Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.708.2023.2.WL
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży udziałów w działkach.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 25 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży udziałów w działkach nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6, nr 7 i nr 8.
Uzupełnił go Pan pismami z 25 października 2023 r. (data wpływu 26 października 2023 r.) oraz 27 grudnia 2023 r. (wg daty wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest współwłaścicielem nieruchomości gruntowej, działki rolnej położonej we wsi ... gm. ..., woj. ..., o powierzchni ... ha, dalej: „Nieruchomość”.
Nieruchomość została nabyta przez rodziców Wnioskodawcy … roku. Rodzice Wnioskodawcy byli w momencie zakupu rozwiedzeni od …, nieruchomość zakupili (jako osoby wzajemnie sobie obce) jako współwłasność, w równych (po 50% każde) udziałach niewydzielonych.
W skład weszły działki (obecnie nieistniejące) o łącznej pow. … ha:
‒dz. 9 (o powierzchni … ha)
‒dz. 10 (o pow. … ha)
… rodzice Wnioskodawcy dokupili przyległą działkę 8 (o powierzchni ... ha), a … r. również przyległą działkę leśną nr 1 (o powierzchni ... ha). Obie te działki rodzice Wnioskodawcy zakupili także w dwu równych i niewydzielonych udziałach.
Nieruchomość była wykorzystywana przez ojca Wnioskodawcy do działalności rolniczej przez cały okres, kiedy jego rodzice byli jej współwłaścicielami.
W … r. stwierdzono u ojca Wnioskodawcy …. W konsekwencji, ojciec Wnioskodawcy zapragnął wystąpić o zniesienie współwłasności nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego oraz podział ułamkowy własności (po ½ gruntów składających się na Nieruchomość).
W tym celu w … przeprowadzony został pomiar i podział geodezyjny działek nr 9 oraz 10. W efekcie doszło do korekty powierzchni dotychczasowych działek (odpowiednio z … na … ha oraz z … na … ha) oraz powstania nowych działek geodezyjnych.
Z dotychczasowej działki nr 9 o powierzchni … ha powstały:
‒dz. 2 - … ha
‒dz. 3 - … ha
‒dz. 4 - … ha
Z dotychczasowej działki nr 10 o powierzchni … ha powstały 4 działki:
‒dz. 11 - … ha
‒dz. 5 - … ha
‒dz. 6 - … ha
‒dz. 7 - … ha
Nie dokonywano podziału działek 8 (... ha) oraz 1 (... ha).
Następnie planowano zamianę udziałów, tak aby każdy z byłych współwłaścicieli - zamiast po 50% w całym majątku, posiadał 100% udziałów w swojej połowie majątku (aby powstały dwa oddzielne gospodarstwa).
… roku - aby uzyskać natychmiastowo potrzebne na bieżące leczenie … środki - ojciec Wnioskodawcy odsprzedał swój udział w działce 11 matce Wnioskodawcy.
Do dalszych transakcji zbycia lub zamiany udziałów już nie doszło, gdyż ojciec Wnioskodawcy zmarł … r. W konsekwencji Wnioskodawca odziedziczył jego niewydzielony 50% udział w działkach nr: 1 (... ha), 2 (… ha), 3 (… ha), 4 (… ha), 5 (… ha), 6 (… ha), 7 (… ha), oraz 8 (... ha) o łącznej powierzchni ... ha (w tym … ha grunty orne, … ha leśne, i … ha obszar zabudowany budynkami gospodarczymi), na które składa się Nieruchomość, dalej: „Działki”.
Od momentu nabycia spadku, Działki nie były wykorzystywane przez Sprzedającego w żaden sposób.
Wnioskodawca nie podejmował w stosunku do Działek żadnych działań mających na celu ich ulepszenie, w tym w szczególności nie dokonywał uzbrojenia terenu Działek, nie przygotowywał przyłączy mediów, nie ogradzał Działek ani nie dokonywał jakichkolwiek inwestycji, których celem byłoby zwiększenie atrakcyjności Działek na potrzeby późniejszej sprzedaży, nie podejmował również zorganizowanych działań marketingowych wykraczających poza zwykłe wystawienie ogłoszeń o sprzedaży w Internecie oraz poinformowanie znajomych i rodziny o chęci sprzedaży Nieruchomości.
