Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.400.2023.3.KK
1. Czy w związku z Podziałem po stronie Spółki nie powstanie dochód (przychód) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych. 2. Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniony do wykazania jako kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16a-16m Ustawy o CIT, dotyczących składników majątkowych wchodzących w skład wydzielanego ZCP za miesiąc Podziału. 3. Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, za miesiąc poprzedzający miesiąc Podziału, względem pracowników których praca jest związana z wydzielanym ZCP płatnego przez Spółkę Przejmującą. 4. Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT za miesiąc, w którym nastąpi Podział. 5. Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych płatnych w terminie wynikającym z odrębnych przepisów po Dniu Wydzielenia od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiące poprzedzające Dzień Wydzielenia i wypłaconych przed Dniem Wydzielenia. 6. Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiąc poprzedzający miesiąc podziału Podział, ale płatnych po Dniu Wydzielenia. 7. Czy Spółka Przejmująca może ująć fakturę w kosztach uzyskania przychodów mimo widnienia danych Spółki Dzielonej na fakturze (w sytuacji braku korekty faktury przez podmiot wystawiający fakturę). 8. Czy Spółka Przejmująca powinna ująć w kosztach uzyskania przychodów faktury korygujące otrzymane po Dniu Wydzielenia a dotyczące działalności ZCP sprzed Dnia Wydzielenia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie ustalenia:
- Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, za miesiąc poprzedzający miesiąc Podziału, względem pracowników których praca jest związana z wydzielanym ZCP płatnego przez Spółkę Przejmującą – jest nieprawidłowe;
- Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiąc poprzedzający miesiąc podziału Podział, ale płatnych po Dniu Wydzielenia – jest nieprawidłowe;
- W pozostałym zakresie – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, uzupełniony pismem z 28 września 2023 r. (data wpływu 23 września 2023 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
1.Czy w związku z Podziałem po stronie Spółki nie powstanie dochód (przychód) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych.
2.Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniony do wykazania jako kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16a-16m Ustawy o CIT, dotyczących składników majątkowych wchodzących w skład wydzielanego ZCP za miesiąc Podziału.
3.Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, za miesiąc poprzedzający miesiąc Podziału, względem pracowników których praca jest związana z wydzielanym ZCP płatnego przez Spółkę Przejmującą.
4.Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT za miesiąc, w którym nastąpi Podział.
5.Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych płatnych w terminie wynikającym z odrębnych przepisów po Dniu Wydzielenia od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiące poprzedzające Dzień Wydzielenia i wypłaconych przed Dniem Wydzielenia.
6.Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiąc poprzedzający miesiąc podziału Podział, ale płatnych po Dniu Wydzielenia.
7.Czy Spółka Przejmująca może ująć fakturę w kosztach uzyskania przychodów mimo widnienia danych Spółki Dzielonej na fakturze (w sytuacji braku korekty faktury przez podmiot wystawiający fakturę).
8.Czy Spółka Przejmująca powinna ująć w kosztach uzyskania przychodów faktury korygujące otrzymane po Dniu Wydzielenia a dotyczące działalności ZCP sprzed Dnia Wydzielenia.
Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 30 listopada 2023 r. (data wpływu 4 grudnia 2023 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku)
[…] sp. z o.o. jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce („Wnioskodawca” lub „Spółka” lub „Spółka Przejmująca”). Spółka jest zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego oraz jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych („CIT”) i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka będzie zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług („VAT”). Rejestracja w zakresie VAT jest obecnie w toku.
Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy kapitałowej […] („Grupa”). Grupa prowadzi działalność w zakresie rozliczania indywidualnych kosztów ciepła, wody oraz innych mediów jak również sprzedaży aparatury pomiarowej służącej do rozliczenia tych mediów.
Częścią Grupy jest także spółka […] sp. z o.o. z siedzibą w […] („Spółka Dzielona” lub „[…] PL”). Spółka Dzielona prowadzi obecnie działalność w zakresie:
a.rozliczeń, świadcząc usługi rozliczania kosztów indywidualnego zużycia ciepła, wody oraz innych mediów dla klientów w Polsce i w Europie („Działalność iCS”, „Dział iCS”),
b.IT, rozwijając i administrując wewnętrzne systemy informatyczne („Działalność IT”, „Dział IT”).
Dodatkowo w ramach spółki świadczone są usługi księgowości i controlingu.
Struktura wewnętrzna [...] PL opiera się na ścisłym podziale zadań. W ramach struktury [...] PL istnieją wyodrębnione działy wewnętrzne, które odpowiadają za wymienione powyżej zakresy działalności Spółki.
Działalność iCS
Działalność iCS polega na elektronicznym przetwarzaniu danych pomiarowych, wprowadzaniu danych oraz aktualizowaniu bazy danych. Ponadto Spółka Dzielona w ramach tego segmentu działalności wykonuje usługi wsparcia dla klientów w zakresie związanym ze zdalnym monitorowaniem urządzeń pomiarowych, które stanowią działalność pomocniczą do usług rozliczania.
W celu realizacji powyższych działań do Działalności iCS zostały przypisane zasoby majątkowe i niemajątkowe oraz odpowiednio wykwalifikowane zasoby kadrowe tj.:
- zespół pracowników odpowiedzialny za elektroniczne przetwarzanie danych pomiarowych, wprowadzanie danych oraz aktualizowanie bazy danych, wykonujący usługi wsparcia dla klientów w zakresie związanym ze zdalnym monitorowaniem urządzeń pomiarowych;
- środki trwałe oraz, wartości niematerialne i prawne, które są organizacyjnie i funkcjonalnie związane z działalnością wykonywaną przez Dział iCS, w szczególności komputery i urządzenia peryferyjne oraz meble biurowe;
- wszelkie prawa do nieruchomości przyporządkowanych do Działu iCS, z których Dział iCS korzysta na podstawie umów najmu zawartych przez Spółkę Dzieloną;
- prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Spółkę Dzieloną, które są funkcjonalnie związane z działalnością Działu iCS, w szczególności umów na świadczenie usług weryfikacji rozliczenia opłat eksploatacyjnych;
- baza klientów Działu iCS.
Spółka Dzielona wspiera podmioty z Grupy również w zakresie świadczenia usług księgowych i controllingowych. Usługi te obejmują przede wszystkim działania z zakresu rachunkowości w zakresie księgowania zobowiązań, księgowania należności, ograniczony zakres księgowań w księdze głównej, wezwań do zapłaty i obsługi skarg (w tym całkowity proces odzyskiwania należności), a także zamknięć ksiąg rachunkowych. Spółka Dzielona świadczy także usługi regionalnego controllingu na rynku międzynarodowym. Funkcje te są skupione również w ramach Działalności iCS.
Działalność IT
Działalność IT obejmuje utrzymywanie, modyfikacje i rozwijanie oprogramowania wykorzystywanego w działaniach operacyjnych i rozliczeniowych. Usługi są realizowane zgodnie z instrukcjami i pod nadzorem […] (spółki niemieckiej posiadającej pośrednio 100% udziałów w Spółce Dzielonej poprzez udziały w […] sp. z. o.o.).
W celu realizacji powyższych działań do Działalności IT zostały przypisane zasoby majątkowe i niemajątkowe oraz odpowiednio wykwalifikowane zasoby kadrowe tj.:
- zespół pracowników odpowiedzialny za oprogramowanie dedykowany dla działań operacyjnych i rozliczeniowych Grupy […];
- środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które są organizacyjnie i funkcjonalnie związane z działalnością wykonywaną przez Dział IT, w szczególności komputery i urządzenia peryferyjne oraz meble biurowe;
- wszelkie prawa do nieruchomości przyporządkowanych do Działu IT, z których Dział IT korzysta na podstawie umów najmu zawartych przez Spółkę Dzieloną;
- prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Spółkę Dzieloną, które są funkcjonalnie związane z działalnością Działu IT, w szczególności umowy współpracy w przedmiocie świadczenia usług informatycznych;
- baza klientów Działu IT.
Na podstawie uchwały Zarządu Spółki Dzielonej potwierdzono funkcjonowanie w ramach przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej dwóch niezależnych i zorganizowanych części.
Uchwała potwierdziła funkcjonowanie dwóch wyodrębnionych działów:
a.Dział […]: obejmujący obszar International Market, German Market oraz obszar Administracji i Helpdesk (Dział iCS);
b.Dział […] IT obejmujący obszar IT (Dział IT).
Każdy z tych Działów, opierając się na składnikach majątku znajdujących się w tych Działach oraz pracownikach pracujących w tych Działach, jest w stanie samodzielnie realizować swoje zadania, w szczególności w oparciu o zawarte umowy.
Wyodrębnienie organizacyjne
Działalność iCS jest wyodrębniona w strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej i podlega pod Prezesa Zarządu oraz Członka Zarządu pełniącego funkcję Chief Operating Officer. Wyodrębnienie to obejmuje również sub-obszary kompetencyjne w ramach Działalności iCS:
a.International Market,
b.German Market,
c.Administracji i global functions.
Działalność iCS jest fizycznie wyodrębniona od pozostałej działalności i realizowana jest w odrębnych lokalizacjach.
