutków na gruncie podatku VAT, tj. będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania tym podatkiem fakt, że Znak towarowy stanie się przedmiotem Pana współwłasności w związku z rozwiązaniem Spółki lub wystąpieniem Pana ze Spółki jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie uznania, czy zdarzenie rozwiązania Spółki lub wystąpienia Pana ze Spółki oraz skutkujący tym samym fakt, że Znak towarowy nie będzie już przedmiotem wspólności łącznej wspólników Spółki, a stanie się przedmiotem Pana współwłasności w części ułamkowej nie wywoła skutków na gruncie podatku VAT tj. będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania tym podatkiem.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 grudnia 2023 r..(wpływ 5 grudnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W drodze spadkobrania uzyskał Pan wraz z siostrą, Panią E. I., współwłasność przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi m.in. prawo ochronne do zarejestrowanego przez spadkodawcę znaku towarowego w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1170 ze zm.) dalej „Znak towarowyʺ.
Zgodnie z art. 1035 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1610 ze zm.) jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Spadkobiercy pozostają współwłaścicielami rzeczy i praw, które wchodzą w skład spadku do momentu dokonania działu spadku.
W związku z powyższym, w ramach spadkobrania pomiędzy Panem a Pana siostrą powstała wspólność majątku spadkowego, w skład którego wchodziło przedsiębiorstwo. Tym samym, nabył Pan 50% udziału we współwłasności przedsiębiorstwa, a w rezultacie 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego.
W związku z uzyskaniem udziału we współwłasności przedsiębiorstwa, w tym Znaku towarowego, aby kontynuować spuściznę spadkodawcy, razem z siostrą utworzył Pan w 2013 roku spółkę cywilną (dalej „Spółka”), w ramach której obecnie prowadzą działalność gospodarczą. Wniósł Pan i Pana siostra do Spółki wkład m.in. w postaci udziałów we współwłasności Znaku towarowego. W wyniku wniesienia przez Pana wkładu niepieniężnego w postaci udziału we współwłasności Znaku towarowego (50%) do Spółki, został Pan jej wspólnikiem posiadającym 50 % udziału w zyskach i stratach Spółki. Jednocześnie, wskutek wniesienia 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego przez Pana oraz 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego przez Pana siostrę, do wspólnego majątku wspólników Spółki weszło 100% udziałów we współwłasności Znaku towarowego. Przedmiotem działalności Spółki jest m.in. udzielanie licencji na używanie Znaku towarowego w zamian za opłaty licencyjne.
Jako osoba nieposiadająca odpowiedniej wiedzy w zakresie wyceny wartości znaków towarowych, zlecił Pan wycenę Znaku towarowego specjaliście. W konsekwencji, ustalając wartość początkową współwłasności Znaku towarowego, posłużył się Pan wyceną wartości Znaku towarowego przygotowaną przez specjalistę w tej dziedzinie. Ponadto wskazał, Pan że wartość spadku, w skład którego wchodziła własność Znaku towarowego również została wyceniona przez specjalistów oraz zgłoszona w odpowiedniej informacji o składnikach spadku do właściwego urzędu skarbowego.
W chwili obecnej Znak towarowy wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej prowadzonej za pośrednictwem Spółki stanowi współwłasność Pani E. l. oraz Pana (dalej „Wspólnicy”). W związku z udostępnianiem Znaku towarowego na rzecz innych podmiotów, Spółka generuje przychody podatkowe, rozpoznawane w rozliczeniach podatkowych Wspólników, stosownie do posiadanych praw do udziału w zysku (50/50). Równocześnie, Wspólnicy są uprawnieni do zaliczenia 50% wartości dokonywanych przez Spółkę odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 8 w zw. z art. 8 ust. 2 Ustawy PIT. Wartość początkowa Znaku towarowego ustalona została w wysokości wartości rynkowej na dzień wniesienia Znaku towarowego do Spółki.
