Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4010.139.2023.1.KP
Wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej ryczałtu od dochodów spółek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1, 2, 3 jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. ustalenia:
- czy zmiana w 2023 roku udziałowca Spółki opisana w stanie faktycznym, powinna skutkować utratą z końcem 2022 roku prawa do opodatkowania dochodu Spółki Ryczałtem, co w konsekwencji oznacza, że dochód Spółki osiągnięty od początku 2023 roku powinien być opodatkowany na zasadach ogólnych zgodnie z art. 18 i 19 ustawy CIT, co oznacza m.in. obowiązek kalkulacji i zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od początku 2023 roku;
- jeśli odpowiedź na pytanie nr 1 jest pozytywna, tj. Spółka utraciła z końcem 2022 roku prawo do opodatkowania Ryczałtem, to czy dochód i Zysk Spółki osiągnięty w 2022 roku powinien być opodatkowany na zasadach wskazanych w Rozdziale 6b ustawy CIT, tj. czy Spółka nadal powinna stosować przepisy dot. Ryczałtu w zakresie dochodu i Zysku osiągniętego w 2022 roku;
- jeśli odpowiedź na pytanie nr 2 jest pozytywna, tj. dochód i Zysk Spółki powinien być opodatkowany na zasadach wskazanych w Rozdziale 6b ustawy CIT, to czy obowiązek zapłaty Ryczałtu powstanie dopiero w dacie określonej w art. 28t ust. 1, 2 i 3 ustawy CIT w zw. z wystąpieniem danego zdarzenia wskazanego w tym przepisie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
X Sp. z o. o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Rokiem podatkowym Spółki jest rok kalendarzowy.
W 2022 roku, Spółka pierwszy raz zastosowała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (dalej: Ryczałt), o którym mowa w Rozdziale 6b ustawy CIT.
W 2023 roku wszystkie udziały w kapitale zakładowym Spółki zostały objęte przez jednego udziałowca, będącego osobą prawną z siedzibą we Francji (dalej: Udziałowiec).
Zgodnie z uchwałą z dnia 30 czerwca 2023 roku, zwyczajne zgromadzenie wspólników Spółki postanowiło, że zysk Spółki (dalej: Zysk) za rok obrotowy trwający od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 roku pozostanie na kapitale zapasowym Spółki.
Zysk jest zyskiem netto w rozumieniu art. 28c pkt 4 ustawy CIT.
Spółka rozważa scenariusz, według którego Zysk zostanie w przyszłości (w 2024 roku lub w latach następnych) wypłacony Udziałowcowi.
Spółka posiada ewidencję rachunkową, która pozwala zidentyfikować, czy wypłacany Zysk był wypracowany w okresie kiedy była ona opodatkowana Ryczałtem.
Pytania:
1. Czy zmiana w 2023 roku udziałowca Spółki opisana w stanie faktycznym, powinna skutkować utratą z końcem 2022 roku prawa do opodatkowania dochodu Spółki Ryczałtem, co w konsekwencji oznacza, że dochód Spółki osiągnięty od początku 2023 roku powinien być opodatkowany na zasadach ogólnych zgodnie z art. 18 i 19 ustawy CIT, co oznacza m.in. obowiązek kalkulacji i zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od początku 2023 roku? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
2. Jeśli odpowiedź na pytanie nr 1 jest pozytywna, tj. Spółka utraciła z końcem 2022 roku prawo do opodatkowania Ryczałtem, to czy dochód i Zysk Spółki osiągnięty w 2022 roku powinien być opodatkowany na zasadach wskazanych w Rozdziale 6b ustawy CIT, tj. czy Spółka nadal powinna stosować przepisy dot. Ryczałtu w zakresie dochodu i Zysku osiągniętego w 2022 roku? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
3. Jeśli odpowiedź na pytanie nr 2 jest pozytywna, tj. dochód i Zysk Spółki powinien być opodatkowany na zasadach wskazanych w Rozdziale 6b ustawy CIT, to czy obowiązek zapłaty Ryczałtu powstanie dopiero w dacie określonej w art. 28t ust. 1, 2 i 3 ustawy CIT w zw. z wystąpieniem danego zdarzenia wskazanego w tym przepisie? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1.
