Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.787.2023.2.RG
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży sieci kanalizacyjnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek Państwa Gminy z 28 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży sieci kanalizacyjnej.
Skutecznie uzupełnił go Pan pismem z 19 grudnia 2023 r. (data wpływu 3 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan współwłaścicielem położonych w ... obręb ... działek ewidencyjnych nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15.
Na owych działkach za zgodą pozostałych współwłaścicieli w 2018 r. własnym nakładem wybudował Pan sieć kanalizacyjną. W czasie owej budowy nie był Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i wykonując tę sieć nie korzystał Pan z odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przez Pana towarów i usług z jej budową związanych.
Później stał się Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w związku z rozpoczętą działalnością gospodarczą i pozostaje nim nadal. Wszyscy współwłaściciele ww. działek, w tym i Pan, wydzierżawili je im samym, ale jako wspólnikom spółki cywilnej, która jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Z tytułu czynszu za dzierżawę ww. nieruchomości wystawia Pan tej spółce cywilnej fakturę VAT, w której do stawki czynszu netto dolicza Pan należny podatek od towarów i usług w wysokości 23%.
W ramach działalności gospodarczej owej spółki cywilnej na owych działkach zostały wybudowane inne obiekty budowlane, które zostały następnie podłączone do ww. sieci kanalizacyjnej a następnie owe obiekty budowlane zostały przez tę spółkę cywilną wydzierżawione podmiotom trzecim, które zawarły z ... Przedsiębiorstwem … kompleksową umowę dotyczącą między innymi odbioru przez tę spółkę ścieków z owych obiektów za pośrednictwem wymienionej na wstępie sieci kanalizacyjnej.
Wskazane ... Przedsiębiorstwo ...chce od Pana odpłatnie nabyć prawo własności ww. sieci kanalizacyjnej, gdyż za jej pośrednictwem chce skanalizować inne sąsiednie nieruchomości i Pan na to przystaje. Uważa Pan, że dokonując odpłatnego zbycia ww. sieci kanalizacyjnej na rzecz ... Przedsiębiorstwa ...do ceny (wynagrodzenia) powinien Pan doliczyć należny podatek od towarów i usług w wysokości 23%, ale owa spółka twierdzi, że w opisanym stanie faktycznym podatek ów od tej czynności nie należy się.
W uzupełnieniu wniosku na pytania Organu, odpowiedział Pan:
1)W związku ze wskazaniem w opisie sprawy, że jest Pan współwłaścicielem położonych w ... działek ewidencyjnych m.in. nr (...), 13 (...) 15 proszę o zweryfikowanie i potwierdzenie czy wymienione numery działek są prawidłowe?
Tak. Wymienione numery działek są prawidłowe a w szczególności prawidłowe są nr działek 13 (…) i 15 (…).
2)Czy wybudowana przez Pana na działkach w obrębie ... w ... sieć kanalizacyjna stanowi budowlę w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.)?
TAK.
3)Czy ww. sieć kanalizacyjna jest trwale związana z gruntem?
TAK
4)Kiedy przedmiotowa sieć kanalizacyjna została oddana do użytkowania? Należy wskazać dokładną datę.
13 LISTOPADA 2019 R.
5)Czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. sieci kanalizacyjnej w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to należy wskazać dokładną datę.
TAK. 13 LISTOPADA 2019 R.
6)Kiedy nastąpiło zajęcie do używania ww. sieci kanalizacyjnej? Należy wskazać dokładną datę.
13 LISTOPADA 2019 R.
7)W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 5 należy wskazać w wyniku jakich czynności nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. sieci kanalizacyjnej?
13 LISTOPADA 2019 R.
8)Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem przedmiotowych ww. sieci kanalizacyjnej a jej dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
TAK.
9)Czy ww. sieć kanalizacyjna była/jest wykorzystywana przez Pana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej? Jeżeli tak, to od kiedy?
TAK. 13 LISTOPADA 2019 R.
10)Czy wraz ze zbyciem sieci kanalizacyjnej … Przedsiębiorstwu … dokona Pan wraz ze współwłaścicielami także zbycia udziałów w działkach lub w częściach działek na których ta kanalizacja się znajduje, na rzecz tego Przedsiębiorstwa?
NIE.
11)Czy zbycie przez Pana przedmiotowej sieci kanalizacyjnej nastąpi w okresie krótszym niż dwa lata od momentu oddania jej do użytkowania?
NIE.
12)Czy ww. sieć kanalizacyjna była wykorzystywana przez Pana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywana była ww. sieć wodociągowa Pan wykonywał - należy podać podstawę prawną zwolnienia?
NIE.
13)Czy ponosił Pan nakłady na ulepszenie ww. sieci kanalizacyjnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
NIE.
14)W jakim okresie ponosił Pan wydatki na ulepszenie ww. sieci kanalizacyjnej?
NIE DOTYCZY.
15)Jeżeli ponosił Pan wydatki na ulepszenie, to czy wydatki te były wyższe niż 30% wartości początkowej ww. sieci kanalizacyjnej?
NIE DOTYCZY.
16)Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 13 i 15 jest twierdząca, to należy udzielić odpowiedzi na poniższe pytania:
NIE DOTYCZY.
17)Kiedy nastąpiło oddanie do użytkowania ww. sieci kanalizacyjnej po ulepszeniu?
