Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.342.2023.3.JSU

Uznanie Transakcji sprzedaży Aktywów za sprzedaż składników majątkowych, do której nie znajdzie zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o VAT oraz prawa Nabywcy do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony lub do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek wspólny z 14 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania Transakcji sprzedaży Aktywów Produkcyjnych za sprzedaż składników majątkowych, do której nie znajdzie zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o VAT oraz prawa Nabywcy do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony przy nabyciu przedmiotu Transakcji lub, alternatywnie, do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym, wpłynął 14 września 2023 r. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 listopada 2023 r. (wpływ 23 listopada 2023 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

Y Spółka Akcyjna

Opis zdarzenia przyszłego-

a.Charakterystyka X i Y

Wnioskodawca oraz Zainteresowany są polskimi spółkami kapitałowymi posiadającymi siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegającymi w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca i Zainteresowany należą do (...) grupy kapitałowej prowadzającej działalność obejmującą m.in. produkcję oraz dystrybucję (…), a także obrót (…) oraz (…) (dalej: „Grupa XY”). X jest jedynym akcjonariuszem Z („Z”) oraz Y.

Spółka powstała w (…) r. a jej siedzibą jest (…). Przez (…) lat Spółka była odpowiedzialna za strategiczne zarządzanie działalnością Grupy XY w Polsce - jej rolą był nadzór nad funkcjonowaniem wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy XY na terenie Polski, odpowiedzialność za ich restrukturyzację i integrację zgodnie ze standardami obowiązującymi w Grupie XY oraz monitoring możliwości inwestycyjnych i wdrażania nowych projektów rozwojowych.

W (…) r. Wnioskodawca nabył od Zainteresowanego majątek o charakterze produkcyjnym oraz nieprodukcyjnym, obejmujący również infrastrukturę magazynową, składający się na (…). Poszczególne składniki majątku (zdefiniowanego w dalszej części Wniosku) zostały nabyte przez Wnioskodawcę od Zainteresowanego na podstawie umowy (umów) sprzedaży zawartej w dniu (…) r. Sprzedaż ta podlegała opodatkowaniu VAT po uprzednim uzyskaniu interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego potwierdzającej taki sposób opodatkowania, a VAT naliczony został odliczony przez X. Jednocześnie majątek został objęty Umową Leasingu zwrotnego zawartą w dniu (…) r. (z datą wejścia w życie w dniu … r.) pomiędzy Zainteresowanym a Wnioskodawcą (dalej: „Umowa Leasingu”). Przeniesieniu majątku w (…) r. towarzyszyło również przeniesienie pracowników Zainteresowanego odpowiedzialnych za zarządzanie tym majątkiem do Wnioskodawcy.

Opisywana sprzedaż majątku w (…) r. do Wnioskodawcy została sfinansowana w części środkami otrzymanymi w ramach systemu grupowego zarządzania płynnością (cash-pool), do którego Wnioskodawca należy, przy czym Wnioskodawca nie zaciągał żadnych dedykowanych kredytów i pożyczek w tym celu. W pozostałej części finansowanie pochodziło ze środków własnych Wnioskodawcy.

W (…) r. został rozpoczęty proces reorganizacji świadczenia usług wsparcia biznesowego świadczonych dotychczas przez X w ramach centrum usług wspólnych.

Na skutek reorganizacji świadczenie części usług zostało przeniesione na spółki segmentu produkcyjnego tj. Y i Z. Przeniesieniu funkcji towarzyszyła m.in. zmiana pracodawcy dla części pracowników X (… pracowników przeniesiono do Y a … pracowników do Z). Reorganizacja miała na celu wzmocnienie niezależności operacyjnej Y oraz Z oraz optymalizację kosztów w segmencie produkcyjnym. Ponadto przedefiniowaniu uległa rola X, która po reorganizacji stała się spółką holdingową.

W ramach reorganizacji, w (…) r., doszło do połączenia X z A Sp. z o.o. Elementem reorganizacji planowanym przez Grupę XY w (…) r. miało być także przeniesienie majątku oraz pracowników zajmujących się obsługą tego majątku z X do Y. Wyposażenie Y w majątek miało na celu umożliwienie Y prowadzenia działalności produkcyjnej w sposób samodzielny. Niemniej, do takiego przeniesienia majątku nie doszło ani w (…) r., ani w latach kolejnych. Ponadto, w (…) r. Grupa XY planowała zbyć polskie spółki Grupy, jednak proces sprzedaży prowadzony w (…) r. nie zakończył się powodzeniem i nie doszło do transakcji zbycia.

Obecnie X jako spółka holdingowa koncentruje się na zarządzaniu strategicznym dla całej Grupy XY w Polsce, zapewnia jednolity wizerunek (tożsamość i integralność korporacyjną) oraz angażuje się w kwestie istotne z perspektywy działalności Grupy XY na rynku m.in. w monitoring regulacyjny, czy ocenę ryzyka regulacyjnego oraz ocenę możliwości inwestycyjnych i projektów rozwojowych wpisujących się w strategię Grupy XY, a także w ramach systemu grupowego zarządzania płynnością (cash-pool) jest agentem dla spółek Grupy XY w Polsce. Spółka posiada również koncesję (…), aktywnie wykorzystywaną w celach handlowych od (…) r. do końca (…) r. Spółka zatrudnia obecnie (…) pracowników, w tym w Dziale Handlowym, Dziale Zarządzania Majątkiem, i innych.

Wnioskodawca świadczy na rzecz Y, Z usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji strategicznej i kryzysowej, wsparcie i doradztwo regulacyjne, prowadzi działalność związaną z administracyjną obsługą biur spółek X oraz Y, związaną z obsługą nieruchomości, zarządza flotą pojazdów oraz pozostałą działalność wspomagającą prowadzenie działalności gospodarczej Spółki. Usługi te są świadczone są dla Y na podstawie umów (dalej: „(...)”). Dla uproszczenia umowa na usługi wsparcia biznesowego świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz Y będzie nazwana we Wniosku jako „1”.

Oprócz usług wskazanych powyżej, świadczonych przez X na rzecz Y, na podstawie umowy 1 Spółka świadczy na rzecz Zainteresowanego usługi zarządzania majątkiem produkcyjnym oraz nieprodukcyjnym oraz logistyki dotyczące majątku, udostępnionych Zainteresowanemu w oparciu o Umowę Leasingu. W zakres tych usług wchodzą m.in. usługi:

- zarządzania majątkiem nieprodukcyjnym, polegające głównie na administrowaniu pomieszczeniami biurowymi i ich wyposażeniem, utrzymaniu porządku terenów zielonych, dróg i chodników; zarządzaniu nieruchomościami gruntowymi poprzez nadzór i kontrolę, prowadzenia archiwum zakładowego, organizowania transportu osobowego oraz organizowania ochrony terenu zakładu w zakresie ruchu osobowego i materiałowego w obrębie terenu ogrodzonego itd.;

- zarządzania majątkiem produkcyjnym, polegające w głównej mierze na tworzeniu rozwojowych planów strategicznych i działań prowadzących do rozwoju Zainteresowanego, prowadzeniu strategicznych projektów inwestycyjnych, realizacji pozostałych projektów inwestycyjnych, realizacji remontów kapitalnych aktywów będących przedmiotem Umowy Leasingu;

- logistyki polegające w głównej mierze na m.in. gospodarce magazynowej (w tym przygotowanie powierzchni pod składowanie materiałów, oznaczenie miejsc składowania itp.), obsługiwanie ruchu materiałowego, prowadzenie ewidencji ruchów materiałowych w systemie informatycznym, przyjmowanie materiałów do składowania i wydawanie materiałów z magazynu, prowadzenie gospodarki materiałowej, prowadzenie gospodarki odpadami, prowadzenie obrotu i ewidencji odzieży roboczej itd.

(dalej: „Usługi Zarządzania Majątkiem”).

Opisana powyżej działalność Spółki podlega opodatkowaniu VAT w pełnym zakresie.

Również Zainteresowany świadczy dla polskich spółek Grupy XY, w tym na rzecz Wnioskodawcy, usługi wsparcia biznesowego - na podstawie umów (...) (umowa na usługi wsparcia biznesowego świadczone przez Y na rzecz X to „2”). Przedmiotem 2 jest świadczenie usług w zakresie zasobów ludzkich, logistyki i zakupów, usługi dziennika podawczego, operatora techniczno-handlowego oraz usługi w zakresie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Opisana powyżej działalność Zainteresowanego podlega opodatkowaniu VAT w pełnym zakresie.

Y to jedna z większych firm w (…). Jest producentem (…).(…) posiada potencjał techniczny i technologiczny pozwalające na produkcję (…).

Y prowadzi szeroki zakres inwestycji, których celem jest dostosowanie (…) do nowych i zaostrzonych wymogów ochrony środowiska oraz poprawa sprawności wytwarzania (…). Między innymi, w latach (…) wybudowano (…).

Głównym odbiorcą wytwarzanego przez Y (…) jest (…).

Zainteresowany prowadzi działalność w oparciu o udzielone koncesje w zakresie produkcji (…).