Z końcem 2022 roku Spółka utraciła prawo do opodatkowania dochodu Spółki Ryczałtem, co w konsekwencji oznacza, że dochód Spółki osiągnięty od początku 2023 roku powinien być opodatkowany na zasadach ogólnych zgodnie z art. 18 i 19 ustawy CIT, co oznacza m.in. obowiązek kalkulacji i zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od początku 2023 roku.
Ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2122) wprowadzone zostały do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy regulujące nowe zasady opodatkowania, tj. ryczałt od dochodów spółek kapitałowych - stanowiący alternatywny w stosunku do dotychczasowego sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przepisy powyższe weszły w życie 1 stycznia 2021 r.
Przedmiotowy sposób opodatkowania będący odejściem od dotychczasowych zasad podatkowych, ze względu na swoją specyfikę i odrębność został uregulowany w nowym rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zatytułowanym „Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych” (dodano artykuły od 28c do 28t), a także w przepisach ogólnych ale związanych z rozliczeniami dokonywanymi w Ryczałcie.
Zgodnie z art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy CIT: podatnik opodatkowany ryczałtem traci prawo do tego opodatkowania z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym podatnik nie spełnił któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 4-6.
Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy CIT: opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia m.in. następujący warunek: podatnik prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej.
Mając na uwadze ww. przepisy oraz to, że w 2023 roku, jedynym udziałowcem Spółki została osoba prawna, to Spółka z końcem 2022 roku utraciła prawo do opodatkowania Ryczałtem, co w konsekwencji oznacza, że dochód Spółki osiągnięty od początku 2023 roku powinien być opodatkowany na zasadach ogólnych zgodnie z art. 18 i 19 ustawy CIT, co oznacza m.in. obowiązek kalkulacji i zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od początku 2023 roku.
Ad 2.
Dochód i Zysk Spółki osiągnięty w 2022 roku, powinien być opodatkowany na zasadach wskazanych w Rozdziale 6b ustawy CIT, tj. Spółka nadal powinna stosować przepisy dot. Ryczałtu w zakresie dochodu i Zysku osiągniętego w 2022 roku.
Zgodnie z art. 28f ust. 1 ustawy CIT: opodatkowanie ryczałtem obejmuje okres bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych wskazany przez podatnika w zawiadomieniu, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7.
Zgodnie z art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy CIT: podatnik opodatkowany ryczałtem traci prawo do tego opodatkowania z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym podatnik nie spełnił któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 4-6.
Zgodnie z art. 28h ust. 3 ustawy CIT: podatnik, który zakończył opodatkowanie ryczałtem i osiągnął dochód z tytułu zysku netto oraz nie dokonał jednorazowego rozliczenia ryczałtu od tego dochodu w sposób, o którym mowa w art. 28t ust. 2, stosuje przepisy niniejszego rozdziału w zakresie rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto do dnia, w którym suma wszystkich należnych ryczałtów od rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto osiągnie wartość odpowiadającą kwocie należnego ryczałtu od dochodu z tytułu zysku netto.
Przepisy art. 28t ust. 1, 2 i 3 ustawy CIT, zawierają z kolei terminy płatności Ryczałtu od dochodu spółek. Przepisy te nie wskazują, że w przypadku utraty prawa do opodatkowania ryczałtem, dochód i Zysk osiągnięty w roku podatkowym, kiedy Ryczałt mógł być stosowany – powinien podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Takiego obowiązku (stosowanie zasad ogólnych) nie wprowadza również żaden przepis wskazany w Rozdziale 6b ustawy CIT.
W tym miejscu podkreślenia wymaga, że w interpretacji nr 0111-KDIB1-2.4010.554.2022.1.AW wskazano, że: „Od 2022 r., nawet po wyjściu z ryczałtu, zysk z tego okresu będzie mógł być opodatkowany w momencie jego faktycznej redystrybucji. Oznacza to, że Spółka może zapłacić podatek dopiero w dniu wypłaty zysków osiągniętych w tym okresie po wyjściu z ryczałtu. Tym samym, jeżeli nie jest wypłacany wspólnikom, to Spółka nie ma obowiązku zapłaty podatku, mimo że już nie jest podatnikiem ryczałtu od dochodów spółek.”
Mając na uwadze przytoczone powyżej przepisy prawa oraz powołane orzecznictwo, w opinii Spółki - dochód i Zysk Spółki osiągnięty w 2022 roku, powinien być opodatkowany na zasadach wskazanych w Rozdziale 6b ustawy CIT, tj. Spółka nadal powinna stosować przepisy dot. Ryczałtu w zakresie dochodu i Zysku osiągniętego w 2022 roku.
