Zamknięcie roku obrotowego w jednostkach prowadzących księgi rachunkowe – wycena aktywów i pasywów na dzień bilansowy – część 1
Na zakończenie roku obrotowego jednostka powinna przeprowadzić weryfikację i aktualizację wartości aktywów i pasywów poprzez ich wycenę. Konieczne jest także zapewnienie kompletności oraz zgodności przychodów i powiązanych z nimi kosztów.
W niniejszym opracowaniu przestawiamy po kolei szczegółowe pozycje aktywów oraz jak powinna być przeprowadzona ich weryfikacja i aktualizacja na koniec roku.
I. Weryfikacja aktywów
1. Wartości niematerialne i prawne
W celu sprawdzenia poprawności wykazanego salda wartości niematerialnych i prawnych w bilansie jednostka powinna:
- na podstawie obrotów Wn, Ma z ksiąg rachunkowych sporządzić tabelę zmian w stanie wartości niematerialnych i prawnych,
- uzgodnić dane z tabeli do syntetyki i analityki w księgach rachunkowych, rachunku zysków i strat, rachunku przepływów pieniężnych, informacji dodatkowej.
Wartość początkowa
Sprawdzeniu powinna podlegać poprawność ujęcia dokumentów źródłowych, np. w postaci faktur wraz z protokołami odbioru itp., a następnie wprowadzenie na stan wartości niematerialnych i prawnych na podstawie odpowiedniego dokumentu, np. OT. Jeśli istniały istotne zmniejszenia, warto sprawdzić dokumenty, na podstawie których podjęto decyzję o sprzedaży lub likwidacji, a następnie dokonano ich wyksięgowania z ksiąg rachunkowych, oraz porównać z fakturami sprzedaży, jeśli miała miejsce sprzedaż danej wartości.
Umorzenie
W celu sprawdzenia poprawności ujęcia umorzenia wartości niematerialnych i prawnych należy porównać wartość umorzenia dokonanego w danym roku z kosztami amortyzacji. Wszelkie różnice należy wyjaśnić, bo może się okazać, że powstał błąd, który należy skorygować.
Utrata wartości
Przegląd poszczególnych pozycji wartości niematerialnych i prawnych ma także na celu ocenę zdolności aktywu do przynoszenia korzyści ekonomicznych, a co za tym idzie – weryfikację odpisów aktualizujących.
Jednostka powinna także zweryfikować: