Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.750.2023.2.MKA
Obowiązki płatnika – umowy ze sportowcami.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 6 grudnia 2023 r. (wpływ 7 grudnia 2023 r.) i 13 grudnia 2023 r. (wpływ 13 grudnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca (dalej Spółka, Klub) zajmuje się usługami związanymi z działalnością sportową, obiektów sportowych, klubów sportowych, usługami związanymi ze wstępem na imprezy sportowe, pozostałe usługi sportowe oraz świadczy usługi związane z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, odpłatnym zakwaterowaniem związanym ze sportem, wynajmu obiektów za odpłatnością. Spółka uczestniczy w rozgrywkach organizowanych przez (…) i inne uprawnione podmioty.
Działalność sportowa Spółki obejmuje działalność przedsiębiorcy w sporcie profesjonalnym, tj. prowadzenie profesjonalnego klubu piłkarskiego, w ramach którego I Drużyna Piłki Nożnej uczestniczy w zawodach sportowych (…).
Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT dla celów podatku od towarów i usług.
Działalność Wnioskodawcy ukierunkowana jest na uzyskiwanie zarówno dobrych wyników sportowych jak i finansowych, co w konsekwencji przekłada się na wzrost zainteresowania kibiców oraz potencjalnych reklamodawców oraz sponsorów, a uzyskane środki finansowe pozwalają funkcjonować Spółce w zmieniającej się gospodarce rynkowej. Warunkiem bezwzględnie koniecznym do osiągania coraz większych przychodów z tytułu prowadzonej działalności jest współpraca z profesjonalnymi zawodnikami piłki nożnej.
Co istotne, część zawodników z którymi klub współpracuje lub zamierza współpracować jest zainteresowanych świadczeniem usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z tym biorąc pod uwagę oczekiwania rynkowe, jak również pozytywne rozstrzygnięcia organów podatkowych i sądów administracyjnych w innych, analogicznych sprawach, Klub pragnie potwierdzić prawidłowość rozważanego podejścia (tj. współpracy z zawodnikami prowadzącymi działalność gospodarczą).
W związku z powyższym, Klub zamierza zawierać umowy (dalej jako „Kontrakt”) z piłkarzami (Zawodnikami) na czas określony, którzy zawodowo zajmują się grą w piłkę nożna.
Na podstawie tych umów Piłkarze będą świadczyć na rzecz Wnioskodawcy usługi obejmujące swoim zakresem pozostałą działalność związaną ze sportem, które polegają na profesjonalnym uprawianiu sportu, tj. na grze w piłkę nożną na rzecz klubu. Głównym celem podejmowania takiej działalności przez Zawodników profesjonalnych jest osiąganie zysku i uczynienie ze sportu stałego źródła zarobkowania. Ponadto dotyczyć to będzie usług reklamowych, promocyjnych i marketingowych, w tym udzielanie prawa do wykorzystania wizerunku obejmującego w szczególności udzielenie upoważnień osobom trzecim do korzystania z wizerunku Zawodników do celów wcześniej wymienionych na całym świecie.
Każdy piłkarz będzie prowadził indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG) prowadzony przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.
Kontrakty zawarte z Piłkarzami postanawiają, iż każdy Piłkarz będzie ponosił pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością, w szczególności będzie wyłącznie odpowiedzialny wobec Klubu oraz wobec osób trzecich za rezultat prowadzonej działalności oraz jej wykonanie oraz szkody wyrządzone odpowiednio Klubowi lub osobie trzeciej przy wykonywaniu Kontraktu lub w wyniku jego wykonania.
Analogicznie Klub nie będzie ponosić odpowiedzialności za rezultat działań i zaniechań Piłkarzy wobec osób trzecich. Piłkarz poprzez zawarcie Kontraktu potwierdza, że udzielił Klubowi wyczerpujących informacji o swoim stanie zdrowia mogącym mieć wpływ na jakość świadczonych usług w ramach kontraktu.
Zgodnie z postanowieniami Kontraktu, wspólnym celem Zawodnika oraz Klubu jest osiąganie jak najlepszych wyników przez Klub, podstawowym, indywidualnym celem Piłkarza jest uczynienie z tytułu świadczenia usług stałego źródła zarobkowania. Przy tym Zawodnik oświadcza, że jest świadomy, że osiągnięcie celu, jak również szeroko pojętego dobra Klubu w związku z wiedzą, doświadczeniem i know-how Klubu będzie wymagało współdziałania Piłkarza jako przedsiębiorcy z innymi, piłkarzami, sztabem szkoleniowym zatrudnionym w Klubie oraz kierownictwa Klubu, albowiem tylko takie współdziałanie będzie skutkować osiągnięciem celów Piłkarza oraz Klubu.