Obecnie Y zatrudnia pracowników skupionych w wydziałach/jednostkach organizacyjnych: Dyrektor Generalny, Biuro Zarządu, Wydział Marketingu oraz Komunikacji Wewnętrznej i Lokalnej, Główny Koordynator ds. Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji i Zgodności Korporacyjnej, Pion Dyrektora ds. Rozwoju, Pion Dyrektora ds. Regulacji, Rynku i Ochrony Środowiska, Pion Managera ds. Produkcji, Pion Managera ds. Planowania, Monitoringu i Rozliczeń Produkcji, Pion Managera ds. Inwestycji i Zakupów, Wydział Kontrolingu Finansowego, Wydział Księgowości, Wydział Podatków.

Pomiędzy Wnioskodawcą i Zainteresowanym występują powiązania w rozumieniu przepisów art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.; dalej: „Ustawa o CIT”).

b.Zdarzenie przyszłe

X zamierza przenieść do Y aktywa wraz z pracownikami oraz prawa i obowiązki wynikające z umów (szczegółowy opis transakcji Wnioskodawca przedstawia w dalszej części Wniosku).

Głównym celem transakcji jest skupienie wspomnianych aktywów produkcyjnych, umów oraz pracowników zaangażowanych w obsługę aktywów produkcyjnych w podmiocie prowadzącym działalność wytwórczą i prowadzącą (…) wytwarzaną za pomocą aktywów produkcyjnych, tj. Y, co zgodnie z przewidywaniami Wnioskodawcy i Zainteresowanego będzie skutkować również poprawą bilansu Zainteresowanego.

Wnioskodawca zamierza sprzedać Y aktywa, o których mowa poniżej. W szczególności transakcja sprzedaży aktywów będzie obejmować:

1.aktywa będące przedmiotem Umowy Leasingu, opisane w dalszej części Wniosku w pkt c „Opis aktywów będących przedmiotem Transakcji, i. Majątek” (dalej: „Majątek”);

2.aktywa stanowiące w rozumieniu cywilistycznym własność Wnioskodawcy (z uwagi na zasadę superficies solo cedit), wzniesione przez Zainteresowanego na gruntach należących do Wnioskodawcy, a które to aktywa nie są przedmiotem Umowy Leasingu, oraz aktywa stanowiące przedmiot nakładów inwestycyjnych Zainteresowanego poniesionych na gruntach należących do Wnioskodawcy, które to aktywa nie stanowią przedmiotu Umowy Leasingu. Szczegółowy opis tych aktywów znajduje się w pkt c „Opis aktywów będących przedmiotem Transakcji, ii. Aktywa” (dalej: „Aktywa”). Przed dniem sprzedaży Majątku Wnioskodawca rozliczy z Zainteresowanym Aktywa (poprzez ich nabycie - w zakresie, w jakim nie stanowiły wcześniej przedmiotu własności Wnioskodawcy, a w pozostałym zakresie poprzez rozliczenie nakładów inwestycyjnych stanowiących własność Wnioskodawcy), aby je następnie odsprzedać Y wraz z Majątkiem;

-zwane łącznie dalej „Aktywami Produkcyjnymi”.

Sprzedaży Aktywów Produkcyjnych przez Wnioskodawcę do Kupującego towarzyszyć będzie m.in.:

1.przeniesienie praw i obowiązków, wynikających z umów zawartych przez X a związanych z obsługą Majątku, opisanych w pkt c. „Opis aktywów będących przedmiotem Transakcji, iii. Prawa i obowiązki wynikające z Umów” (dalej: „Umowy”);

2.zmiana pracodawcy dla obecnych pracowników X, odpowiedzialnych za świadczenie usług zarządzania Majątkiem na podstawie umowy 1 z Y, opisana w pkt c „Opis przedmiotu Transakcji, iv. Pracownicy” (przejście zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm., dalej: „Kodeks Pracy”);

3.przeniesienie środków pieniężnych zgromadzonych na zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w proporcji odpowiadającej pracownikom przenoszonym do Y (dalej: „Środki na ZFŚS)

-zbycie Aktywów Produkcyjnych w formie sprzedaży, przeniesienie praw i obowiązków wynikających z Umów, przeniesienie Środków na ZFŚS oraz przejście zakładu pracy dalej jako: „Transakcja”. Skutkiem Transakcji będzie również wygaśnięcie Umowy Leasingu.

Transakcja będzie miała miejsce w (…) r. Wnioskodawca podkreśla, że Transakcja zostanie zawarta na zasadach i warunkach rynkowych.

Umowa sprzedaży zostanie zawarta w formie aktu notarialnego, na podstawie którego Wnioskodawca przeniesie na rzecz Y prawo własności Aktywów Produkcyjnych oraz prawo użytkowania wieczystego gruntów wchodzących w skład Aktywów Produkcyjnych w zamian za zapłatę przez Y ceny sprzedaży. Ponadto na podstawie umowy (umów) cesji Y stanie się stroną Umów.

Rozliczenie ceny nastąpi w formie pieniężnej, przy czym o ile Transakcja zostanie uznana za podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, i zarazem niepodlegającą zwolnieniu z tego podatku, strony planują uzgodnić, iż kwota VAT należnego zostanie zapłacona przez Zainteresowanego na rachunek bankowy Wnioskodawcy w ramach mechanizmu podzielonej płatności. Przejście pracowników nastąpi z mocy prawa na podstawie art. 231 Kodeksu Pracy.

c.Opis przedmiotu Transakcji

Poniżej Wnioskodawca przedstawia szczegółowy opis elementów przedmiotu Transakcji.

i.Majątek

Jak przedstawiono na stronie 4. wniosku, Wnioskodawca na podstawie Umowy Leasingu, udostępnia Zainteresowanemu składniki majątku, które nabył od Wnioskodawcy (Majątek). Jednocześnie, Zainteresowani wyjaśniają, iż w trakcie obowiązywania Umowy Leasingu Zainteresowany ulepszał lub modernizował aktywa wchodzące w skład Majątku w (…) objętego Umową Leasingu na własny koszt oraz wytwarzał nowe środki trwałe. W związku z tym Umowa Leasingu od początku jej obowiązywania była wielokrotnie aneksowana m.in. w zakresie odkupu przez Wnioskodawcę nakładów inwestycyjnych dotyczących Majątku objętych Umową Leasingu poniesionych przez Zainteresowanego, czy też w zakresie zakupu nowych środków trwałych wytworzonych przez Zainteresowanego i włączonych później do Umowy Leasingu. Na datę złożenia Wniosku zawartych zostało (…) aneksów do Umowy Leasingu, z czego ostatni z nich, obejmujący odsprzedaż nakładów, zawarty został dnia (…) r. Jednocześnie, jak to zostało przedstawione poniżej, w dniu (…) r. zawarte zostało porozumienie, w którym strony postanowiły, iż Aktywa nie będą odsprzedawane przez Zainteresowanego do Wnioskodawcy („Porozumienie”).

W skład Majątku wchodzą m.in. grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntów, posadowione na gruntach: budynki (np. kotłownia i bunkrownia, budynek administracyjny), budowle (np. linie kablowe, zbiorniki, rurociągi), instalacje i urządzenia techniczne (np. instalacja wentylacyjna, kotły, transformatory) oraz ruchomości i wyposażenie (np. wciągniki, klimatyzatory).

Zgodnie z treścią Umowy Leasingu, Wnioskodawca jako finansujący zobowiązał się do oddania Y (korzystający) Majątek do odpłatnego używania i pobierania pożytków na czas oznaczony w umowie tj. (…) miesięcy, w zamian za co Zainteresowany zobowiązał się do używania przekazanych aktywów w celu i na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu (…), oraz do zapłaty na rzecz Wnioskodawcy wynagrodzenia pieniężnego na warunkach oraz w terminach określonych w Umowie Leasingu.

Wynagrodzenie pieniężne wypłacane jest przez Y na rzecz Wnioskodawcy w uzgodnionych ratach leasingowych, których wysokość jest obliczana na podstawie wartości netto aktywów objętych Umową Leasingu powiększonej o dodatkowe koszty, przez cały okres trwania Umowy Leasingu. Ponadto Zainteresowany poniósł jednorazową, bezzwrotną opłatę wstępną w wysokości 5% wartości początkowej Majątku oznaczonego w umowach, na podstawie których Wnioskodawca nabył od Zainteresowanego własność lub użytkowanie wieczyste Majątku.

Jak wspomniano, powyżej w zakresie nakładów inwestycyjnych dokonywanych przez Y (z wyłączeniem Aktywów), Umowa Leasingu przewiduje, że koszty z tym związane ponosi Y, jednak wraz z zakończeniem procesu inwestycyjnego są one odsprzedawane Wnioskodawcy.

Aktywa będące przedmiotem Umowy Leasingu (Majątek) są obecnie wykorzystywane przez Y do prowadzenia działalności gospodarczej, głównie w zakresie produkcji, podlegającej opodatkowaniu VAT.

Cena Majątku zostanie ustalona w oparciu o wycenę rynkową przeprowadzoną przez niezależnego rzeczoznawcę.

ii.Aktywa

Przedmiotem Transakcji będą również rzeczowe aktywa trwałe wzniesione na koszt Y na gruntach, których właścicielem jest Wnioskodawca i trwale z nim związane oraz ruchomości związane z nimi funkcjonalnie, które to rzeczowe aktywa trwałe i ruchomości nie są objęte Umową Leasingu. W zakresie rozliczeń co do wspomnianych aktywów i ruchomości, Wnioskodawca i Zainteresowany zawarli w dniu (…) r. Porozumienie, na podstawie którego nakłady inwestycyjne ponoszone przez Y począwszy od (…) r., w wyniku których powstaną nowe rzeczowe aktywa trwałe, nie będą obejmowane Umową Leasingu, niezależnie od tego czy zgodnie z prawem cywilnym rzeczy powstałe w wyniku nakładów stanowić mogły część składową, przynależność rzeczy wchodzącej w skład Majątku lub inną niż przynależność rzeczy ruchomej wchodzącej w skład Majątku (Aktywa).