Działalność IT jest wyodrębniona formalnie w strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej i podlega pod Prezesa Zarządu. Dział IT ma swoich pracowników wraz z kadrą kierowniczą i Dyrektorem Zarządzającym. Działalność IT jest fizycznie wyodrębniona od pozostałej działalności i realizowana jest w odrębnym budynku zlokalizowanym przy […].
Wyodrębnienie finansowe
W wymiarze finansowym do Działu iCS oraz Działu IT przypisane są odrębnie określone zadania i budżet. Na podstawie zleconych przez Grupę zadań Działu iCS i Dział IT ustala cenę za świadczone usługi oraz planuje swój budżet.
Zapisy księgowe prowadzone są w taki sposób, który pozwala na wyodrębnienie przychodów i kosztów przypadających na oba Działy oraz weryfikację realizacji zaplanowanego budżetu (wyodrębnienie na poziomie zarządczym). Koszty ogólnego zarządu są dzielone odpowiednim kluczem alokacji na każdy z wyodrębnionych Działów, tak aby je stosownie przyporządkować.
Spółka Dzielona na potrzeby analiz wewnętrznych dokonuje podziałów zapisów na kontach bilansowych dla Działu IT i Działu iCS. Zarówno do Działu iCS i do Działu IT przypisane są odrębne aktywa trwałe, WNIP, należności handlowe, zobowiązania handlowe oraz rozliczenia międzyokresowe i rezerwy. Podział niektórych pozycji bilansowych odbywa się za pomocą kluczy alokacji.
Odrębnie alokowane są również środki pieniężne dla obu Działalności. Środki pieniężne są dzielone na obie części biznesowe odpowiednim kluczem alokacji i księgowane na osobnym koncie bilansowym na koniec miesiąca.
Wyodrębnienie funkcjonalne
Obydwa działy pełnią inne funkcje w ramach działalności Spółki Dzielonej, tj.:
a.Działalność iCS zajmuje się kwestią rozliczeń, świadcząc usługi rozliczania kosztów indywidualnego zużycia ciepła, wody oraz innych mediów dla klientów w Polsce i w Europie;
b.Działalność IT, rozwija natomiast i administruje wewnętrzne systemy informatyczne.
Dział IT świadczy następujące usługi na rzecz podmiotów powiązanych:
a.administrowanie systemami i danymi,
b.utrzymanie, rozwój i modyfikację systemów,
c.testowanie aplikacji i systemów,
d.rozwiązywanie problemów użytkowników aplikacji (tzw. helpdesk).
Usługi IT świadczone na rzecz podmiotów powiązanych realizowane są na podstawie odrębnych umów zawartych z [...] dotyczących odpowiednio Działalności iCS oraz Działalności IT. Umowy na świadczenie usług na rzecz jednostek powiązanych są wewnętrznie podzielone wg rodzaju świadczonych usług.
Jeśli chodzi o umowy zakupowe związane z bieżącą działalnością to obejmują one trzy grupy: umowy należące tylko do Działu iCS, umowy należące tylko do Działu IT lub umowy wspólne.
W przypadku umów wspólnych dla obu działów (iCS i IT) z każdym kontrahentem zawierane są dwie równoległe umowy - dla Działu iCS oraz Działu IT - ich stroną na ten moment jest [...] PL. W każdej z tych umów zostanie odpowiednio wydzielony przedmiot umowy lub czynność, wskazany adres świadczenia usługi oraz ewentualna wartość danej usługi przypadająca na Dział iCS i IT. Gdy zawarcie dwóch równolegle obowiązujących umów dla [...] PL, nie jest możliwe, odpowiedni aneks do umowy zawiera rozdzielenie zakresu usług i kosztów pomiędzy linie biznesowe.
Planowana reorganizacja działalności
Z uwagi na rozwijającą się w szybkim tempie Działalność IT, na poziomie Grupy podjęta została decyzja o wydzieleniu tej części biznesu Grupy do osobnego podmiotu - Wnioskodawcy („Podział’’). Przedmiotem podziału będzie organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji Działalności IT („ZCP”). Spółka Dzielona będzie natomiast kontynuować prowadzenie Działalności iCS. Podział planowany jest na styczeń 2024 r.
Mając na uwadze względy ekonomiczne i prawne, wspólnik Spółki Dzielonej podjął decyzję o podziale Spółki Dzielonej. Wspólnik ten zauważa, że podział może przynieść Spółce Dzielonej następujące korzyści:
a. Efektywność zarządzania: podział Spółki Dzielonej na dwie oddzielne jednostki może pozwolić na bardziej efektywne zarządzanie i lepszą kontrolę nad działalnością każdego działu. Odpowiedzialność zostaje skupiona na konkretnych obszarach, co może przynieść większą skuteczność w podejmowaniu decyzji,
b. Skoncentrowany rozwój: poprzez wyodrębnienie dwóch działów, można skoncentrować się na specjalizacji i rozwoju każdej jednostki, co może przynieść wzrost efektywności produkcji lub usług oraz lepszą obsługę klientów,
c. Rozdział odpowiedzialności prawnej: podział Spółki Dzielonej na dwie oddzielne jednostki może pomóc w uniknięciu sytuacji, w których działania jednego działu wpływają na drugi, co może być szczególnie istotne w kontekście odpowiedzialności prawnej,
d. Klarowność w transakcjach: Działające oddzielnie Działy Spółki Dzielonej mogą wyraźniej określić warunki umów handlowych z klientami i partnerami, co ułatwia prowadzenie negocjacji i zawieranie umów.
W ramach Podziału Spółka Przejmująca otrzyma ZCP obejmującą m.in. następujące składniki majątkowe i niemajątkowe, które umożliwią jej samodzielne prowadzenie Działalności IT:
- zespół pracowników odpowiedzialny za oprogramowanie dedykowany dla działań związanych z utrzymaniem i rozwojem wewnętrznych systemów informatycznych (ponad 140 osób);
- środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które są organizacyjnie i funkcjonalnie związane z działalnością wykonywaną przez Dział IT, w szczególności komputery, sprzęt informatyczny i urządzenia peryferyjne, telefony komórkowe oraz meble biurowe (biurka, krzesła, fotele obrotowe, zabudowa biurowa) oraz szereg licencji na oprogramowanie potrzebnych do prowadzenia działalności w zakresie rozwoju systemów informatycznych;
- wszelkie prawa do nieruchomości przyporządkowanych do Działu IT, z których Dział IT korzysta na podstawie umów najmu zawartych przez Spółkę Dzieloną;
- prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Spółkę Dzieloną, które są funkcjonalnie związane z działalnością Działu IT, w szczególności umowy współpracy w przedmiocie świadczenia usług informatycznych;
- należności i zobowiązania handlowe związane z Działalnością IT (tj. należności z tytułu świadczenia usług IT względem podmiotów krajowych i zagranicznych i zobowiązania, w szczególności z tytułu licencji czy zapłaty za środki trwałe);
- środki pieniężne;
- baza klientów Działu IT.
Spółka Przejmująca dla celów podatkowych przyjmie wartość tych składników ZCP - tj. pozycji aktywów i zobowiązań w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej. Spółka Dzielona będzie kierować się zasadą kontynuacji wyceny tych składników przedsiębiorstwa.
Nadto, przyjęta przez wspólnika Spółki Dzielonej, dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą, nie będzie wyższa niż wartość udziałów (akcji) w Spółce Dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez wspólnika Spółki Dzielonej dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.
Z uwagi na sukcesję określoną w art. 531 § 1 KSH, prawa i obowiązki Spółki Dzielonej przejdą w ramach Podziału na Spółkę Przejmującą, zgodnie z planem podziału.
Spółka Przejmująca będzie wykorzystywać otrzymane ZCP tj. zespół składników służący do Działalności IT do wykonywania czynności opodatkowanych VAT na terytorium Polski. Spółka Przejmująca będzie również wykorzystywała nabyte ZCP do działalności opodatkowanej podatkiem CIT w Polsce.
Wydzielenie i przeniesienie majątku do Spółki Przejmującej poprzez Podział odbędzie się w sposób określony w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych („KSH”). tj. w ramach podziału przez wydzielenie. Spółka Przejmujące jak i Spółka Dzielona posiadają tego samego wspólnika, który posiada całościowy udział w Spółce Przejmującej i Spółce Dzielonej.
Wartość emisyjna udziałów przydzielonych wspólnikowi Spółki Dzielonej będzie odpowiadać co najmniej wartości rynkowej majątku Spółki Dzielonej, który zostanie przeniesiony do Spółki Przejmującej oraz może być wyższa niż wartość nominalna tych udziałów - wówczas różnica przekazana zostanie na kapitał zapasowy.
Zespół składników wyodrębnionych do obu segmentów działalności tj. do Działalności iCS jak i Działalność IT posiada zdolność do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych. Oba te zespoły składników stanowią z osobna zbiory elementów powiązanych funkcjonalnie, niezbędnych do realizacji ściśle określonych zadań, wydzielonych w strukturze Spółki Dzielonej pod względem organizacyjnym i finansowym.
Podział stanie się skuteczny z dniem jego rejestracji przez sąd rejestrowy w Krajowym Rejestrze Sądowym („Dzień Wydzielenia”).