Z tytułu świadczenia usług objętych Kontraktem Zawodnicy będą otrzymywać w czasie obowiązywania Kontraktu wynagrodzenie o charakterze zmiennym, które może być powiększone o dodatkowe premie i bonusy indywidualne za osiągnięcia określonych wyników sportowych, określonych przez Klub w kwotach ustalonych w regulaminach wewnętrznych lub określone indywidualnie. Ponadto wynagrodzenie może być również obniżone na zasadach wynikający z regulaminów wewnętrznych.
W związku z tym, że Zawodnik świadczy również na rzecz Klubu różnego rodzaju usługi reklamowe, w tym prawa do wizerunku, w tym świadczenia mające budować pozytywny wizerunek klubu będzie ustalone, że połowa ustalonego wynagrodzenia zostanie wypłacona za świadczenie usług sportowych oraz połowa z tytułu świadczenia ww. usług marketingowych.
Za świadczone usługi Zawodnik będzie wystawiał na rzecz Klubu faktury VAT. Należne wynagrodzenie za świadczone usługi Zawodnikowi będzie wypłacane w miesięcznych okresach przez okres obowiązywania Kontraktu.
W czasie obowiązywania Kontraktu (za każdy sezon, w którym Zawodnik świadczy swoje usługi) będzie on uprawniony do zwolnienia ze świadczenia usług 28 dni. Strony postanowią, że 14 dni w okresie ciągłym (wymóg wynikający z Uchwały Zarządu z 27 marca 2015 r. w sprawie minimalnych wymagań dla standardowych kontraktów zawodniczych w sektorze piłki nożnej (dalej: „Uchwała”).
Postanowienia Kontraktu wskazują, iż z tytułu świadczenia usług objętych Kontraktem Zawodnik będzie ponosić wszelkie daniny publiczne (zobowiązania podatkowe oraz związane z ubezpieczeniami społecznymi obciążające Zawodnika z tytułu przychodów osiąganych na podstawie Kontraktu. Natomiast wszelkie zobowiązania podatkowe obciążające Klub z tytułu przychodów osiąganych na podstawie kontraktu obciążają wyłącznie Klub.
Dodatkowo w ramach współpracy pomiędzy Klubem a Zawodnikami możliwa będzie sytuacja, w której Zawodnik będzie zobowiązany do zapłaty Klubowi wynagrodzenia z tytułu świadczenia przez Klub na rzecz zawodnika usług wsparcia wg zryczałtowanego pakietu. Zakres proponowanych usług wsparcia zostanie przedstawiony w dalszej części wniosku. Usługi te będą rozliczane w sposób analogiczny do usług świadczonych przez Zawodników. Wnioskodawca będzie wystawiał faktury VAT na rzecz Piłkarzy za świadczone usługi, opiewające na ustaloną przez Klub ryczałtową kwotę. Kwota ta również będzie miała charakter zmienny, zależny od zakresu pożądanych przez Zawodnika usług.
Kontrakty, zawierane przez Wnioskodawcę z Zawodnikami są zgodne z przepisami, który – zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2023 r. poz. 2048 ze zm.) – ma wyłączne prawo ustanawiania reguł sportowych, organizacyjnych i dyscyplinarnych dla klubów sportowych i piłkarzy, zgodnie z wymogami przedstawionymi w Uchwale.
Konsekwentnie, niezależnie od przyjętego modelu współpracy odbywającego się w ramach działalności gospodarczej lub poza nią, pewne postanowienia muszą być wspólne w obu tych modelach, bowiem jest to narzucone przez przepisy, w szczególności postanowienia Uchwały. Poniżej charakterystyka działalności i usług świadczonych przez Zawodników.