NIE DOTYCZY.
18)Czy ulepszenia stanowiły "przebudowę" rozumianą jako dokonanie istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany wykorzystania ww. sieci kanalizacyjnej lub w celu znaczącej zmiany warunków zasiedlenia?
NIE DOTYCZY.
19)Czy po ulepszeniu miało miejsce pierwsze zasiedlenie ww. sieci kanalizacyjnej?
NIE DOTYCZY.
20)Jeżeli miało miejsce pierwsze zasiedlenie ww. sieci kanalizacyjnej po ulepszeniu, to należy wskazać kiedy to nastąpiło (należy podać dzień, miesiąc i rok)?
NIE DOTYCZY.
21)Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. sieci kanalizacyjnej po ulepszeniu, a sprzedażą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
NIE DOTYCZY.
22)Czy ww. ulepszona sieć kanalizacyjna była wykorzystywane przez Pana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT?
NIE DOTYCZY.
Pytania
Czy do ceny netto ma zostać doliczony podatek VAT (od towarów i usług) czy też nie?
Pana stanowisko w sprawie
Do ceny netto ma zostać doliczony podatek VAT (od towarów i usług).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Natomiast na mocy art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).
Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.
Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Zaznaczenia wymaga, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż jest Pan współwłaścicielem działek ewidencyjnych nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15. Na tych działkach za zgodą pozostałych współwłaścicieli w 2018 r. własnym nakładem wybudował Pan sieć kanalizacyjną. Ww. sieć kanalizacyjna jest wykorzystywana przez Pana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej od 13 listopada 2019 r. Wszyscy współwłaściciele ww. działek, w tym i Pan, wydzierżawili ww. działki spółce cywilnej, która jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Z tytułu czynszu za dzierżawę ww. nieruchomości wystawia Pan tej spółce cywilnej fakturę VAT, w której do stawki czynszu netto dolicza Pan należny podatek od towarów i usług w wysokości 23%. W ramach działalności gospodarczej spółki cywilnej na działkach zostały wybudowane inne obiekty budowlane, które zostały podłączone do ww. sieci kanalizacyjnej, a następnie obiekty budowlane zostały przez tę spółkę cywilną wydzierżawione podmiotom trzecim, które zawarły z ... kompleksową umowę dotyczącą między innymi odbioru przez tę spółkę ścieków z obiektów za pośrednictwem wymienionej na wstępie sieci kanalizacyjnej. Wskazane ... Przedsiębiorstwo ...chce od Pana odpłatnie nabyć prawo własności ww. sieci kanalizacyjnej, gdyż za jej pośrednictwem chce skanalizować inne sąsiednie nieruchomości.
Tym samym, sprzedaż przez Pana sieci kanalizacyjnej objętej wnioskiem, będzie stanowić zbycie majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem przy dostawie ww. sieci kanalizacyjnej spełnione będą przesłanki do uznania Pana za podatnika podatku, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Tym samym, sprzedaż sieci kanalizacyjnej wybudowanej przez Pana na działkach ewidencyjnych nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, których jest Pan współwłaścicielem, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Przy czym czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
W art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających określone w tych przepisach warunki.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
1)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
2)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie budynku/budowli do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku/budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku/budowli lub ich części oddano je do użytkowania pierwszemu nabywcy, oddano je w najem/dzierżawę, jak i w przypadku wykorzystywania budynku/budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika, bowiem w tych przypadkach doszło do korzystania z budynku/budowli.
Jednocześnie wskazać należy, że w przypadku budynków, budowli lub ich części niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.
Natomiast jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy dla budynków, budowli lub ich części, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:
-towary muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
-brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.
Niespełnienie choćby jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z kilku podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Wskazać należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budowli”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.).
W myśl art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane:
Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.
Zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane:
Ilekroć w ustawie jest mowa o budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
Stosownie do art. 3 pkt 3a ustawy Prawo budowlane:
Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie liniowym - należy przez to rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, droga kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable zainstalowane w kanalizacji kablowej, kable zainstalowane w kanale technologicznym oraz kable telekomunikacyjne dowieszone do już istniejącej linii kablowej nadziemnej nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.
Z opisu sprawy wynika, że wykonując sieć kanalizacyjną nie korzystał Pan z odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przez Pana towarów i usług z jej budową związanych. Wybudowana przez Pana na działkach w obrębie ... w ... sieć kanalizacyjna stanowi budowlę w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Ww. sieć kanalizacyjna jest wykorzystywana przez Pana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej od 13 listopada 2019 r. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. sieci kanalizacyjnej a jej dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata.
Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że dla dostawy ww. budowli tj. sieci kanalizacyjnej będą spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Z opisu sprawy wynika bowiem, że w odniesieniu do ww. budowli doszło do pierwszego zasiedlenia i od pierwszego zasiedlenia do dnia jej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż dwa lata. Ponadto, nie ponosił Pan wydatków na ulepszenie tej budowli (sieci kanalizacyjnej).
Tym samym, sprzedaż przez Pana ww. sieci kanalizacyjnej będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
W związku z tym Pana stanowisko, iż do ceny netto ma zostać doliczony podatek VAT, uznałem za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku oraz własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm. (dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right