Aktywa to przede wszystkim instalacja na którą składają się m.in. budowle (np. zbiorniki i sieci kablowe), ruchomości, w tym urządzenia techniczne (np. pompy, klimatyzatory,) i instalacje użytkowe.

Niemniej, ponieważ część Aktywów jest trwale związana z gruntem będącym własnością Wnioskodawcy (a pozostałe Aktywa są z nimi związane funkcjonalnie), w Porozumieniu przewidziano, że Zainteresowanemu przysługuje względem Wnioskodawcy roszczenie o zwrot wartości nakładów poniesionych na Aktywa.

Ponieważ Transakcja prowadzić będzie do przeniesienia na Y Aktywów, z obowiązkiem zapłaty odnoszącej się do nich części ceny, w związku art. 535 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tj. Dz. U. z 2022 poz. 1360 ze zm., dalej „Kodeks Cywilny”) planuje się, że przed Transakcją nakłady poczynione na Aktywa przez Zainteresowanego zostaną rozliczone z Wnioskodawcą (następnie nastąpi ich zbycie w ramach Transakcji do Zainteresowanego).

iii.Prawa i obowiązki wynikające z Umów

Transakcja obejmie również przeniesienie praw i obowiązków wynikających z Umów - zawartych przez Wnioskodawcę kluczowych i niezbędnych do obsługi i prawidłowego działania Majątku. Prawa i obowiązki te zostaną przeniesione na Zainteresowanego w drodze cesji umowy (umów).

W szczególności, w ramach Transakcji przeniesione zostaną prawa i obowiązki wynikające z:

(i)umowy ustanawiającej służebność przesyłu, tj. w szczególności umowy z dnia (…) r. o ustanowienie służebności przesyłu na nieruchomości Spółki objętej księgą wieczystą nr (…) w zakresie części działki nr (…) oraz nieruchomości Spółki objętej księgą wieczystą nr (…) w zakresie części działki nr (…) na rzecz spółki (…) S.A. z siedzibą w (…) (akt notarialny Rep. …) oraz umowy z dnia (…) r. o nr (…) dotyczącej obciążenia na rzecz (…) S.A. użytkowania wieczystego przysługującego X do położonej w (…) nieruchomości objętej księgą wieczystą nr (…), oraz umowy z (…) Spółka z o.o. z dnia (…) r. o ustanowienie służebności przesyłu polegającej na usytuowaniu i przebiegu urządzeń w postaci rurociągu wody - zasilanie na działkach nr (…) (KW nr … ) i nr (…) (KW nr …), położonych w (…), stanowiących własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Spółki, oraz uzgodnień z dnia (…) r. w sprawie ustanowienia służebności przesyłu dla linii elektroenergetycznej stanowiącej własność spółki (…) w użytkowaniu wieczystym Spółki;

(ii)umowy na świadczenie usług w zakresie obsługi zakupów materiałów tj. w szczególności Umowy o świadczeniu usług w zakresie obsługi zakupów materiałów, usług oraz robót budowlanych zawarta ze spółką (…) sp. z o.o z dnia (…) r.;

(iii)umowy na świadczenie usług oraz robót budowlanych tj. w szczególności jak wyżej;

(iv)umowy najmu urządzeń tj. w szczególności Umowy najmu urządzeń od firmy (…) z dnia (…) r.;

(v)umowy na dostawę odzieży roboczej tj. w szczególności umowy z dnia (…) z (…) Sp. z o. o. w (…);

(vi)polisy ubezpieczeniowej dotyczącej Aktywów Produkcyjnych tj. w szczególności Polisy ubezpieczeniowej Nr (…) i Nr (…) - Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz posiadania rzeczy, zwartej z (…);

(vii)innych umów związanych z Majątkiem, w tym usług ochrony mienia.

iv.Pracownicy

Wraz z Majątkiem planowane jest przeniesienie do Y pracowników Wnioskodawcy, którzy zapewniają bieżącą obsługę prawidłowego funkcjonowania Majątku, a którzy zatrudnieni są obecnie przez Wnioskodawcę w Dziale Zarządzania Majątkiem Produkcyjnym i Infrastrukturą Nieprodukcyjną wraz z jego jednostkami podległymi: Wydziałem 1, Wydziałem 2, Magazynem i Archiwum (dalej: „Dział Zarządzania Majątkiem” lub „Dział”). W Dziale wraz z jednostkami podległymi Wnioskodawca zatrudnia obecnie łącznie (…) osoby.

Funkcje kierownicze związane z zarządzaniem tym Działem pełni osoba zatrudniona na stanowisku Managera ds. Zarządzania Majątkiem, będąca jednocześnie członkiem zarządu Zainteresowanego.

Łącznie u Wnioskodawcy zatrudnionych jest (…) osób, a w konsekwencji (…) osób, które nie przejdą do Y w ramach Transakcji, nadal będą zatrudnione u Wnioskodawcy w ramach struktur Działu Handlowego, Działu Kontrolingu, Działu Marketingu i Komunikacji, Działu Zarządzania Zgodnością Korporacyjną i Projektami Biznesowymi, Działu Regulacji, Rynku i Ochrony Środowiska, w Biurze Zarządu oraz Zarządzie Wnioskodawcy.

Przeniesienie pracowników Działu („Pracownicy”) nastąpi w formie przejścia zakładu pracy w rozumieniu art. 231 Kodeks Pracy.

v.Środki za ZFŚS

Wnioskodawca prowadzi zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego finansowane są świadczenia socjalne dla pracowników zatrudnionych u Wnioskodawcy. W ramach Transakcji przeniesione zostaną środki pieniężne zgromadzone na tym funduszu, proporcjonalnie do liczby Pracowników, którzy zostaną przeniesieni do Zainteresowanego.

d.Status i charakterystyka Działu

Majątek, będący przedmiotem Umowy Leasingu, Umowy (prawa i obowiązki z nich wynikające) i Pracownicy przypisane są do istniejącego w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy Działu. Dział jest jednym z wielu działów Wnioskodawcy obok wspomnianych wcześniej Działu Handlowego, Działu Kontrolingu, Działu Marketingu i Komunikacji, Działu Zarządzania Zgodnością Korporacyjną i Projektami Biznesowymi, Działu Regulacji, Rynku i Ochrony Środowiska, Biura Zarządu oraz Zarządu Wnioskodawcy.

Dział składa się z jednostek mu podległych: Wydziału 1, Wydziału 2, Wydziału 3, Wydziału 4, Wydziału 5, magazynu i archiwum.

Dział, podobnie jak pozostałe działy, jest wyodrębniony u Wnioskodawcy na podstawie wewnętrznych aktów organizacyjnych wspólnych dla wszystkich działów i stosuje się w nim zasady określone w szczególności w:

- regulaminie organizacyjnym oraz regulaminie podpisywania dokumentów Wnioskodawcy przyjętym przez jego Zarząd w drodze uchwał;

- pakiecie polityk, procedur, instrukcji (regulacji wewnętrznych spółki) Wnioskodawcy przyjętych przez jej Zarząd, w zakresie procesów realizowanych przez Dział Zarządzania Majątkiem;

- regulaminie wynagradzania pracowników zatrudnionych przez Wnioskodawcę.

Ponadto, z uwagi na wykonywanie przez Dział zadań związanych z działalnością Y, w działalności operacyjnej wykorzystywane są wzory dokumentów i procedury obowiązujące w Y.

Na czele Działu Zarządzania Majątkiem stoi obecnie Manager ds. Zarządzania Majątkiem, który odpowiada za zagwarantowanie sprawności technicznej i dyspozycyjności oraz bezpieczeństwa technicznego urządzeń energetycznych, a także optymalizację kosztów utrzymania Majątku. Ponadto, sprawuje on nadzór nad obszarem majątku nieprodukcyjnego oraz odpowiada za prowadzenie gospodarki materiałowej poprzez odpowiednie magazynowanie i zarządzanie zapasami materiałów do celów produkcyjnych, remontowych oraz inwestycyjnych, a także za obsługę archiwum.

Dział zaangażowany jest wyłącznie w świadczenie usług związanych z utrzymaniem Majątku na podstawie umowy 1 (Usługi Zarządzania Majątkiem) na rzecz Zainteresowanego i obsługę Umowy Leasingu.

Dział nie realizuje zadań w obszarze funkcji holdingowej oraz zarządzania strategicznego dla Grupy XY w Polsce, która jest kluczowym obszarem działalności Wnioskodawcy, a które to zadania są realizowane przez pozostałe działy Wnioskodawcy.

Bieżąca działalność Działu, podobnie jak pozostała działalność Wnioskodawcy, finansowana jest ze środków własnych oraz środków zgromadzonych i zarządzanych w ramach Grupy XY (m.in. struktury cash-pool funkcjonującej na poziomie lokalnym i międzynarodowym). Dział nie posiada odrębnego rachunku bankowego i korzysta z rachunku bankowego Wnioskodawcy.