Zobowiązania Zawodnika
Świadcząc oferowane przez siebie profesjonalne usługi piłkarskie każdy z Zawodników uwzględnia konieczność:
-sumiennego, aktywnego, pełnego zaangażowania, z najlepszą wolą oraz na możliwie najwyższym poziomie, co oznacza maksymalne zaangażowanie się w wykonywanie świadczenia usług piłkarskich, które skutkować powinno osiąganiem najlepszych możliwych wyników sportowych we wszystkich zespołach piłkarskich prowadzonych przez Klub, do gry w których Zawodnik zostanie delegowany, między innymi poprzez udział we wszystkich zajęciach szkoleniowych, treningach, obozach oraz spotkaniach i innych wydarzeniach organizowanych przez Klub, a także wszelkich meczach oficjalnych i meczach towarzyskich;
-aktywnego udziału w procesie szkoleniowym i we współzawodnictwie z innymi Zawodnikami. Oznacza to zaangażowanie w treningi oraz determinację w podnoszeniu poziomu jakości świadczonych usług sportowych, w szczególności poprzez wykonywanie zadań delegowanych przez sztab szkoleniowy Klubu i sportową walkę o miejsce w podstawowym składzie z innymi Zawodnikami;
-niezażywania jakichkolwiek lekarstw bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem Klubu (wyjątkiem jest stosowanie lekarstw podczas hospitalizacji Zawodnika oraz lekarstw przepisanych przez lekarza drużyny narodowej, o których Zawodnik musi tylko poinformować Klub);
-poddawania się obowiązkowym badaniom lekarskim w zakresie podnoszenia poziomu sprawności fizycznej, szybkości regeneracji po kontuzjach i chorobach, jak i na obecność narkotyków i alkoholu – w zakresie i terminie. Każdego z Zawodników obowiązuje bezwzględny zakaz używania narkotyków i środków dopingujących;
-uwzględniania zaleceń (pisemnych i ustnych) kierownictwa Klubu oraz innych upoważnionych osób, w zakresie niezbędnym do prawidłowego świadczenia usług Zawodnika. Zgodnie z postanowieniami Kontraktu stosowanie się do zaleceń stanowić będzie doprecyzowanie (zwiększenie lub zmniejszenie) zakresu świadczonych usług;
-zachowania tajemnic warunków Kontraktu oraz innych wewnętrznych informacji dotyczących Klubu, a w szczególności informacji o systemie treningowym i stosowanych rozwiązaniach taktycznych stosowanych przez Klub jak i wszelkich innych informacjach poufnych, które zostały ujawnione Zawodnikowi przez Klub;
-przestrzegania z najwyższą starannością warunków umów zawartych przez Klub, a więc m.in. umów ze sponsorem technicznym i innymi sponsorami. Zawodnik zobowiązany będzie do niezawierania bez zgody Klubu umów z podmiotami konkurencyjnymi wobec sponsorów Klubu (z wyłączeniem indywidualnej umowy sponsorskiej dotyczącej butów Zawodnika), niemniej jednak nie jest ograniczona możliwość zawierania przez Zawodnika indywidualnej umowy sponsorskiej, niestojącej w sprzeczności z interesami Klubu oraz zawartymi przez Klub umowami ze sponsorami technicznymi;
-dbania o mienie powierzone Zawodnikowi przez Klub, w tym ponoszenie odpowiedzialności materialnej za powierzony sprzęt i wyposażenie (sportowe i oficjalne);
-używania dostarczonego przez Klub sprzętu i wyposażenia sportowego zawierającego reklamy sponsorów (z zastrzeżeniem możliwości używania butów piłkarskich podmiotu konkurencyjnego);
-przestrzegania regulaminów sportowych, zasad rywalizacji i zasad bezpieczeństwa o zdrowie własne i innych Zawodników oraz innych osób. Zawodnik jest również zobowiązany do przestrzegania zasad fair play oraz współżycia społecznego w Klubie;
-natychmiastowego zgłaszania Klubowi chorób, kontuzji i innych niedyspozycji, które mogą wpłynąć na należyte wykonywanie usług wynikających z Kontraktu;
-niezawierania jakichkolwiek umów o świadczenie usług piłkarskich z innymi klubami piłkarskimi.
Co więcej, poza wskazanymi powyżej wymaganiami dotyczącymi usług piłkarskich Zawodników, każdy z Piłkarzy w celu świadczenia usług wysokiej jakości podejmuje lub będzie podejmował we własnym zakresie działania polegające m.in. na:
-spożywaniu produktów polecanych przez Klub oraz powstrzymanie się od spożywania posiłków uznanych za niewłaściwe dla zawodowego sportowca,
-utrzymywaniu trybu życia umożliwiającego najszybszą możliwą regenerację organizmu po wysiłku (w tym odpowiednią ilość wypoczynku),
-utrzymywaniu poziomu tkanki tłuszczowej na poziomie przewidzianym przez regulacje i decyzje oraz zalecenia Klubu,
-zachowywaniu się na boisku i poza nim w sposób profesjonalny i porządny,
-zapewnieniu Klubowi swojej dostępności poprzez przebywanie w swojej siedzibie lub w miejscu wskazanym przez Klub w terminie 48 godzin przed meczem oficjalnym lub towarzyskim,
-niepodejmowaniu działań lub zaniechań godzących w dobre imię, wizerunek lub interesy Klubu, innych Zawodników oraz osób powiązanych z Wnioskodawcą,
-unikaniu chorób, kontuzji, innych niedyspozycji oraz okoliczności (w tym działań ryzykownych i sportów ekstremalnych), które mogą wpłynąć na należyte świadczenie usług profesjonalnego zawodnika piłki nożnej.
