Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.395.2023.3.BR
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
-nieprawidłowe w części dotyczącej uznania wydatków na zakup koszy biurowych za koszty do obliczenia wskaźnika nexus oraz
-prawidłowe w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 11 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 31 października 2023 r. (wpływ 31 października 2023 r.) oraz z 5 grudnia 2023 r. (wpływ 5 grudnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą od września 2016 r. jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca wykonuje czynności z zakresu tworzenia oprogramowania komputerowego.
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.; dalej „ustawa o PIT”). Wnioskodawca opodatkowuje osiągane przez siebie dochody na zasadach ogólnych.
Wnioskodawca w rozliczeniu za bieżący rok, jak i następne lata chciałby skorzystać z przepisów art. 30ca oraz art. 30cb ustawy o PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego.
Wnioskodawca posiada wiedzę oraz doświadczenie w zakresie przygotowywania rozwiązań związanych z tworzeniem oprogramowania na rzecz swojego kontrahenta w Polsce. Tworzenie oprogramowania przez Wnioskodawcę opiera się na indywidualnych, autorskich pomysłach opracowywanych w odpowiedzi na zgłaszane zapotrzebowanie kontrahenta i obejmuje projektowanie, implementowanie oraz testowanie oprogramowania, a także udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych.
Dotychczas, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca wytworzył od podstaw oprogramowanie (…). Aktualnie Wnioskodawca prowadzi prace nad wytworzeniem innowacyjnej aplikacji (…). Aplikacja umożliwi (…).
Wykorzystanie technologii (…) pomoże (…).
W celu prowadzenia prac nad aktualnym oprogramowaniem Wnioskodawca dotychczas:
1)dokonał analizy istniejących rozwiązań programistycznych, a także dokumentacji integrującej środowisko różnych (…),
2)przeprowadził analizę postawionych mu wymagań, uwzględniając aspekty techniczne oraz wizualne oprogramowania,
3)opracował architekturę systemu, mając na względzie pożądane cechy oprogramowania.
Obecnie Wnioskodawca prowadzi prace nad stworzeniem interfejsu użytkownika aplikacji, uwzględniając (…). Jednocześnie Wnioskodawca prowadzi testy wydajnościowe oprogramowania, dostosowując już wytworzony przez siebie kod i algorytmy do osiągnięcia najlepszych możliwych rezultatów. Celem Wnioskodawcy jest takie zoptymalizowanie oprogramowania, aby zapewniało płynność i niską latencję, co stanowi kluczowy element gwarantujący pełne i immersyjne wrażenia podczas korzystania z technologii (…).
Realizowane przez Wnioskodawcę prace w zakresie tworzenia oprogramowania mają charakter twórczy i innowacyjny, gdyż poprzez łączenie i wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy i umiejętności w zakresie technologii informatycznych tworzone są zupełnie nowe, „szyte na miarę” rozwiązania programistyczne. Prowadzone prace nad oprogramowaniem nie mają charakteru rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do oprogramowania. Prace realizowane przez Wnioskodawcę nie są również projektami powtarzalnymi – każdy nowy projekt wymaga indywidualnego podejścia. W związku ze stałym tworzeniem oprogramowania Wnioskodawca pracuje nad jego wytwarzaniem w zorganizowany i usystematyzowany sposób, podzielony na etapy takie jak:
1.Zapoznanie się z wymaganiami kontrahenta, zbieranie danych oraz ich analiza, planowanie prac.
2.Praca nad przygotowaniem oprogramowania.
3.Test jakości, sprawności, funkcjonalności i awaryjności oprogramowania.
4.Przyjęcie przez kontrahenta danego elementu wytworzonego oprogramowania (wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich do oprogramowania na kontrahenta).
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność jest działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Działalność Wnioskodawcy spełnia cechy działalności badawczo-rozwojowej:
1.Nowatorskość i twórczość – Wnioskodawca tworzy oprogramowanie lub jego komponenty od podstaw, w zależności od potrzeb kontrahenta. Wnioskodawca odpowiedzialny jest za dostarczenie konkretnego rozwiązania, wobec czego zobowiązany jest do samodzielnego opracowania i znalezienia odpowiedniego sposobu.
2.Metodyczność – Wnioskodawca prowadzi działalność systematycznie oraz uporządkowanie w sposób opisany powyżej.
Wynikiem prac Wnioskodawcy zawsze jest oprogramowanie. Jednocześnie, wyniki prac Wnioskodawcy są unikalne, ponieważ dotyczą one ściśle zindywidualizowanej potrzeby, co sprawia, że nie jest możliwe ich wykorzystanie w innych celach niż te postawione na początku. Wytwarzane przez Wnioskodawcę oprogramowanie nigdy nie jest efektem powtarzalnych, rutynowych prac, które wymagają dla osiągnięcia rezultatu jedynie podstawowych umiejętności programistycznych, i których rezultaty da się z góry określić i przewidzieć.
Czynności podejmowane w ramach tworzenia lub rozwijania oprogramowania zawsze mają charakter twórczy, a także wymagający opracowania niekonwencjonalnych rozwiązań. Tworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie zawsze odznacza się oryginalnym oraz autorskim charakterem. W związku z powyższym tworzone oprogramowanie, jako utwór, każdorazowo korzysta z ochrony prawnej przewidzianej na podstawie art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 oraz art. 74 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawcy jako twórcy zawsze przysługują autorskie prawa osobiste do tworzonego oprogramowania, natomiast autorskie prawa majątkowe przysługują Wnioskodawcy do momentu przeniesienia ich na kontrahenta. Przeniesienie praw na kontrahenta następuje natomiast z chwilą jego ustalenia.