System księgowy Wnioskodawcy nie posiada odrębnych kont wynikowych i bilansowych dla Działu, jednakże za pomocą tzw. wymiarów pozwala wyodrębnić koszty bezpośrednio przypisane do Działu oraz przychody uzyskane z tytułu świadczenia usług zarządzania na rzecz Zainteresowanego.

Ze względu na brak odrębnych ksiąg rachunkowych dla Działu nie ma możliwości sporządzenia bilansu oraz rachunku zysków i strat zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 z późn. zm.; dalej: „Ustawa o rachunkowości”). Wnioskodawca dysponuje jedynie możliwością sporządzenia raportów zarządczych ilustrujących wyniki finansowe Działu, bazujących na bezpośrednich kosztach i przychodach, jednak obecnie raporty takie nie są sporządzane.

i.Charakterystyka funkcji i zadań Działu

Działalność Działu związana jest wyłącznie z obsługą i zarządzaniem Majątkiem oraz świadczeniem Usługi Zarządzania Majątkiem na rzecz Zainteresowanego. Dział Wnioskodawcy nie realizuje żadnych innych prac oraz zadań oraz nie świadczy innych usług.

Należy zwrócić uwagę, że to Zainteresowany a nie Wnioskodawca prowadzi działalność wytwórczą w zakresie (…) w oparciu o udzielone mu koncesje, a Dział Wnioskodawcy wraz z Aktywami Produkcyjnymi uzupełnia działalność Zainteresowanego. Ponadto, Aktywa Produkcyjne Wnioskodawcy zlokalizowane są w (…) i wchodzą w skład infrastruktury Zainteresowanego (oprócz infrastruktury leasingowanej Zainteresowany posiada również własną infrastrukturę (…) oraz (…)). Umowy z klientami/odbiorcami zawierane są przez Zainteresowanego (a nie Wnioskodawcę), w tym w zakresie (…) wyprodukowanej w oparciu o Aktywa Produkcyjne.

Działalność Działu skupiona jest w głównym zakresie na następujących obszarach:

- stała, planowana konserwacja środków trwałych składających się na Majątek;

- nadzór nad bezpieczeństwem technicznym urządzeń będących w posiadaniu Zainteresowanego;

- utrzymanie w pełnej sprawności i dyspozycyjności urządzeń będących w posiadaniu Zainteresowanego;

- utrzymanie urządzeń w stanie umożliwiającym ich bezpieczną eksploatację a zarazem spełniającym wszystkie wymogi bhp i p. poż. oraz inne kryteria wynikające z przepisów unijnych;

- utrzymanie w takim stanie zasobów będących w posiadaniu Spółki, aby mogły być natychmiast wykorzystane w zależności od ich przeznaczenia;

- współuczestnictwo w tworzeniu strategii technicznej, gospodarczej, finansowej i organizacyjno-kadrowej;

- opracowywanie i przedkładanie do zatwierdzenia Zarządu wniosków zmierzających do podniesienia poziomu eksploatacji urządzeń wytwórczych i pomocniczych;

- planowanie remontów bieżących, średnich i kapitalnych oraz inwestycje modernizacyjne na bazie zatwierdzonych przez Zarząd długofalowych prognoz remontowych, inwestycyjnych;

- nadzór funkcjonalny i merytoryczny nad przygotowaniem i realizacją usług (…) urządzeń w tym obszarze.

Prowadzenie działalności w oparciu o Majątek wymaga posiadania stosownych koncesji (X i Y posiadają koncesję, ponadto Y posiada koncesje m.in. (…). Do Działu nie zostały przypisane wartości niematerialne i prawne.

e.Inne aspekty planowanej Transakcji

Z uwagi na zamiar przeprowadzenia przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego Transakcji, niniejszy Wniosek jest składany przed jej przeprowadzeniem, w celu potwierdzenia skutków podatkowych Transakcji.

Jak zostało wskazane na początku Wniosku, w opisie zdarzenia przyszłego, Transakcja obejmująca m.in. przeniesienie własności Aktywów Produkcyjnych ma nastąpić w formie sprzedaży.

W przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części, dla których będzie miało zastosowanie zwolnienie z podatku VAT przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, strony Transakcji wybiorą opodatkowanie Transakcji VAT poprzez złożenie oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT.

Umowa Leasingu wygaśnie wskutek Transakcji z mocy prawa, chyba że zostanie wcześniej rozwiązana za zgodą stron.

W ramach Transakcji nie będą zbywane przez Wnioskodawcę wartości niematerialne i prawne, koncesje posiadane przez Wnioskodawcę, nie nastąpi przeniesienie zobowiązań pożyczkowych i kredytowych, środków pieniężnych (za wyjątkiem środków pieniężnych zgromadzonych na ZFSŚ, proporcjonalnie do Pracowników przenoszonych do Zainteresowanego), u Wnioskodawcy pozostanie również dokumentacja księgowa (poza dokumentacją pracowniczą, która zostanie przekazana w zakresie wymaganym przepisami prawa), nazwa przedsiębiorstwa, prawa i obowiązki z umowy cash-poolingu, z której finansowana jest działalność X.

f.Działalność Wnioskodawcy po Transakcji

Po przeprowadzeniu Transakcji Wnioskodawca zamierza kontynuować działalność jako spółka holdingowa (z uwagi m.in. na pozostanie podmiotem dominującym względem Z i Zainteresowanego), i świadczyć usługi korporacyjne w następującym zakresie:

- nadzorowania funkcjonowania spółek Grupy XY działających w Polsce; Wnioskodawca odpowiada za ich restrukturyzację zgodnie ze standardami obowiązującymi w Grupie XY oraz strategią Grupy (…), w tym w zakresie zmierzania do (…);

- komunikacji strategicznej i kryzysowej, public affairs i relacji. Wnioskodawca zapewniać będzie jednolity wygląd Grupy XY (w zakresie identyfikacji wizualnej i zgodności); usługi obejmujące m.in. prezentację spółek z Grupy XY w (…), konsultacje, nadzór i aktywne wspomaganie spółek w zakresie komunikacji strategicznej; wdrażanie zasad zgodnych z brand manualem Grupy XY, nadzór nad ich stosowaniem oraz doradztwo; doradztwo i współudział w działaniach PR; komunikację na rzecz spółek podczas sytuacji kryzysowych oraz podejmowanie działań zapobiegających takim sytuacjom itd.);

- Wnioskodawca będzie reprezentować Grupę w kontaktach z osobami trzecimi, pełnić funkcje reprezentacyjne dla podmiotów XY w Polsce m.in. w negocjacjach z organami rządowymi; poprzez świadczenie określonych usług wsparcia na podstawie istniejących umów o gwarantowanym poziomie usług (...) pomiędzy Z a Wnioskodawcą (obowiązujących od … r.);

- prowadzenia działań w zakresie identyfikacji możliwości inwestycji i realizacji projektów rozwojowych;

- doradztwa regulacyjnego, gdzie ocenia wpływ regulacji i nowych przepisów na rynku (m.in. sprawy publiczne, lobbing i ocena ryzyka regulacyjnego itp.); w tym będzie świadczyć usługi obejmujące m.in. doradztwo w zakresie zapewnienia wdrażania ustaw i rozporządzeń, koordynację komunikacji z (…), Ministerstwem Środowiska oraz innymi instytucjami państwowymi, przedstawicielami władz państwowych lub lokalnych, komisji parlamentarnych; przygotowywać i przedkładać wymagane prawnie informacje, monitorować zmiany legislacyjne w Polsce i zapewniać zgodność wszystkich polskich firm z zasadami Grupy XY i regulacjami branżowymi, itd.;

- świadczenia określonych usług wsparcia na podstawie istniejących umów o gwarantowanym poziomie usług pomiędzy Z, Zainteresowanym a Wnioskodawcą (obowiązujących od … r.);

- zarządzania systemem cash-pool Grupy XY w Polsce (Wnioskodawca pozostanie w roli Agenta cash-pool);

- prowadzenia rozliczenia zgodnie z regulacjami (samodzielnie bądź z wykorzystaniem wsparcia w tym zakresie podmiotów powiązanych).

Po przeprowadzeniu Transakcji w X pozostanie zatrudnionych (…) osób realizujących główny przedmiot działalności Wnioskodawcy tj. pełnienie funkcji spółki holdingowej oraz zarządzania strategicznego Grupą XY w Polsce.

Ze względu na okoliczność przeprowadzenia Transakcji zmianie ulegnie jednak zakres usług świadczonych przez Wnioskodawcę w ramach Umowy 1 - Wnioskodawca nie będzie kontynuował świadczenia usług zarządzania majątkiem produkcyjnym i nieprodukcyjnym na rzecz Zainteresowanego. W zakresie innych usług świadczonych na podstawie 1, dla których stroną będzie Wnioskodawca, będzie kontynuowane świadczenie usług w zakresie strategicznej komunikacji i zarządzania kryzysowego, wsparcia regulacyjnego i doradztwa prawnego. Transakcja nie wpłynie na przedmiot usług świadczonych na podstawie Umowy 2 (w związku jednak ze zmianą liczby pracowników X zmniejszy się zakres obsługi kadrowej i logistycznej).