Po podziale, Spółka Dzielona będzie kontynuować wykonywanie Działalności iCS, która nadal będzie opodatkowana CIT i VAT. Z tego powodu, aby Spółka Dzielona po Podziale mogła funkcjonować jako niezależny podmiot w zakresie Działalności iCS, w Spółce Dzielonej po Podziale zostaną m.in. następujące zasoby majątkowe i niemajątkowe, które umożliwią jej na samodzielne prowadzenie Działalności iCS:
- zespół pracowników odpowiedzialny za elektroniczne przetwarzanie danych pomiarowych, wprowadzanie danych oraz aktualizowanie bazy danych, wykonujący usługi wsparcia dla klientów w zakresie związanym ze zdalny m monitorowaniem urządzeń pomiarowych;
- środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które są organizacyjnie i funkcjonalnie związane z działalnością wykonywaną przez Dział iCS, w szczególności komputery i urządzenia peryferyjne oraz meble biurowe;
- wszelkie prawa do nieruchomości przyporządkowanych do Działu iCS, z których Dział iCS korzysta na podstawie umów najmu zawartych przez Spółkę Dzieloną;
- prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Spółkę Dzieloną, które są funkcjonalnie związane z działalnością Działu iCS;
- baza klientów Działu iCS.
W tym miejscu należy wyjaśnić, że Spółka Przejmująca została utworzona przed Podziałem w celu sprawnego przeprowadzenia procesu wydzielenia. Na moment rejestracji podziału Spółka Przejmująca nie będzie wykonywała istotnej działalności operacyjnej. Przed podziałem Spółka Przejmująca przeprowadzi zasadniczo czynności umożliwiające sprawne przejęcie działalności operacyjnej Spółki Dzielonej (przykładowo został złożony wniosek o rejestrację dla potrzeb podatku VAT tak, aby już od dnia zarejestrowania podziału Spółka Przejmująca mogła nieprzerwanie wykonywać działalność opodatkowaną Spółki Dzielonej w zakresie świadczenia usług a także Spółka Przejmująca przed Dniem Podziału może zatrudnić pracownika lub pracowników, którzy po Dniu Wydzielenia będą kontynuować swoją pracę w Spółce Przejmującej).
Dla potrzeb podatku CIT Spółka Dzielona wykazuje m.in. przychody z usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Spółka Dzielona zawarła m. in. umowy na świadczenie usług informatycznych ze swoimi usługobiorcami. Usługi te realizowane są w ramach działalności wydzielanego ZCP (Działu IT). Na skutek podziału Spółka Przejmująca, jako sukcesor praw i obowiązków Spółki Dzielonej w zakresie przejmowanych składników majątkowych, wejdzie w prawa i obowiązki wynikające z tych umów, w związku z którymi będzie osiągać przychody z tytułu usług.
Przychody z tytułu usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych będą więc dotyczyć usług ciągłych świadczonych w związku z wydzielanym ZCP (Działem IT).
W związku z prowadzoną działalnością Spółka Dzielona może uzyskać przychody, w stosunku do których, zgodnie z Ustawą o CIT, datą ich powstania będzie Dzień Wydzielenia lub okres po Dniu Wydzielenia, podczas gdy przychody te będą dotyczyć świadczeń/operacji zrealizowanych do Dnia Wydzielenia.
Podobna sytuacja może dotyczyć również kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez Spółkę Dzieloną w związku z prowadzoną działalnością. Możliwa jest bowiem sytuacja, że Spółka Dzielona poniesie koszty, które zgodnie z przepisami Ustawy o CIT powinny zostać rozpoznane w Dniu Wydzielenia lub w okresie po Dniu Wydzielenia.
Taka sytuacja dotyczy przykładowo wynagrodzeń pracowników, którzy zostaną przeniesieni w ramach wydzielanego ZCP do Spółki Przejmującej. Jak wyżej wskazano, przeniesieniem do Spółki Przejmującej zostaną objęci pracownicy przypisani do wydzielanego ZCP. Wynagrodzenia pracowników, w tym przypisanych do wydzielanego ZCP, wypłacane są, co do zasady, w miesiącu następującym po miesiącu, którego to wynagrodzenie dotyczy. Przykładowo, wynagrodzenia za grudzień roku poprzedniego wypłacane są w styczniu następnego roku. Analogiczne zasady wypłaty wynagrodzeń będą obowiązywać w Spółce Przejmującej. Takie regulacje wynikają z regulaminu wynagrodzeń obowiązującego w Spółce Dzielonej oraz analogiczne regulacje zostaną wdrożone w regulaminie wynagrodzeń Spółki Przejmującej.
Należy przy tym wskazać, że to Spółka Przejmująca faktycznie poniesie wydatki z tytułu wypłaty wynagrodzenia, odnoszących się do wydzielanego ZCP, należnych za miesiąc, w którym nastąpi Podział oraz za miesiąc poprzedzający miesiąc, w którym nastąpi podział.
W ramach prowadzonej działalności i umów zawieranych z kontrahentami Spółka Dzielona wystawia nadto faktury korygujące (in minus oraz in plus), które wynikają z różnych okoliczności. Możliwe jest, że po Dniu Wydzielenia będzie konieczne wystawienie faktur korygujących w stosunku do sprzedaży związanej z działalnością wydzielanego ZCP (Działu IT), zrealizowanej przed Dniem Wydzielenia. Tym samym, wystąpić może potrzeba dokonania korekt przychodów związanych z działalnością wydzielanego ZCP (Działu IT) dotyczących przychodów powstałych przed Dniem Wydzielenia. Przychody te mogły powstać w odniesieniu do wcześniej zrealizowanych dostaw towarów lub świadczenia usług w ramach działalności wydzielanego ZCP (Działu IT). Możliwe jest również, iż po Dniu Wydzielenia Spółka Przejmująca otrzymywać będzie faktury korygujące zakupy związane ze wspomnianym ZCP za okres przed Dniem Wydzielenia (przy czym kontrahenci mogą wystawiać faktury korygujące wskazując jako nabywcę Spółkę Dzieloną bądź Spółkę Przejmującą).
Spółka Dzielona ujmuje odpisy amortyzacyjne dla celów podatkowych na ostatni dzień miesiąca.
Wnioskodawca zwraca uwagę, że Podział jak również niniejszy wniosek nie mają na celu obejścia prawa podatkowego lub unikania opodatkowania. Zostaną one przeprowadzone ze wskazanych powyżej powodów biznesowych i ekonomicznych.
Wnioskodawca wskazuje, że udziały w podmiocie dzielonym nie zostały nabyte lub objęte m.in. w wyniku wymiany udziałów, połączenia lub podziału.
Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku z 30 listopada 2023 r. (data wpływu 4 grudnia 2023 r.) wskazali Państwo, że:
a.Wnioskodawca jest Spółką Przejmującą i nie jest ani wspólnikiem Spółki Dzielonej ani wspólnikiem Spółki Przejmującej.
b.Spółka Przejmująca nie posiada żadnego udziału w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej.
c.Ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez Spółkę Przejmującą nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych wspólnikowi Spółki Dzielonej.
d.W ramach opisanego we wniosku podziału przez wydzielenie Działalności IT nastąpi tzw. „przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę” w trybie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465).
Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
1.Czy w związku z Podziałem po stronie Spółki nie powstanie dochód (przychód) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
2.Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniona do wykazania jako kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16a-16m Ustawy o CIT, dotyczących składników majątkowych wchodzących w skład wydzielanego ZCP za miesiąc Podziału? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
3.Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, za miesiąc poprzedzający miesiąc Podziału, względem pracowników których praca jest związana z wydzielanym ZCP płatnego przez Spółkę Przejmującą? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)
4.Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT za miesiąc, w którym nastąpi Podział? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5)
5.Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych płatnych w terminie wynikającym z odrębnych przepisów po Dniu Wydzielenia od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiące poprzedzające Dzień Wydzielenia i wypłaconych przed Dniem Wydzielenia? (pytanie oznaczone we wniosku nr 6)
6.Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiąc poprzedzający miesiąc podziału Podział, ale płatnych po Dniu Wydzielenia? (pytanie oznaczone we wniosku nr 7)
7.Czy Spółka Przejmująca może ująć fakturę w kosztach uzyskania przychodów mimo widnienia danych Spółki Dzielonej na fakturze (w sytuacji braku korekty faktury przez podmiot wystawiający fakturę)? (pytanie oznaczone we wniosku nr 9)
8.Czy Spółka Przejmująca powinna ująć w kosztach uzyskania przychodów faktury korygujące otrzymane po Dniu Wydzielenia a dotyczące działalności ZCP sprzed Dnia Wydzielenia? (pytanie oznaczone we wniosku nr 11)
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
1.W związku z Podziałem opisanym w zdarzeniu przyszłym po stronie Spółki nie powstanie dochód (przychód) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych.
2.Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka Przejmująca będzie uprawniona do wykazania jako koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16a - 16m ustawy o CIT, dotyczących składników majątkowych wchodzących w skład wydzielanego ZCP (Działu IT) za miesiąc Podziału w pełnej wysokości, jeśli Dzień Wydzielenia przypadnie w dniu lub przed dniem, na który ujmowane są odpisy amortyzacyjne w Spółce Dzielonej.