Sprzedający nie trudni się profesjonalnym obrotem nieruchomościami.
Nieruchomość nie była nigdy wykorzystywana przez Wnioskodawcę ani jego matkę do działalności gospodarczej, nie stanowiła środka trwałego lub towaru handlowego.
Wnioskodawca wraz z matką planują sprzedaż Nieruchomości. Ani Wnioskodawca, ani jego matka nie mają możliwości prowadzenia na Nieruchomości gospodarstwa rolnego ani żadnej innej działalności. Wnioskodawca zatrudniony jest … w … oraz prowadzi gospodarstwo rolne w województwie ... (… km od ... w województwie ...). Matka natomiast jest w podeszłym wieku (… lata) i wątłym stanie zdrowia.
Ponadto, na pytania organu wskazał Pan odpowiednio:
1)Ile i jakie działki są przedmiotem sprzedaży? Należy wskazać liczbę i podać nr ewidencyjne tych działek.
Jak Wnioskodawca wskazał, odziedziczył po zmarłym ojcu ½ prawa własności w działkach położonych w obrębie ... gm. ... nr:
‒1 (... ha, lasy i grunty leśne - Ls IV),
‒2 (…. ha, w tym lasy i grunty leśne Ls IV … ha, grunty orne R V … ha, R VI … ha, R VIz … ha, grunty orne zabudowane Br-RV … ha),
‒3 (… ha, w tym lasy i grunty leśne Ls V - … ha, grunty orne R VI … ha, R VIz … ha, R V … ha, grunty orne zabudowane Br-RV … ha),
‒4 (… ha, w tym grunty orne R IVb … ha, R V … ha, R VI … ha, R VI z … ha),
‒5 (… ha, w tym grunty orne R IVb … ha, R V … ha, R VI … ha),
‒6 (… ha, w tym grunty orne R IVa … ha, R IVb … ha, R V … ha, R VI … ha),
‒7 (… ha, w tym grunty orne R IVa … ha, R IVb … ha, R V … ha), oraz
‒8 (... ha, w tym grunty orne R V … ha, lasy i grunty leśne Ls IV … ha),
- dalej na potrzeby niniejszej odpowiedzi na wezwanie łącznie: „Działki”. Tym samym przedmiotem rozważanej sprzedaży jest udział w ww. 8 działkach uzyskanych przez Wnioskodawcę w ramach spadkobrania.
Działki te mają klasyfikację gruntów ornych oraz leśnych.
2)Które działki są zabudowane, a które są niezabudowane?
Działki zabudowane to: 2 (Br-R V - grunty orne zabudowane) oraz 3 (Br-R V - grunty orne zabudowane).
Działki niezabudowane to: 1, 4, 5, 6, 7, 8.
3)Kiedy ma nastąpić sprzedaż ww. działek? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki będącej przedmiotem wniosku.
Wnioskodawca nie ma jeszcze kupców na Działki, w związku z tym, dla żadnej z Działek nie może wskazać daty sprzedaży żadnej z Działek.
4)Czy na moment sprzedaży ww. działek będzie Pan zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, należy wskazać w jakim zakresie będzie Pan prowadził działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?
Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne w województwie ..., nie jest i nie będzie czynnym podatnikiem VAT.
5)Czy działki będące przedmiotem sprzedaży były/są/będą do dnia sprzedaży udostępniane osobom trzecim na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy dzierżawy, najmu, użyczenia lub innej umowy o podobnym charakterze? Jeśli tak, to czy była/jest/będzie to umowa odpłatna, w jakim czasie była/jest/będzie obowiązywała oraz kto był/jest/będzie stroną tej umowy? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki będącej przedmiotem wniosku.