Jednocześnie po przeniesieniu Aktywów Produkcyjnych, Umów i Pracowników do Zainteresowanego wymagane będzie zawarcie Umowy, na podstawie której Zainteresowany będzie udostępniać magazyny i archiwum m.in. dla potrzeb Wnioskodawcy.

g.Rola Aktywów Produkcyjnych w przedsiębiorstwie Y

i.Struktura organizacyjna i wpływ na zakres usług świadczonych dla Y

Obecna struktura organizacyjna Zainteresowanego nie obejmuje jednostki odpowiedniej dla Działu Zarządzania Majątkiem w X, niemniej jednak u Zainteresowanego są zatrudnieni pracownicy zajmujący się obsługa (…). W konsekwencji w wyniku Transakcji Pracownicy Działu zostaną włączeni do struktury Zainteresowanego, do której zostaną przypisane Aktywa Produkcyjne jak również prawa i obowiązki z Umów. Pracownicy Działu będą uzupełniać działalność gospodarczą dotychczas prowadzoną przez Zainteresowanego, w zakresie związanym z utrzymaniem dyspozycyjności i sprawności technicznej Aktywów Produkcyjnych.

Z uwagi na brak fizycznej relokacji Aktywów Produkcyjnych po dokonaniu Transakcji, przeniesieni Pracownicy będą w dalszym ciągu świadczyć pracę w dotychczasowej lokalizacji (tj. w …).

Po przeprowadzeniu transakcji Y nadal będzie świadczyć na podstawie Umów dla polskich spółek Grupy XY (w tym Umowy 2 na rzecz X) usługi wsparcia biznesowego w zakresie zasobów ludzkich, logistyki i zakupów, usługi dziennika podawczego, usługi operatora techniczno-handlowego oraz usługi w zakresie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. X i Y zawrą też nową Umowy (...), jeśli to będzie konieczne.

Po przeprowadzeniu Transakcji Zainteresowany będzie prowadził działalność gospodarczą w oparciu o dotychczas posiadany majątek oraz nabyte w wyniku Transakcji Aktywa Produkcyjne. Nie planuje się sporządzenia odrębnego bilansu i rachunku zysków i strat dla nabytych Aktywów Produkcyjnych. Planowane jest jednak wyodrębnienie kosztów bezpośrednich oraz przychodów związanych z działalnością wytwórczą prowadzoną w oparciu o Aktywa Produkcyjne dla celów budżetowych. Zainteresowany będzie kontynuował rozliczenia działalności prowadzonej w oparciu o Aktywa Produkcyjne z wykorzystaniem obecnie istniejących rachunków bankowych. Nie są przewidywane zmiany w finansowaniu działalności gospodarczej Zainteresowanego, którego działalność będzie finansowana - jak dotychczas - z użyciem środków własnych Zainteresowanego oraz środków pozyskanych w ramach sytemu cash-pool.

Po Transakcji do Aktywów Produkcyjnych i przenoszonych Pracowników znajdą zastosowanie regulacje wewnętrzne Zainteresowanego tzn. w szczególności regulamin organizacyjny oraz inne wewnętrzne regulacje Zainteresowanego. Aktywa Produkcyjne zostaną ujęte w księgach spółki na zasadach przewidzianych polityką rachunkowości Zainteresowanego (analogicznie jak aktywa posiadane przez Zainteresowanego, m.in. …).

Kierownictwo w zakresie zarządzania Aktywami Produkcyjnymi i Pracownikami przeniesionymi do Zainteresowanego zostanie powierzone menedżerowi. W zakres jego obowiązków będą wchodzić decyzje dotyczące Aktywów Produkcyjnych w przedsiębiorstwie Zainteresowanego oraz organizacja, nadzór i koordynacja pracy pracowników przeniesionych do Zainteresowanego.

Przedmiot Transakcji będzie wykorzystywany dla celów prowadzenia zasadniczej działalności gospodarczej Zainteresowanego polegającej na wytwarzaniu (…). Tym samym przedmiot Transakcji po jej przeprowadzeniu nie będzie służył u Zainteresowanego do działalności leasingowej, najmu bądź dzierżawy Aktywów Produkcyjnych innemu podmiotowi, a w konsekwencji nie będzie zachowana kontynuacja działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę w oparciu o przedmiot Transakcji.

Wnioskodawca pragnie zauważyć, że w przeszłości wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej („DKIS”) z wnioskiem o interpretację indywidualną dotyczącą przeniesienia własności aktywów. DKIS wydał interpretację indywidualną, uznając za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w zakresie uznania zespołu aktywów za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część („ZCP”) dla celów podatku VAT. Abstrahując od braku tożsamości przedmiotu transakcji rozważanej w przeszłości oraz przedmiotu Transakcji będącej przedmiotem niniejszego Wniosku (które są różne pomimo elementów wspólnych) Organ stanął na stanowisku, że opisany przez wnioskodawcę przedmiot transakcji nie stanowił ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, tym samym nie korzystał z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Stanowisko organu oparte zostało na okoliczności braku kontynuacji tożsamej działalności gospodarczej tj. działalności leasingowej Wnioskodawcy, po dokonaniu przeniesienia, co przesądzało jednocześnie o niemożliwości kwalifikacji transakcji jako zbycie przedsiębiorstwa lub ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.

Należy jednak zaznaczyć, że od momentu wydania interpretacji indywidulanej/złożenia wniosku, stan faktyczny/zdarzenie przyszłe uległo zmianie, m.in. z uwagi na wygaśnięcie/rozwiązanie (…), do której należał Wnioskodawca, czy zmianę sytuacji gospodarczej, zwłaszcza w branży (…). Na moment składania wniosku o interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego w (…) r. Wnioskodawca rozważał zbycie Aktywów Produkcyjnych w drodze wniesienia aportu do Zainteresowanego. Transakcja w ówczesnym kształcie, w przeciwieństwie do Transakcji opisanej w zdarzeniu przyszłym Wniosku, uwzględniała również przeniesienie pożyczek oraz zobowiązań.

W uzupełnieniu wniosku wyjaśnili Państwo, że Spółka zainteresowana jest w uzyskaniu interpretacji indywidualnej potwierdzającej czy opisana w niej transakcja sprzedaży jest opodatkowana VAT (jako sprzedaż aktywów niestanowiących przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części) czy nie podlega VAT (jako sprzedaż przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa). W tym celu Spółka zadała we Wniosku pytanie „Czy planowana Transakcja stanowić będzie sprzedaż składników majątkowych i w konsekwencji Transakcja ta będzie podlegać przepisom Ustawy o VAT?”. Przedmiotem wątpliwości Spółki nie jest zagadnienie czy sprzedaż poszczególnych składników majątku (przedmiotów opodatkowania) będzie opodatkowana 23% VAT czy znajdzie zastosowanie zwolnienie z VAT. Spółka przeprowadzi taką analizę we własnym zakresie.

Ponadto, doprecyzowali Państwo, że sprzedaż którychkolwiek aktywów, innych niż nieruchomości nie jest objęta zwolnieniem z podatku VAT.

Pytania w zakresie podatku od towarów i usług

1.Czy planowana Transakcja stanowić będzie sprzedaż składników majątkowych i w konsekwencji Transakcja ta będzie podlegać przepisom Ustawy o VAT?

2.pytanie sformułowane ostatecznie w piśmie z 23 listopada 2023 r.:

W przypadku potwierdzenia prawidłowości stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania 1, czy Zainteresowany będzie uprawniony po dokonaniu Transakcji oraz otrzymaniu prawidłowo wystawionej faktury do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony z tytułu nabycia Aktywów Produkcyjnych, opodatkowanych według właściwej stawki VAT (zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b pkt 1 i ust. 11 Ustawy o VAT) lub uzyskania zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym (zgodnie z art. 87 Ustawy o VAT)?

Państwa stanowisko w sprawie

Pytanie 1.

Zdaniem Wnioskodawcy i Zainteresowanego Transakcja sprzedaży Aktywów Produkcyjnych stanowić będzie sprzedaż składników majątkowych jako, że nie będzie można jej zakwalifikować ani jako transakcji zbycia przedsiębiorstwa ani zbycia ZCP. W konsekwencji do Transakcji tej nie znajdzie zastosowania wyjątek określony w art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, i tym samym Transakcja będzie podlegać przepisom Ustawy o VAT.

Pytanie 2. [doprecyzowane ostatecznie w piśmie z 23 listopada 2023 r.]:

Zdaniem Wnioskodawcy i Zainteresowanego, w związku z tym, że Transakcja podlegać będzie opodatkowaniu VAT według właściwej stawki VAT to Zainteresowanemu będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony przy nabyciu przedmiotu Transakcji lub, alternatywnie, do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym. Aktywa Produkcyjne będą bowiem wykorzystywane przez Zainteresowanego do wykonywania czynności opodatkowanych, a ich nabycie nastąpi, jak wynika z powyższej analizy, w drodze odpłatnej dostawy towarów poprzez sprzedaż, która będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanego w zakresie pytania 1 (doprecyzowane w piśmie z 23 listopada 2023 r.)

Z uwagi na to, że Wnioskodawca i Zainteresowany będą uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym, zgodnie z art. 14r Ordynacji podatkowej występują o wydanie interpretacji indywidualnej we wniosku wspólnym. Określenie, czy planowana Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT z punktu widzenia Wnioskodawcy będzie wpływało na jego obowiązki w zakresie rozpoznania obowiązku podatkowego na gruncie VAT, wystawienia faktury VAT na rzecz Zainteresowanego oraz rozliczenia podatku VAT należnego do właściwego urzędu skarbowego.

