Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.529.2023.2.PM
Opisana we wniosku sprzedaż działek nie spowoduje obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług– jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 23 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży 6 niezabudowanych działek.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 grudnia 2023 r. (wpływ 20 grudnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W roku 1992 w drodze nabycia spadku po zmarłym ojcu Wnioskodawca został właścicielem działki rolnej. Ze względu na wiek (72 lata i stan zdrowia – Parkinson, arytmia, prawdopodobnie stymulator serca) Zainteresowany postanowił ziemię odrolnić i przeznaczyć ją na działki budowlane – docelowo 13 szt. Celem jest również ratowanie zdrowia za uzyskane pieniądze.
Działka, która została podzielona na nowopowstałe działki ma kształt prostokąta. Przez środek pobiegnie droga wewnętrzna. Działki budowlane posadowione są w dwóch szeregach po obu jej stronach.
Chętni na zakup wyrażali obawę, czy sąsiedzi nie będą im utrudniać przyłączy elektrycznych, których potrzebują w pierwszej kolejności gdyby rozpoczynali budowę.
Po rozmowie z operatorem i sugestii z ich strony, Wnioskodawca zawarł umowę z operatorem o służebności przesyłu w pasie drogowym – nieodpłatnie (dotyczy drogi wewnętrznej – działka 4).
Działki są nieuzbrojone, media są w drodze.
„Ustanowienie służebności przesyłu” na przyłącze elektroenergetyczne – budowa złącza kablowego wraz z projektowaną obecnie i w przyszłości linią kablową wprowadzoną do tego złącza i w pasie drogi wewnętrznej.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
Zainteresowany w odpowiedzi na wezwanie udzielił następujących odpowiedzi na zadane pytania:
Pytanie nr 1:
Jakie są numery ewidencyjne wszystkich działek, które są/będą przedmiotem sprzedaży (należy podać również ilość przedmiotowych działek)?
Odpowiedź:
Pięć działek budowlanych o numerach ewidencyjnych: 1, 2, 3, 5, 6. 4 – droga wewnętrzna (sprzedana będzie w proporcjonalnej wielkości każdemu nabywcy).
Pytanie nr 2:
Czy podział działki, z której powstały nowe działki będące przedmiotem transakcji opisanej we wniosku nastąpił w celu ich sprzedaży?
Podział nastąpił w celu sprzedaży działek.
Pytanie nr 3:
Czy Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT? Jeśli tak, to z jakiego tytułu?
Odpowiedź:
Nie.
Pytanie nr 4:
Czy Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, szczególnie związaną z obrotem nieruchomościami?
Odpowiedź:
Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, szczególnie związanej z obrotem nieruchomościami.
Pytanie nr 5:
Czy Wnioskodawca sprzedawał wcześniej inne nieruchomości? Jeśli tak, prosimy wskazać odrębnie dla każdej z nich:
a)jakie to były nieruchomości i w jakiej liczbie;
b)kiedy następowała sprzedaż;
c)czy Wnioskodawca był z tego tytułu podatnikiem podatku VAT oraz czy wykazał należny podatek VAT od sprzedaży?
Odpowiedź:
Nie.
Pytanie nr 6
Czy kiedykolwiek Wnioskodawca wykorzystywał/będzie wykorzystywał ww. nieruchomość w działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), w tym rolniczej, o której mowa w art. 2 pkt 15 ww. ustawy?
Odpowiedź:
Nie.
Pytanie nr 7:
Czy jest/będzie Wnioskodawca do momentu zbycia rolnikiem ryczałtowym, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ww. ustawy oraz czy dokonywał/będzie dokonywał sprzedaży ewentualnych produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej prowadzonej na ww. nieruchomości? Jeśli tak to jakich, kiedy i czy sprzedaż była/będzie opodatkowana podatkiem VAT?
Odpowiedź:
Nie.
Pytanie nr 8:
W jaki sposób działki są/będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę od momentu nabycia do momentu sprzedaży? Prosimy opisać.
Odpowiedź:
Stanowią nieużytek.
Pytanie nr 9:
Czy przedmiotowe działki były/są/będą do momentu zbycia udostępniane osobom trzecim na podstawie umów cywilnoprawnych, np. najmu, dzierżawy, użyczenia lub innej umowy o podobnym charakterze? Jeśli tak, to na jaki okres i czy były/będą to umowy odpłatne czy nieodpłatne?
Odpowiedź:
Nie.
Pytanie nr 10:
Czy Wnioskodawca podejmował/będzie podejmował jakiekolwiek czynności przed planowaną sprzedażą w celu przygotowania działek do sprzedaży (np.: uzbrojenie terenu, ogrodzenie, wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki)? Jeśli tak, to jakie będą to czynności (nakłady)?