Nie, żadna z Działek będących przedmiotem rozważanej sprzedaży nie była/jest/będzie do dnia sprzedaży udostępniana osobom trzecim na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy dzierżawy, najmu, użyczenia lub innej umowy o podobnym charakterze.
6)Czy w odniesieniu do działek będących przedmiotem sprzedaży będzie Pan, do momentu sprzedaży, ponosił jakiekolwiek nakłady w celu ich uatrakcyjnienia (np.: uzbrojenie działek w przyłącza do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej elektroenergetycznej lub wystąpienie z wnioskiem o dokonanie przyłączy; ogrodzenie; utwardzenie dróg; uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej; wystąpienie o warunki zabudowy; inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działek)? Jeśli tak, to prosimy wskazać jakie to są/będą nakłady? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki będącej przedmiotem wniosku.
Nie, dla żadnej z Działek Wnioskodawca nie ponosił i nie będzie ponosił jakichkolwiek nakładów na ich uatrakcyjnienie, w tym w szczególności czynności wskazanych w ww. pytaniu.
7)Czy zawrze Pan z przyszłym nabywcą umowę przedwstępną sprzedaży ww. działek? Jeśli tak, prosimy wskazać:
a.jakie będą warunki umowy przedwstępnej?
b.czy po zawarciu umowy przedwstępnej kupujący będzie dokonywał na działkach inwestycji (np. uzbroi teren w media, ogrodzi działki)? Jeśli tak – jakie działania podejmie do momentu zawarcia finalnej umowy sprzedaży? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki będącej przedmiotem wniosku.
Ze względu na brak przyszłych nabywców Działek Wnioskodawca nie umie określić czy będzie zawierał umowy przedwstępne, czy też od razu ostateczne. Niemniej, w sytuacji, gdyby doszło do zawarcia umów przedwstępnych sprzedaży Działek, Wnioskodawca planuje zawrzeć w umowach przedwstępnych potrzebne zapisy wynikające z regulacji Kodeksu cywilnego, tj. w szczególności określenie stron, cenę oraz termin umowy przyrzeczonej.
8)Czy udzieli Pan przyszłemu nabywcy działek pełnomocnictwa do występowania w Pana imieniu w sprawach, które dotyczą przedmiotowych działek? Jeśli tak, to proszę wskazać:
a)w jakim dokładnie zakresie udzieli Pan pełnomocnictwa,
b)jakie działania podejmie nabywca?
c)kto (Pan, czy Kupujący) będzie pokrywał koszty tych działań?
Nie.
9)Czy posiada Pan jeszcze inne niż działki gruntu, które w przyszłości zamierza Pan sprzedać, a jeśli tak – to ile i jakie?
Wnioskodawca nie posiada innych działek gruntu, które w przyszłości zamierza sprzedać.
W przypadku gdy przedmiotem wniosku jest kwestia opodatkowania sprzedaży działek winien Pan udzielić odpowiedzi również na poniższe pytania:
A.W odniesieniu do działek zabudowanych (odpowiedzi należy udzielić odrębnie dla każdej z działek objętych zakresem pytania oraz odrębnie dla każdego naniesienia posadowionego na tych działkach – z podziałem na działki):
10)Należy wskazać numer ewidencyjny działki zabudowanej będącej/działek zabudowanych będących przedmiotem sprzedaży.
Działki zabudowane to: 2, 3, dalej jako: „Budynki Gospodarcze”
11)Jakie naniesienia budowlane znajdują się na działce?
2 - budynek gospodarczy (...), 3 - budynek gospodarczy (…)
12)Czy naniesienia budowlane znajdujące się na działce stanowią budynki w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ww. ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.)?
Tak.
13)Czy naniesienia budowlane znajdujące się na działce stanowią budowle w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 3 ww. ustawy Prawo budowlane?
Nie.
