Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-01-03
Data publikacji: 2024-01-03

Estoński CIT w 2024 r. Jakie korzyści dla spółki?

Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, który obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2021 r. to alternatywna forma opodatkowania dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych. Spółki nie płacą podatku od zysku, dopóki nie wypłacą go z firmy w formie dywidendy lub innej. Ryczałt od dochodów spółek to rozwiązanie zarówno dla mikro, małych, średnich jak i dużych przedsiębiorców. Wystarczy, że zatrudniasz co najmniej 3 osoby na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.

Estoński CIT - sprawdź, czy warto go wybrać >>>

Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek kapitałowych to alternatywna forma opodatkowania dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych. Estoński CIT oznacza, że spółki nie płacą podatku od zysku, dopóki nie wypłacą go z firmy w formie dywidendy lub innej.

W estońskim CIT nie ma konieczności:

  • prowadzenia rachunkowości podatkowej,
  • ustalania podatkowych kosztów uzyskania przychodów,
  • obliczania podatkowych odpisów amortyzacyjnych.

Zaliczki na podatek CIT nie są płacone co miesiąc, a podatek odprowadza się w momencie wypłaty zysku ze spółki (dywidendy). Daje to możliwość swobodnego określenia momentu, w którym nastąpi opodatkowanie i pozwala przeznaczać pieniądze na cele związane z bieżącą działalnością firmy.

Dodatkowo w momencie opodatkowania (wypłaty zysku) efektywna stawka podatku (na którą składają się podatek od zysku spółki i podatek od dywidendy płacony przez wspólnika) będzie niższa niż w przypadku klasycznego CIT. Dla małych podatników wyniesie tylko 20% zamiast 26,29%, a dla pozostałych podatników – łącznie tylko 25% zamiast 34,39%.

Mały podatnik - przywileje w podatku dochodowym >>>

Jednorazowa amortyzacja w podatku dochodowym od osób prawnych >>>

Kto może skorzystać z estońskiego CIT

Opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek mogą wybrać przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowo-akcyjnej czy spółki komandytowej, jeżeli:

  • przychody uzyskiwane: z wierzytelności, odsetek, pożyczek, opłat leasingowych, poręczeń, gwarancji, praw autorskich, praw własności przemysłowej, ze zbycia instrumentów finansowych oraz z transakcji z podmiotami powiązanymi nie przekraczają 50% wszystkich przychodów spółki,

  • zatrudniają na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym lub innej umowy niż umowa o pracę, przy czym wydatki na wynagrodzenia stanowią co najmniej 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw,

  • udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami tych spółek są wyłącznie osoby fizyczne,

  • nie posiadają udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, 

  • za okres opodatkowania ryczałtem nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości,

  • złożą zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym mają być opodatkowane ryczałtem.

Ważne

Wszystkie powyższe warunki muszą zostać spełnione łącznie.

Jeżeli jednostka wybierze estońskie zasady opodatkowania, to będzie musiała je stosować przez 4 bezpośrednio następujące po sobie lata podatkowe. Jeżeli w tym okresie nie zrezygnuje z opodatkowania ryczałtem, okres opodatkowania na tych zasadach zostanie automatycznie przedłużony na kolejne 4 lata podatkowe.

Ważne

Nowo założone spółki również mogą korzystać z estońskiego CIT.

W przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności warunek dotyczący struktury przychodów uznaje się za spełniony w pierwszym roku podatkowym opodatkowania ryczałtem. Warunek dotyczący zatrudnienia nie dotyczy roku rozpoczęcia tej działalności i 2 lat podatkowych bezpośrednio po nim następujących. Jednak począwszy od drugiego roku podatkowego podatnik musi corocznie zwiększać zatrudnienia o co najmniej 1 etat w pełnym wymiarze czasu pracy, aż do osiągnięcia wielkości zatrudnienia określonej w tym przepisie.

Kary umowne i odszkodowania a estoński CIT – interpretacja MF >>>

Jak przejść na estoński CIT

Przejście na estoński CIT jest dobrowolne. Aby to zrobić, należy złożyć zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (ZAW-RD).

Zawiadomienie należy złożyć do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego w którym chcesz skorzystać z estońskiego CIT.

Przejście na estoński CIT jest możliwe również w trakcie roku podatkowego. Trzeba wtedy pamiętać o rozliczeniu CIT klasycznego, zamknięciu ksiąg i sporządzeniu sprawozdania finansowego za 2023 r. Zawiadomienie należy wówczas złożyć do końca pierwszego miesiąca w którym będziesz korzystać z estońskiego CIT.

Czytaj więcej w Poradniku Gazety Prawnej - Sprawozdanie finansowe 2023 r. >>>

Sprawozdanie finansowe 2023 r.

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00