Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.424.2023.4.JS

Wskazana we wniosku czynność podziału przez wydzielenie nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC, z uwagi na art. 1 ust. 3 ustawy o PCC.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 18 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie. Uzupełnili go Państwo 19 października 2023 r. i – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 5 stycznia 2024 r. (wpływ 5 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: Spółka 1, Spółka dzielona):

K. Sp. z o.o.  

NIP: (…)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania(dalej: Spółka 2, Spółka przejmująca):

A. Sp. z o.o.

NIP: (…)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

K. sp. z o.o. (Spółka 1) jest właścicielem dwóch nieruchomości.

Nieruchomość 1 położona jest w miejscowości P. i zabudowana budynkiem handlowo-usługowym z częścią (…), nabyta i użytkowana przez Spółkę 1 od 2018 roku. Spółka 1 wykorzystuje Nieruchomość 1 na potrzeby własne (siedziba), a ponadto wynajmuje ją (wydzierżawia) na potrzeby prowadzania w niej działalności gospodarczej innym pomiotom, w tym biuru (…) (część biurowa) oraz czterem firmom (…) (część biurowa, magazynowa i hotelowa, służąca kwaterowaniu (…)).

Nieruchomość 2 położona jest w miejscowości S. i zabudowana budynkiem (…), nabyta w roku 2019 i – po dokonaniu gruntownej przebudowy – użytkowana przez Spółkę 1 od roku 2020. Spółka 1 wykorzystuje Nieruchomość 2 wynajmując poszczególne pomieszczenia – wyłącznie osobom fizycznym na cele (…).

Z Nieruchomością 2 związane są dwie pożyczki, zaciągnięte przez Spółkę 1 na sfinansowanie ww. inwestycji w gruntowną jej przebudowę.

Spółka 1 wyodrębniła obie nieruchomości finansowo. Każdej z nich przyporządkowany został odrębny rachunek bankowy służący rozliczeniom (przychody i koszty) związanym z daną nieruchomością. Księgowość Spółki 1 prowadzona jest w taki sposób, jakby każda z nieruchomości stanowiła podstawę prowadzenia odrębnego przedsiębiorstwa, a w szczególności każdej z nich przyporządkowane są i odrębnie księgowane związane z nimi przychody, koszty, a także należności i zobowiązania, w szczególności ww. dwie pożyczki przyporządkowane są w księgach rachunkowych do Nieruchomości 2.

Działalność prowadzona przez Spółkę 1 z wykorzystaniem każdej z nieruchomości także jest wyraźnie wyodrębniona. Nieruchomość 1 zarządzana jest przez jednego członka zarządu Spółki 1, a Nieruchomość 2 przez drugiego członka zarządu Spółki 1.

Nieruchomości położone są innych miejscowościach.

Nieruchomość 1 wynajmowana jest przedsiębiorstwom (głównie budowlanym), a Nieruchomość 2 osobom fizycznym na cele mieszkalne.

Innymi słowy, nieruchomości są odrębnie zarządzane, oferta wynajmu kierowana jest do dwóch różnych grup docelowych i służy najemcom do różnych celów.

Spółka 1 zostanie podzielona przez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 Kodeksu spółek handlowych, tj. przez przeniesienie części majątku Spółki 1 na Spółkę 2 w zamian za udziały Spółki 2, które obejmą wspólnicy Spółki 1. Podział nastąpi bez dopłat, o których mowa w art. 529 § 3 Kodeksu spółek handlowych. Na majątek przenoszony do Spółki 2 będzie się składać Nieruchomość 2 oraz związane z nią środki trwałe i wyposażenie (rzeczy znajdujące się na jej terenie i w budynku służące jej/jego funkcjonowaniu), należności (od najemców) i zobowiązania (wobec najemców, dostawców mediów i pożyczkodawców – Spółka 2 wstąpi w prawa i obowiązki Spółki 1 wynikające z umów tymi podmiotami). Majątkiem tym w Spółce 2 będzie zarządzać ta sama osoba fizyczna, która zarządza nim obecnie (członek zarządu Spółki 1 zarządzający tym majątkiem będzie członkiem zarządu Spółki 2).

Celem planowanego podziału przez wydzielenie jest wyłącznie reorganizacja majątkowo-zarządcza. Planowany podział nie ma nic wspólnego z unikaniem lub uchylaniem się od opodatkowania. Zarządzanie wydzielanym ze Spółki 1 majątkiem przez Spółkę 2 będzie po prostu efektywniejsze, a posiadanie tego majątku przez Spółkę 2 będzie lepiej odzwierciedlać rzeczywiste zaangażowanie wspólników/członków zarządu obu Spółek w związaną z nim działalność.

Obie Spółki mają siedzibę oraz miejsce sprawowania zarządu w Polsce i prowadzą działalność wyłącznie na terytorium Polski.

Ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku przenoszonego na Spółkę 2 będzie wyższa niż jego wartość przyjęta dla celów podatkowych. Jednocześnie, Spółka 2 przyjmie wartość tego majątku dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki 1 i przypisze go wyłącznie do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku przenoszonego na Spółkę 2 będzie równa wartości nominalnej udziałów, które Spółka 2 przydzieli udziałowcom Spółki 1. Innymi słowy, kapitał zakładowy Spółki 2 zostanie podwyższony dokładnie o wartość rynkową ww. majątku.