Na gruncie umowy, na podstawie której Wnioskodawca świadczy usługi programistyczne, a która to została zawarta z zachowaniem formy wskazanej w art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, transfer autorskich praw majątkowych Wnioskodawcy na kontrahenta obejmuje następujące pola eksploatacji: trwałe lub czasowe zwielokrotnianie oprogramowania w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie, polegające w szczególności na wprowadzaniu, wyświetlaniu, stosowaniu, przekazywaniu i przechowywaniu; tłumaczenie, przystosowanie, zmiany układu lub jakiekolwiek inne zmiany oprogramowania; rozpowszechnianie, w tym użyczanie lub najem oprogramowania lub jego kopii.
Na gruncie umowy zawartej przez Wnioskodawcę transfer autorskich praw majątkowych do oprogramowania jest automatyczny i nie wymaga od Wnioskodawcy i kontrahenta dokonywania żadnych oświadczeń lub czynności.
Zgodnie z zawartą umową, Wnioskodawca otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne. Wynagrodzenie obejmuje wynagrodzenie za całość czynności, jakie Wnioskodawca realizuje w ramach umowy, w tym w szczególności wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych Wnioskodawcy na rzecz kontrahenta.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca ponosi lub planuje ponosić następujące wydatki związane bezpośrednio z wytwarzaniem oprogramowania:
a)koszty użytkowania samochodu, transport – dotychczas Wnioskodawca dla celów prowadzonych prac poniósł takie koszty użytkowania samochodu, jak wydatki związane z zakupem paliwa. Za koszty użytkowania samochodu oraz transportu Wnioskodawca rozumie koszty zakupu paliwa, amortyzacji pojazdu oraz ewentualnych napraw, w tym koszty serwisu, części zamiennych, ubezpieczenia, przeglądów;
b)wyjazdy służbowe – za wydatki związane z wyjazdami służbowymi Wnioskodawca rozumie koszty zakwaterowania oraz wyżywienia, a także ewentualne koszty transportu – pociągów, samolotów, taksówek. Dotychczas Wnioskodawca nie poniósł wskazanych kosztów, natomiast przewiduje możliwość ich wystąpienia w przyszłości.
c)sprzęt komputerowy i urządzenia mobilne – za koszty sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych Wnioskodawca rozumie koszty zakupu laptopa, komputera stacjonarnego, myszki, klawiatury, monitora, mikrofonu, słuchawek, tableta, smartphona, (…), kamery internetowej, pamięci zewnętrznej. Dotychczas Wnioskodawca nie poniósł wskazanych kosztów, natomiast przewiduje możliwość ich wystąpienia w przyszłości;
d)koszty zakupu bibliotek programistycznych – wydatki związane z zakupem bibliotek programistycznych Wnioskodawca rozumie jako narzędzia do pracy ze zbiorami danych. Wnioskodawca nie poniósł jeszcze omawianych wydatków;
e)usługi telekomunikacyjne i telefon komórkowy – za koszty usług telekomunikacyjnych Wnioskodawca rozumie opłaty za Internet oraz abonament telefoniczny;
f)książki branżowe i szkolenia – Wnioskodawca planuje ponosić wydatki związane z zakupem książek specjalistycznych, stanowiących źródło informacji o językach oprogramowania, narzędziach wykorzystywanych przy tworzeniu oprogramowania, technikach oprogramowania, technologiach informatycznych lub projektowaniu architektury systemów informatycznych oraz udziałem w szkoleniach branżowych, służących podniesieniu kwalifikacji lub poszerzeniu wiedzy z zakresu rozwiązań programistycznych;
g)serwery i usługi internetowe – pod tą kategorią Wnioskodawca rozumie koszty związane z zakupem przestrzeni dyskowej, serwerów, mocy obliczeniowej. Wnioskodawca może ponosić wskazane wydatki w przyszłości;
h)oprogramowanie biurowe i specjalistyczne – pod tą kategorią Wnioskodawca rozumie możliwe wydatki związane z zakupem oprogramowania systemowego (systemu operacyjnego) oraz oprogramowania specjalistycznego umożlwiającego tworzenie, modyfikacje oraz testowanie oprogramowania. Wnioskodawca nie poniósł jeszcze wydatków z omawianej kategorii;
i)urządzenia, sprzęty i materiały biurowe – Wnioskodawca może ponosić tak skategoryzowane wydatki w przyszłości. Za koszty urządzeń, sprzętów i materiałów biurowych Wnioskodawca rozumie koszty zakupu mebli biurowych, przedłużaczy, drukarki, skanera, papieru, tonerów, zakupu długopisów, notatników, kartek samoprzylepnych, organizerów na biurko, segregatorów, koszulek i wkładów do segregatora, a także wszelkich innych podobnych materiałów biurowych, jakie służą lub mogą służyć przy codziennej pracy;
j)księgowość – Wnioskodawca ponosi koszty usług księgowych. W przypadku nieponoszenia wskazanych powyżej kosztów Wnioskodawca nie mógłby realizować prac, których realizacja skutkuje powstaniem nowego prawa własności intelektualnej.
Koszty związane z utrzymaniem oraz eksploatacją samochodu oraz możliwymi podróżami służbowymi umożliwiają Wnioskodawcy bezpośrednie spotkania z kontrahentem celem poznania jego wymagań oraz oczekiwań związanych z tworzonym oprogramowaniem. Korzystanie przez Wnioskodawcę ze środków transportu, jak i usług telekomunikacyjnych oraz telefonu komórkowego jest niezbędne dla sprawnego tworzenia oprogramowania. Wydatki na usługi księgowe pozwalają na wyszczególnienie oraz prowadzenie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej w ramach ulgi IP BOX. Wnioskodawca dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów ma więcej czasu na wykonywanie prac programistycznych, co przekłada się na jakość tworzonego oprogramowania. Bez zakupu odpowiedniego sprzętu komputerowego, serwerów, usług internetowych, bibliotek programistycznych i urządzeń mobilnych oraz programów komputerowych, wytwarzanie oprogramowania nie byłoby możliwe. Sprzęt komputerowy oraz programy komputerowe stanowią podstawowe narzędzie pracy Wnioskodawcy. Oprogramowanie wytwarzane jest przede wszystkim na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy, stąd dla jego finalnego kształtu decydujące znaczenie mają przede wszystkim posiadane przez Wnioskodawcę informacje specjalne i wiedza specjalistyczna. W tym celu Wnioskodawca nieustannie pogłębia swój zasób wiedzy, poprzez szkolenia oraz materiały edukacyjne. Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, że pozyskanie tego rodzaju informacji nie zawsze jest możliwe za pomocą źródeł bezpłatnych (biblioteki, źródła internetowe), gdyż poziom specjalizacji wymagany przez literaturę przedmiotu i tempo jej zmian sprawia, że zasadne jest korzystanie z najnowszych, profesjonalnych publikacji i szkoleń. Wydatki związane z zakupem materiałów i sprzętów biurowych są Wnioskodawcy niezbędne dla tworzenia oprogramowania. Aby móc wykonywać swoje obowiązki, Wnioskodawca musi posiadać, rozwijać oraz utrzymywać odpowiednie zaplecze techniczne i biurowe.