Ponadto, każdy z Zawodników jest lub będzie:
-objęty zakazem udziału w zakładach bukmacherskich dotyczących rozgrywek piłkarskich,
-zobowiązany do przestrzegania określonych przez Klub norm i ograniczeń jakościowych i ilościowych dotyczących spożywanego jedzenia i napojów,
-zobowiązany do niezwłocznego poinformowania Klubu o wypadku, kontuzji lub chorobie powstałej w czasie trwania Kontraktu oraz przedstawieniu dokumentacji związanej z tą okolicznością, jak również do podejmowania wszelkich niezbędnych działań, a szczególnie do stosowania się do poleceń sztabu medycznego i kierownictwa Klubu,
-zobowiązany do niewyrażania się o decyzjach Klubu i jego sytuacji wewnętrznej w środkach masowego przekazu w sposób inny niż pozytywny lub neutralny.
Jednocześnie Zawodnicy są lub będą zobowiązani do reprezentowania Klubu w sposób zgodny z najwyższymi standardami kultury osobistej i historii oraz wartości Klubu, a w szczególności podczas konferencji prasowych i spotkań z przedstawicielami mediów i prasy (jeżeli zostaną wyznaczeni do udziału w takich wydarzeniach).
Zawodnik poprzez zawarcie Kontraktu potwierdza również, że fakt współpracy z Klubem nie narusza postanowień innych wiążących go umów lub porozumień, jak również, że nie jest stroną indywidualnych umów, które mogłyby wpłynąć na świadczenie przez niego profesjonalnych usług piłkarskich, a w szczególności umów z podmiotami konkurencyjnymi do Wnioskodawcy lub jego sponsorów. Obowiązek poinformowania Klubu o występowaniu jako strona umów mogących mieć wpływ na wykonywanie przez niego obowiązków Zawodnika wynika bezpośrednio z regulacji związkowych, tj. powołanej powyżej Uchwały. Zobowiązania Klubu Jednocześnie jak zostało wspomniane powyżej, model współpracy pomiędzy Klubem i Zawodnikami przewiduje możliwość nabycia przez Piłkarzy od Klubu pakietu usług wsparcia, których celem jest ułatwienie Zawodnikom świadczenia usług na rzecz Wnioskodawcy na najwyższym poziomie.
W szczególności w zakres takiego pakietu będą wchodzić:
-dostęp do infrastruktury (do siłowni, fizjoterapeuty lub odnowy biologicznej w postaci masaży, innych zabiegów i odżywek),
-dostęp do infrastruktury koniecznej w przypadku kontuzji (m.in. do rehabilitacji oraz lekarzy),
-dostęp do innych świadczeń organizowanych przez klub (posiłki, napoje, transport, udział w obozach przygotowawczych, zgrupowaniach przedmeczowych itp.),
-dostęp do psychologa, menadżera (dyrektora sportowego).
W modelu współpracy założono, iż Zawodnik będzie zobowiązany do nabycia pakietu usług wsparcia od klubu. Klub będzie zobowiązany do zapewnienia leczenia w przypadku kontuzji będących wyłącznie rezultatem uczestniczenia w treningach, meczach oficjalnych, meczach towarzyskich lub choroby, z zastrzeżeniem, że Klub nie będzie zobowiązany do pokrywania kosztów leczenia Zawodnika, niewynikających z wykonywania przez niego usług profesjonalnego zawodnika piłki nożnej.
Ponadto Klub będzie zobowiązany do zapewnienia Zawodnikowi ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków wynikłych z uprawiania piłki nożnej (obowiązek ten wynika z obowiązujących przepisów prawa powszechnego oraz regulacji), niemniej jednak obowiązek ten nie dotyczy innych form ubezpieczenia Zawodnika, a w szczególności w zakresie odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat działań i zaniechań czynności wchodzących w zakres świadczonych usług - Zawodnik w tym zakresie sam nabywa ubezpieczenie.
Ponadto, należy wskazać, że zobowiązaniem Klubu wobec każdego z Zawodników jest obowiązek zwalniania z obowiązku świadczenia usług na okresy, w których został on powołany do występów w meczach kadry narodowej (takie zobowiązanie wynika z przepisów), jak również informowanie o zobowiązaniach i ustaleniach poczynionych przez Klub, a które wpływają lub mogą mieć wpływ na świadczenie usług Zawodnika.
