Dzień wolny za 6 stycznia dla pracownika na zwolnieniu lekarskim
W 2024 r. Święto Trzech Króli (6 stycznia) jest obchodzone w sobotę. Pracodawca musi więc oddać pracownikom dzień wolny w innym terminie. Czy pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim w dniu 6 stycznia 2024 r., przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę?
Ustalanie wymiaru czasu pracy w 2024 r. >>>
Czas pracy w 2024 r. - praktyczne wskazówki dla pracodawcy >>>
Zgodnie z art. 130 § 1 i 2 Kodeksu pracy, obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 129 § 1, oblicza się:
1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Święta przypadające w dni wolne od pracy, wynikające z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, obniżają wymiar czasu pracy. Należy je uwzględnić przy ustalaniu wymiaru czasu pracy, zmniejszając go dodatkowo o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy).
Przepisy nie określają, w jakich konkretnie dniach przysługuje wolne za święto przypadające w sobotę. Należy jedynie pamiętać, że dnia wolnego należy udzielić do końca okresu rozliczeniowego obowiązującego w firmie
Niedopuszczalne jest udzielenie poza okresem rozliczeniowym dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w sobotę.
W przypadku 1-miesięcznego okresu rozliczeniowego pracodawca musi oddać dzień wolny do końca tego miesiąca. Bez znaczenia jest, czy dzień ten zostanie udzielony przed świętem wypadającym w sobotę czy po nim.
W firmie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy obejmujący miesiące kalendarzowe. Z racji Święta Trzech Króli przypadającego w sobotę 6 stycznia 2024 r. pracodawca wyznaczył pracownikom dzień wolny w dniu 8 stycznia. Postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.
W przypadku dłuższych okresów rozliczeniowych (np. kwartalnego czy rocznego) może to oznaczać, że pracownik otrzyma wolne za święto w innym miesiącu. Nie powoduje to konieczności specjalnego ustalania wymiaru czasu pracy w poszczególnych miesiącach. Obowiązuje bowiem zawsze wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym.
Zobacz również: Wyznaczanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę >>>
Zasadą jest, że dzień wolny od pracy przysługuje pracownikowi, który w dniu świątecznym przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jeśli w zakładzie pracy jako dzień wolny w zamian za święto został wyznaczony dzień przypadający przed chorobą lub po powrocie pracownika do pracy, to pracownik ma prawo z tego dnia skorzystać. W przypadku, jeżeli pracodawca pozwolił pracownikom na samodzielne ustalenie terminu, w jakim wykorzysta dzień wolny, pracownik może skorzystać z dnia wolnego po powrocie do pracy, w danym okresie rozliczeniowym.
Odmiennie wyglądałaby sytuacja, jeśli wskazany przez pracodawcę w zamian za święto dzień wolny przypadałby w dniu, w którym pracownik korzystał ze zwolnienia lekarskiego. Jeśli pracownik przedłoży zwolnienie lekarskie datowane na dzień, który został wyznaczony jako dzień wolny za święto, to nie trzeba mu wyznaczać innego dnia wolnego. Choroba pracownika nie wpływa na odbiór dnia wolnego. Dzień wolny został wykorzystany, gdyż pracownik w tym dniu nie świadczył pracy.
Czytaj więcej: Dzień wolny za 11 listopada dla pracownika na zwolnieniu lekarskim >>>