Spółka 1 ma trzech wspólników będących osobami fizycznymi. Udziały Spółki 1 nie zostały przez jej wspólników nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów. W przypadku dwóch wspólników, na dzień poprzedzający dzień podziału wystąpi nadwyżka wartości emisyjnej przydzielonych im udziałów Spółki 2 nad wydatkami poniesionymi przez nich na nabycie lub objęcie udziałów w Spółce 1 (uwzględniającymi proporcję wartości wydzielonego majątku Spółki 1 do wartości jej majątku sprzed wydzielenia).

Przyjęta przez tych wspólników dla celów podatkowych rzeczywista wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę 2 nie będzie wyższa niż rzeczywista wartość udziałów w Spółce 1, jaka byłaby przez nich przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.

Spółka 1 odliczyła podatek naliczony (podatek od towarów i usług) związany z przebudową Nieruchomości 2. Nieruchomość 2 była, jest i będzie wykorzystywana wyłącznie do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W piśmie uzupełniającym wskazali Państwo, że Spółką 2 jest A. Sp. z o.o., dla której pełnomocnictwo zostało złożone wraz z wnioskiem, a jej prawidłowy NIP to (…).

Przywołując za Państwem treść opisu sprawy pominięto tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy podział Spółki 1 przez wydzielenie części majątku do Spółki 2 będzie skutkował obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1.2)

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Państwa zdaniem, podział Spółki 1 przez wydzielenie części majątku do Spółki 2 nie będzie skutkował obowiązkiem zapłaty podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlega umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W wyniku podziału spółki przez wydzielenie na spółkę przejmującą przechodzą składniki majątkowe spółki dzielonej, a udziałowcy tej ostatniej otrzymują udziały spółki przejmującej. Następuje więc pewnego rodzaju transfer wartości majątkowych. Niemniej, nie sposób twierdzić, aby dochodziło do zawarcia umowy sprzedaży lub zamiany praw majątkowych, które to umowy nazwane zostały precyzyjnie określone w Kodeksie cywilnym (art. 603-604 – zamiana, art. 535-602 – sprzedaż).

Proces podziału spółki przez wydzielenie realizowany jest na podstawie przepisów 528-550(1) Kodeksu spółek handlowych, które wyczerpująco wskazują jego skutki majątkowe dla spółki dzielonej i przejmującej oraz dla udziałowców obu spółek. W ramach tego procesu nie dochodzi ani wprost, ani w sposób dorozumiały, do zawarcia umowy sprzedaży lub umowy zamiany.

Zatem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie znajduje w sprawie zastosowania. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu tym podatkiem podlega umowa spółki oraz zmiana umowy spółki (jeżeli powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych).

W wyniku podziału przez wydzielenie do istniejącej już spółki przejmującej nie dochodzi do zawarcia umowy spółki. Natomiast zmianę umowy spółki kapitałowej w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych definiuje art. 1 ust. 3 pkt 2-3 jako: podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki, dopłaty oraz przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Łatwo zauważyć, że przeniesienie części majątku spółki dzielonej do spółki przejmującej nie jest wkładem, a podział spółki nie jest ani przekształceniem ani łączeniem. Zatem podział przez wydzielenie nie powoduje zmiany umowy spółki przejmującej w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na marginesie warto zauważyć, że nawet gdyby podwyższenie kapitału zakładowego Spółki 2, do którego dojdzie w związku z podziałem Spółki 1, uznać za zmianę umowy Spółki 2 w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to i tak byłaby to czynność zwolniona z tego podatku na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c), gdyż majątek przejmowany przez Spółkę 2 stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej, co zostało wykazane w odpowiedzi na pytanie 1.3 (dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych).

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi podlegają umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

 1) przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

 2) przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

 3) przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;

 4) przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

a) rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

b) siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18):

Podział może być dokonany: przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie).

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że podział Spółki dzielonej (Spółka 1) nastąpi na podstawie przepisów ustawy Kodeks spółek handlowych przez wydzielenie (art. 529 § 1 ustawy). Spółka dzielona prowadzi dwie odrębne działalności, związane z dwoma nieruchomościami (Nieruchomością 1 i Nieruchomością 2). Spółka 1 zamierza dokonać podziału przez wydzielenie, poprzez przeniesienie wyodrębnionej części majątku związanej z Nieruchomością 2 na Spółkę 2 w zamian za udziały Spółki 2, które obejmą wspólnicy Spółki dzielonej. Będzie więc to podział, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. W wyniku podziału przez wydzielenie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce przejmującej oraz wydania (objęcia) udziałów w Spółce przejmującej (Spółce 2) przez udziałowców Spółki dzielonej (Spółce 1).

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

A zatem podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, które nastąpi w wyniku omawianego podziału spółki przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na Spółce 2 (Spółka przejmująca) nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu.

W stanowisku wskazali Państwo również na art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym:

Nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

- przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

- udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Skoro wskazana we wniosku czynność podziału przez wydzielenie nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z uwagi na art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to zbędna jest analiza możliwości zastosowania wyłączenia z opodatkowania, o którym mowa w art. 2 pkt 6 lit. c) cyt. ustawy, gdyż nie ma on w sprawie zastosowania.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostały/zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

K. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00