Mały ZUS plus 2024 r. Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi?
Przedsiębiorcy, którzy nie korzystali w 2023 r. z ulgi "mały ZUS plus" lub wznowili działalność po 1 stycznia 2024 r. mogą z niej skorzystać jeżeli złożą do ZUS odpowiednie dokumenty w terminie do dnia 31 stycznia 2024 roku. Natomiast przedsiębiorcy, którzy kontynuują korzystanie z ulgi nie muszą ponownie zgłaszać się do ubezpieczeń. Jakie warunki należy spełnić, aby w 2024 r. zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne?
Jakie składki ZUS zapłacą przedsiębiorcy w 2024 r. >>>
Składka zdrowotna w 2024 r. Ile zapłaci przedsiębiorca? >>>
O możliwości skorzystania z tzw. ulgi mały ZUS plus decyduje wysokość przychodu przedsiębiorcy uzyskanego w poprzednim roku, który nie może przekroczyć 120 tys. zł. Ulga może być kontynuowana przez 36 miesięcy. Wyjątkiem są przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w 2023 r. chociaż przez jeden miesiąc. Ustawowo mogą oni skorzystać z tej ulgi o 12 miesięcy dłużej (tj. łącznie przez 48 miesięcy).
Jakie warunki należy spełnić, żeby skorzystać z ulgi mały ZUS plus
Przedsiębiorca, który w poprzednim roku kalendarzowym z tytułu prowadzonej działalności uzyskał przychód nie wyższy niż 120 tys. zł i jednocześnie prowadził tę działalność przez co najmniej 60 dni, może skorzystać z ulgi w kolejnym roku.
Z ulgi nie skorzysta m.in. przedsiębiorca:
uprawniony do opłacania preferencyjnych składek ZUS na podstawie art. 18a ustawy systemowej,
prowadzący działalność gospodarczą w poprzednim roku krócej niż 60 dni kalendarzowych,
wykonujący działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem jej rozpoczęcia w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał te same czynności w ramach stosunku pracy,
prowadzący w poprzednim roku także pozarolniczą działalność jako wspólnik spółki osobowej, w zakresie wolnego zawodu (np. twórca lub artysta) lub prowadzący publiczną lub niepubliczną placówkę, szkołę na podstawie prawa oświatowego.
Zobacz również: Czy przedsiębiorca, który wcześniej prowadził działalność za granicą, może opłacać składki ZUS na preferencyjnych warunkach >>>
Jak zgłosić się do ubezpieczeń w ramach ulgi mały ZUS plus
Jeśli chcesz skorzystać z ulgi musisz złożyć odpowiednie dokumenty:
wyrejestrowania z ubezpieczeń (druk ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10, 05 12, jeśli kontynuujesz prowadzenie działalności prowadzonej w 2023 r., a nie korzystałeś z „małego ZUS plus”
zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych (druk ZUS ZUA) albo - jeśli podlegasz wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu - zgłoszenie do tego ubezpieczenia (druk ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynający się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób posiadających rentę przyznaną z tytułu niezdolności do pracy).
Dokumenty te należy złożyć nie później niż:
do 31 stycznia 2024 r., jeśli przedsiębiorca nie korzystał w poprzednim roku z małego ZUS plus lub wznowił działalność od 1 stycznia 2024 r.,
w ciągu 7 dni liczonych od dnia spełnienia warunków do korzystania z ulgi, w przypadku gdy przedsiębiorca rozpocznie lub wznowi tę działalność po 24 stycznia 2024 r. lub jeśli nabierze uprawnień do skorzystania z małego ZUS plus w innym miesiącu niż styczeń 2024 r.
Niższe składki na ubezpieczenia społeczne możesz opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.
Jako miesiąc kalendarzowy przyjmij każdy miesiąc, w którym podlegałeś ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu co najmniej jeden dzień.
Czytaj więcej: 31 stycznia 2024 r. upływa termin na zgłoszenie się przedsiębiorców do ubezpieczeń w ramach tzw. małego ZUS plus >>>
Opracowanie: Katarzyna Bogucka