Zarówno kwestia ustalenia przychodów uzyskiwanych z tytułu udzielenia przez Spółkę licencji na prawo ochronne do Znaku towarowego, w tym wartości początkowej Znaku towarowego, jak i możliwości dokonywania przez Spółkę odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej i prawa do zaliczenia przez Pana wskazanych odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej zostały potwierdzone interpretacją Ministra Finansów z 16 grudnia 2013 roku, sygn. IBPB1/1/415-1239 do 1241/13/KB.
Na gruncie Ustawy VAT, Spółka stanowi jednego podatnika VAT czynnego. Spółka jest zarejestrowana dla potrzeb podatku od towarów i usług (dalej „VAT”) nieprzerwanie od 2013 r. pod numerem (…). W związku z odpłatnym udostępnianiem Znaku towarowego na rzecz innych podmiotów, po stronie Spółki powstaje obowiązek rozliczenia podatku VAT należnego (z tytułu świadczenia usług polegających na odpłatnym udostępnieniu znaku).
Obecnie rozważa Pan zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej oraz kontynuowanie prowadzenia działalności w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej (dalej „JDG”).
Zakończenie prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej może nastąpić w jeden z następujących sposobów:
1)rozwiązanie Spółki i kontynuacja udostępniania Znaku towarowego bezpośrednio przez Wspólników, jako współwłaścicieli praw ochronnych do Znaku towarowego, lub alternatywnie
2)wystąpienie Pana ze Spółki, do której na wcześniejszym etapie dołączyłaby osoba trzecia lub osoby trzecie, aby zapobiec jej rozwiązaniu i kontynuacja udostępniania Znaku towarowego przez współwłaścicieli (w takim przypadku, faktura za udostępnianie Znaku towarowego byłaby wystawiana zarówno przez Spółkę, jak i w ramach JDG Pana).
W związku z zakończeniem prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej planowane jest, aby otrzymał Pan w ramach udziału rozliczeniowego składniki niepieniężne w postaci 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego (stanowiącego wkład niepieniężny wniesiony przez Pana do Spółki). W ramach rozliczenia Wspólników w związku z zakończeniem prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej, nie otrzyma Pan ani nie przekaże składników pieniężnych lub innych składników majątkowych (przedmiotem udziału rozliczeniowego będą wyłącznie składniki niepieniężne w postaci 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego).
Po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej planuje Pan kontynuację amortyzacji 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego w ramach JDG.
Uzupełnienie złożonego wniosku
W nadesłanym uzupełnieniu wskazał Pan, że wydana interpretacja indywidualna w zakresie podatku VAT ma dotyczyć faktu rozwiązania Spółki (lub wystąpienia Wnioskodawcy ze Spółki) oraz tym samym faktu, że Znak towarowy nie będzie już przedmiotem wspólności łącznej wspólników Spółki, a stanie się przedmiotem współwłasności w części ułamkowej Wnioskodawcy i powstałej w związku z tym wątpliwości, czy fakty te wywołują jakiekolwiek skutki prawnopodatkowe dla Wnioskodawcy na gruncie podatku VAT.
Pytanie sformułowane ostatecznie w odpowiedzi na wezwanie
Czy zdarzenie rozwiązania Spółki lub wystąpienia Wnioskodawcy ze Spółki oraz skutkujący tym samym fakt, że Znak towarowy stanie się przedmiotem współwłasności w części ułamkowej Wnioskodawcy nie wywoła skutków na gruncie podatku VAT, tj. będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania tym podatkiem?
Pana stanowisko w sprawie sformułowane ostatecznie w odpowiedzi na wezwanie
Pana zdaniem opisane we wniosku zdarzenie rozwiązania Spółki lub wystąpienie Pana ze Spółki oraz skutkujący tym samym fakt, że Znak towarowy nie będzie już przedmiotem wspólności łącznej wspólników Spółki, a stanie się przedmiotem Pana współwłasności w części ułamkowej nie wywoła skutków na gruncie podatku VAT tj. będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania tym podatkiem.