W piśmie z 31 października 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania.
1. Co – w kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej – należy rozumieć pod pojęciem „oprogramowanie”?
Odp. W kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej pojęcie „Oprogramowania” odnosi się do aplikacji korzystających z technologii (…).
2. Jakie konkretne „oprogramowania” Pan wytwarza oraz rozwija? Należy przedstawić szczegółowy ich opis, konkretne nazwy, przeznaczenie, funkcje oraz na czym polega ich innowacyjność?
Odp. Obecnie Wnioskodawca prowadzi prace nad wytworzeniem innowacyjnej aplikacji (…), opartej na technologii (…). Z założenia tworzona aplikacja ma oferować szereg funkcjonalności, które mają na celu (…). Aplikacja umożliwi (…). Wykorzystanie technologii (…) pomoże (…). W swoim założeniu aplikacja ma umożliwiać (…). Głównym celem aplikacji jest (…). Zastosowanie technologii (…). (…).
3. W czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „oprogramowania”, którego dotyczy wniosek? Należy wyjaśnić jakie konkretne działania podejmuje/będzie podejmował Pan w celu opracowania nowego „oprogramowania” lub rozwijania istniejącego, a w szczególności:
a)jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia wytworzonego już wcześniej „oprogramowania” zostały/zostaną podjęte w celu realizacji prac, w ramach których tworzy i rozwija Pan „oprogramowanie”?
b)jakie konkretnie „oprogramowanie” zostało/zostanie wytworzone przez Pana? W oparciu o jakie technologie? Do czego służy? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano? Co powoduje, iż wytworzone „oprogramowanie” lub usprawnione w znaczymy stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana? Na czym polega oryginalność tego „oprogramowania”?
c)zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, iż „oprogramowanie” po jego wytworzeniu lub rozwinięciu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?
Odp. (...). Wreszcie, tworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie wyróżnia się od innych tym, iż jest tworzone zgodnie ze zindywidualizowanymi potrzebami zamawiającego – jest więc „szyte na miarę”, a przez to unikalne.
4. We wniosku wskazał Pan: „Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność jest działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”. W związku z powyższym proszę wyjaśnić:
a)na czym polega systematyczność w odniesieniu do podejmowanych przez Pana działań w zakresie opisanych we wniosku czynności?
b)jakie cele na wstępie postawił Pan sobie w zakresie poszczególnych tworzonych/rozwijanych „oprogramowań”?
c)jakie konkretnie cele zostały osiągnięte w poszczególnych okresach, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?
d)jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane w poszczególnych okresach, a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego „oprogramowania”?
Odp. Wnioskodawca w sposób uporządkowany oraz systematyczny, tj. regularny, prowadzi prace dążące do wytworzenia oprogramowania – aplikacji (…). Wnioskodawca na bieżąco rozwiązuje problemy, które napotyka podczas projektowania bądź realizacji wymagań projektu, stawiając kolejne cele. Jednocześnie tworzy kolejne etapy aplikacji, dążąc do jej całkowitego wytworzenia. W związku ze stałym tworzeniem oprogramowania poprzez opracowywanie i wdrażanie nowych elementów, Wnioskodawca pracuje nad jego wytwarzaniem w usystematyzowany sposób, podzielony na etapy takie jak:
1)zapoznanie się z wymaganiami kontrahenta, zbieranie danych oraz ich analiza, planowanie prac;
2)praca nad przygotowaniem oprogramowania;
3)test jakości, sprawności, funkcjonalności i awaryjności oprogramowania;
4)przyjęcie przez kontrahenta danego elementu wytworzonego oprogramowania (wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich do oprogramowania na kontrahenta).
Ostatnio postawionym przez Wnioskodawcę celem było zoptymalizowanie środowiska (…). Cel został przez Wnioskodawcę osiągnięty w całości.
5. W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy i rozwija Pan oprogramowanie proszę wyjaśnić:
a)jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „oprogramowania”?
b)jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstają poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone oprogramowania od już istniejących?
c)jakie produkty, usługi, procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?
d)na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte były te produkty, usługi, procesy?
e)co Pan zaplanował i jakie cele Pan postawił?
f)w jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?
g)co jest efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanego projektu?
Odp. Przed przystąpieniem do prac polegających na tworzeniu oprogramowania (…) Wnioskodawca dysponował akademicką wiedzą z zakresu programowania oraz podstaw obsługi (…). Celem prowadzenia prac Wnioskodawca zmuszony był nauczyć się nowego języka programowania – języka (…). Tworząc oprogramowanie Wnioskodawca wykorzystuje wiedzę z zakresu (...). (…).
6. Czy efekty Pana pracy, które nazywa Pan oprogramowaniem zawsze są/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:
-zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
-nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
-nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę?
Odp. Tak, efekty pracy Wnioskodawcy zawsze są oryginalne, twórcze i nowatorskie. Celem oprogramowania, które Wnioskodawca tworzy jest usprawnienie procesu (...), czyniąc go bardziej atrakcyjnym oraz efektywnym.