3.Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka Przejmująca nie będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, za miesiąc poprzedzający miesiąc Podziału, względem pracowników których praca jest związana z wydzielanym ZCP, pomimo dokonania wypłaty tych wynagrodzeń przez Spółkę Przejmującą.
4.Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka Przejmująca będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT za miesiąc, w którym nastąpi Podział.
5.Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka Przejmująca nie będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych płatnych w terminie wynikającym z odrębnych przepisów po Dniu Wydzielenia od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiące poprzedzające Dzień Wydzielenia i wypłaconych przed Dniem Wydzielenia.
6.Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka Przejmująca nie będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiąc poprzedzający miesiąc podziału Podział, ale płatnych po Dniu Wydzielenia.
7.zdaniem Wnioskodawcy Spółka Przejmująca może ująć fakturę w kosztach uzyskania przychodów mimo widnienia danych Spółki Dzielonej na tej fakturze oraz będzie miała prawo do odliczenia VAT od takiej faktury.
8.Zdaniem Wnioskodawcy, począwszy od Dnia Wydzielenia (włącznie), rozliczenia korekt kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością wydzielanego ZCP (dotyczących kosztów powstałych przed Dniem Wydzielenia w sytuacji, w której przyczyną korekty nie byłby błąd rachunkowy lub inna oczyw[...] omyłka (np. gdy przyczyną korekty byłoby udzielenie rabatu) rozliczenia korekt kosztów uzyskania przychodów powinna dokonać Spółka Przejmująca.
Stanowisko w zakresie pytania 1
Przepisy dotyczące powstania przychodu w przypadku podziałów spółek znajdują się przede wszystkim w art. 12 Ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników. Przy czym zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy CIT, do przychodów nie zalicza się w takim przypadku wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a.spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b.spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku Spółki Przejmowanej otrzymanego przez Wnioskodawcę nie powinna przewyższać wartości przyjętej dla celów podatkowych składników tego majątku. Skoro zatem nie powstanie nadwyżka pomiędzy wartością rynkową majątku podmiotu przejmowanego, a wartością przyjętą dla celów podatkowych, to nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy o CIT.
Gdyby jednak na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Wnioskodawcę przewyższała wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku przychód po stronie Wnioskodawcy i tak nie powstanie, bowiem znajdzie zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT. Przepis ten stosuje się, gdy:
a.spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b.spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Ponieważ w analizowanej sytuacji obie ww. przesłanki zostaną spełnione, bowiem Wnioskodawca (spółka przejmująca) przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej (tj. będzie kontynuować wycenę majątku spółki przejmowanej co wynika z art. 16g ust. 9 Ustawy o CIT) oraz przejęty majątek zostanie przypisany do działalności prowadzonej na terytorium Polski nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT w związku z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.
Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym - w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej taki udział.
Ponieważ Spółka Przejmująca nie posiada udziału w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej, przychód z art. 12 ust. I pkt 8f Ustawy o CIT nie powstanie.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy CIT przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Jak wskazano we wniosku, wartość emisyjna udziałów przydzielonych wspólnikowi Spółki Dzielonej będzie odpowiadać co najmniej wartości rynkowej majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Wnioskodawcę. Oznacza to, że po stronie Spółki Przejmującej nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 12 ust. 13 Ustawy o CIT powyższych przepisów nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. W myśl art. 12 ust. 14 ustawy CIT jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Taka sytuacja nie będzie miała jednak miejsca w opisanym zdarzeniu przyszłym, bowiem jak wskazano, Podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.
Podział nie będzie więc skutkował powstaniem po stronie Spółki Przejmującej przychodu w CIT.
Stanowisko w zakresie pytania 2
Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.
Jednocześnie, zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy o CIT, w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego.
Przepisy ustawy o CIT przewidują zatem szczególny sposób dokonywania odpisów amortyzacyjnych w odniesieniu do składników majątku przejętych wskutek podziału podmiotów. W świetle art. 16h ust. 3 ustawy o CIT, podmioty powstałe m.in. w wyniku podziału oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek podziału, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot podzielony.
Mając na względzie wyżej przytoczone przepisy precyzujące zasady dotyczące sukcesji praw i obowiązków prawnopodatkowych, wskazane w art. 93c Ordynacji podatkowej, Wnioskodawca jest zdania, że transferowi podlegać powinny wyłącznie prawa i obowiązki, które choć wynikają ze zdarzeń mających miejsce przed podziałem, to nie uległy konkretyzacji do tej daty na gruncie rozliczeń podatkowych.
W konsekwencji, w efekcie Podziału nie następuje wprowadzenie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych do ewidencji Spółki Przejmującej po ich nabyciu w sposób wskazany w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Powyższe jest skutkiem sukcesji stosunków prawno-podatkowych, bowiem Spółka Przejmująca przejmie odpowiednie pozycje dotyczące składników wydzielanego ZCP z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki Dzielonej. Implikuje to także dokonywanie przez Spółkę Przejmującą odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych ustalanej przez Spółkę Dzieloną i pomniejszoną o wartość odpisów dokonanych przez Spółkę Dzieloną.
Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze treść przepisów Ordynacji podatkowej i Ustawy o CIT, to która ze spółek uczestniczących w podziale przez wydzielenie będzie uprawniona do ujęcia jako koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej składników majątkowych przypisanych do wydzielanego ZCP za miesiąc, w którym dojdzie do Podziału, zależy od daty Dnia Wydzielenia. W szczególności, jeśli Dzień Wydzielenia przypadnie w dniu lub przed dniem, na który ujmowane są odpisy amortyzacyjne w Spółce Dzielonej, wówczas odpisy amortyzacyjne od składników majątkowych wchodzących w skład wydzielanego ZCP za miesiąc podziału będą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki przejmującej w pełnej wysokości. W odmiennej sytuacji, jeśli Dzień Wydzielenia przypadnie po dniu, na który ujmowane są odpisy amortyzacyjne w Spółce Dzielonej, tj. gdy odpisy amortyzacyjne od składników majątkowych wchodzących w skład wydzielanego ZCP za miesiąc podziału zostaną ujęte jako koszt uzyskania przychodów Spółki Dzielonej, wówczas Spółka Przejmująca nie będzie uprawniona do wykazania tych odpisów jako własnych kosztów uzyskania przychodów.
Przedstawione stanowisko znajduje potwierdzenie w rozstrzygnięciach organów podatkowych, m.in.:
a.w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 lipca 2021 r., sygn. 0111-KD1B1-2.4010.118.2021.3.MS;
b.w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 września 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.291.2018.1 AZ;
c.w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 26 sierpnia 2015 r., sygn. 1LPB3/4510-1-258/15-3/EK oraz ILPB3/4510-1-259/15-3/EK.
Podsumowując, Spółka Przejmująca będzie uprawniona do wykazania jako koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16a-16m ustawy o CIT, dotyczących składników majątkowych wchodzących w skład wydzielanego ZCP za miesiąc Podziału w pełnej wysokości, jeśli Dzień Wydzielenia przypadnie w dniu lub przed dniem, na który ujmowane są odpisy amortyzacyjne w Spółce Dzielonej.
Stanowisko w zakresie pytania 3 i 4
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka Przejmująca nie będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, za miesiąc poprzedzający miesiąc Podziału, względem pracowników których praca jest związana z wydzielanym ZCP, pomimo dokonania wypłaty tych wynagrodzeń przez Spółkę Przejmującą.
Zdaniem Wnioskodawcy, koszty wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT wypłacanych przez Spółkę Przejmującą pracownikom, należnych za miesiąc poprzedzający miesiąc Podziału, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu Spółki Dzielonej w miesiącu za który są należne, jeśli będą wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Natomiast ww. należności za miesiąc, w którym dojdzie do Podziału, powinny zostać wykazane jako koszty uzyskania przychodów w całości przez Spółkę Przejmującą w miesiącu za który są należne, jeśli będą wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.
W myśl art. 15 ust. 4g Ustawy o CIT, należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o PIT, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, z zastrzeżeniem ust. 4ga, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.
Biorąc powyższe pod uwagę koszty ww. należności wypłacane w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony mogą zostać rozpoznane jako koszty uzyskania przychodów w miesiącu, w którym stają się one należne, zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 4g ustawy o CIT. W przypadku natomiast niezachowania określonego terminu do wypłaty tych świadczeń, ich koszty będą kosztem uzyskania przychodów w momencie ich faktycznej wypłaty, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT.
Przeniesieniem do Spółki Przejmującej zostaną objęci pracownicy przypisani do wydzielanego ZCP. Wynagrodzenia pracowników przypisanych do wydzielanego ZCP, wypłacane są, co do zasady, w miesiącu następującym po miesiącu, którego to wynagrodzenie dotyczy. Możliwa jest więc sytuacja, że wypłata wynagrodzenia, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, pracownikom wydzielanego ZCP należnego za miesiąc, w którym nastąpi podział, oraz za miesiąc poprzedzający miesiąc, w którym nastąpi podział, zostanie faktycznie dokonana już przez Spółkę Przejmującą po Dniu Wydzielenia.