Z punktu widzenia Zainteresowanego, określenie, czy planowana Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT będzie bezpośrednio wpływało na wysokość ceny należnej za przedmiot Transakcji (tj. czy będzie ona powiększona o należny podatek VAT), na prawo do odliczenia podatku VAT zapłaconego jako część ceny oraz na obowiązek zapłaty PCC.

Każda ze stron Transakcji ma zatem istotny interes prawny w tym, aby wystąpić z wnioskiem wspólnym o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego dotyczącej tego samego zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP. Oznacza to, iż do transakcji mającej za przedmiot przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część nie znajdą zastosowania przepisy Ustawy o VAT.

W myśl art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie art. 6 Ustawy o VAT wskazuje na wyłączenie określonych czynności spod zakresu przedmiotowego przepisów Ustawy o VAT. W myśl art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT opodatkowaniu VAT nie podlega transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego lub jego zorganizowanej części zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.

Zbycie przedsiębiorstwa

Przepisy Ustawy o VAT nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”, zatem dla potrzeb regulacji podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 551 Kodeksu Cywilnego. Takie stanowisko zostało uznane za prawidłowe m.in. w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego z 17 marca 2023 r. wydanej przez DKIS (sygn. 0114-KDIP1-1.4012.59.2023.2.AKA).

Zgodnie z tym przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i obejmuje ono w szczególności:

1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.koncesje licencje i zezwolenia;

6.patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.tajemnice przedsiębiorstwa;

9.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca w ww. przepisie wskazał, jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa, które może być przedmiotem czynności prawnej.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym, funkcjonalnym i finansowym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 552 Kodeksu Cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności albo z przepisów szczególnych. Oznacza to, że w przypadku np. sprzedaży przedsiębiorstwa, jeśli strony chcą wyłączyć z zakresu transakcji niektóre składniki majątkowe, konieczne jest enumeratywne wyliczenie tych pozycji (w przeciwnym razie zostaną one przeniesione na nabywcę).

Aktywa Produkcyjne są wykorzystywane wyłącznie przez Zainteresowanego na podstawie Umowy Leasingu (Wnioskodawca nie korzysta z Aktywów Produkcyjnych w zakresie działalności wytwórczej i wykorzystuje je wyłącznie do leasingowania). Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Transakcja nie będzie stanowiła przeniesienia przedsiębiorstwa w rozumieniu 551 Kodeksu Cywilnego. Wynika to z okoliczności, że w wyniku Transakcji zmianie ulegnie jedynie tytuł prawny korzystania z Aktywów Produkcyjnych, a nie podmiot faktycznie korzystający z Aktywów Produkcyjnych.

Ponadto przedmiotem Transakcji będzie tylko i wyłącznie określona liczba składników majątkowych składających się na Aktywa Produkcyjne, prawa i obowiązki wynikające z Umów, oraz środki pieniężne zgromadzone na ZFSŚ w proporcji do Pracowników, dla których w wyniku transakcji zmieni się pracodawca, a w konsekwencji nie zostaną przeniesione wszystkie elementy przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 551 Kodeksu Cywilnego.

W konsekwencji, w ocenie Zainteresowanych, nie ma możliwości na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego, uznania przedmiotu Transakcji za zbycie przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa

W celu stwierdzenia, czy planowana Transakcja sprzedaży będzie podlegać przepisom ustawy o VAT należy dodatkowo ustalić, czy przedmiot Transakcji nie może zostać uznany za ZCP. Zdaniem Wnioskodawcy Transakcja nie może zostać uznana za ZCP, o której mowa w art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT przez ZCP rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Z przepisu tego wynika zatem, że za ZCP można uznać wchodzący w skład przedsiębiorstwa taki zespół składników materialnych i niematerialnych w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który jest jednocześnie:

A.wyodrębniony organizacyjnie,

B.wyodrębniony finansowo,

C.wyodrębniony funkcjonalnie.

Jak zostało wskazane w treści Wniosku w opisie zdarzenia przyszłego, Transakcja obejmować będzie sprzedaż Aktywów Produkcyjnych, praw i obowiązków wynikających z Umów zawartych przez X związanych z obsługą Majątku, przeniesienie środków pieniężnych z ZFSŚ w proporcji do Pracowników zmieniających pracodawcę oraz zmianę pracodawcy dla obecnych pracowników X, odpowiedzialnych za świadczenie usług zarządzania Majątkiem na podstawie umowy 1 z Zainteresowanym.

W ocenie Wnioskodawcy przedmiot Transakcji nie stanowi ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT w ramach struktury przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, ponieważ nie zostaną przeniesione inne poza wskazanymi, kluczowe składniki materialne i niematerialne tworzące zorganizowany zespół takie jak zobowiązania, w tym zobowiązania finansowe (kredytowe i pożyczkowe), umowy z kontrahentami, środki pieniężne (poza środkami zgromadzonymi na ZFSŚ, w proporcji odpowiedniej do Pracowników, dla których zmianie ulegnie pracodawca), znaki towarowe, koncesje niezbędne dla prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu oraz należności od kontrahentów. Brak wskazanych składników wyklucza samodzielność i wystarczalność Aktywów Produkcyjnych w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Ponadto w ocenie Wnioskodawcy nie zostaną spełnione wszystkie wyodrębnienia konstytuujące ZCP o której mowa w art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT:

Ad. A) Wyodrębnienie organizacyjne

Zgodnie z utrwalonym poglądem organów podatkowych wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że odrębny pod względem organizacyjnym zespół składników materialnych i niematerialnych powinien być umiejscowiony w strukturze organizacyjnej jako dział, oddział, pion, wydział itp. Istotne w tym względzie jest formalne potwierdzenie struktury organizacyjnej, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w stosownej dokumentacji, tj. uchwale właściwego organu, brzmieniu statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Jak zostało wyszczególnione przez Wnioskodawcę, przedmiot Transakcji opisany w zdarzeniu przyszłym Wniosku stanowi część struktury wyodrębnionej przez Wnioskodawcę jako Dział Zarządzania Majątkiem.

W ramach struktury przedsiębiorstwa Wnioskodawcy Dział Zarządzania Majątkiem podobnie jak pozostałe działy Wnioskodawcy został wyodrębniony jako oddzielna jednostka organizacyjna na podstawie poniższych dokumentów korporacyjnych Wnioskodawcy, tj.:

- regulaminu organizacyjnego oraz regulamin podpisywania dokumentów Wnioskodawcy przyjęty przez jego zarząd w drodze uchwał; częściowo korzysta z dokumentów wewnętrznych Y;

- pakietu polityk, procedur, instrukcji (regulacji wewnętrznych spółki) Wnioskodawcy przyjętych przez jej zarząd, w zakresie procesów realizowanych przez Dział Zarządzania Majątkiem;

- regulaminu wynagradzania pracowników zatrudnionych przez Wnioskodawcę.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy Dział Zarządzania Majątkiem spełnia kryterium wyodrębnienia organizacyjnego. Należy jednak podkreślić, że spełnienie jednej z przesłanek wyodrębnienia ZCP nie jest wystarczające do przesądzenia o posiadaniu przez przedmiot Transakcji statusu ZCP.

Ad. B) Wyodrębnienie finansowe

Wyodrębnienie finansowe zdaniem Wnioskodawcy należy rozpatrywać na płaszczyźnie formalnej. Tak rozumiana odrębność oznacza wymóg wdrożenia specjalnie dostosowanej ewidencji zdarzeń gospodarczych, która pozwalałaby na rozdzielenie przychodów i kosztów działalności ZCP od przychodów i kosztów całego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do ZCP. W sytuacji wyodrębnienia finansowego powinno być możliwe oddzielenie finansów przedsiębiorstw od finansów jego zorganizowanej części, bez potrzeby przeprowadzania analiz czy wyliczeń. Takie stanowisko zostało przedstawione m.in. w prawomocnym wyroku WSA w Rzeszowie z dnia 21 listopada 2019 r., sygn. I SA/Rz 691/19.

Wnioskodawca nie prowadzi odrębnych ksiąg rachunkowych dla Działu. System księgowy Wnioskodawcy nie posiada odrębnych kont wynikowych i bilansowych przypisanych do Działu.

Ze względu na brak odrębnych ksiąg rachunkowych dla Działu, odrębnych kont bilansowych i wynikowych nie ma również możliwości sporządzenia dla Działu bilansu oraz rachunku zysków i strat zgodnie z Ustawą o rachunkowości.