Usługi marketingowe
W czasie obowiązywania Kontraktu Zawodnik będzie świadczył na rzecz Klubu usługi reklamowe, marketingowe oraz promocyjne (dalej łącznie nazywane jako „usługi marketingowe”). Zakres świadczonych przez Zawodnika usług marketingowych będzie obejmował również udzielenie prawa do jego wizerunku (obejmującego sam wizerunek, ale również imię i nazwisko, pseudonim, autograf, biografię, wypowiedź i głos – łącznie jako: „Wizerunek”), za pomocą którego Wnioskodawca oraz jego sponsorzy będą mogli podejmować działania marketingowe. Zgodnie z postanowieniami Kontraktu, Zawodnik ponosi pełną odpowiedzialność za nienależyte wykonanie usługi marketingowej obejmującej wymienione i opisane powyżej poszczególne czynności wchodzą w jej zakres. Kontrakt przewiduje, że może on zostać rozwiązany w każdej chwili na podstawie porozumienia stron sporządzonego w formie pisemnej. Zarówno jedna, jak i druga strona Kontraktu jest uprawniona do jego rozwiązania w przypadku wystąpienia wyjątkowych okoliczności, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Ponadto w uzupełnieniu wniosku podali Państwo następujące informacje:
Całość usług świadczonych przez Zawodników na rzecz Klubu będzie wchodzić w zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez tych Zawodników i Zawodnicy złożą oświadczenie stosowne do art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pytania
1)Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaconych wynagrodzeń za usługi dotyczące działalności związanej ze sportem świadczone przez Zawodników na rzecz Wnioskodawcy?
2)Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaconych wynagrodzeń za usługi reklamowe, promocyjne marketingowe, w tym udzielenia prawa do wykorzystania wizerunku do celów promocyjnych, reklamowych, marketingowych, jak i informacyjnych świadczone przez Zawodników na rzecz Wnioskodawcy?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie jakie Wnioskodawca będzie wypłacać na rzecz Zawodników w ramach wykonywania przez nich Kontraktu (w obu powyższych przypadkach) powinno zostać zakwalifikowane jako wynagrodzenie wypłacane w ramach źródła przychodu Zawodnika, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. źródła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z tym przy wypłacie środków pieniężnych stanowiących wynagrodzenie z Kontraktu, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy, bowiem odprowadzenie do urzędu skarbowego zaliczek na ten podatek będzie obowiązkiem samych Zawodników.
Głównym celem podejmowania takiej działalności sportowej jest osiąganie zysku i uczynienie ze sportu stałego źródła zarobkowania.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ustawy o PIT, do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu tym podatkiem zalicza się m.in. działalność wykonywaną osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2) oraz pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3).
Jednocześnie, doprecyzowanie powyższych źródeł przychodu, tj. szczegółowe ich zdefiniowanie, zostało ujęte w art. 13 ustawy o PIT (działalność wykonywana osobiście) oraz w art. 14 tej ustawy (pozarolnicza działalność gospodarcza).
Powyższą definicję uzupełnia regulacja zawarta w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT, w myśl której za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie z przedstawionym powyżej opisem zdarzenia przyszłego, Kontrakty będą zawierane z Zawodnikami, którzy zamierzają rozpocząć we własnym imieniu profesjonalną działalność gospodarczą, w sposób zorganizowany i ciągły.
W ocenie Wnioskodawcy usługi realizowane przez Zawodników na rzecz Klubu będą wykonywane wyłącznie w ich własnym imieniu. Istotą tych świadczeń jest działanie na korzyść Wnioskodawcy poprzez wykorzystywanie umiejętności piłkarskich, doświadczenia Zawodników w celu uzyskiwania jak najlepszych wyników sportowych przez Klub, jak również świadczenie usług marketingowych itp., w sposób przynoszący Klubowi możliwie największą korzyść wizerunkową, a co za tym idzie korzyść finansową w postaci przychodów z kontraktów reklamowych. Zatem, uczestnicząc w zawodach sportowych w barwach Klubu, biorąc udział w treningach czy też akcjach marketingowych, Zawodnicy działają wyłącznie we własnym imieniu (choć beneficjentem działania Zawodników jest Wnioskodawca). Należy w tym miejscu także podkreślić, że każdy z Zawodników będzie ponosił indywidualne ryzyko w zakresie jakości świadczonych usług. W przypadku świadczenia usług sportowych wysokiej jakości, powiększeniu ulegną szanse Zawodnika na uzyskanie premii za sukces sportowy i tym samym wyższe wynagrodzenie.