7. Czy efekty Pana samodzielnej pracy (dotyczy zarówno tworzenia jak i rozwijania), które nazywa Pan odpowiednio „oprogramowaniem” zawsze są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Czy przysługują Panu majątkowe prawa autorskie do tych „oprogramowani”?
Odp. Tworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie, niezależnie od tego czy jest ono efektem rozwijania lub ulepszania, zawsze podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawcy jako twórcy zawsze przysługują autorskie prawa osobiste do tworzonego oprogramowania, natomiast autorskie prawa majątkowe przysługują Wnioskodawcy do momentu przeniesienia ich na kontrahenta.
Jednocześnie efekty prac Wnioskodawcy zawsze odznaczają się, jak i przy dalszym prowadzeniu przedstawionych we wniosku prac zawsze będą odznaczać się oryginalnym, twórczym charakterem.
8. W związku ze wskazaniem w opisie sprawy, że:
Wnioskodawca w rozliczeniu za bieżący rok, jak i następne lata chciałby skorzystać z przepisów art. 30ca oraz art. 30cb ustawy o PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego
prosimy wskazać:
a)Czy przez „bieżący rok” należy rozumieć rok 2023? Jeżeli nie, należy wskazać za jakie lata zamierza Pan skorzystać z preferencyjnej 5% stawki podatku?
b)Czy dochody za przyszłe okresy (lata następne) będą uzyskiwane w takich samych okolicznościach faktycznych, jak w przedstawionych we wniosku (jeżeli nie, należy wyczerpująco przedstawić okoliczności ich uzyskiwania)?
Odp. Tak, za bieżący rok należy rozumieć rok 2023. Wnioskodawca zakłada, że dochody za lata następne będą osiągane w tożsamych okolicznościach faktycznych, jak w przedstawionych we wniosku.
9. Czy ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Zleceniodawca)?
Odp. -
10. Czy usługi świadczone przez Pana, zgodnie z zawartą umową, są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez Spółkę?
Odp. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi świadczone są przez niego w wybranym przez siebie czasie i miejscu, z uwzględnieniem potrzeb kontrahenta. Wnioskodawca nie prowadzi prac pod kierownictwem kontrahenta.
11. Czy wykonując te usługi, ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością?
Odp. Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.
12. W jaki sposób umowa ze Zleceniodawcą reguluje kwestię Pana wynagrodzenia?
Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:
·wyłącznie z tytułu przenoszenia na Klienta praw do „oprogramowania” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);
·także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich i czy ulgą IP Box zamierza Pan objąć również dochód z tego tytułu).
Odp. Zgodnie z zawartą umową z kontrahentem, Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie zarówno za przeniesienia autorskich praw majątkowych, jak i wykonanie zobowiązania do zachowania poufności. Wnioskodawca nie zamierza obejmować ulgą IP Box dochodu z tytułu zobowiązania do zachowania poufności.
13. W jaki sposób poszczególne umowy ze Zleceniodawcą regulują kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Zleceniodawcę praw do konkretnych stworzonych przez Pana „oprogramowań”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego oprogramowania i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na Kontrahenta (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Zleceniodawca)? Co potwierdza przeniesienie tych praw?
Odp. Przeniesienie praw na kontrahenta odbywa się co do zasady automatycznie z chwilą ustalenia autorskich praw majątkowych do utworu. Na gruncie umowy, na podstawie której Wnioskodawca świadczy usługi programistyczne, a która to została zawarta z zachowaniem formy wskazanej w art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, transfer autorskich praw majątkowych Wnioskodawcy na kontrahenta obejmuje następujące pola eksploatacji: trwałe lub czasowe zwielokrotnianie oprogramowania w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie, polegające w szczególności na wprowadzaniu, wyświetlaniu, stosowaniu, przekazywaniu i przechowywaniu; tłumaczeniu, przystosowaniu, zmianie układu lub jakiekolwiek innej zmianie oprogramowania; rozpowszechnianiu, w tym użyczaniu lub najmie oprogramowania lub jego kopii. Na gruncie umowy zawartej przez Wnioskodawcę transfer autorskich praw majątkowych do oprogramowania jest automatyczny i nie wymaga od Wnioskodawcy i kontrahenta dokonywania żadnych oświadczeń lub czynności.
14. Czy w związku z wykonywanymi umowami zawartymi ze Zleceniodawcą wystawia Pan faktury, jeśli tak, to czy wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Zleceniodawcę? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego?
Odp. Faktury, które Wnioskodawca wystawia na rzecz kontrahenta nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac, gdyż nie jest to przyjęte w stosunkach gospodarczych. Wnioskodawca natomiast prowadzi ewidencję czasu pracy, na podstawie której jest w stanie wskazać ile czasu zajęło mu stworzenie lub ulepszenie danego oprogramowania.
15. Z jakiego tytułu osiąga Pan pozostałą część stałego wynagrodzenia miesięcznego (po wyłączeniu wynagrodzenia z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do „oprogramowania”)?
Odp. -
16. Czy preferencyjnym opodatkowaniem w wysokości 5% dla dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej zamierza Pan objąć jedynie wynagrodzenie z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do „oprogramowania”, czy również pozostałą część stałego wynagrodzenia miesięcznego?
Odp. Wnioskodawca zamierza objąć preferencyjnym opodatkowaniem jedynie wynagrodzenie z tytułu przeniesienia kwalifikowanych praw własności intelektualnej – autorskich praw do oprogramowania.
17. Kosztów zakupu jakich konkretnych urządzeń peryferyjnych dotyczy Pana wniosek? Prosimy o wskazanie w formie katalogu zamkniętego wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.
18. Kosztów zakupu jakich konkretnych urządzeń mobilnych dotyczy Pana wniosek? Prosimy o wskazanie w formie katalogu zamkniętego wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.