Ad 3.
Obowiązek zapłaty Ryczałtu powstanie dopiero w dacie określonej w art. 28t ust. 1, 2 i 3 ustawy CIT, w zw. z wystąpieniem danego zdarzenia wskazanego w tym przepisie.
Zgodnie z art. 28t. ust. 1 ustawy CIT: podatnik jest obowiązany do zapłaty:
1) ryczałtu od dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat - do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto;
2) ryczałtu od rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto - do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym dokonano w całości lub w części wypłaty tego dochodu lub rozdysponowano nim w jakiejkolwiek innej formie;
3) ryczałtu od dochodu z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych - do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym przychody lub koszty powinny zostać zarachowane;
4) ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą - do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia;
5) ryczałtu od dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku - do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu przejęcia, przekształcenia lub wniesienia wkładu niepieniężnego.
Zgodnie z art. 28t ust. 2 ustawy CIT: podatnik może zapłacić ryczałt, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jednorazowo w kwocie odpowiadającej ryczałtowi należnemu od dochodu z tytułu zysku netto do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po ostatnim roku opodatkowania ryczałtem. W takim przypadku przepisu art. 28r ust. 3 nie stosuje się.
Zgodnie z art. 28t ust. 3 ustawy CIT: jeżeli przed terminem zapłaty ryczałtu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, podatnik zostanie postawiony w stan likwidacji albo upadłości, zostanie przejęty przez inny podmiot lub zaprzestanie prowadzenia działalności z jakiejkolwiek innej przyczyny, albo znacznie ograniczy zakres tej działalności, termin zapłaty tego ryczałtu upływa z dniem poprzedzającym dzień zaistnienia jednego z tych zdarzeń.
Zgodnie z przywołanymi regulacjami, przepisy art. 28t ustawy CIT wskazują terminy płatności ryczałtu.
Jak wskazano w Przewodniku do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 roku opublikowanego na stronie internetowej Ministerstwa Finansów: „Termin zapłaty podatku jest uzależniony od przedmiotu opodatkowania ryczałtem.”
Podsumowując powyższe, obowiązek zapłaty Ryczałtu powstanie dopiero w terminie określonym w art. 28t ust. 1, 2 i 3 ustawy CIT, w zw. z wystąpieniem danego zdarzenia wskazanego w tym przepisie.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 28j ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”):
Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1) uchylony
2) mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
3) podatnik:
a) zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b) ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
4) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej;
5) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
6) nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
7) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Wskazać należy, że warunki określone w art. 28j ust. 1 pkt 2-6 ustawy o CIT podatnik jest zobowiązany spełniać łącznie w każdym okresie opodatkowania ryczałtem.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy o CIT:
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
Stosownie do treści art. 28n ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:
Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi dochód z tytułu zysku netto osiągnięty w roku podatkowym, w którym zakończył opodatkowanie ryczałtem.
Z kolei w myśl art. 28h ustawy o CIT:
1. Podatnik opodatkowany ryczałtem nie podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 19, art. 24b, art. 24ca i art. 24d.
2. Do podatnika opodatkowanego ryczałtem przepisy rozdziału 3a stosuje się odpowiednio, przy czym kwoty niezaliczane do kosztów uzyskania przychodów lub zaliczane do dochodów (przychodów) na podstawie art. 16o ust. 1, art. 16p ust. 1 i 2, art. 16q, art. 16r, art. 16t ust. 1 oraz art. 16u ust. 2 uznaje się za dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych.
3. Podatnik, który zakończył opodatkowanie ryczałtem i osiągnął dochód z tytułu zysku netto oraz nie dokonał jednorazowego rozliczenia ryczałtu od tego dochodu w sposób, o którym mowa w art. 28t ust. 2, stosuje przepisy niniejszego rozdziału w zakresie rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto do dnia, w którym suma wszystkich należnych ryczałtów od rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto osiągnie wartość odpowiadającą kwocie należnego ryczałtu od dochodu z tytułu zysku netto.