14)Czy naniesienia budowlane znajdujące się na działce stanowią urządzenia budowlane, o których mowa w art. 3 pkt 9 ww. ustawy Prawo budowlane ? Jeśli tak, to należy wskazać, jakie oraz z którym budynkiem/budowlą są one powiązane?
Nie.
15)Czy poszczególne budynki/budowle są trwale związane z gruntem?
Tak.
16)Czy poszczególne budynki/budowle/urządzenia budowlane zostały nabyte, czy wybudowane przez Pana? Należy wskazać datę nabycia lub wybudowania poszczególnych obiektów.
Nie zostały wybudowane. Wnioskodawca wszedł w ich posiadanie w drodze dziedziczenia po zmarłym (…) ojcu postanowieniem … Sądu Rejonowego w … z … r.
17)Czy z tytułu wytworzenia/wybudowania budynków/budowli/urządzeń budowlanych przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny.
N/A
18)Kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie poszczególnych budynków/budowli lub ich części w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Należy wskazać dokładną datę.
Pierwsze zasiedlenie wszystkich Budynków Gospodarczych nastąpiło w latach ... XX w. Wnioskodawca nie zna dokładnej daty, gdyż nabyli je jego rodzice w roku ... A budynki wzniósł i użytkował już poprzedni właściciel gospodarstwa, od którego kupili rodzice.
19)Jeżeli nastąpiło pierwsze zasiedlenie części poszczególnych budynków/budowli, to należy wskazać, w jakiej w części?
N/A
20)Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem poszczególnych budynków/budowli lub ich części a ich dostawą upłynął/upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
Tak.
21)Kiedy nastąpiło zajęcie do używania poszczególnych budynków/budowli? Należy wskazać dokładną datę.
Zajęcie do użytkowania Budynków Gospodarczych nastąpiło w latach … lub wcześniej. Wnioskodawca nie zna dokładnych dat.
22)Czy poszczególne budynki/budowle były/są/będą do dnia sprzedaży przedmiotem najmu, dzierżawy, użyczenia, itp.? Jeżeli tak, to należy wskazać:
a)kiedy poszczególne budynki/budowle lub ich części zostały/zostaną oddane w najem, dzierżawę, użyczenie (należy wskazać dzień, miesiąc i rok)?
b)czy to udostępnienie miało/ma/będzie miało charakter odpłatny czy nieodpłatny?
Nie.
23)Czy poszczególne budynki/budowle były/są/będą do dnia sprzedaży wykorzystywane przez Pana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której były/są/będą do dnia sprzedaży wykorzystywane budynki/budowle, Pan wykonywał/wykonuje/będzie wykonywał – należy podać podstawę prawną zwolnienia?
Nie. Wnioskodawca nie korzysta z nich z żaden sposób.
24)Czy ponosił Pan nakłady na ulepszenie poszczególnych budynków/budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w wysokości wyższej niż 30% wartości początkowej budynków/budowli? Jeśli tak, to należy wskazać (odpowiedzi na poniższe pytania należy udzielić tylko w przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 24):
a)w jakim okresie ponosił Pan wydatki na ulepszenie poszczególnych budynków/budowli?
b)jakie budynki/budowle były ulepszane?
c)czy w stosunku do wydatków na ulepszenie poszczególnych budynków/budowli, przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
d)kiedy budynki/budowle po dokonaniu ulepszeń, zostały oddane do użytkowania? Należy wskazać dokładną datę.
e)czy po oddaniu do użytkowania ulepszonych budynków/budowli miało miejsce pierwsze zasiedlenie tych budynków/budowli? Jeżeli tak, to należy wskazać dzień, miesiąc i rok, kiedy nastąpiło „pierwsze zasiedlenie”.
f)w ramach jakich czynności nastąpiło pierwsze zasiedlenie ulepszonych budynków/budowli po oddaniu ich do użytkowania?
g)czy między pierwszym zasiedleniem ulepszonych budynków/budowli, a ich dostawą, upłynął/upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
h)w jaki sposób, do jakich czynności Pan wykorzystywał/wykorzystuje/będzie wykorzystywał do dnia sprzedaży ulepszone budynki/budowle po oddaniu ich do użytkowania?