Wnioskodawca pragnie podkreślić, że usługi świadczone przez Zawodnika w ramach prowadzonej działalności będą niewątpliwie miały charakter zorganizowany. Potwierdzać będzie to fakt, że jako zarejestrowany przedsiębiorca, w celu utrzymania jakości usług na najwyższym możliwym poziomie, a przez to sprostania wymaganiom rynkowym, będzie on podejmował różne działania przygotowawcze oraz ponosił związane z tym koszty. W szczególności mogą być to dodatkowe działania związane z utrzymaniem formy fizycznej, regeneracją organizmu, ale również współpraca z profesjonalnymi menadżerami sportowymi w zakresie celów sportowych i marketingowo-reklamowych. Co więcej, świadczenie zarówno usług sportowych, jak i marketingowych przez Zawodników nie będzie miało charakteru jednorazowego lub sporadycznego. Przez cały okres trwania Kontraktu Zawodnicy będą zobowiązani do systematycznego podejmowania działań na rzecz Wnioskodawcy. Decydując się na prowadzenie działalności w powyższym zakresie, Zawodnicy zamierzają osiągać przychody w sposób częstotliwy, oferując w dłuższej perspektywie (w czasie trwania całej zawodowej kariery piłkarskiej) usługi na rzecz różnych podmiotów. Ponadto, Zawodnik ma również możliwość świadczenia swoich usług także na rzecz innych podmiotów na rynku niż obecny Klub. Oczywiście nie ma możliwości świadczenia usług jednocześnie na rzecz kilku podmiotów konkurencyjnych (co wynika z przepisów związkowych – w zakresie usług sportowych). W związku z powyższym nie ulega wątpliwości, że świadczenie usług przez Zawodników w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej będzie miało charakter działalności prowadzonej we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły.
Przesłanki te należy niewątpliwie uznać za spełnione ze względu na fakt, że:
-Zawodnik będzie ponosił pełne ryzyko prowadzonej we własnym imieniu, co przekłada się na jego końcowy przychód i dalszy rozwój kariery;
-Zawodnik będzie prowadził działalność gospodarczą w sposób zorganizowany, bez względu na rezultat – będzie on decydował o zakresie i kosztach podejmowanych przez siebie działań, które przełożą się na jakość świadczonych usług. Dodatkowo będzie miał możliwość kierowania swoją karierą w zakresie zmiany podmiotu, na rzecz którego świadczy swoje usługi;
-Zawodnik będzie świadczył usługi w sposób ciągły, uzyskując przychód w sposób częstotliwy;
-wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Wnioskodawca chciałby podkreślić, że intencją stron Kontraktu jest to, aby to Zawodnicy ponosili pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i to oni byli wyłącznie odpowiedzialni wobec Wnioskodawcy oraz osób trzecich za rezultat prowadzonej działalności oraz jej wykonywanie, a także szkodę wyrządzoną odpowiednio Wnioskodawcy lub osobie trzeciej przy wykonywaniu Kontraktu lub w wyniku jego wykonywania. Zatem, Wnioskodawca nie ponosi i nie będzie ponosił odpowiedzialności za rezultat działań i zaniechań Zawodnika względem osób trzecich. Usługi świadczone przez Zawodników są wykonywane w sposób niezależny, ich wynik wiąże się z ich karierą sportową a także podejmowanym ryzykiem ekonomicznym.
W zakresie drugiej przesłanki wskazanej w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT, tj. wykonywania czynności pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności należy wskazać, że w ocenie Wnioskodawcy w opisanym zdarzeniu przyszłym również ta przesłanka nie zostanie spełniona. Zawodnik świadczący usługi na rzecz Wnioskodawcy będzie zobowiązany do podejmowania działań w uzgodnieniu z Klubem, co będzie wynikało wprost z jego kontraktowych zobowiązań, tj. w zakresie udziału w meczach, treningach czy podjęcia należytej staranności w celu zachowania jak najlepszej formy fizycznej i psychicznej.
Co więcej, należy pamiętać, że oprócz obowiązkowego zakresu działań, Zawodnik w celu osiągania jak najlepszych indywidualnych wyników sportowych (a więc tym samym w celu świadczenia usług na jak najwyższym poziomie) będzie podejmował działania dodatkowe w zakresie niezależnym od zobowiązań umownych. Zawodnik za zgodą Klubu będzie brał udział w indywidualnych treningach mających na celu polepszenie wydolności i umiejętności, jak również będzie nabywał odżywki sportowe, czy też usługi masażysty lub dietetyka. W ramach pakietu usług nabywanych od Klubu (w przypadku jego posiadania) będzie decydował o zakresie i intensywności podejmowanych działań.
Dodatkowo, jak zostało wskazane powyżej. Zawodnicy będą ponosili koszty współpracy z menadżerem piłkarskim, który będzie prezentował pożądany przez niego poziom kwalifikacji i doświadczenie.
