Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.226.2023.2.AD
Otrzymane przez Wnioskodawczynię środki nie wchodziły w skład masy spadkowej (pochodziły ze sprzedaży odziedziczonego udziału w domu), zatem ich nabycie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 5 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania przelewem środków pieniężnych z depozytu sądowego. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 26 grudnia 2023 r. (data wpływu – 26 grudnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Po wieloletnich sprawach sądowych w Hiszpanii, (…) 2023 r. wpłynęła na Pani konto z depozytu sądowego Sądu kwota(…) euro.
Po skompletowaniu i tłumaczeniu dokumentów z Sądu w Hiszpanii jakie Pani posiadała, zgłosiła się Pani do działu spadków w Urzędzie Skarbowym (…) w celu ustalenia jak dopełnić formalności podatkowych. Najważniejszy był dokument potwierdzający ustanowienie Pani jako spadkobiercy po wuju (…) obywatelu Hiszpanii, który zmarł (…) 2010 r. w Hiszpanii. Postanowienie Sądu w Hiszpanii o dziedziczeniu jest z (…) 2011 r. Dla US (…) sprawa spadkowa po wuju jest przedawniona. W związku z powyższym złożyła Pani w US oświadczenie wraz z wyjaśnieniem i tłumaczeniem wszystkich postanowień sądowych dotyczących sprawy.
(…)
W 2023 r.,(…), w Sądzie (…) zapadł ostateczny wyrok o zakończeniu procedury egzekucyjnej przeciwko Pani i pozostałym spadkobiercom oraz o zwolnieniu środków z depozytu w kwocie (…) euro. (…). Próbowała Pani uzyskać jak najwięcej dokumentów, aby móc przedstawić w Urzędzie Skarbowym wiarygodne źródło pochodzenia przelewu na Pani konto. Oprócz wcześniej wspomnianych pism sądowych uzyskała Pani również pismo do Sądu Państwa adwokata z (…) 2023 r. z podanymi numerami kont i procentowym ustawowym udziałem spadkobierców w spadku oraz z tego samego dnia ((…) 2023 r.) orzeczenie Sądu (…) o przekazaniu po uprawomocnieniu orzeczenia pieniędzy z depozytu na wskazane wcześniej konta. (…)
Niedotrzymanie ustawowych obowiązków podatnika przez Panią było spowodowane brakiem dokumentów i wiedzy na temat czynności jakie były prowadzone w Hiszpanii (…). W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że dokumentem potwierdzającym ustanowienie Pani jako spadkobiercy po wuju jest Postanowienie Sądu w Hiszpanii o dziedziczeniu z (…) 2011 r.
Pytania
Czy otrzymany przelew (…) 2023 r. z depozytu Sądu po rozliczeniu wierzytelności i podatków w Hiszpanii podlega opodatkowaniu od spadku po zmarłym wuju w 2010 r. w przypadku przedawnionej sprawy spadkowej?
Pani stanowisko w sprawie sformułowane w uzupełnieniu
Pani zdaniem, zgodnie z faktem, że sprawa spadkowa jest przedawniona, podatek nie powinien być naliczony do przelewu z (…)2023 r.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2023 poz. 1774 ze zm.):
1.Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
1)dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
2)darowizny, polecenia darczyńcy;
3)zasiedzenia;
4)nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
5)zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
6)nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.
2.Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera zamknięty katalog zdarzeń objętych tym podatkiem. Oznacza to, że opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają nabycia na podstawie tytułów prawnych, które nie są wymienione w przytoczonym wyżej przepisie art. 1 tej ustawy.
Spadek jest instytucją regulowaną przepisami zawartymi w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
W myśl art. 922 § 1 tej ustawy:
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
Zgodnie z art. 924 ww. ustawy:
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.
Natomiast stosownie do przepisu art. 925 tej ustawy:
Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Z powołanych wyżej artykułów wynika także, iż spadkobiercy w zasadzie wchodzą w sytuację prawną, w jakiej pozostawał spadkodawca.
Z przedstawionego przez Panią zdarzenia wynika, że nabyła Pani – wraz z pozostałymi spadkobiercami – spadek po wuju. W skład masy spadkowej wszedł dom znajdujący się w Hiszpanii. Dom został sprzedany, a sprzedający wpłacili do depozytu sądowego cenę za dom (po odliczeniu zaliczki pobranej przez (…)). Po rozliczeniu wszystkich wierzytelności i opłat sądowych środki z depozytu sądowego zostały przekazane spadkobiercom Pani wuja wg ich procentowego udziału w spadku. (…) 2023 r. wpłynęły na Pani konto środki w wysokości (…) euro. Obecnie po skompletowaniu i tłumaczeniu dokumentów z Sądu w Hiszpanii zgłosiła się Pani do Urzędu Skarbowego, w którym została Pani poinformowana, że sprawa została przedawniona.
W związku z powyższym, ma Pani wątpliwość, czy otrzymana przelewem kwota podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn w przypadku przedawnionej sprawy spadkowej.
Mając na uwadze przedstawiony przez Panią stan sprawy, w świetle ww. art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego oraz art. 1 ust 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, należy wskazać, że otrzymane przez Panią środki pieniężne nie są środkami nabytymi tytułem spadku po wuju. Do masy spadkowej po wuju wszedł bowiem opisany przez Panią dom, który został następnie sprzedany. Tytułem dziedziczenia nabyła Pani zatem – jako jeden ze spadkobierców wuja – udziały w ww. nieruchomości. Natomiast otrzymane przez Panią środki – zgodnie z przedstawionym przez Panią zdarzeniem – nie istnialy na moment śmierci Pani wuja, a więc nie nabyła ich Pani tytułem spadku po nim. Środki te są środkami pochodzącymi ze sprzedaży domu wuja, a nie środkami nabytymi w spadku.
Tym samym, skoro zgodnie z art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych ściśle określonymi tytułami, m.in. dziedziczenia, a otrzymane przez Panią środki nie wchodziły w skład masy spadkowej po Pani wuju, to ich nabycie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
W świetle powyższego bezzasadne jest analizowanie czy opisana przez Panią sprawa spadkowa jest przedawniona czy też nie. Bowiem środki, o które Pani pyta nie zostały nabyte na podstawie żadnego z tytułów podlegających ustawie o podatku od spadków i darowizn. Ich wypłata jest więc obojętna podatkowo na gruncie przepisów ww. ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktyznego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Przedmiotowa interpretacja – zgodnie z zakresem wniosku wyznaczonym przez Panią poprzez sformułowanie konkretnego pytania oraz zajęcie stanowiska – dotyczy wyłącznie skutków podatkowych otrzymania przelewem środków pieniężnych z depozytu sądowego. Nie rozstrzyga ona natomiast czy sprawa spadku po wuju się przedawniła czy też nie. Stosownie do powyższego, jeżeli chciałaby Pani otrzymać interpretację indywidualną również w tym zakresie, to powinna Pani złożyć odrębny wniosek i uiścić wymaganą opłatę.
Może też Pani złożyć do Naczelnika Urzędu Skarbowego zeznanie o nabytym spadku po wuju – na druku SD-3 – jeżeli miało miejsce przedawnienie Naczelnik Urzędu Skarbowego wyda postanowienie o umorzeniu postępowania wszczętego tym zeznaniem.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja jest zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right