Przedmiot opodatkowania VAT
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Przez towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy VAT, należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W świetle art. 7 ust. 1 Ustawy VAT, przez wskazaną powyżej dostawę towarów rozumie się zasadniczo przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Jednocześnie, jak wynika z art. 8 ust. ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT, przez świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym m. in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Z niniejszej definicji ustawowej wynika zatem, że przez pojęcie świadczenia usług należy rozumieć określone zachowanie się podatnika na rzecz innego podmiotu, które wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę.
Przy czym, o ile dane zachowanie podatnika mieści się w ustawowej definicji dostawy towarów lub świadczenia usług, to co do zasady niezbędnym elementem do uznania tego zachowania za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT jest ponadto spełnienie przesłanki odpłatności. Jedynie w ściśle określonych sytuacjach również nieodpłatną dostawę towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za podlegające opodatkowaniu VAT. W świetle art. 7 pkt 2 Ustawy VAT, opodatkowaniu VAT podlega przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, wszelkie inne darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Z kolei, jak wynika z art. 8 ust. 2 pkt 2 Ustawy VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, Wspólnicy wykonują działalność gospodarczą udostępnianie Znaku towarowego, w Spółce, która jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Ta czynność podlega opodatkowaniu VAT jako świadczenie usług. Jednocześnie zamierza Pan zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej w formie Spółki oraz kontynuować prowadzenie działalności w ramach JDG w takiej sytuacji planowane jest, aby otrzymał Pan w ramach udziału rozliczeniowego składniki niepieniężne w postaci 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego (stanowiącego wkład niepieniężny wniesiony przez Pana do Spółki).
Pana zdaniem, rozwiązanie spółki cywilnej lub też wystąpienie przez wspólnika z takiej spółki nie są wymienione w powyżej przywołanych definicjach czynności opodatkowanych. Nie spełnia żadnej z tych definicji również objęcie przez wspólnika jego odrębnym własnym majątkiem składnika majątkowego, który wcześniej objęty był wspólnością majątkową w ramach stosunku spółki. Takie czynności nie są wymienione w art. 5 Ustawy VAT.
Ponadto zwraca Pan uwagę, że zgodnie z art. 871 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1610 ze zm., dalej „ KC”) w chwili wystąpienia ze spółki cywilnej wkład wniesiony przez wspólnika (w tym przypadku wkład w postaci 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego) zasadniczo podlega zwrotowi występującemu wspólnikowi. Zatem, również w świetle przepisów KC, w będącej przedmiotem wniosku stanie faktycznego sytuacji, wspólnikowi występującemu ze spółki dochodzi jedynie do zwrotu przesunięcia składników majątkowych z majątku objętego współwłasnością w ramach Spółki do Pana JDG, co nie skutkuje powstaniem czynności podlegających opodatkowaniu VAT. W konsekwencji, w związku z zakończeniem przez Pana prowadzenia działalności gospodarczej w formie Spółki i otrzymaniem przez Pana majątku w postaci 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego, po stronie Pana nie powstanie podatek należny.
Pragnie Pan podkreślić, że zaprezentowane przez niego stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe, przykładowo w:
- interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 20 stycznia 2015 r., sygn. IPTPP2/443-814/14-2/JSz, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku powstania zobowiązania podatkowego po stronie Wnioskodawcy w związku z otrzymaniem składników majątkowych wskutek rozwiązania spółki cywilnej i dokonania podziału jej majątku, w której organ podatkowy wskazał, że:
„(…) czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wskazane zostały w ww. art. 5 ustawy.
Wśród wymienionych w tym przepisie czynności nie zawarto nabycia majątku w wyniku rozwiązania spółki.
Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa należy stwierdzić, że czynność nabycia przez Pana majątku w związku z rozwiązaniem spółki cywilnej nie będzie stanowić po Pana stronie dostawy towarów ani świadczenia usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Wobec powyższego, nabycie przez Wnioskodawcę majątku rozwiązywanej spółki nie będzie u Wnioskodawcy podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług W konsekwencji, w związku z rozwiązaniem spółki cywilnej i dokonaniem podziału jej majątku po stronie Wnioskodawcy nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług.