W treści wniosku wskazał Pan: „(…) sprzęt komputerowy i urządzenia mobilne – za koszty sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych wnioskodawca rozumie koszty zakupu laptopa, komputera stacjonarnego, myszki, klawiatury, monitora, mikrofonu, słuchawek, tableta, smartphone, (…), kamery internetowej, pamięci zewnętrznej. (…)”. W związku z powyższym nie wiadomo jakie urządzenia ma Pan na myśli, czy chodzi o urządzenia mobilne czy urządzenia peryferyjne.
Odp. W tym miejscu Wnioskodawca prostuje omyłkę pisarską zawartą w lit. c listy, dotyczącej wydatków na sprzęt komputerowy i urządzenia mobilne – za koszty sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych Wnioskodawca rozumie koszty zakupu laptopa, komputera stacjonarnego, myszki, klawiatury, monitora, mikrofonu, słuchawek, tableta, smartphone, (…), kamery internetowej, pamięci zewnętrznej. Przy czym za urządzenia mobilne Wnioskodawca rozumie tablety oraz smartphony.
19. Kosztów zakupu jakich konkretnych mebli biurowych dotyczy Pana wniosek? Prosimy o wskazanie w formie katalogu zamkniętego wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.
Odp. Wnioskodawca dla celów prowadzonej działalności może zakupić takie meble biurowe jak: biurka, krzesła biurowe, szafki i szafy biurowe (przechowywanie dokumentacji), regały, kosze biurowe, lampki na biurko, maty pod krzesło.
20. W związku ze wskazaniem we wniosku: „urządzenia, sprzęty i materiały biurowe – wnioskodawca może ponosić tak skategoryzowane wydatki w przyszłości. Za koszty urządzeń, sprzętów i materiałów biurowych wnioskodawca rozumie koszty zakupu mebli biurowych, przedłużaczy, drukarki, skanera, papieru, tonerów, zakupu długopisów, notatników, kartek samoprzylepnych, organizerów na biurko, segregatorów, koszulek i wkładów do segregatora, a także wszelkich innych podobnych materiałów biurowych, jakie służą lub mogą służyć przy codziennej pracy”, należy konkretnie wskazać jakich „wszelkich innych podobnych materiałów biurowych” dotyczy Pana wniosek? Prosimy o wskazanie w formie katalogu zamkniętego wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.
Odp. Materiały biurowe – papier, toner, długopisy, ołówki, notatniki, bruliony, zeszyty, kalendarze, kartki samoprzylepne, zszywacze, dziurkacze, zszywki, segregatory, organizery do segregatorów, organizery na biurko, klipsy, spinacze, nożyczki, pieczątki, przyborniki, skorowidze, taśmy.
21. We wniosku wskazał Pan wydatki na serwery i usługi internetowe. W związku z tym należy wskazać do czego one służą i jak wykorzystuje Pan serwery i usługi internetowe w prowadzonej przez Pana działalności? Czy wskazane wydatki zostały faktycznie poniesione na prowadzoną przez Pana działalność związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej? Czy koszty te zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac będących przedmiotem wniosku?
Odp. Serwery i usługi internetowe – pod tą kategorią Wnioskodawca rozumie koszty związane z zakupem przestrzeni dyskowej, serwerów, mocy obliczeniowej. Wnioskodawca nie poniósł jeszcze wydatków z tej kategorii, natomiast może je ponieść w przyszłości.
22. Jaki jest funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z Pana trzeciego pytania z poszczególnymi działaniami obejmującymi tworzenie i rozwijanie oprogramowania (we wniosku wskazał Pan ogólnie, że ponoszenie tych wydatków dotyczy Pana działalności, ale nie wyjaśnił Pan kwestii powiązań poszczególnych kosztów z konkretnymi działaniami obejmującymi tworzenie oprogramowania)?
Odp. Wskazane koszty są bezpośrednio związane z wytworzeniem oprogramowania, gdyż stanowią one koszty działalności Wnioskodawcy w zakresie jego tworzenia. W przypadku nieponoszenia wskazanych powyżej kosztów Wnioskodawca nie mógłby realizować prac, których realizacja skutkuje powstaniem nowego prawa własności intelektualnej. Koszty związane z utrzymaniem oraz eksploatacją samochodu oraz możliwymi podróżami służbowymi umożliwiają Wnioskodawcy bezpośrednie spotkania z kontrahentem celem poznania jego wymagań oraz oczekiwań związanych z tworzonym oprogramowaniem. Korzystanie przez Wnioskodawcę ze środków transportu, jak i usług telekomunikacyjnych oraz telefonu komórkowego jest niezbędne dla sprawnego tworzenia oprogramowania. Wydatki na usługi księgowe pozwalają na wyszczególnienie oraz prowadzenie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej w ramach ulgi IP BOX. Wnioskodawca dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów ma więcej czasu na wykonywanie prac programistycznych, co przekłada się na jakość tworzonego oprogramowania. Bez zakupu odpowiedniego sprzętu komputerowego, serwerów, usług internetowych, bibliotek programistycznych i urządzeń mobilnych oraz programów komputerowych, wytwarzanie oprogramowania nie byłoby możliwe. Sprzęt komputerowy oraz programy komputerowe stanowią podstawowe narzędzie pracy Wnioskodawcy. Oprogramowanie wytwarzane jest przede wszystkim na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy, stąd dla jego finalnego kształtu decydujące znaczenie mają przede wszystkim posiadane przez Wnioskodawcę informacje specjalne i wiedza specjalistyczna. W tym celu Wnioskodawca nieustannie pogłębia swój zasób wiedzy, poprzez szkolenia oraz materiały edukacyjne. Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, że pozyskanie tego rodzaju informacji nie zawsze jest możliwe za pomocą źródeł bezpłatnych (biblioteki, źródła internetowe), gdyż poziom specjalizacji wymagany przez literaturę przedmiotu i tempo jej zmian sprawia, że zasadne jest korzystanie z najnowszych, profesjonalnych publikacji i szkoleń. Wydatki związane z zakupem materiałów i sprzętów biurowych są Wnioskodawcy niezbędne dla tworzenia oprogramowania. Aby móc wykonywać swoje obowiązki, Wnioskodawca musi posiadać, rozwijać oraz utrzymywać odpowiednie zaplecze techniczne i biurowe.