Odpowiedź:
Nie.
Pytanie nr 11:
Czy Wnioskodawca podjął/podejmie do momentu zbycia jakiekolwiek działania marketingowe w celu sprzedaży ww. działek (np. skorzystał/skorzysta z biura nieruchomości, przygotowywał/przygotuje oferty sprzedaży)? Jeśli tak – prosimy wskazać jakie.
Odpowiedź:
Nie.
Pytanie nr 12:
Czy Wnioskodawca zawarł/zamierza zawrzeć umowy przedwstępne w związku ze sprzedażą przedmiotowych działek i czy w umowach przedwstępnych zostały/zostaną ustalone warunki, które muszą zostać spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży, przenoszącej własność gruntu na nabywcę? Jeśli tak, należy wskazać:
d)jakie warunki zawiera/będzie zawierała ta umowa oraz w jakim celu została/zostanie zawarta;
e)jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień umowy przedwstępnej ciążą/ciążyć będą na kupującym, a jakie na sprzedającym;
f)czy w ramach tej umowy Wnioskodawca udzielił/udzieli jakichkolwiek pełnomocnictw (upoważnień, zgód) dla nabywcy? Jeżeli tak, to należy wskazać ich zakres (wymienić wszystkie czynności, których kupujący może dokonać w imieniu Wnioskodawcy).
Odpowiedź:
Nie.
Pytanie nr 13:
Czy sprzedawane działki stanowią/będą stanowić grunt niezabudowany, czy zabudowany?
Odpowiedź: Teren tych działek to odrolniona ziemia, teren niezabudowany.
Pytanie nr 14:
Czy dla sprzedawanych działek został/zostanie na moment zbycia uchwalony miejscowy plan zagospodarowania terenu lub wydana została/zostanie decyzja o warunkach zabudowy, z których wynika/wynikać będzie, że grunt ten przeznaczony jest/będzie pod zabudowę?
Odpowiedź:
Gmina nie posiada aktualnego planu zagospodarowania na ten obszar. Została wydana decyzja o warunkach zabudowy, ustalająca wymagania dotyczące zabudowy i zagospodarowania terenu, dla pięciu budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Pytanie nr 15:
Czy sprzedawane działki były/będą przez cały okres posiadania wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT?
Odpowiedź:
Działki te nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Pytanie nr 16
Jeśli przedmiotem sprzedaży są/będą działki zabudowane należy udzielić odpowiedzi na poniższe pytania:
a.Jakie obiekty znajdują się/znajdować się będą na moment sprzedaży na poszczególnych zbywanych działkach? Należy wymienić i wskazać na, której z działek obiekty są posadowione.
b.Czy obiekty te stanowią/stanowić będą budynki, budowle lub ich części w rozumieniu Prawa budowlanego? Jeśli nie, to czym są/będą w rozumieniu przedmiotowej ustawy?
c.Czy względem wszystkich budynków/budowli lub ich części doszło/dojdzie do pierwszego zasiedlenia oraz czy od tego momentu do momentu sprzedaży upłynęło/upłynie co najmniej 2 lata? Odpowiedzi należy udzielić odrębnie dla każdego obiektu.
d.Czy ponoszone były/będą na obiektach wydatki na ich ulepszenie, a jeśli tak to to czy stanowiły/stanowić będą one co najmniej 30% ich wartości początkowej? Jeśli tak, to kiedy były/będą ponoszone i czy od tego momentu do momentu sprzedaży upłynęły/upłyną co najmniej 2 lata? Odpowiedzi należy udzielić odrębnie dla każdego obiektu.
e.Czy w stosunku do tych obiektów przysługiwało/przysługiwać będzie Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Odpowiedzi należy udzielić odrębnie dla każdego obiektu.
Odpowiedź:
Są to działki niezabudowane. Wnioskodawca nie zamierza nic budować.
Pytanie
Czy zaistniałe zdarzenie w tej indywidualnej sprawie może spowodować obowiązek opodatkowania VAT gdy Wnioskodawca będzie chciał sprzedać poszczególne działki budowlane?
Pana stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy, służebność nie zmierza do wzrostu wartości działki, a tym samym do osiągnięcia większego zysku ze sprzedaży.
Sama służebność dla pasa drogowego nie jest inwestycją w przyległą działkę i nie podnosi jej wartości.
Służebność ta została potraktowana przez Wnioskodawcę jako wymóg operatora sieci.
Służebność – w ocenie Zainteresowanego – jest raczej obciążeniem (zobowiązaniem), które raczej obniża wartość nieruchomości.
Sprzedaż działek nie będzie opodatkowana podatkiem VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku – jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej„podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).
Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Dostawa towaru mieści się w definicji sprzedaży określonej w art. 2 pkt 22 ustawy. Zgodnie z tym przepisem:
Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W związku z powyższym, sprzedaż nieruchomości gruntowej należy traktować jako dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, która mieści się w zakresie przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Grunt spełnia bowiem definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.
Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów – w rozumieniu art. 7 ustawy – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
W świetle art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Zatem, kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku prywatnego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Jednocześnie wykorzystywanie składników majątku, tj. takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania, które polega na czerpaniu dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej. Należy stwierdzić, że każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.
W konsekwencji, wykorzystywanie majątku należącego do danej osoby stanowi również działalność gospodarczą jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej.
Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku prywatnego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
Ponadto, jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10), dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej, pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.
Wskazać należy, iż przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.
W kwestii opodatkowania dostawy nieruchomości istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy Wnioskodawca, w celu dokonania sprzedaży będzie podejmował aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co będzie skutkowało koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.
Stwierdzić należy, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca nabył w drodze spadku nieruchomość gruntową – działkę rolną. Działka przez cały okres posiadania stanowiła nieużytek. Z uwagi na wiek i zły stan zdrowia Zainteresowany podjął decyzję o sprzedaży odziedziczonego gruntu. W tym celu Wnioskodawca podzielił grunt na mniejsze działki i odrolnił. Część działek (6 szt.) Zainteresowany zamierza sprzedać. Jedną z 6 działek stanowi działka, która jest drogą dojazdową do pozostałych działek. Z uwagi na fakt, iż potencjalni nabywcy działek wyrażali obawę, czy sąsiedzi nie będą utrudniać przyłączy elektrycznych niezbędnych w pierwszej fazie budowy, Wnioskodawca ustanowił na działce dojazdowej służebność przesyłu na rzecz przedsiębiorstwa elektroenergetycznego. Zainteresowany nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Sprzedawane działki nie były nigdy wykorzystywane w działalności gospodarczej, nie były też udostępniane osobom trzecim na podstawie umowy dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Wnioskodawca nie będzie podejmował ponadto żadnych czynności przed planowanym zbyciem w celu przygotowania działek do sprzedaży zmierzających do zwiększenia ich wartości lub atrakcyjności. Sprzedawane działki stanowią grunt niezabudowany. Zainteresowany nie podejmie przed transakcją żadnych działań marketingowych celem ich sprzedaży. Wnioskodawca nie dokonywał wcześniej sprzedaży nieruchomości.
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek.
Jak wynika z dokonanej wyżej analizy przepisów, dostawa towarów (np. nieruchomości) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy. Dopiero po zdefiniowaniu podmiotu jako podatnika VAT – co do zasady – mają dla określenia jego praw i obowiązków zastosowanie przepisy ustawy.
W świetle powyższego, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy w okolicznościach niniejszej sprawy Wnioskodawca będzie działał w charakterze podatnika zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy.
Jak wyjaśniono wyżej – odwołując się zarówno do treści przepisów ustawy, jak i stanowiska judykatury – w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku prywatnego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT.
W niniejszej sprawie brak będzie przesłanek świadczących o takiej aktywności Wnioskodawcy w przedmiocie zbycia nieruchomości, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (brak przesłanek zawodowego – stałego zorganizowanego charakteru takiej działalności). Nie wystąpi bowiem ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzą, że sprzedaż będzie wypełniać przesłanki działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie podejmie takich aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Działania podejmowane przez Wnioskodawcę w stosunku do nieruchomości należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Jak bowiem wynika z opisu sprawy – jedyną aktywność jaką Wnioskodawca podjął w stosunku do działek, było ich wydzielenie z większej działki oraz odrolnienie. Zainteresowany ponadto ustanowił służebność przesyłu na rzecz przedsiębiorstwa elektroenergetycznego w celu uniknięcia ewentualnych problemów przyszłych nabywców co do instalacji przyłączy elektrycznych.
Zatem w rozpatrywanej sprawie Wnioskodawca sprzedając nieruchomość będzie korzystał z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której nie będą miały zastosowania przepisy ustawy.
W konsekwencji dokonując sprzedaży nieruchomości, Wnioskodawca będzie korzystał z przysługującego mu prawa do rozporządzania majątkiem prywatnym, co nie jest wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Brak tego statusu będzie pozbawiał Wnioskodawcę cech podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, w zakresie sprzedaży nieruchomości, a ich dostawę cech czynności podlegającej opodatkowaniu, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Skoro planowana sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, tym samym transakcja ta nie będzie opodatkowana tym podatkiem.
Podsumowując, opisana we wniosku sprzedaż działek nie spowoduje obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać jako prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa:
Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.
Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym. Pan ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym jego przedstawieniem. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right