W rezultacie, zdaniem Wnioskodawcy, usługi świadczone przez Zawodników nie będą wykonywane tylko pod kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez Wnioskodawcę, a te które będą wynikają z tego, że Zawodnicy będący przedsiębiorcami będą korzystać z wiedzy, doświadczenia i know-how Wnioskodawcy, bo to w efekcie umożliwi realizację ich podstawowego indywidualnego zarobkowego celu.
Konsekwentnie, zdaniem Wnioskodawcy druga przesłanka wskazana w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT nie zostanie spełniona. W odniesieniu do zaprezentowanego zdarzenia przyszłego, należy podkreślić, że intencją stron Kontraktu jest to aby Zawodnicy ponosili pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i to oni byli wyłącznie odpowiedzialni wobec Wnioskodawcy oraz osób trzecich za rezultat prowadzonej działalności oraz jej wykonywanie, a także szkodę wyrządzoną odpowiednio Wnioskodawcy lub osobie trzeciej przy wykonywaniu Kontraktu lub w wyniku jej wykonywania, co przejawia się w postanowieniach Kontraktu zaprezentowanych w opisie zdarzenia przyszłego. Zatem, Wnioskodawcy nie ponosi i nie będzie ponosił odpowiedzialności za rezultat działań i zaniechań Zawodnika względem osób trzecich przy świadczeniu usług sportowych i marketingowych. Zatem, to na Zawodnikach będzie spoczywało ryzyko gospodarcze i ekonomiczne związane ze świadczonymi usługami objętymi Kontraktem. Przejawia się to przede wszystkim poprzez postanowienia Kontraktu, a także charakter zmienny wynagrodzenia Zawodnika, którego wysokość jest uzależniona od premii i bonusów, a których wysokość będzie zależna od jakości świadczonych przez Zawodników usług na rzecz Wnioskodawcy. Jednocześnie, jak to zostało przedstawione już wyżej Zawodnik będzie ponosił także konsekwencje niskiego poziomu swoich usług. Niespełnienie oczekiwań stawianych przez Klub może wpłynąć negatywnie na brak wynagrodzenia dodatkowego, ale także na pogorszenie ogólnych notowań Zawodnika w zespole w perspektywie przyszłych występów.
W efekcie zasadnym jest przyjęcie, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Zawodnicy będą występowali jako przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, a uzyskiwane przez nich przychody będą miały charakter przychodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o PIT, płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8 ww. ustawy (czyli w uproszczeniu z działalności wykonywanej osobiście na podstawie umowy zlecenia), jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten ma za zadanie „chronić” płatników oraz wskazuje, że to podatnicy powinni mieć decydujący głos w kwestii określenia źródła, z którego dany przychód jest osiągany. To bowiem oni mają pełną wiedzę co do wszystkich aspektów wykonywanych czynności.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są:
– działalność wykonywana osobiście,
– pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Zgodnie z kolei z art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Jak wynika z literalnej treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy, niespełnienie któregokolwiek z warunków wymienionych w tym przepisie oznacza, że wykonywane czynności mogą być klasyfikowane na gruncie ustawy o podatku dochodowym jako pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zatem – co do zasady − nie są przychodami z działalności gospodarczej takie przychody, które zostały zaliczone przez ustawodawcę do pozostałych źródeł przychodów znajdujących się w katalogu źródeł przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ww. ustawy), tj. m.in. do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
Ustawodawca wyraźnie bowiem rozróżnił w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródła przychodu, m.in. działalność wykonywaną osobiście oraz pozarolniczą działalność gospodarczą; dokonany podział ma charakter rozłączny.
W myśl art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, przychody z tytułu udziału w badaniach i eksperymentach prowadzonych przez podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.
Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.
Zgodnie z art. 41 ust. 2 cyt. ustawy:
Płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzeń przyszłych wynika, że zamierzają Państwo zawierać umowy (dalej: „Kontrakt”) z Piłkarzami (dalej: Zawodnikami) na czas określony, którzy zawodowo zajmują się grą w piłkę nożna.
Na podstawie tych umów Piłkarze będą świadczyć na rzecz Państwa usługi obejmujące swoim zakresem pozostałą działalność związaną ze sportem, które polegają na profesjonalnym uprawianiu sportu, tj. na grze w piłkę nożną na rzecz klubu. Głównym celem podejmowania takiej działalności przez Zawodników profesjonalnych jest osiąganie zysku i uczynienie ze sportu stałego źródła zarobkowania. Dotyczyć to będzie także usług reklamowych, promocyjnych i marketingowych, w tym udzielanie prawa do wykorzystania wizerunku obejmującego w szczególności udzielenie upoważnień osobom trzecim do korzystania z wizerunku Zawodników do celów wcześniej wymienionych na całym świecie. Każdy piłkarz będzie prowadził indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Kontrakty zawarte z Piłkarzami postanawiają, iż każdy Piłkarz będzie ponosił pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.