Mając na względzie powyższe przepisy oraz wyżej przytoczone przepisy precyzujące zasady dotyczące sukcesji praw i obowiązków prawnopodatkowych, wskazane w art. 93c Ordynacji podatkowej, Wnioskodawca jest zdania, że w odniesieniu do wynagrodzeń pracowników wydzielanego ZCP (oraz innych należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT), przy założeniu, że zostaną one wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony, wydatki te nie będą stanowiły koszty uzyskania przychodów Spółki Przejmującej za miesiąc poprzedzający miesiąc podziału (bez względu czy wypłaci je Spółka Dzielona czy Spółka Przejmująca). Natomiast w odniesieniu do miesiąca Podziału powinny one zostać rozpoznane jako koszt podatkowy przez Spółkę Przejmującą.
Stanowisko w zakresie pytania 5 i 6
Zgodnie z art. 15 ust. 4h Ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od stycznia 2023 r. składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g (tj. m. in. należności z art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT), określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów. W przypadku uchybienia temu terminowi do składek tych stosuje się przepisy art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d.
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka Przejmująca nie będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i to zarówno:
a.płatnych w terminie wynikającym z odrębnych przepisów po Dniu Wydzielenia przez Spółkę Przejmującą od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiące poprzedzające Dzień Wydzielenia i wypłaconych przed Dniem Wydzielenia; jak i
b.z tytułu składek płatnych w terminie wynikającym z odrębnych przepisów po Dniu Wydzielenia od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiące poprzedzające Dzień Wydzielenia, ale wypłaconych już po Dniu Wydzielenia przez Spółkę Przejmującą.
Warunkiem jest, aby składki te wypłacone zostały w terminie przewidzianym w odrębnych przepisach.
Przykładowo, jeżeli Dzień Wydzielenia nastąpiłby w dniu 2 stycznia 2024, wówczas Spółka Przejmująca nie będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów zarówno ww. składek:
a.odprowadzonych przez Spółkę Przejmującą w styczniu 2024 r. od wynagrodzeń za listopad 2023 r., płatnych w grudniu 2023 r. (przez Spółkę Dzieloną); jak i
b.odprowadzonych przez Spółkę Przejmującą w lutym 2024 r. od wynagrodzeń za grudzień 2023 r., płatnych styczniu 2024 r. (przez Spółkę Przejmującą).
Stanowisko w zakresie pytania 7
Zgodnie z art. 15 ust. 4 Ustawy o CIT koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.
Zgodnie z art. 15 ust. 4b Ustawy o CIT koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:
a)sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
b)złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego
- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.
Zgodnie z art. 15 ust. 4c Ustawy o CIT koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.
Zgodnie z art. 15 ust. 4d Ustawy o CIT koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą
Zgodnie z art. 15 ust. 4e Ustawy o CIT za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku podziału przez wydzielenie decydujące znaczenie dla rozliczenia kosztu uzyskania przychodów ma okoliczność, czy dane prawo lub obowiązek powstało i istniało przed podziałem czy po podziale. Wniosek taki wynika z art. 93c Ordynacji Podatkowej, zgodnie z którym sukcesji podlegają prawa i obowiązki „pozostające” w związku z przydzielonymi spółce przejmującej składnikami majątku.
W konsekwencji, jeżeli dane prawo bądź obowiązek powstało przed podziałem lub dotyczy okresu poprzedzającego podział (powinno być rozliczone w tym właśnie czasie), skutki podatkowe z nim związane ściśle wiążą się z rozliczeniami podatkowymi Spółki Dzielonej, natomiast w przeciwnym razie Spółki Przejmującej uwzględniając treść art. 15 ust 4-4e Ustawy o CIT. Następstwo prawne należy bowiem rozumieć jako kontynuację - od momentu wydzielenia - rozliczeń podatkowych prowadzonych dotychczas przez Spółkę Dzieloną.
Spółka Przejmująca powinna przy tym mieć prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w swoich księgach również wówczas, gdy faktura zakupowa w sposób prawidłowy wystawiana została na Spółkę Dzieloną.
Przepisy Ustawy o CIT nie uzależniają prawa podatnika do uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów od posiadania faktury wystawionej konkretnie na dany podmiot.
Jeśli zatem sprzedawcy wskażą na fakturach wystawionych w Dniu lub po Dniu Wydzielenia jako nabywcę Spółkę Dzieloną, tj. podmiot, który faktycznie dokonał nabycia, pozostaje to bez wpływu na prawo Spółki Przejmującej do uwzględnienia wydatków z takiej faktury w kosztach uzyskania przychodów.
W takim przypadku, jeżeli faktury te dotyczą działalności ZCP, a prawo do ujęcia w kosztach uzyskania przychodów powstało w Dniu Wydzielenia bądź po tym Dniu, to zgodnie z zasadami sukcesji, prawo do ujęcia tych wydatków w kosztach uzyskania przychodów powinno przysługiwać Spółce Przejmującej. Przedstawione stanowisko znajduje potwierdzenie w rozstrzygnięciach organów podatkowych, m.in. interpretacji podatkowej 28 listopada 2016 r. Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPB3/4510-444/16-2/KP.
Stanowisko w zakresie pytania 8
Zgodnie z art. 15 ust. 4i Ustawy o CIT jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów; w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.
Zgodnie natomiast z art. art. 15 ust. 4j Ustawy o CIT jeżeli w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 4i, podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów uzyskania przychodów jest niższa niż kwota zmniejszenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów.
Nadto, zgodnie z art. 93 § Ordynacji Podatkowej osoby prawne lub spółki komandytowo-akcyjne przejmujące albo osoby prawne lub spółki komandytowo-akcyjne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału albo z dniem wydzielenia albo z dniem wyodrębnienia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej lub spółki komandytowo-akcyjnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału składnikami majątku. Przepis ten, zgodnie z art. 93 § 2 Ordynacji Podatkowej stosuje się także, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie - także majątek osoby prawnej lub spółki komandytowo-akcyjnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Mając na względzie wyżej przytoczone przepisy precyzujące zasady dotyczące sukcesji praw i obowiązków prawnopodatkowych, wskazane w art. 93c Ordynacji Podatkowej, należy zauważyć, że korekty związane ze składnikami majątku przydzielonymi w ramach podziału, które przeszły na Spółkę Przejmującą powinny być ujmowane, co do zasady, w Spółce Przejmującej, o ile korekty te zgodnie z przepisami Ustawy o CIT ujmowane są w przychodach/kosztach podatkowych od Dnia Wydzielenia (włącznie).
Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę powyższe, począwszy od Dnia Wydzielenia (włącznie), rozliczenia korekt kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością wydzielanego ZCP dotyczących kosztów powstałych przed Dniem Wydzielenia w sytuacji, w której przyczyną korekty byłaby okoliczność inna niż błąd rachunkowy lub inna oczyw[...] omyłka rozliczenia korekt kosztów uzyskania przychodów powinna dokonać Spółka Przejmująca.
Przedstawione stanowisko znajduje potwierdzenie w rozstrzygnięciach organów podatkowych, m.in.:
a.Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 lipca 2021 r. nr 0111-KDIB1-2.4010. 118.2021.3.MS
b.Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 stycznia 2020 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.386.2019.3.RK
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że jako niepodlegający ocenie element opisu zdarzenia przyszłego przyjęto, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem wydzielenia do Spółki Przejmującej tj. Dział IT oraz zespół składników materialnych i niematerialnych pozostających w Spółce Dzielonej tj. Dział iCS, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Kwestie te stosownie do zadanych pytań, wyznaczających granice rozpatrzenia wniosku nie są przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej.
Ad 1
Państwa wątpliwości objęte zakresem pytania nr 1 dotyczą kwestii ustalenia czy w związku z Podziałem po stronie Spółki nie powstanie dochód (przychód) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej przy podziale lub podziale przez wydzielenie lub podziale przez wyodrębnienie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o CIT,
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o CIT,
Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT,
Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
-przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
-przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
-przychody spółki dzielonej.
Ustawa o CIT, nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o CIT,
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:
1)otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe;
2)wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe i instytucje gospodarki budżetowej w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie
Literalna wykładnia powołanego przepisu prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe.
Przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, o ile nie została wyłączona z przychodów podatkowych, na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy o CIT.