Tym samym, oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy, z którego wynika, że w związku z rozwiązaniem spółki cywilnej i dokonaniem podziału jej majątku nie powstanie u Niego zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług, należało uznać je za prawidłowe.”
- interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 25 maja 2012 r., sygn. IBPP2/443-193/12/ICz, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności związanych ze zmianą wspólników spółki cywilnej, w której organ podatkowy wskazał, że:
„(…) wystąpienie jednego ze wspólników a następnie wstąpienie nowych wspólników w miejsce ustępującego wspólnika Spółki cywilnej spowodowało, że właścicielami majątku przynależnego spółce cywilnej, w tym również nieruchomości, stali się na zasadach współwłasności łącznej nowi wspólnicy z uwzględnieniem zmian w składzie Spółki. W sytuacji wypłaty wkładów pieniężnych wspólnikowi występującemu ze spółki oraz wniesienie przez nowych wspólników wkładów pieniężnych dochodzi do przesunięcia prywatnych środków finansowych z lub do działalności gospodarczej, co nie skutkuje powstaniem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Reasumując, opisane we wniosku zmiany w składzie osobowym Spółki cywilnej, o ile zostały przeprowadzone w zgodzie i w granicach określonych przepisami Kodeksu cywilnego nie powodują wystąpienia czynności podlegającej opodatkowaniu na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.ʺ
Regulacje dotyczące rozwiązania spółki cywilnej na gruncie Ustawy VAT
Powyższy wniosek potwierdza treść art. 14 Ustawy VAT.
Należy zauważyć, że jedyną regulacją Ustawy VAT odnoszącą się do kwestii rozwiązania spółki cywilnej jest powołany art. 14 (w zw. z art. 5 ust. 3). Przepis ten w sposób kompleksowy normuje sposób opodatkowania VAT majątku spółki cywilnej pozostałego po likwidacji takiej działalności gospodarczej.
Ustawodawca nakazuje w takich przypadkach opodatkowanie VAT towarów własnej produkcji rozwiązywanej spółki cywilnej i towarów, które po nabyciu przez tę spółkę nie były przedmiotem dostawy towarów. Celem tej regulacji jest zapewnienie realizacji wynikającej z dyrektywy zasady opodatkowania konsumpcji, w polskiej specyfice prawa handlowego i cywilnego, tak, aby w wyniku rozwiązania spółki cywilnej (czy spółki handlowej niemającej osobowości prawnej, itd.) nie doszło do sytuacji, w której odliczony został VAT naliczony, a majątek trafił w ręce innego podmiotu nieprowadzącego działalności gospodarczej, który wykorzysta go np. do celów prywatnych.
Regulacje te nie dotyczą jednak majątku spółki stanowiącego WniP (do których zalicza się Znak towarowy) i świadczeń usługowych. Wynika to ze specyfiki tego rodzaju majątku i braku w takich przypadkach ryzyka, że zostanie on wykorzystany do czynności „prywatnych”, niezwiązanych z działalnością opodatkowaną.
Tym samym, w związku z zakończeniem przez Pana prowadzenia działalności gospodarczej w formie Spółki i otrzymaniem przez Pana majątku w postaci 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego (udostępnianego do tej pory w formie świadczenia usługowego na gruncie Ustawy VAT), również na gruncie przywołanych tutaj przepisów art. 14 Ustawy VAT po Pana stronie nie powstanie podatek należny.
Brak podstawy opodatkowania
Zwraca Pan uwagę, że w sytuacji, gdyby, mimo argumentów przywoływanych powyżej, otrzymanie przez Pana majątku w postaci 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego, uznać za świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT, to w takiej sytuacji na gruncie Ustawy VAT nie powstanie podstawa opodatkowania VAT takiego świadczenia.
W takim rozumieniu brak jest bowiem po pierwsze jakiejkolwiek wymiernej „zapłaty”, którą można by uznać za podstawę opodatkowania (art. 29a ust. 1).