23. W jaki sposób, według jakich kryteriów przyporządkowuje Pan poszczególne wydatki z Pana trzeciego pytania do działań, które traktuje Pan jako działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej? Czy zawsze zalicza Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „programu komputerowego”? Czy stosuje Pan inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus (jeśli tak, proszę wyjaśnić te zasady)?
Odp. Wnioskodawca przyporządkowuje poszczególne wydatki, do działań, które traktuje jako działalność badawczo-rozwojową w następujący sposób. Najpierw określa, czy dany wydatek stanowi koszt bezpośrednio czy pośrednio związany z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, w tym celu Wnioskodawca prowadzi odrębną ewidencje i ujmuje w niej koszty związane z IP BOX. Przychód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej Wnioskodawca obniża zarówno o koszty bezpośrednie i pośrednie. Do wskaźnika nexus Wnioskodawca zalicza jedynie koszty bezpośrednio związane z kwalifikowanym IP, tym samym nie wszystkie wydatki jakie przypisane są do kosztów uzyskania przychodu z konkretnego „programu komputerowego” są uwzględnione w wskaźniku nexus. Wydatki nieuwzględniane we wskaźniku nexus Wnioskodawca ujmuje w kosztach pośrednich. W takim przypadku w zależności od stopnia, w jakim przychód ze sprzedaży kwalifikowanego IP pozostaje w przychodzie ogółem, w takiej wysokości dany wydatek-koszt pośredni (którego przypisanie wprost do danego rodzaju przychodu nie jest możliwe) będzie stanowił koszt podlegający odliczeniu od przychodu ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
24. Czy prowadzi/będzie prowadził Pan odrębną ewidencję związaną z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Jeśli tak, należy wskazać dokładną datę od kiedy prowadzi Pan odrębną ewidencję?
25. Czy odrębna ewidencja prowadzona jest/będzie na bieżąco, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów przypadających na kwalifikowane prawo własności intelektualnej?
26. Czy w odrębnej ewidencji na bieżąco wyodrębnia/będzie wyodrębniał Pan:
-każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
-przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
-koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?
Odp. Wnioskodawca prowadzi odrębną ewidencje od dnia rozpoczęcia działalności zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP, tj. od marca 2023 r. Wnioskodawca w prowadzonej ewidencji na bieżąco wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Wnioskodawca ewidencję prowadzi w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a także kosztów przypadających na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.
27. Czy w przypadku, gdy rozwija Pan „oprogramowanie”:
a)jest Pan właścicielem lub współwłaścicielem „oprogramowania”, które Pan rozwija, jeżeli nie – to czy w stosunku do tego „oprogramowania” posiada Pan wyłączną licencję, tj. umowę, w której zastrzeżono wyłączność korzystania przez Pana z tego prawa,
b)Pana działania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego „oprogramowania”,
c)czy zmiany wprowadzane przez Pana do rozwijanego „oprogramowania” mają charakter rutynowych/okresowych zmian;
d)w wyniku podjętych przez Pana czynności powstaje odrębny od tego „oprogramowania” utwór (nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do „programu komputerowego”), podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
-jeżeli tak ‒ czy przenosi Pan całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa,
-jeżeli nie – czy Pana wynagrodzenie jest tylko wynagrodzeniem za efekty swoich prac badawczo-rozwojowych?
Odp. Rozwijając już wytworzone oprogramowanie Wnioskodawca zmierza do poprawy jego użyteczności i jego funkcjonalności, jednocześnie prace te nie polegają na rutynowych i okresowych zmianach. Jednocześnie rozwijając oprogramowanie, Wnioskodawcy nie przysługują już do niego autorskie prawa majątkowe, bowiem przeniósł je już wcześniej na kontrahenta w zamian za wynagrodzenie.
28. Czy w przypadku, gdy rozwija Pan „oprogramowanie”, a w wyniku jego rozwoju nie powstało/nie powstanie nowe prawo własności intelektualnej, to jest Pan właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem tego „oprogramowania” na podstawie licencji wyłącznej?
Odp. -
Natomiast w uzupełnieniu z 5 grudnia 2023 r. ponownie doprecyzował Pan opis sytuacji faktycznej o następujące informacje w odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:
1)Należy ponownie jednoznacznie wskazać:
a)jakie cele na wstępie postawił Pan sobie w zakresie poszczególnych tworzonych/rozwijanych „oprogramowań”?
b)w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?
c)jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane w poszczególnych okresach, a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego „oprogramowania”?
2)Należy ponownie jednoznacznie wskazać:
a)co Pan zaplanował i jakie cele Pan postawił?
b)w jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?
c)co jest efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanego projektu?
Odp. 1-2. W związku z tworzeniem oprogramowania służącego do (…), Wnioskodawca określił następujące etapy i cele projektu:
1)oprogramowanie dla (…) (styczeń-marzec 2023):
-identyfikacja wymagań i potrzeb klienta, firmy dostarczającej (…) (styczeń 2023),
-integracja funkcji (…) w celu dostosowania do innowacyjnego produktu klienta (styczeń-luty 2023),
-optymalizacja procesów przetwarzania danych, przygotowanie finalnej zintegrowanej wersji oprogramowania z wykorzystaniem (…) (marzec 2023).
Cele zostały zrealizowane zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem.
2)rozwinięcie (…) (kwiecień-grudzień 2023):
-przejście do fazy planowania i tworzenia (…), z uwzględnieniem wymagań postawionych przez kontrahenta (kwiecień 2023),
-opracowanie różnorodnych scenariuszy i (…) dostosowanych do (…) (maj-sierpień 2023),
-implementacja interaktywnych funkcji umożliwiających efektywne korzystanie z (…) podczas (…) (wrzesień 2023),
-przeprowadzenie testów jakości oraz ewaluacja (…) pod kątem użyteczności (październik-listopad 2023),
-ostateczna optymalizacja, testy jakości i awaryjności oprogramowania i dostosowanie na podstawie uzyskanych wyników testów (grudzień 2023).