Należy zauważyć, że dla określenia skutków opodatkowania spółki przejmującej zasadnicze znaczenie ma art. 12 ust. 1 pkt 8c, 8d i 8f ww. ustawy, art. 7b ww. ustawy ma charakter pomocniczy. Celem art. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest bowiem określenie rodzajów przychodów przypisywanych do źródła, jakim są zyski kapitałowe.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT,
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników;
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT,
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej;
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT,
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym - w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej taki udział;
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT,
Do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu;
Natomiast, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy CIT:
Do przychodów nie zalicza się wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej, odpowiadającej procentowemu udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, określonemu na ostatni dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, otrzymanego przez spółkę przejmującą posiadającą w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości nie mniejszej niż 10%;
W tym miejscu należy wskazać, że przez wartość emisyjną rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT,
cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji);
Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT:
Przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W świetle art. 12 ust. 14 ustawy o CIT:
Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Powołany powyżej art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, art. 12 ust. 1 pkt 8d oraz art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT odwołuje się do pojęcia „wartości rynkowa majątku”. Omawiane pojęcie nie zostało bezpośrednio zdefiniowane w przepisach ustawy podatkowej, zasadnym jest nadaniu mu rozumienia wynikającego z języka potocznego, tak więc:
- wg słownika języka polskiego (www.sjp.pwn.pl) „majątek” to „czyjś stan posiadania”;
- jak wskazano w wyroku z dnia 28 marca 2014 r. sygn. akt I ACa 1278/13: „Od pojęcia „mienia” należy odróżnić pojęcie „majątek”. Choć terminy te niekiedy uznaje się za tożsame, to jednak nie mają one identycznego zakresu pojęciowego. W doktrynie przyjmuje się bowiem, że wyraz majątek używany jest w dwóch znaczeniach: węższym, oznaczającym tylko aktywa, czyli prawa majątkowe posiadane przez podmiot, co może być utożsamiane z pojęciem mienia, oraz w znaczeniu szerszym, oznaczającym ogół praw i obowiązków majątkowych podmiotu prawa. Majątkiem są składniki mienia dające się wyodrębnić jako zespół aktywów, ale i zespół pasywów, będących przedmiotem obrotu, dziedziczenia, podstawą odpowiedzialności za zobowiązania, itp.”;
- „Majątek - ogół praw majątkowych przysługujących określonemu podmiotowi prawa, na które składają się aktywa i pasywa, tj. prawa i obowiązki obciążające dany podmiot (w znaczeniu sensu largo); niekiedy pojęcie te obejmuje same aktywa (w znaczeniu sensu stricto). Poza majątkiem pozostają prawa osobiste, np. prawo do nazwiska”, Wielka Encyklopedia Prawa, red. prof. zw. dr hab. Brunon Hołyst, prof. zw. dr hab. Eugeniusz Smoktunowicz, wyd. Prawo i Praktyka Gospodarcza 2005;
- „Majątek spółki - suma praw oraz innych składników majątkowych spółki posiadających wartość ekonomiczną. Do majątku wchodzi również wartość wniesionych do spółki wkładów wspólników i w chwili jej powstania ich suma może stanowić cały majątek spółki, jednak w odróżnieniu od kapitału zakładowego, który jest wartością stałą, majątek spółki podlega ustawicznym zmianom. Wartość majątku spółki zależy od wartości praw i innych składników majątkowych spółki, a ponieważ majątek ten obciążą zobowiązania spółki, można przyjąć, że wartość ta odpowiada różnicy między wartością sumy aktywów i zobowiązań spółki” ibid.
Z kolei, przez termin „wartość” należy rozumieć „to, ile coś jest warte pod względem materialnym”.
Natomiast zgodnie z Encyklopedią Zarządzania (dostępną na stronie internetowej https://mfiles.pl), wartość rynkowa jest najwyższą ceną po jakiej kupujący chce zakupić produkty lub usługi i najniższą na jaką może zgodzić się sprzedający. Jest również najbardziej prawdopodobną ceną jaką dany składnik aktywów mógłby otrzymać na zorganizowanym rynku. Wartość rynkowa może być zależna od sytuacji politycznej, preferencji kupujących lub sprzedających oraz koniunktury.
Stosownie natomiast do art. 4a pkt 2 ustawy CIT ilekroć w ustawie jest mowa o składnikach majątkowych oznacza to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3.
Zatem definicja majątku zasadniczo uwzględnia zarówno aktywa, jak i zobowiązania.
Tym samym, użyte w art. 12 ust. 1 pkt 8c, 8d i 8f ustawy CIT pojęcie „wartość rynkowa majątku” należy rozumieć jako wartość rynkową wszystkich składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) przedsiębiorstwa i ZCP uwzględniającą zobowiązania.
Odnosząc się w pierwszej kolejności do możliwości powstania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, ponownie wskazać należy, że z powyższego przepisu wynika, iż wartość przychodu na skutek połączenia powinna zostać określona jako ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez Państwa jako Spółkę Przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Przychodem po stronie Spółki Przejmującej może więc być ewentualna nadwyżka wartości majątku ponad wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, która to nadwyżka na gruncie omawianej sprawy nie powstanie, jak wskazaliście Państwo w opisie sprawy.
Ponadto na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy CIT, do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Zatem do przychodów nie zalicza się ewentualnej nadwyżki wartości rynkowej majątku podmiotu przejmowanego nad wartością przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, jeśli zostaną spełnione dwie przesłanki, tj.:
a)spółka przejmująca przyjmie dla celów podatkowych te składniki majątku w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego (co będzie miało miejsce w analizowanej sytuacji) oraz
b)spółka przejmująca przypisze te składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium RP.
W analizowanej sytuacji obie ww. przesłanki zostaną spełnione, bowiem wskazali Państwo w opisie sprawy, że nawet gdyby doszło do powstania nadwyżki, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, to Spółka będzie spełniać warunki określone w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, tj. spółka dla celów podatkowych przyjmie wartość składników ZCP - tj. pozycji aktywów i zobowiązań w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej i będzie wykorzystywać otrzymane ZCP tj. zespół składników służący do Działalności IT do wykonywania czynności opodatkowanych VAT na terytorium Polski.
Zatem, po stronie Spółki Przejmującej na skutek podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT w zw. art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.
Zgodzić się również należy z Państwem, że w niniejszej sprawie nie powstanie przychód po stronie Spółki Przejmującej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Z powyższego przepisu wynika, że przychodem dla spółki przejmującej może być ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki dzielonej.
Z opisu sprawy wynika jednak, że ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez Spółkę Przejmującą nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych wspólnikowi Spółki Dzielonej.
Zatem, przepis art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT nie będzie miał zastosowania w niniejszej sytuacji.
Podsumowując, po stronie Spółki Przejmującej na skutek podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
W niniejszej sprawie nie znajdzie również zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.
We wniosku wskazali Państwo bowiem, że Spółka Przejmująca nie posiada żadnego udziału w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej.
Podsumowując, po stronie Spółki Przejmującej w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.
W związku z powyższym planowany podział przez wydzielenie przeprowadzony w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH będzie dla Spółki Przejmującej neutralny podatkowo.
Tym samym Państwa stanowisko, zgodnie z którym w związku z Podziałem opisanym w zdarzeniu przyszłym po stronie Spółki nie powstanie dochód (przychód) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych, należało uznać za prawidłowe.
Ad 2
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT,
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.
Zatem, aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:
- został poniesiony przez podatnika,
- jest definitywny, a więc bezzwrotny,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
- nie jest kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT,
- został właściwie udokumentowany.
W myśl art. 15 ust. 6 ustawy o CIT,
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.
Jednocześnie, zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy CIT,
W razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi, w tym również powstałych z przekształcenia spółki.
Zgodnie z art. 16g ust. 19 ustawy CIT,
Przepisu ust. 9 nie stosuje się do podziału podmiotów, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie także majątek pozostający w podmiocie dzielonym, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W takim przypadku dla wyceny przejmowanego majątku przepisy ust. 1 pkt 4 lub ust. 10 stosuje się odpowiednio.
Stosownie do art. 16h ust. 3 ustawy o CIT,
Podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2‑7.
Powyższe przepisy przewidują szczególny sposób dokonywania odpisów amortyzacyjnych w odniesieniu do składników majątku przejętych wskutek podziału podmiotów. W świetle art. 16h ust. 3 ustawy CIT, podmioty powstałe m.in. w wyniku podziału oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek podziału, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot podzielony. Należy przy tym mieć na uwadze, że w świetle art. 16h ust. 5 ustawy CIT, przepisu ust. 3 nie stosuje się do podziału podmiotów, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w podmiocie dzielonym, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Państwa wątpliwości objęte zakresem pytania nr 2 dotyczą kwestii ustalenia czy będziecie Państwo uprawnieni do wykazania jako kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16a-16m Ustawy o CIT, dotyczących składników majątkowych wchodzących w skład wydzielanego ZCP za miesiąc Podziału.
Odnosząc się do powyższych wątpliwości, wskazać należy, że zgodnie z opisem sprawy Podział planowany jest na styczeń 2024 r. Spółka Dzielona ujmuje odpisy amortyzacyjne dla celów podatkowych na ostatni dzień miesiąca.
Mając na względzie wyżej przytoczone przepisy oraz zasady dotyczące sukcesji praw i obowiązków prawno-podatkowych, ujęte w art. 93c Ordynacji podatkowej, wskazać należy, że transferowi podlegać powinny wyłącznie prawa i obowiązki, które choć wynikają ze zdarzeń mających miejsce przed Dniem wydzielenia, to nie uległy konkretyzacji do tej daty na gruncie rozliczeń podatkowych.
W konsekwencji, w wyniku podziału Spółka Przejmująca po nabyciu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie wprowadza ich do ewidencji w sposób wskazany w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy CIT. Powyższe jest skutkiem sukcesji stosunków prawno-podatkowych, bowiem Spółka Przejmująca przejęła odpowiednie pozycje dotyczące składników przeniesionych Działów z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki Dzielonej. Powyższy wniosek znajduje również potwierdzenie w tym, że Spółka Przejmująca ma dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych ustalonej przez Spółkę Dzieloną i pomniejszoną o wartość odpisów dokonanych przez Spółkę Dzieloną.