Natomiast w wypadku próby stwierdzenia, że zdarzenie opisane we wniosku stanowi nieodpłatną czynność opodatkowaną VAT (nieodpłatne świadczenie usług), należy zauważyć, że zgodnie z art. 29a ust. 5 Ustawy VAT, w takim przypadku podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika. W świetle stanu faktycznego, Spółka nie poniosła żadnych kosztów związanych ze świadczeniem, w tym zakupieniem lub wytworzeniem Znaku towarowego, co zostało szczegółowo opisane w stanie faktycznym, zatem w świetle literalnego brzmienia niniejszego przepisu taka podstawa opodatkowania nie powstanie.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w części dotyczącejw uznania, że nie wywoła skutków na gruncie podatku VAT, tj. będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania tym podatkiem fakt, że Znak towarowy stanie się przedmiotem Pana współwłasności w związku z rozwiązaniem Spółki lub wystąpieniem Pana ze Spółki jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów na terytorium kraju;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
W myśl art. 5a ustawy:
Opodatkowaniu podatkiem podlegają również towary w przypadku, o którym mowa w art. 14. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Należy zauważyć, że dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, rozumiana jest przez ustawodawcę, jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W określeniu „jak właściciel” zawiera się możliwość uznania za dostawę faktycznego przeniesienia władztwa nad rzeczą. W rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług „dostawa” oznacza wszelkiego rodzaju rozporządzanie towarem (sprzedaż, zamiana, darowizna, oraz każdą inną transakcję, która w aspekcie ekonomicznym będzie prowadziła do podobnego rezultatu).
W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez pojęcie świadczenia usług należy rozumieć określone zachowanie się podatnika na rzecz innego podmiotu, które wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przy czym, o ile dane zachowanie podatnika mieści się w ustawowej definicji świadczenia usług, to – co do zasady – niezbędnym elementem do uznania tego zachowania za czynność podlegającą opodatkowaniu jest spełnienie przesłanki odpłatności.
Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.
Przez świadczenie należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie, powstrzymanie się od działania (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 tej ustawy. Należy jednak zaznaczyć, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.
Zgodnie z unormowaniami zawartymi w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne przekazanie towarów i nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
I tak, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy:
Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Należy wskazać, że aby dana czynność stanowiąca dostawę towarów rozumieniu art. 7, czy świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ustawy, była opodatkowana podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Stosownie do zapisu art. 120 ust. 1 ustawy dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1170):
Znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony.
Zgodnie z art. 121 Prawa własności przemysłowej:
Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne
Z okoliczności sprawy wynika, że w drodze spadkobrania uzyskał Pan wraz z siostrą, współwłasność przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi m.in. prawo ochronne do zarejestrowanego przez spadkodawcę Znaku towarowego. Pomiędzy Panem a Pana siostrą powstała wspólność majątku spadkowego, tym samym, nabył Pan 50% udziału we współwłasności przedsiębiorstwa, a w rezultacie 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego. Razem z siostrą utworzył Pan w 2013 roku Spółkę cywilną. Wniósł Pan do Spółki wkład m.in. w postaci udziałów we współwłasności Znaku towarowego. Przedmiotem działalności Spółki jest m.in. udzielanie licencji na używanie Znaku towarowego w zamian za opłaty licencyjne. Spółka jest zarejestrowana dla potrzeb podatku od towarów i usług. Obecnie rozważa Pan zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej oraz kontynuowanie prowadzenia działalności w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.
Zakończenie prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej może nastąpić w jeden z następujących sposobów:
1)rozwiązanie Spółki i kontynuacja udostępniania Znaku towarowego bezpośrednio przez Wspólników, jako współwłaścicieli praw ochronnych do Znaku towarowego, lub alternatywnie
2)wystąpienie Pana ze Spółki, do której na wcześniejszym etapie dołączyłaby osoba trzecia lub osoby trzecie, aby zapobiec jej rozwiązaniu i kontynuacja udostępniania Znaku towarowego przez współwłaścicieli (w takim przypadku, faktura za udostępnianie Znaku towarowego byłaby wystawiana zarówno przez Spółkę, jak i w ramach Pana jednoosobowej działalności gospodarczej.