Analogicznie Klub nie będzie ponosić odpowiedzialności za rezultat działań i zaniechań Piłkarzy wobec osób trzecich. Z tytułu świadczenia usług objętych Kontraktem Zawodnicy będą otrzymywać w czasie obowiązywania Kontraktu wynagrodzenie o charakterze zmiennym, które może być powiększone o dodatkowe premie i bonusy indywidualne za osiągnięcia określonych wyników sportowych, określonych przez Klub w kwotach ustalonych w regulaminach wewnętrznych lub określone indywidualnie. Ponadto wynagrodzenie może być również obniżone na zasadach wynikający z regulaminów wewnętrznych.
W czasie obowiązywania Kontraktu Zawodnik będzie świadczył na rzecz Klubu usługi reklamowe, marketingowe oraz promocyjne (dalej łącznie nazywane jako „usługi marketingowe”). Zakres świadczonych przez Zawodnika usług marketingowych będzie obejmował również udzielenie prawa do jego wizerunku (obejmującego sam wizerunek, ale również imię i nazwisko, pseudonim, autograf, biografię, wypowiedź i głos - łącznie jako: „Wizerunek”), za pomocą którego Państwo oraz jego sponsorzy będą mogli podejmować działania marketingowe. Zgodnie z postanowieniami Kontraktu, Zawodnik ponosi pełną odpowiedzialność za nienależyte wykonanie usługi marketingowej obejmującej wymienione i opisane powyżej poszczególne czynności wchodzą w jej zakres. Kontrakt przewiduje, że może on zostać rozwiązany w każdej chwili na podstawie porozumienia stron sporządzonego w formie pisemnej. Zarówno jedna, jak i druga strona Kontraktu jest uprawniona do jego rozwiązania w przypadku wystąpienia wyjątkowych okoliczności, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
W związku z tym, że Zawodnik świadczy również na rzecz Klubu usługi marketingowe, zostanie ustalone, że połowa wynagrodzenia będzie wypłacona za świadczenie usług sportowych oraz połowa z tytułu świadczenia ww. usług marketingowych.
Za świadczone usługi Zawodnik będzie wystawiał na rzecz Klubu faktury VAT. Należne wynagrodzenie za świadczone usługi Zawodnikowi będzie wypłacane w miesięcznych okresach przez okres obowiązywania Kontraktu.
Całość usług świadczonych przez Zawodników na rzecz Klubu będzie wchodzić w zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez Zawodników i złożą oni oświadczenie stosowne do art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W tym miejscu wskazać należy, że zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509):
Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
Na podstawie art. 83 ww. ustawy:
Do roszczeń w przypadku rozpowszechniania wizerunku osoby na nim przedstawionej oraz rozpowszechniania korespondencji bez wymaganego zezwolenia osoby, do której została skierowana, stosuje się odpowiednio przepis art. 78 ust. 1; roszczeń tych nie można dochodzić po upływie dwudziestu lat od śmierci tych osób.
Powołany przepis art. 81 ust. 1, ma charakter szczególny, gdyż nie dotyczy ochrony autora lub utworu, lecz zawiera postanowienia w istocie ograniczające swobodę wypowiedzi twórczej, głównie ze względu na poszanowanie dóbr osobistych chronionych prawem powszechnym.
Zauważyć jednocześnie należy, że zgoda na rozpowszechnianie wizerunku, w oznaczonych warunkach, wyłączająca bezprawność naruszenia tego dobra osobistego, może być przedmiotem lub elementem różnego rodzaju stosunków lub zobowiązań prawnych, w tym umów o różnorakim charakterze (umowy o pracę, umowy o dzieło, zlecenia czy innej umowy cywilnoprawnej). Natomiast ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyklucza automatycznie możliwości osiągania przychodów z praw podlegających ochronie na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim i praw pokrewnych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Odnosząc się zatem do opisanych we wniosku zdarzeń przyszłych należy stwierdzić, że w przypadku gdy uprawianie sportu przez Zawodnika, jak również świadczenie usług reklamowych, promocyjnych i marketingowych, w tym udzielenie prawa do wykorzystania wizerunku obejmującego w szczególności udzielenie upoważnień osobom trzecim do korzystania z wizerunku Zawodnika do celów promocyjnych, reklamowych, marketingowych jak i informacyjnych, wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i złoży on oświadczenie w rozumieniu art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – to na Państwu nie ciążą obowiązki płatnika wynikające z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w obu opisanych we wniosku sytuacjach.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).