Tym samym, Państwa stanowisko, zgodnie z którym Spółka Przejmująca będzie uprawniona do wykazania jako koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16a-16m ustawy o CIT, dotyczących składników majątkowych wchodzących w skład wydzielanego ZCP (Działu IT) za miesiąc Podziału w pełnej wysokości, jeśli Dzień Wydzielenia przypadnie w dniu lub przed dniem, na który ujmowane są odpisy amortyzacyjne w Spółce Dzielonej, należało uznać za prawidłowe.
Ad 3 - 6
Odrębnie od wyżej opisanych zasad rozliczania kosztów należy wykazywać w czasie wydatki poniesione tytułem wypłaconych należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.
Podkreślić również należy, że wśród kosztów uznawanych za koszty uzyskania przychodów są także tzw. „koszty pracownicze” obejmujące m.in. świadczenia wypłacane na rzecz pracowników wraz z narzutami, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety, ale również i inne wydatki ponoszone na rzecz pracowników, które w sposób pośredni wpływają na zwiększenie ich motywacji do pracy, poprawę jakości wykonywanej pracy oraz zdrowie i samopoczucie.
Wydatki na rzecz pracowników co do zasady są kosztami podatkowymi, jednak tylko te, które wykazują związek z uzyskanym przychodem lub zachowaniem (zabezpieczeniem) źródła przychodów. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie, wszelkiego rodzaju nagrody, premie oraz zwrot kosztów podróży służbowych, zakwaterowania, różnego rodzaju świadczenia dodatkowe.
Zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy CIT,
Należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, z zastrzeżeniem ust. 4ga, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57.
W przypadku uchybienia terminom wskazanym w art. 15 ust. 4g do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy CIT, zgodnie z którym,
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczeń pieniężnych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich, świadczeń pieniężnych z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082, z późn. Zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy, z zastrzeżeniem art. 15 ust. 4g;
W myśl art. 15 ust. 4h ustawy o CIT,
Składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów. W przypadku uchybienia temu terminowi do składek tych stosuje się przepisy art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d.
Powyższe brzmienie przepisu zostało wprowadzone ustawą z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2180 ze zm., dalej: „ustawa nowelizująca”).
Zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy nowelizującej:
Przepis art. 15 ust. 4h ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do składek z tytułu należności, o których mowa w tym przepisie, należnych od dnia 1 stycznia 2023 r.
Zgodnie z treścią przepisu przejściowego art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, art. 15 ust. 4h ustawy o CIT w nowym brzmieniu stosuje się do składek z tytułu należności, o których mowa w tym przepisie, należnych od 1 stycznia 2023 r. Powyższa regulacja obejmuje wszystkich podatników, niezależnie od okresu trwania, czy przyjętego roku podatkowego.
Wykładnia powyższych przepisów wskazuje, że składki ZUS od wynagrodzeń pracowników od 1 stycznia 2023 roku, w części finansowanej przez płatnika, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który wynagrodzenia są należne, pod warunkiem, że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów.
Zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1009),
Płatnik składek przesyła w tym samym terminie deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłaca składki za dany miesiąc, z zastrzeżeniem ust. 1a, nie później niż:
1)(uchylony)
2)do 5 dnia następnego miesiąca - dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych;
3)do 15 dnia następnego miesiąca - dla płatników składek posiadających osobowość prawną;
4)do 20 dnia następnego miesiąca - dla pozostałych płatników składek.
Zgodnie z art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.),
§ 1. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.
Wątpliwości objęte zakresem pytań oznaczonych we wniosku nr 3 – 6 dotyczą kwestii ustalenia czy Spółka Przejmująca:
1.będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, za miesiąc poprzedzający miesiąc Podziału, względem pracowników których praca jest związana z wydzielanym ZCP płatnego przez Spółkę Przejmującą?
2.będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT za miesiąc, w którym nastąpi Podział?
3.będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych płatnych w terminie wynikającym z odrębnych przepisów po Dniu Wydzielenia od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiące poprzedzające Dzień Wydzielenia i wypłaconych przed Dniem Wydzielenia?
4.będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiąc poprzedzający miesiąc podziału, ale płatnych po Dniu Wydzielenia?
Zgodnie z opisem sprawy przedstawionym we wniosku oraz jego uzupełnieniu, w ramach opisanego we wniosku podziału przez wydzielenie Działalności IT nastąpi tzw. „przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę” w trybie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r„ poz. 1465). Wynagrodzenia pracowników, w tym przypisanych do wydzielanego ZCP, wypłacane są, co do zasady, w miesiącu następującym po miesiącu, którego to wynagrodzenie dotyczy. Przykładowo, wynagrodzenia za grudzień roku poprzedniego wypłacane są w styczniu następnego roku. Analogiczne zasady wypłaty wynagrodzeń będą obowiązywać w Spółce Przejmującej. Takie regulacje wynikają z regulaminu wynagrodzeń obowiązującego w Spółce Dzielonej oraz analogiczne regulacje zostaną wdrożone w regulaminie wynagrodzeń Spółki Przejmującej. Należy przy tym wskazać, że to Spółka Przejmująca faktycznie poniesie wydatki z tytułu wypłaty wynagrodzenia, odnoszących się do wydzielanego ZCP, należnych za miesiąc, w którym nastąpi Podział oraz za miesiąc poprzedzający miesiąc, w którym nastąpi podział.
Odnosząc się do powyższych wątpliwości wskazać należy, że z zasad ogólnych dotyczących kosztów uzyskania przychodów wynika, że wydatki muszą zostać poniesione przez podatnika i nie mogą być refundowane, jeśli ma on mieć prawo uznania ich za koszty uzyskania przychodu. Oznacza to, że Spółka Przejmująca która, jak wynika z wniosku, faktycznie poniesie wydatki z tytułu wynagrodzeń pracowników także za miesiąc poprzedzający podział (wypłaconych w miesiącu podziału) będzie miała prawo rozpoznać koszt z tytułu wynagrodzeń o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, za miesiąc poprzedzający miesiąc Podziału (do konkretyzacji prawa do uznania tego kosztu podatkowo dojdzie dopiero po dniu podziału) oraz za miesiąc, w którym nastąpi podział, względem pracowników których praca jest związana z wydzielanym ZCP.
Przechodząc natomiast do kwestii rozliczania wydatków ponoszonych z tytułu ww. składek, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wskazać należy, że zgodnie z art. 15 ust. 4h ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r. składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g, w części finansowanej przez płatnika składek, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów. Działająca w roli płatnika składek na ubezpieczenia społeczne, Spółka Przejmująca zobowiązana jest jako pracodawca, wpłacić składki na ubezpieczenia społeczne obciążające pracodawcę.
Ze złożonego wniosku jednoznacznie wynika, że to Spółka Przejmująca faktycznie poniesie wydatki z tytułu wypłaty wynagrodzeń, odnoszących się do wydzielonego ZCP, należnych za miesiąc, w którym nastąpi podział oraz za miesiąc poprzedzający miesiąc, w którym nastąpi podział. Oznacza to zarazem, że i stosowne składki od tych wynagrodzeń (finansowane przez płatnika składek) zostaną poniesione przez Spółkę Przejmującą. Tym samym to Spółka Przejmująca będzie uprawniona do rozpoznania kosztu podatkowego z tego tytułu.
Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że Spółka Przejmująca nie będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu ww. składek płatnych w terminie wynikającym z odrębnych przepisów po Dniu Wydzielenia przez Spółkę Przejmującą od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiące poprzedzające Dzień Wydzielenia i wypłaconych przed Dniem Wydzielenia przez Spółkę Dzieloną. Natomiast będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu ww. składek płatnych w terminie wynikającym z odrębnych przepisów po Dniu Wydzielenia przez Spółkę Przejmującą od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiąc poprzedzający miesiąc podziału, ale płatnych po Dniu Wydzielenia przez Spółkę Przejmującą.
Tym samym Państwa stanowisko, zgodnie z którym Spółka Przejmująca:
- nie będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, za miesiąc poprzedzający miesiąc Podziału, względem pracowników których praca jest związana z wydzielanym ZCP, pomimo dokonania wypłaty tych wynagrodzeń przez Spółkę Przejmującą – jest nieprawidłowe;
- będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT za miesiąc, w którym nastąpi Podział – jest prawidłowe;
- nie będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych płatnych w terminie wynikającym z odrębnych przepisów po Dniu Wydzielenia od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiące poprzedzające Dzień Wydzielenia i wypłaconych przed Dniem Wydzielenia – jest prawidłowe;
- nie będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od wynagrodzeń pracowniczych należnych za miesiąc poprzedzający miesiąc podziału, ale płatnych po Dniu Wydzielenia – jest nieprawidłowe.
Ad 7
Zagadnienie sukcesji podatkowej, regulują przepisy zawarte w art. 93-93e ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383). W przepisach tych ustawodawca przedstawił zamknięty katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.
Wskazać należy, że następstwo prawne polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. W przypadku prawa podatkowego mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw, kiedy to następca prawny nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi prawnemu. Jest to nabycie translatywne, gdyż dotyczy praw poprzednio już istniejących. W prawie podatkowym z reguły ma miejsce następstwo prawne pod tytułem ogólnym (sukcesja uniwersalna), kiedy to mocą jednego zdarzenia prawnego dochodzi do nabycia całego lub części majątku, a nabywca wchodzi zarówno w prawa, jak i w obowiązki swego poprzednika prawnego.