W związku z zakończeniem prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej planowane jest, aby otrzymał Pan w ramach udziału rozliczeniowego składniki niepieniężne w postaci 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego (stanowiącego wkład niepieniężny wniesiony przez Pana do Spółki). W ramach rozliczenia Wspólników w związku z zakończeniem prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej, nie otrzyma Pan ani nie przekaże składników pieniężnych lub innych składników majątkowych (przedmiotem udziału rozliczeniowego będą wyłącznie składniki niepieniężne w postaci 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego).
Pana wątpliwości dotyczą tego, czy nie wywoła skutków na gruncie podatku VAT, tj. będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania tym podatkiem fakt, że Znak towarowy stanie się przedmiotem Pana współwłasności w związku z rozwiązaniem Spółki lub wystąpieniem Pana ze Spółki.
Uwzględniając opis sprawy w kontekście wyżej powołanych przepisów należy stwierdzić, że fakt, że Znak towarowy stanie się przedmiotem Pana współwłasności w związku z rozwiązaniem Spółki lub wystąpieniem Pana ze Spółki nie będzie stanowić dla Pana czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z okoliczności sprawy wynika, że otrzyma Pan, w ramach udziału rozliczeniowego składnik niepieniężny w postaci 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego, wcześniej wniesiony przez Pana do Spółki jako wkład niepieniężny. Oznacza to, że nabędzie Pan od Spółki (w przypadku jej rozwiązania lub wystąpienia Pan ze Spółki) majątek w postaci Znaku towarowego (współwłasności prawa do tego Znaku).
Ponownie należy zaznaczyć, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają czynności enumeratywnie wymienione w art. 5 ustawy. Przepis ten, w wymienionym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu nie z wymienia czynności otrzymania składników majątku od spółki cywilnej w związku z jej rozwiązaniem lub wystąpieniem ze spółki cywilnej.
Czynności otrzymania przez Pana składnika niepieniężnego w postaci 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego nie można przypisać znamion dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, w tym nieodpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, ani świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, w tym nieodpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy, a w konsekwencji uznać za czynność podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ustawy.
W sprawie nie będzie miał zastosowania również art. 5a ustawy, na mocy którego opodatkowaniu podlegają towary objęte spisem z natury na podstawie art. 14 ustawy, gdyż z okoliczności sprawy wynika, że Pan otrzyma, w ramach udziału rozliczeniowego składnik niepieniężny w postaci 50% udziału we współwłasności Znaku towarowego, a nie, że jako osoba fizyczna planuje Pan zaprzestanie czynności podlegających opodatkowaniu. Z treści wniosku wynika, że Spółka może ulec rozwiązaniu w związku z wystąpieniem Pana ze Spółki, i to Spółka byłaby zobowiązana do ewentualnego opodatkowania spisu z natury sporządzonego w trybie art. 14 ustawy.
Tym samym dla Pana, będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT fakt, że Znak towarowy stanie się przedmiotem Pana współwłasności w związku z rozwiązaniem Spółki lub wystąpieniem Pana ze Spółki i w tym zakresie Pana stanowisko uznaję za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie uznania, czy że nie wywoła skutków na gruncie podatku VAT, tj. będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania tym podatkiem fakt, że Znak towarowy stanie się przedmiotem Pana współwłasności w związku z rozwiązaniem Spółki lub wystąpieniem Pana ze Spółki.
W części dotyczącej uznania, czy zdarzenie rozwiązanie Spółki lub wystąpienia Pana ze Spółki oraz skutkujący tym samym fakt, że Znak towarowy nie będzie już przedmiotem wspólności łącznej wspólników Spółki nie wywoła skutków na gruncie podatku VAT, tj. będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania tym podatkiem wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.
Informuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).