Cele określone w tiret 1-4 zostały zrealizowane zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem.
Wnioskodawca aktualnie prowadzi prace nad optymalizacją (…) (tiret 5 powyżej).
Wykorzystywane przez Wnioskodawcę narzędzia służące do tworzenia oprogramowania (realizacji celów), można podzielić na zasoby sprzętowe oraz programistyczne (oprogramowanie profesjonalne). Do zasobów sprzętowych należy zestaw komputerowy wyposażony w podzespoły umożliwiające wydajne wykonywanie testów wydajnościowych na różnych poziomach oraz (…) umożliwiające testowanie wydajnościowe w różnych środowiskach. Wnioskodawca wykorzystuje również serwery do przechowywania dużych danych utrzymywania komunikacji klient – serwer oraz testowania przy tworzeniu oprogramowania czy nastąpiły spadki opóźnienia w połączeniach, zmniejszyły się przesyłane dane optymalizując ten proces. Wykorzystane przez Wnioskodawcę zasoby programistyczne to biblioteki języka (…) oraz (…), a także takie technologie i narzędzia jak (…).
3)Należy ponownie jednoznacznie wskazać:
W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy i rozwija Pan oprogramowanie proszę wyjaśnić: Czy efekty Pana pracy, które nazywa Pan oprogramowaniem zawsze są/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:
-zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
-nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
-nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę?
Odp. Efekty pracy Wnioskodawcy zawsze odznaczają się oryginalnym i twórczym charakterem. Praca Wnioskodawcy nie ma charakteru powtarzalnego ani odtwórczego, gdyż tworzy on od podstaw oprogramowanie, które ma spełniać zindywidualizowane wymogi i potrzeby kontrahenta. Tworzone oprogramowanie zawsze jest kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej.
4)Należy ponownie wskazać czy efekty Pana samodzielnej pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania), które nazywa Pan odpowiednio „oprogramowaniem”, zawsze są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Odp. Efektem pracy Wnioskodawcy są każdorazowo odrębne programy komputerowe, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
5)Nie udzielił Pan odpowiedzi na pytanie nr 9 wezwania wobec tego proszę jeszcze raz o wskazanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Czy ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Zleceniodawca)?
Odp. Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultaty swojej pracy.
6)Nie udzielił Pan odpowiedzi na pytanie nr 15 wezwania wobec tego proszę jeszcze raz o wskazanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Z jakiego tytułu osiąga Pan pozostałą część stałego wynagrodzenia miesięcznego (po wyłączeniu wynagrodzenia z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do „oprogramowania”)?
Odp. Zgodnie z zawartą umową z kontrahentem, Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie, które obejmuje zarówno świadczenie usług programistycznych, jak i przeniesienie autorskich praw majątkowych, wykonanie zobowiązań dotyczących autorskich praw osobistych oraz wykonanie zobowiązania do zachowania poufności. Wnioskodawca prowadzi ewidencję wykonywanych przez niego prac, co pozwala na wyodrębnienie wynagrodzenia przypadającego na sprzedaż autorskich praw majątkowych.
7)Należy ponownie wskazać do czego będą służyć i jak będzie wykorzystywał Pan serwery, przestrzeń dyskową oraz moc obliczeniową w prowadzonej przez Pana działalności? Czy wskazane wydatki zostaną faktycznie poniesione na prowadzoną przez Pana działalność związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej? Czy koszty te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac będących przedmiotem wniosku?
Odp. Wnioskodawca planuje wykorzystywać serwery, przestrzeń dyskową oraz moc obliczeniową do przechowywania danych bezpośrednio związanych z prowadzonymi pracami nad oprogramowaniem, utrzymywania komunikacji klient – serwer oraz do testowania wytwarzanego oprogramowania.
8)Należy ponownie wskazać jaki jest funkcjonalny związek książek branżowych i szkoleń oraz urządzeń biurowych z poszczególnymi działaniami obejmującymi tworzenie i rozwijanie oprogramowania?
Odp. W związku z tym, iż tworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie wymaga wiedzy specjalistycznej, która nieustannie ewoluuje, musi on pogłębiać swój zasób wiedzy, poprzez szkolenia oraz lekturę książek branżowych. Bez ponoszenia wskazanych wydatków Wnioskodawca nie byłby w stanie tworzyć innowacyjnego oprogramowania, przystającego do obecnych realiów oraz spełniającego potrzeby kontrahenta. Jak Wnioskodawca wskazał w piśmie z 30 października 2023 r. – aby sprawnie realizować prace nad oprogramowaniem studiował on m.in. najnowszą literaturę z zakresu tworzenia aplikacji (…). Jednocześnie, prowadzenie prac programistycznych nierzadko wymaga korzystania ze sprzętu biurowego, który je usprawnia.
9)Należy ponownie wskazać dokładną datę (dd-mm-rrrr) od kiedy prowadzi Pan odrębną ewidencjęzwiązaną z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej oraz wskazać czy w odrębnej ewidencji na bieżąco wyodrębnia/będzie wyodrębniał Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?
10)Nie udzielił Pan odpowiedzi na pytanie nr 25 wezwania wobec tego proszę jeszcze raz o wskazanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Czy odrębna ewidencja prowadzona jest/będzie na bieżąco, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów przypadających na kwalifikowane prawo własności intelektualnej?
Odp. 9-10. Wnioskodawca prowadzi odrębną ewidencje od dnia rozpoczęcia działalności zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP, tj. od 13 marca 2023 r. Wnioskodawca w prowadzonej ewidencji na bieżąco wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Wnioskodawca ewidencję prowadzi w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a także kosztów przypadających na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.
