Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-01-09
Data publikacji: 2024-01-09

Indywidualna stawka amortyzacji dla przedsiębiorców - zmiany od 2024 r.

Od 2024 r. niektórzy przedsiębiorcy zyskali możliwość ustalania indywidualnych stawek amortyzacyjnych dla nieruchomości położonych w gminach zagrożonych wysokim bezrobociem. Z nowego rodzaju amortyzacji mogą skorzystać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, w przypadku gdy budynki (lokale) niemieszkalne albo budowle zaliczone są do 1 i 2 grupy KŚT. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić aby skorzystać z krótszej amortyzacji w 2024 roku?

Sprawozdanie finansowe 2023 >>>

Kto może liczyć na ułatwienia amortyzacyjne w 2024 r. >>>

Od 2024 r. podatnicy PIT i CIT zyskali możliwość ustalania indywidualnych stawek amortyzacyjnych dla nieruchomości położonych w gminach zagrożonych wysokim bezrobociem. Chodzi o budynki i lokale niemieszkalne oraz budowle zaliczone do 1 i 2 grupy KŚT. Nowy rodzaj amortyzacji stanowi pomoc de minimis. 

Kto skorzysta z indywidualnej amortyzacji w 2024 r.?

Z nowego rodzaju amortyzacji mogą skorzystać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, w przypadku gdy budynki (lokale) niemieszkalne albo budowle zaliczone do 1 i 2 grupy KŚT:

  • wybudują we własnym zakresie i po raz pierwszy wprowadzą je do ich ewidencji środków trwałych;
  • znajdują się na obszarze gminy:
    – zlokalizowanej w powiecie, w którym przeciętna stopa bezrobocia wynosi co najmniej 120% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, oraz

    – w której wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca jest mniejszy niż 100% wskaźnika dochodów podatkowych dla wszystkich gmin.

Wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w gminie jest publikowany przez Ministra Finansów w drodze obwieszczenia w terminie do 31 grudnia każdego roku. 

Wartości wskaźnika dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w gminie i wskaźnika dochodów podatkowych dla wszystkich gmin na rok 2024 >>>

Nowe przepisy mają zastosowanie do budynków, lokali oraz budowli, w przypadku których po 31 grudnia 2023 r.:

1) uprawomocni się decyzja o pozwoleniu na budowę albo

2) upłynie termin na wniesienie sprzeciwu wobec dokonanego zgłoszenia budowy albo zostanie wydane zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia takiego sprzeciwu, albo

3) nastąpi ich wprowadzenie po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych, jeżeli ich budowa nie będzie wymagała uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy lub z innych przyczyn nie dojdzie do wydania takiej decyzji albo dokonania takiego zgłoszenia.

Ile wynoszą indywidualne stawki amortyzacyjne?

Wysokość indywidualnych stawek amortyzacyjnych zależy od wysokości przeciętnej stopy bezrobocia obowiązującej w powiecie, na którego terenie znajduje się dana gmina.

Jeżeli budynek (lokal) niemieszkalny albo budowla znajduje się na obszarze gminy zlokalizowanej w powiecie, w którym przeciętna stopa bezrobocia wynosi:

  • od 120% do 170% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju – okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat, czyli indywidualnie ustalana roczna stawka amortyzacyjna nie może być wyższa niż 10%,

  • powyżej 170% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju – okres amortyzacji nie może być krótszy niż 5 lat, czyli indywidualnie ustalana roczna stawka amortyzacyjna nie może być wyższa niż 20%.

Nowe regulacje mają zastosowanie do budynków wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych nie wcześniej niż 1 stycznia 2024 r., nie dotyczą projektów realizowanych wcześniej.

 

Czytaj więcej w najnowszym numerze Monitora Księgowego Nr 1/2024 

Jakie zmiany w amortyzacji obowiązują od 2024 r. >>>

Monitor Księgowego Nr 1/2024

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00