Inaczej rzecz ujmując, należy sprawdzić, czy każde prawo, które przysługiwałoby danemu podmiotowi (podatnikowi) przysługuje - na podstawie przepisów o sukcesji prawnej - innemu podmiotowi (podatnikowi), będącemu tzw. „następcą prawnym” tego pierwszego podmiotu (podatnika).
W regulacjach Ordynacji podatkowej, zawarta jest pozycja prawnopodatkowa dwóch kategorii podmiotów: następców prawnych oraz podmiotów przekształconych.
Zgodnie z art. 93c § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa,
§ 1.Osoby prawne lub spółki komandytowo-akcyjne przejmujące albo osoby prawne lub spółki komandytowo-akcyjne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału albo z dniem wydzielenia albo z dniem wyodrębnienia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej lub spółki komandytowo-akcyjnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału składnikami majątku.
§ 2.Przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie - także majątek osoby prawnej lub spółki komandytowo-akcyjnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
W przypadku podziału przez wydzielenie decydujące znaczenie ma okoliczność, czy dane prawo lub obowiązek powstało i istniało przed dniem wydzielenia. Wniosek taki wynika z literalnej wykładni art. 93c Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym sukcesji podlegają prawa i obowiązki „pozostające” w związku z przydzielonymi spółce przejmującej lub spółce nowo powstałej w wyniku podziału składnikami majątku. W przepisie tym, ustawodawca posłużył się czasem teraźniejszym. Stąd, przedmiotem sukcesji mogą być wyłącznie „stany otwarte”, tj. prawa i obowiązki, które na dzień wydzielenia „pozostają” jeszcze w związku z przydzielonymi spółce przejmującej lub spółce nowo powstałej w wyniku podziału składnikami majątku.
Z literalnej wykładni przepisu wynika zatem, że nie odnosi się on do praw i obowiązków, które „pozostawały” w związku z danymi składnikami majątku przed dniem wydzielenia. W konsekwencji, jeżeli dane prawo bądź obowiązek powstało przed dniem wydzielenia lub dotyczy okresu poprzedzającego podział (powinno być rozliczone w tym właśnie czasie), skutki podatkowe z nim związane ściśle wiążą się z rozliczeniami podatkowymi Spółki dzielonej, tj. na dzień wydzielenia nie „pozostają” w związku z wydzielanym majątkiem.
W przypadku, gdy dane prawo bądź obowiązek powstało w dniu wydzielenia lub po tej dacie (tj. „pozostaje” w dniu wydzielenia w związku ze składnikami majątku podlegającymi podziałowi), rozliczenia podatkowe z nim związane powinny dotyczyć wyłącznie spółek przejmujących.
Następstwo prawne (sukcesję generalną częściową), zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej, należy rozumieć jako kontynuację - od dnia wydzielenia - rozliczeń podatkowych prowadzonych dotychczas przez spółkę dzieloną, a nie jako przejęcie przez spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną całości rozliczeń podatkowych wydzielanych części przedsiębiorstwa z okresu przed podziałem.
Państwa wątpliwości objęte pytaniem nr 7 dotyczą kwestii ustalenia czy Spółka Przejmująca może ująć fakturę w kosztach uzyskania przychodów mimo widnienia danych Spółki Dzielonej na fakturze (w sytuacji braku korekty faktury przez podmiot wystawiający fakturę).
Odnosząc się do powyższych wątpliwości wskazać należy, że w zdarzeniu przyszłym przedstawionym w opisie sprawy, doszło do podziału przez wydzielenie, polegającego na przeniesieniu Działu IT ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej. Majątek przejęty na skutek podziału przez Spółkę Przejmującą (Dział IT) oraz majątek pozostający w Spółce Dzielonej (Dział iCS) stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP), a w konsekwencji do Transakcji opisanej w stanie faktycznym ma zastosowanie art. 93c Ordynacji podatkowej.
Oznacza to, że koszty związane z działalnością Działu IT do dnia wydzielenia (tj. do dnia przejęcia Działu IT Spółkę Przejmującą) stanowiły integralną część rozliczeń podatkowych Spółki Dzielonej. Natomiast Spółka Przejmująca powinna przejąć obowiązek rozliczania wyłącznie przychodów należnych i kosztów odpowiednio powstałych i potrącanych w Dniu wydzielenia lub po tej dacie.
Wskazać w tym miejscu należy, że faktury są dokumentem o charakterze sformalizowanym. Zatem, co do zasady, faktury muszą być wystawione zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Prawidłowość materialnoprawna faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze. Oznacza to, że nie można uznać za prawidłową fakturę, gdy sprzecznie z jej treścią wskazuje ona zdarzenie gospodarcze, które w ogóle nie zaistniało bądź zaistniało w innych rozmiarach albo między innymi podmiotami.
O prawidłowości faktur wystawianych i otrzymywanych przez podatników powinny decydować przede wszystkim ustalenia, czy dokumenty te potwierdzają rzeczywiste transakcje handlowe.
Zatem, jeżeli w fakturach dokumentujących transakcje występują, tzw. wadliwości mniejszej wagi, należy uznać, że nie ma podstawy do kwestionowania faktur wyłącznie z powodu braków mających charakter tzw. wadliwości mniejszej wagi. Są to tego rodzaju wadliwości, które, co prawda, powodują że faktura nie odpowiada wymogom określonym w przepisach, jednakże same w sobie nie wpływają na przedmiot i podstawę opodatkowania.
Niemniej jednak, opisane błędy powinny być skorygowane w ten sposób, aby faktura odzwierciedlała faktycznie dokonaną transakcję pomiędzy prawidłowo oznaczonymi podmiotami gospodarczymi.
Odnosząc się do powyższego w sytuacji, gdy podmiot wystawiający wystawi w dniu wydzielenia lub po dniu wydzielenia fakturę dotyczącą zakupu towarów i usług sprzed dnia wydzielenia związaną z działalnością ZCP, Spółka Przejmująca może ująć fakturę w kosztach uzyskania przychodów mimo widnienia danych Spółki Dzielonej na tej fakturze, bowiem faktury te zostały wystawione w Dniu Wydzielenia lub po Dniu Wydzielenia prawidłowo, ponieważ ich adresatem była Spółka Dzielona, która dokonała zakupów.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 7 należało uznać za prawidłowe.
Ad 8
Możliwe jest również, iż po Dniu Wydzielenia Spółka Przejmująca otrzymywać będzie faktury korygujące zakupy związane ze wspomnianym ZCP za okres przed Dniem Wydzielenia (przy czym kontrahenci mogą wystawiać faktury korygujące wskazując jako nabywcę Spółkę Dzieloną bądź Spółkę Przejmującą).
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia czy Spółka Przejmująca powinna ująć w kosztach uzyskania przychodów faktury korygujące otrzymane po Dniu Wydzielenia a dotyczące działalności ZCP sprzed Dnia Wydzielenia.
Stosownie do art. 15 ust. 4i ustawy CIT,
Jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.
W myśl art. 15 ust. 4k ustawy CIT,
Przepisów ust. 4i i 4j nie stosuje się do:
1)korekty dotyczącej kosztu uzyskania przychodów związanego ze zobowiązaniem podatkowym, które uległo przedawnieniu;
2)korekty cen transferowych, o której mowa w art. 11e.
Należy wskazać, że w sytuacji gdy koszty uzyskania przychodów związane z działalnością wydzielanego Działu IT poniosła/rozliczyła Spółka Dzielona, a otrzymana w dniu wydzielenia lub po tym dniu faktura korygująca nie będzie wynikiem błędu lub innej oczywistej omyłki, to Spółka Przejmująca będzie uprawniona do korekty kosztów uzyskania przychodów poniesionych/rozliczonych w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymano fakturę korygującą (art. 15 ust. 4j ustawy CIT).
W sytuacji, gdy koszty uzyskania przychodów związane z działalnością wydzielanego Działu IT poniosła/rozliczyła Spółka Dzielona, a otrzymana w dniu wydzielenia lub po tym dniu faktura korygująca będzie wynikiem błędu lub oczywistej omyłki, to Spółka Dzielona będzie uprawniona do korekty kosztów uzyskania przychodów „wstecz”, tj. w okresie, w którym potrącono te koszty.
W związku z powyższym, Państwa stanowisko, zgodnie z którym począwszy od Dnia Wydzielenia (włącznie), rozliczenia korekt kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością wydzielanego ZCP (dotyczących kosztów powstałych przed Dniem Wydzielenia w sytuacji, w której przyczyną korekty nie byłby błąd rachunkowy lub inna oczywista omyłka (np. gdy przyczyną korekty byłoby udzielenie rabatu) rozliczenia korekt kosztów uzyskania przychodów powinna dokonać Spółka Przejmująca, należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie nadmienić należy, że zakresie podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Wskazać także trzeba, że oceny Państwa stanowiska dokonano wyłącznie na gruncie przedstawionego we wniosku opisu sprawy oraz w kontekście zadanych we wniosku a ww. pytań.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego […]. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right