Wyodrębnienie kosztów bezpośrednich przypisanych do Działu oraz przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług zarządzania na rzecz Zainteresowanego jest możliwe wyłącznie za pomocą stosowania tzw. wymiarów (tzn. poprzez wybór odpowiednich parametrów filtrowania danych wynikających z ksiąg rachunkowych). Wnioskodawca dysponuje zatem jedynie możliwością sporządzenia raportów zarządczych ilustrujących wyniki finansowe Działu, bazujących na bezpośrednich kosztach i przychodach (przy czym obecnie raporty takie nie są sporządzane), jednak nie dysponuje możliwością sporządzenia raportów pozwalających na określenie choćby kosztów pośrednich związanych z działalnością Działu.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, działalność Działu finansowana jest ze środków własnych Wnioskodawcy oraz środków zgromadzonych i zarządzanych w ramach krajowego i międzynarodowego systemu cash-pool Grupy, tym samym źródło finansowania jest współdzielone z pozostałymi obszarami przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Jednocześnie z uwagi na to, że nie został otwarty rachunek bankowy odrębnie przypisany do Działu, korzysta on rachunków dostępnych dla całości przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Jak podkreśla WSA w Rzeszowie w prawomocnym wyroku z dnia 21 listopada 2019 r., sygn. I SA/Rz 691/19, „Użycie terminu „wyodrębnienie” przez ustawodawcę wymaga pewnego formalnego ujęcia w księgowości zbywcy i wydzielenia wszystkich zdarzeń mających wpływ na rozliczenie finansowe jednostki organizacyjnej istniejącej w strukturze przedsiębiorcy, które umożliwia w każdym czasie bezpośrednią prezentację jego sytuacji finansowej i majątkowej”.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy Dział nie spełnia przesłanki wyodrębnienia finansowego z uwagi na nieprowadzenie odrębnych kont wynikowych i bilansowych pozwalających na pełną alokację operacji finansowych do Działu oraz z uwagi na brak możliwości sporządzenia dla Działu bilansu oraz rachunku zysków i strat zgodnie z Ustawą o rachunkowości.

Ad. C) Wyodrębnienie funkcjonalne

Wyodrębnienie funkcjonalne ZCP, zdaniem Wnioskodawcy, oznacza, że zespół składników materialnych i niematerialnych musi posiadać pełną zdolność do niezależnego funkcjonowania jako samodzielne przedsiębiorstwo.

Funkcją Aktywów Produkcyjnych jest wytwarzanie (…), która to działalność jest aktualnie prowadzona przez Zainteresowanego w (…), ponieważ to ten podmiot posiada umowy z kontrahentami, wypracowaną bazę klientów biznesowych oraz niezbędne koncesje do prowadzenia tego typu działalności wraz z zapleczem administracyjnym w pozostałych obszarach związanych m.in. z (…).

W wyniku Transakcji Aktywa Produkcyjne uzupełnią istniejącą infrastrukturę Zainteresowanego w (…) i zwiększą wartość jego aktywów obok dotychczas posiadanych części składników w (…). Ponadto, do istniejącej struktury organizacyjnej Zainteresowanego zostaną włączeni pracownicy Działu, którzy będą kontynuować obsługę i zarządzanie Aktywami Produkcyjnymi oraz uzupełniać pracowników Y zarządzającymi (…) oraz (…). Nadzór u Zainteresowanego nad pracownikami Działu po przeprowadzeniu Transakcji zostanie powierzony funkcji tego samego Managera ds. Zarządzania Majątkiem, który piastował tą funkcję u Wnioskodawcy, a który, jako pracownik Wnioskodawcy przejdzie do Zainteresowanego.

Wobec powyższego w ocenie Wnioskodawcy i Zainteresowanego przedmiot Transakcji nie posiada zdolności do niezależnego funkcjonowania jako samodzielne przedsiębiorstwo. Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania (…) wymaga zapewnienia realizacji całego szeregu funkcji m.in. związanych z posiadaniem stosownych koncesji, relacji biznesowych i umów z kontrahentami, umów związanych z dostawą surowca do produkcji, zaplecza administracyjnego. Te elementy nie są objęte przedmiotem Transakcji, a same Aktywa Produkcyjne bez tych elementów nie pozwalają na samodzielne funkcjonowanie jako przedsiębiorstwa wytwórczego w zakresie (…).

Należy również rozpatrzeć możliwość funkcjonowania przedmiotu Transakcji jako oddzielne przedsiębiorstwo w kontekście kontynuowania działalności Wnioskodawcy przez Zainteresowanego. Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę na zakres prowadzonej działalności zarówno Wnioskodawcy, jak i Zainteresowanego. W treści opisu zdarzenia przyszłego scharakteryzowane zostało szczegółowe rozróżnienie przedmiotów działalności obu stron Transakcji. Kluczowym elementem przeprowadzonego zestawienia działalności jest widoczna rozbieżność między działalnością Wnioskodawcy polegającą na udostępnianiu Majątku na podstawie Umowy Leasingu do odpłatnego korzystania, a działalnością Zainteresowanego obejmującą produkcję.

Po przeprowadzeniu Transakcji, Aktywa Produkcyjne będą wykorzystywane wyłącznie do produkcji, przy czym nie jest planowane udostępnianie tych Aktywów Produkcyjnych osobom trzecim na podstawie Umowy Leasingu lub innych umów o podobnym charakterze. Tym samym po przeprowadzeniu Transakcji nie będzie kontynuowana działalność Wnioskodawcy.

Należy jednak zwrócić uwagę, że Aktywa Produkcyjne przenoszone w ramach Transakcji wciąż będą wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem, tj. wykorzystaniu do produkcji.

Podsumowując, Transakcja przeniesienia poszczególnych elementów przedmiotu Transakcji na rzecz Zainteresowanego nie będzie przeprowadzona w celu kontynuowania działalności gospodarczej Wnioskodawcy tj. oddania Majątku do odpłatnego korzystania na rzecz innego podmiotu, lecz zostanie zrealizowana w celu prowadzenia działalności gospodarczej obejmującej produkcję. Zmieni się zatem tytuł prawny do Majątku z posiadania zależnego na tytuł własności. Ponadto Pracownicy, dla których po Transakcji nastąpi zmiana pracodawcy nie będą kontynuować tych usług związanych za Majątkiem, które związane były z obsługą Umowy Leasingu.

Wobec tego, zdaniem Wnioskodawcy nie zostanie spełniony warunek dotyczący kontynuacji działalności gospodarczej Wnioskodawcy jako zbywcy, przy użyciu Aktywów Produkcyjnych, które mają zostać nabyte przez Zainteresowanego w ramach Transakcji.

Zakwalifikowanie danego zespołu składników majątkowych jako ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e i art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT uzależnione jest zatem nie od jakiegokolwiek zorganizowania masy majątkowej - musi się ona odznaczać bowiem pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. ZCP tworzą więc składniki, będące w takich wzajemnych relacjach, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Podsumowując, przedmiot planowanej Transakcji wykazuje odrębność organizacyjną, jednak nie wykazuje odrębności finansowej i funkcjonalnej, ani nie stanowi zespołu składników majątkowych, wraz ze zobowiązaniami, który mógłby funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, samodzielnie realizujące określone cele gospodarcze. W rezultacie planowana transakcja nie będzie mogła zostać uznana za zbycie ZCP w myśl art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.

Ponadto Zainteresowany po przeprowadzeniu Transakcji włączy pracowników Działu oraz Aktywa Produkcyjne wraz Umowami w bieżącą działalność swojego przedsiębiorstwa, nie będzie również sporządzać odrębnego bilansu i rachunku zysków i strat dla nabytego przedmiotu Transakcji, czy też otwierać dedykowanego rachunku bankowego. Działalność realizowana przez Zainteresowanego w oparciu o przedmiot transakcji wciąż będzie finansowana ze środków własnych Zainteresowanego oraz ze środków pozyskanych w ramach krajowego systemu cash-pool w Grupie.

Należy wobec tego uznać, że w dalszym ciągu przedmiot Transakcji nie będzie charakteryzować się wyodrębnieniem finansowym na tle przedsiębiorstwa Zainteresowanego z uwagi na współzależność z pozostałymi elementami struktury tego przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca, chciałby podkreślić, iż w orzecznictwie sądów administracyjnych funkcjonuje pogląd, że już na etapie posiadania przez zbywcę przedmiot transakcji powinien posiadać cechy kwalifikujące do uznania za ZCP. W wyroku z dnia 18 października 2022 r. Sąd Administracyjny w Rzeszowie (sygn. I SA/Rz 465/22) wskazał, że „Kryterium uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa przenoszonych składników, jest ich zorganizowany charakter, dzięki któremu mogą one realizować zadania gospodarcze. Kluczowa zatem jest ich wzajemna funkcjonalność oraz organizacyjna odrębność. Możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Zatem zgodzić się należy ze stanowiskiem organu, że badany przedmiot transakcji powinien stanowić już u zbywcy zorganizowany zespół składników gotowych realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po jego zbyciu możliwe musi być kontynuowanie działalności gospodarczej przez nabywcę przedsiębiorstwa, choć niekoniecznie o tym samym profilu”.

Podobnie stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: „NSA”) w wyroku z dnia 24 listopada 2022 r., sygn. I FSK 1333/22 „Zdaniem Sądu stwierdzenie, że zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzy zespół składników majątkowych zdolny do prowadzenia niezależnej (samodzielnej) działalności gospodarczej należy rozumieć w ten sposób, że w kształcie, w jakim zespół ten jest zbywany, może on wykonywać określone zadania gospodarcze. Nie chodzi tu zatem o zespół składników majątkowych, które po włączeniu do majątku nabywcy i podjęciu określonych działań będzie mógł funkcjonować jako niezależny zakład (dział, wydział itp.), a o przekazanie takiego zespołu składników majątkowych, który już jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania w takim charakterze (por. wyrok NSA z dnia 24 listopada 2016 r., I FSK 1316/15; wyrok IVSA w Gdańsku z dnia 5 czerwca 2018 r., I SA/Gd 55/18). Oznacza to, że zespół tych składników powinien być już wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie, tj. w przedsiębiorstwie zbywcy (por. wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2013 r., I FSK 1090/12)”.

