Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Data publikacji: 2024-01-19

Analiza stanu bhp za 2023 r. – praktyczne wskazówki oraz ramowy wzór dokumentu

Do obowiązków służby bhp oraz osób wykonujących jej zadania należy szczególnie istotne zadanie wpisujące się w szeroko rozumiany, kompleksowy monitoring bezpieczeństwa i higieny pracy. Mowa o obowiązku sporządzenia i przedstawienia pracodawcy co najmniej raz w roku analizy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zajmuje on trzecie miejsce, jeżeli chodzi o zadania służby bhp – co wskazuje na duży ciężar gatunkowy takiego zadania. Problem w tym, że przepisy nie regulują żadnych kwestii formalnych, w tym zawartości takiej analizy – co może być kłopotliwe, tym bardziej że wywiązywanie się z przedmiotowego obowiązku przez służbę bhp znajduje się pod nadzorem inspektorów PIP.

Ograniczone podstawy prawne 

Każdy pracodawca, niezależnie od tego, czy zatrudnia jednego czy ponad 100 pracowników, ma obowiązek zapewnić zatrudnionym bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Aby to uczynić, niezbędne jest sprawowanie bieżącego monitoringu w zakresie bhp we wszystkich aspektach wynikających z przepisów. Taki monitoring jest realizowany oczywiście przez pracodawcę w sposób bezpośredni, jednak ma on charakter nieco ograniczony – uwzględniając fakt, iż pracodawca poza obowiązkiem zapewnienia bezpiecznych warunków pracy ma również obowiązki dodatkowe, wynikające z przepisów prawnej ochrony pracy czy ochrony danych osobowych.

Bieżący nadzór nad warunkami pracy to zadanie osób kierujących pracownikami, a w szczególności służby bhp. Wzrost zatrudnienia przekraczający 100 osób sprawia, iż aktualny staje się obowiązek utworzenia komórki organizacyjnej zwanej służbą bhp. Pracodawcy mniej liczni mogą w zależności od konkretnego przypadku sobie pozwolić na powierzenie zadań służby bhp osobom zatrudnionym przy innej pracy, spełniającym określone kryteria kwalifikacyjne, jak również specjalistom spoza zakładu pracy – w przypadku braku kompetentnych pracowników. Część pracodawców może realizować obowiązki służby bhp samodzielnie – przy spełnieniu kryteriów wynikających z Kodeksu pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00