i)czy ulepszone budynki/budowle były/są/będą do dnia sprzedaży udostępniane osobom trzecim na podstawie najmu, dzierżawy, itp.? Czy była/jest/będzie to czynność odpłatna czy nieodpłatna?
j)czy ulepszone budynki/budowle były/są/będą do dnia sprzedaży wykorzystywane przez Pana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której były/są/będą do dnia sprzedaży wykorzystywane ulepszone budynki/budowle, Pan wykonywał/wykonuje/będzie wykonywał – należy podać podstawę prawną zwolnienia?
Nie.
B.W odniesieniu do działek niezabudowanych (odpowiedzi należy udzielić odrębnie dla każdej działki wraz z podaniem jej numeru ewidencyjnego):
25)Czy dla działek niezabudowanych będących przedmiotem wniosku na moment dokonania sprzedaży będzie obowiązywał lub zostanie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Jeśli tak, to jakie przeznaczenie terenu będzie wynikać z MPZP i czy plan ten dopuszcza posadowienie na tym obszarze budynków, budowli? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej z działek.
Dla wszystkich Działek (jak zdefiniowano łącznie powyżej wraz z nr ewidencyjnymi Działek) będących przedmiotem wniosku o interpretację nie obowiązywał MPZP.
26)Czy dla działek będących przedmiotem wniosku, wydana została/zostanie decyzja o warunkach zabudowy? Jeśli tak, to należy wskazać:
‒kiedy decyzja została/zostanie wydana?
‒z czyjej inicjatywy nastąpiło/nastąpi wydanie decyzji o warunkach zabudowy?
Dla żadnej z Działek nie była wydawana decyzja o warunkach zabudowy.
27)Czy działki były/są/będą od dnia nabycia do dnia sprzedaży wykorzystywane przez Pana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której były/są/będą do dnia sprzedaży wykorzystywane ww. działki, Pan wykonywał/ wykonuje/będzie wykonywał – należy podać podstawę prawną zwolnienia?
Nie, Działki nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę do działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.
Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy, zgodnie z art. 15 ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy o VAT, sprzedaż Działek odziedziczonych przez Wnioskodawcę stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT?
Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Stanowisko Wnioskodawcy
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy o VAT, sprzedaż Działek odziedziczonych przez Wnioskodawcę nie będzie stanowić czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jestprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Zatem w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, należy przyjąć, że zbycie nieruchomości gruntowych (działek) traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:
Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:
1)określone udziały w nieruchomości,
2)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,
3)udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.
Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).
Zgodnie z art. 195 ustawy Kodeks cywilny:
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).
Jak stanowi art. 196 § 1 ustawy Kodeks cywilny:
Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.
W myśl art. 196 § 2 ustawy Kodeks cywilny:
Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.
Stosownie do art. 46 § 1 ustawy Kodeks cywilny:
Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Art. 198 ustawy Kodeks cywilny stanowi, że:
Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
Natomiast na mocy art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).
Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.
W świetle art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Zatem, kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Jednocześnie wykorzystywanie składników majątku, tj. takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania, które polega na czerpaniu dochodów ze składnika majątku, wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej. Należy stwierdzić, że każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.
W konsekwencji, wykorzystywanie majątku należącego do danej osoby stanowi również działalność gospodarczą jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
Ponadto jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10), dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej, pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.
Wskazać należy, iż przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.
Należy stwierdzić, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Pana wątpliwości dotyczą niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży udziałów w działkach nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6, nr 7 i nr 8.
Zatem należy przeanalizować całokształt działań, jakie podejmował/będzie podejmował Pan w odniesieniu do działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży i ustalić, czy w odniesieniu do opisanej czynności, będzie Pan spełniał przesłanki do uznania Pana za podatnika podatku od towarów i usług.