4. W przypadku gdy podatnik po dniu poprzedzającym dzień rezygnacji z opodatkowania ryczałtem lub po dniu poprzedzającym dzień utraty prawa do tego opodatkowania dokona wypłaty zysku lub jego dystrybucji w jakiejkolwiek formie, na potrzeby stosowania ust. 3, w przypadku braku przeciwnego dowodu, przyjmuje się, że dochód z tytułu zysku netto, osiągnięty w okresie opodatkowania ryczałtem jest rozdysponowany w ostatniej kolejności.
Stosownie do art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy CIT:
Podatnik opodatkowany ryczałtem traci prawo do tego opodatkowania z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym podatnik nie spełnił któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 4-6.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia czy zmiana udziałowca, którym od 2023 r. jest osoba prawna, powoduje utratę opodatkowania ryczałtem z końcem 2022 r. oraz czy Państwa dochód/zysk osiągnięty w 2022 roku powinien być opodatkowany na zasadach wskazanych w Rozdziale 6b ustawy o CIT a także czy obowiązek zapłaty ryczałtu powstanie w dacie określonej w art. 28t ust. 1, 2 i 3 ustawy o CIT w zw. z wystąpieniem danego zdarzenia wskazanego w tym przepisie.
Biorąc pod uwagę powyższe, w związku z faktem, że od 2023 r. udziałowcem Spółki jest osoba prawna, nie spełniają Państwo warunku określonego w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, co za tym idzie zgodnie z art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. a tracą Państwo prawo do opodatkowania ryczałtem z końcem 2022 r. i od 2023 r. powracają Państwo do opodatkowania na zasadach ogólnych podatku dochodowego od osób prawnych. Przy czym dochód/zysk osiągnięty w 2022 r., z uwagi, że Spółka podlegała w tym okresie opodatkowaniu ryczałtem, powinien być opodatkowany zasadach ryczałtu określonych w Rozdziale 6b ustawy o CIT
Zgodnie z art. 28t ustawy o CIT:
Podatnik jest obowiązany do zapłaty:
1) ryczałtu od dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat - do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto;
2) ryczałtu od rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto - do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym dokonano w całości lub w części wypłaty tego dochodu lub rozdysponowano nim w jakiejkolwiek innej formie;
3) ryczałtu od dochodu z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych - do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym przychody lub koszty powinny zostać zarachowane;
4) ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą - do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia;
5) ryczałtu od dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku - do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu przejęcia, przekształcenia lub wniesienia wkładu niepieniężnego.
2. Podatnik może zapłacić ryczałt, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jednorazowo w kwocie odpowiadającej ryczałtowi należnemu od dochodu z tytułu zysku netto do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po ostatnim roku opodatkowania ryczałtem. W takim przypadku przepisu art. 28r ust. 3 nie stosuje się.
3. Jeżeli przed terminem zapłaty ryczałtu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, podatnik zostanie postawiony w stan likwidacji albo upadłości, zostanie przejęty przez inny podmiot lub zaprzestanie prowadzenia działalności z jakiejkolwiek innej przyczyny, albo znacznie ograniczy zakres tej działalności, termin zapłaty tego ryczałtu upływa z dniem poprzedzającym dzień zaistnienia jednego z tych zdarzeń.
Odnosząc się do terminu zapłaty ryczałtu od dochodu/zysku osiągniętego w 2022 r. należy stwierdzić, że stosownie do przywołanych wyżej art. 28t ustawy o CIT, będą Państwo zobowiązani do zapłaty ryczałtu od rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto - do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym dokonają Państwo w całości lub w części wypłaty tego dochodu lub rozdysponują nim Państwo w jakiejkolwiek innej formie, chyba że Spółka zostanie postawiona w stan likwidacji albo upadłości, zostanie przejęta przez inny podmiot lub zaprzestanie prowadzenia działalności z jakiejkolwiek innej przyczyny, albo znacznie ograniczy zakres tej działalności, wówczas termin zapłaty tego ryczałtu upływa z dniem poprzedzającym dzień zaistnienia jednego z tych zdarzeń.
Należy również zauważyć, że w myśl art. 28t ust. 2 ustawy o CIT mają Państwo prawo zapłacić ryczałt, od dochodu/zysku osiągniętego w 2022 r., jednorazowo w kwocie odpowiadającej ryczałtowi należnemu od dochodu z tytułu zysku netto do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po ostatnim roku opodatkowania ryczałtem.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1, 2, 3 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest rozstrzygnięcie w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1, 2 oraz 3. W pozostałym zakresie, tj. w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 4, 5, 6 i 7 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right