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę powyższe przedmiot Transakcji nie jest wyodrębniony finansowo i funkcjonalnie u Wnioskodawcy, aby mógł stanowić ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e i art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT przy jego zbyciu do Zainteresowanego.

Ponadto Zainteresowany nie będzie kontynuować działalności leasingowej Wnioskodawcy, gdyż Aktywa Produkcyjne będą wykorzystane do działalności wytwórczej w zakresie (…). Podkreślenia wymaga ponadto wraz z przedmiotem Transakcji nie będą przenoszone umowy z kontrahentami, bądź na dostawę surowców w celu wytworzenia (…), co jest kluczowym elementem działalności gospodarczej w tej branży i pozwala na wykorzystanie Aktywów Produkcyjnych zgodnie z ich przeznaczeniem. Stroną takich umów jest obecnie Y, i bez tych umów prowadzenie działalności, do której wykorzystywane są Aktywa Produkcyjne nie byłoby możliwe.

Jak wskazał DKIS w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 15 lipca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.198.2021.4.MG w sytuacji, w której nabywca składników majątkowych nie może kontynuować działalności gospodarczej zbywcy i musi nabyć np. dodatkowe usługi, zawrzeć umowy z zewnętrznymi dostawcami w celu ich wykorzystania, to takie składniki nie stanowią ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT: W związku z powyższym składniki majątkowe wchodzące w skład Biznesu 2 pozwoliły Nabywcy prowadzić analogiczną działalność, nie zaś kontynuować działalność prowadzoną wcześniej przez Zbywcę w ramach Biznesu 2. Nabywca po dokonaniu transakcji, w celu prowadzenia działalności Biznesu 2 w zakresie sprzedaży przy pomocy nabytych składników majątkowych, musiał dodatkowo nabyć usługi wsparcia procesu sprzedaży w zakresie obsługi klienta (przyjmowanie i realizacja zamówień sprzedaży, koordynowanie realizacji zamówień i wysyłki towaru do klienta), a także nabyć usługi zarządzania działaniami logistycznymi w zakresie gospodarki magazynowej. Tym samym stwierdzić należy, że składniki majątkowe wchodzące w skład Biznesu 2 nie stanowiły - na dzień zbycia - niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego określone zadania gospodarcze ze względu na konieczność podjęcia przez Nabywcę dodatkowych działań w postaci nabycia usług wsparcia procesu sprzedaży w zakresie obsługi klienta oraz usług zarządzania działaniami logistycznymi w zakresie gospodarki magazynowej. Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że zespół składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Biznesu 2, objęty przedmiotem zbycia, nie stanowił - na dzień zbycia - zorganizowanej część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy”.

Podobne stawisko można wywieść z indywidualnej interpretacji podatkowej DKIS z dnia 21 grudnia 2020 r., sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.697.2020.2.MG.

Wobec powyższego z uwagi, że Aktywa Produkcyjne wraz z pracownikami Działu i Umowami będą stanowić po Transakcji uzupełnienie (choć konieczne i istotne) majątku Zainteresowanego, konieczne do prowadzenia przez Y działalności wytwórczej, zaś działalność X w zakresie leasingu Aktywów Produkcyjnych nie będzie kontynuowana przez Y, to przedmiot Transakcji nie stanowi ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.

Pomimo wspomnianych już odmienności pomiędzy stanem faktycznym/opisem zdarzenia przyszłego przedstawionym w niniejszym Wniosku oraz w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora KIS na skutek złożonego przez Wnioskodawcę Poprzedniego Wniosku, należy zwrócić uwagę, że zdaniem organu podatkowego elementem koniecznym do uznania składników majątkowych za ZCP jest zamiar kontynuacji działalności zbywcy przez nabywcę polegającej na leasingowaniu Aktywów Produkcyjnych.

Zdaniem Wnioskodawcy przedmiot Transakcji nie będzie stanowić ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT w zw. z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku VAT ze wskazanych powyżej względów. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy przedmiotem Transakcji są poszczególne składniki majątku, zatem Transakcja powinna być traktowana dla celów VAT jako zbycie w formie sprzedaży składników majątku.

Podstawą opodatkowania Transakcji w myśl art. 29a ust. 1 Ustawy o VAT będzie wszystko co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy.

Stosownie do art. 29a ust. 8 Ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zatem, co do zasady, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki VAT, jaką opodatkowane są budynki/budowle na nim posadowione.

W celu prawidłowego ustalenia zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług Transakcji w skład której wchodzą nieruchomości gruntowe zabudowane budynkami i budowlami Wnioskodawca dokona analizy prawno-podatkowej znajdujących się na nieruchomości budynków oraz budowli.

Skoro przedmiot planowanej Transakcji nie będzie stanowił ani przedsiębiorstwa, ani ZCP, do zbycia przedmiotu Transakcji w ocenie Wnioskodawcy i Zainteresowanego nie znajdzie zastosowania wyłączenie stosowania przepisów Ustawy o VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT. W konsekwencji, w ocenie Zainteresowanych przeprowadzenie Transakcji, obejmującej zespół składników majątkowych opisanych w niniejszym Wniosku będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanego w zakresie pytania nr 2 [doprecyzowane ostatecznie w piśmie z 23 listopada 2023 r.]:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem, jeżeli dane towary lub usługi są wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego przy ich zakupie w całości, o ile nie znajdą zastosowania inne ograniczenia.

W wyniku przeprowadzenia Transakcji Zainteresowany wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki związane z Aktywami Produkcyjnymi i będzie prowadził działalność polegającą na produkcji. Taka działalność jest, co do zasady, klasyfikowana na gruncie Ustawy o VAT, jako czynności podlegające opodatkowaniu VAT. W konsekwencji, nabyte Aktywa Produkcyjne będą wykorzystywane przez Zainteresowanego, będącego podatnikiem podatku VAT, do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

Zatem, po dokonaniu Transakcji i otrzymaniu od Wnioskodawcy prawidłowo wystawionej faktury VAT dotyczącej tej Transakcji, o ile zbycie poszczególnych składników majątku zostanie prawidłowo opodatkowane według właściwej stawki VAT, to Zainteresowanemu będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury VAT, gdyż spełniony będzie warunek niezbędny do dokonania takiego obniżenia. Należy ponadto uznać, że nie będzie zachodziła żadna okoliczność wyłączająca prawo do odliczenia VAT na podstawie art. 88 Ustawy o VAT, w szczególności na podstawie art. 88 ust. 4 tej Ustawy, gdyż na moment dokonywania Transakcji Zainteresowany będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

Stosownie do art. 86 ust. 10 w związku z art. 86 ust. 10b pkt 1 Ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie u Zainteresowanego w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytego przedmiotu Transakcji powstanie obowiązek podatkowy, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym Zainteresowany otrzyma fakturę od Wnioskodawcy. Jeśli Y nie dokonałaby odliczenia podatku w okresie, o którym mowa powyżej, to zgodnie z art. 86 ust. 11 Ustawy o VAT może obniżyć kwotę podatku należnego o naliczony w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych.

Ponadto, jak stanowi art. 87 ust. 1 Ustawy o VAT, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 tej Ustawy, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W świetle powyższego, w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, po dokonaniu planowanej Transakcji oraz otrzymaniu prawidłowo wystawionej faktury potwierdzającej dokonanie dostawy, Zainteresowany będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej Transakcję (dostawę) oraz, jeżeli w danym okresie rozliczeniowym wartość podatku naliczonego (w tym podatku naliczonego w związku z Transakcją) będzie przewyższała wartość podatku należnego wykazanego w tym okresie rozliczeniowym, Zainteresowany będzie uprawniony do:

- wystąpienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na wskazany przez Zainteresowanego rachunek bankowy lub

- obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie m.in. w następujących interpretacjach wydanych przez organy podatkowe:

- interpretacja wydana przez DKIS w dniu 14 sierpnia 2018 r. o sygn. 0111-KDIB3-

1.4012.421.2018.2.KO,

- interpretacja wydana przez DKIS w dniu 28 maja 2019 r. o sygn. 0114-KDIP1-

2.4012.194.2019.2.RM,

- interpretacja wydana przez DKIS w dniu 25 kwietnia 2018 r. o sygn. 0112-

KDIL4.4012.85.2019.3.JK,

- interpretacja wydana przez DKIS w dniu 23 kwietnia 2019 r. o sygn. 0114-KDIP1-

2.4012.133.2019.2.WH.

Z opisu sprawy wynika, że Aktywa Produkcyjne są wykorzystywane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która podlega opodatkowaniu VAT.

Zatem, w analizowanym przypadku nie nastąpi zmiana przeznaczenia Aktywów Produkcyjnych, Transakcja będzie opodatkowana VAT, a składniki należące do Aktywów Produkcyjnych będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych Zainteresowanego i będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejsze rozstrzygnięcie dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług, natomiast w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Należy również zaznaczyć, że Organ wydając interpretację indywidualną w trybie art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym, nie dokonuje analizy i oceny dokumentów załączonych do wniosku, a jedynie opiera się na przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy lub stanu prawnego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

X Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 w zw. z art. 14r § 5 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00