Jak wynika z przedstawionego opisu sprawy odziedziczył Pan po zmarłym ojcu ½ prawa własności w działkach nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6, nr 7 i nr 8. Od momentu nabycia spadku, działki nie były wykorzystywane przez Pana w żaden sposób. Nie podejmował Pan w stosunku do działek żadnych działań mających na celu ich ulepszenia, w tym w szczególności nie dokonywał uzbrojenia terenu działek, nie przygotowywał przyłączy mediów, nie ogradzał działek ani nie dokonywał jakichkolwiek inwestycji, których celem byłoby zwiększenie atrakcyjności działek na potrzeby późniejszej sprzedaży. Nie podejmował Pan również zorganizowanych działań marketingowych wykraczających poza zwykłe wystawienie ogłoszeń o sprzedaży w Internecie oraz poinformowanie znajomych i rodziny o chęci sprzedaży. Żadna z działek będących przedmiotem rozważanej sprzedaży nie była/jest/będzie do dnia sprzedaży udostępniana osobom trzecim na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy dzierżawy, najmu, użyczenia lub innej umowy o podobnym charakterze. Nie trudni się Pan profesjonalnym obrotem nieruchomościami. Działki nie były nigdy wykorzystywane przez Pana do działalności gospodarczej, nie stanowiły środka trwałego lub towaru handlowego. Nie podpisał Pan umów przedwstępnych. W sytuacji, gdyby doszło do zawarcia umów przedwstępnych sprzedaży działek, planuje Pan zawrzeć w umowach przedwstępnych potrzebne zapisy wynikające z regulacji Kodeksu cywilnego, tj. w szczególności określenie stron, cenę oraz termin umowy przyrzeczonej. Nie udzielił i nie udzieli Pan przyszłemu nabywcy działek pełnomocnictwa do występowania w Pana imieniu w sprawach, które dotyczą przedmiotowych działek.
Analiza przedstawionego opisu sprawy w świetle powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, iż w okolicznościach wskazanych w opisie sprawy sprzedaż przez Pana udziałów w działkach, nie będzie stanowiła działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT, gdyż brak jest przesłanek świadczących o takiej Pana aktywności w przedmiocie zbycia tychże udziałów w działkach, która to aktywność byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (brak przesłanek zawodowego – stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności).
W przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że dokonując sprzedaży ww. udziałów w działkach wystąpi Pan w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Jak wyżej wyjaśniłem, aby uznać określoną sprzedaż za opodatkowaną podatkiem VAT nie wystarczy stwierdzić jedynie dostawy towarów, lecz wymagane jest określenie podmiotu dokonującego dostawy za występującego w związku ze sprzedażą jako podatnika podatku od towarów i usług. W rozpatrywanej sprawie sprzedaż ww. udziałów w działkach należy uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. W związku z tym, będzie korzystał Pan z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy oraz powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzam, że z tytułu sprzedaży udziałów w działkach nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6, nr 7 i nr 8, nie będzie działał Pan w charakterze – zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy – podatnika VAT, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Zatem sprzedaż ww. udziałów w działkach nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.
Tym samym, Pana stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Informuję, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Interpretacja dotyczy wyłącznie Pana i nie wywiera skutków dla współwłaścicielki działek, o której mowa we wniosku.
Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Ponosi Pan ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swoją aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że ta interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że opłata od wniosku wynosi 360 zł oraz dokonał Pan kolejnej wpłaty w kwocie 320 zł. Natomiast z analizy wniosku wynika, iż sprawa dotyczy jednego zdarzenia przyszłego, a tym samym opłata od wniosku to 40 zł.
Zgodnie z art. 14f § 2b pkt 3 ustawy Ordynacja podatkowa:
Opłata za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega zwrotowi wyłącznie w przypadku uiszczenia jej w kwocie wyższej od należnej - w odpowiedniej części.
W związku z powyższym, nienależnie uiszczona opłata w kwocie 320 zł zostanie zwrócona – stosownie do art. 14f § 2a Ordynacji podatkowej – na rachunek bankowy wskazany we wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right