11)Należy ponownie jednoznacznie wskazać czy w przypadku, gdy rozwija Pan „oprogramowanie”:
a)jest Pan właścicielem lub współwłaścicielem „oprogramowania”, które Pan rozwija, jeżeli nie – to czy w stosunku do tego „oprogramowania” posiada Pan wyłączną licencję, tj. umowę, w której zastrzeżono wyłączność korzystania przez Pana z tego prawa,
b)w wyniku podjętych przez Pana czynności powstaje odrębny od tego „oprogramowania” utwór (nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do „programu komputerowego”), podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
-jeżeli tak ‒ czy przenosi Pan całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa,
-jeżeli nie – czy Pana wynagrodzenie jest tylko wynagrodzeniem za efekty swoich prac badawczo-rozwojowych?
12)Nie udzielił Pan odpowiedzi na pytanie nr 28 wezwania wobec tego proszę jeszcze raz o wskazanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Czy w przypadku, gdy rozwija Pan „oprogramowanie”, a w wyniku jego rozwoju nie powstało/nie powstanie nowe prawo własności intelektualnej, to jest Pan właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem tego „oprogramowania” na podstawie licencji wyłącznej?
Odp. Wnioskodawca nie jest właścicielem ani współwłaścicielem rozwijanego oprogramowania i nie posiada licencji wyłącznej do korzystania z niego (także w przypadku gdy w wyniku rozwoju oprogramowania nie powstało nowe prawo własności intelektualnej). Jednakże, każdorazowo Wnioskodawca jest właścicielem i twórcą nowego oprogramowania lub jego ulepszeń, do których autorskie prawa majątkowe każdorazowo przenosi na kontrahenta zgodnie z postanowieniami umowy. Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do oprogramowania, które to jest zawarte w wynagrodzeniu, jakie Wnioskodawca otrzymuje tytułem świadczenia usług na rzecz kontrahenta.
Pytania
1.Czy prace wykonywane przez Wnioskodawcę, rozumiane jako całość działalności realizowanej w ramach zawartej umowy z kontrahentem, polegające na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT?
2.Czy odpłatne przeniesienie przez Wnioskodawcę prawa autorskiego do oprogramowania w ramach wykonywanych usług programistycznych stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT?
3.Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w przedstawionym we wniosku opisie, w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, należy uznać za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ww. ustawy, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?
4.Czy możliwe jest zastosowanie stawki opodatkowania 5% do osiągniętego kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, wyliczonego zgodnie z art. 30ca ustawy o PIT w przedstawionym przez Wnioskodawcę opisie?
Pana stanowisko w sprawie
Ad. 1.
W ocenie Wnioskodawcy, prowadzone przez niego prace, rozumiane jako całość działalności realizowanej w ramach umowy z kontrahentem, polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT.
Stosownie do treści art. 5a ust. 38 ustawy o PIT przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Ustawodawca definiując w art. 5a ust. 39 ustawy o PIT termin badania naukowe oraz definiując pojęcie prace rozwojowe odwołuje się wprost do definicji zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: UPSWN).
Tym samym, przez badania naukowe zgodnie z art. 5a ust. 39 w zw. z art. 4 ust. 2 UPSWN, rozumie się:
-badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
-badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast przez prace rozwojowe, stosownie do treści art. 5a ust. 38 w zw. z art. 4 ust. 3 UPSWN, należy rozumieć działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na zlecenie kontrahenta w sposób ciągły i systematyczny samodzielnie tworzy, a także ulepsza Oprogramowanie lub jego komponenty.
Wytwarzane przez Wnioskodawcę Oprogramowanie nigdy nie jest efektem powtarzalnych, rutynowych prac, które dla osiągnięcia rezultatu wymagają jedynie podstawowych umiejętności programistycznych.
Czynności podejmowane w ramach tworzenia lub rozwijania Oprogramowania zawsze mają charakter twórczy, a także wymagają niekonwencjonalnych rozwiązań. Realizowane przez Wnioskodawcę prace w zakresie rozwoju Oprogramowania mają charakter twórczy i innowacyjny, gdyż poprzez łączenie i wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy i umiejętności w zakresie technologii informatycznych tworzone są zupełnie nowe komponenty Oprogramowania, które mają sprostać wymogom rynku, kontrahenta oraz postępowi technologicznemu.
Prowadzone prace nad Oprogramowaniem nie mają charakteru rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do Oprogramowania. Prace realizowane przez Wnioskodawcę nie są również projektami powtarzalnymi – każda nowa funkcjonalność, nowy projekt lub oprogramowanie wymaga indywidualnego podejścia, w szczególności odpowiedniego zasobu wiedzy i znajomości technologii. W wyniku prac prowadzonych nad Oprogramowaniem powstaje nowy kod źródłowy stanowiący Oprogramowanie.
Ad. 2.
W ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym we wniosku opisie, odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do Oprogramowania w ramach wykonywanych usług programistycznych stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Dochodem z kwalifikowanego IP, zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT, jest osiągnięty przez podatnika w ciągu roku podatkowego dochód:
1)z opłat lub należności wynikających z umów licencyjnych, dotyczących kwalifikowanego IP;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego IP;
3)z kwalifikowanego IP uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego IP, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym w postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Wnioskodawca uzyskuje przychody z działalności, której założeniem jest stworzenie oprogramowania o określonych parametrach i przeniesienie praw autorskich do programu komputerowego na kontrahenta.
Umowa zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a Kontrahentem wskazuje, że w zakresie związanym z wytwarzaniem oprogramowania lub jego części przenoszone są wszelkie prawa autorskie do nich. Wynagrodzenie za świadczenie usług jest określone w umowie – zgodnie z którą Wnioskodawcy przysługuje wynagrodzenie. Wynagrodzenie jest płatne na podstawie wystawionej faktury. Treść wiążącej Wnioskodawcę z Kontrahentem Umowy stanowi, że kwalifikowane prawa własności intelektualnej (prawa autorskie do autorskiego oprogramowania), jakie Wnioskodawca wytworzy w ramach zleconej usługi należą w całości do Kontrahenta za co nie przewiduje się dodatkowego wynagrodzenia poza tym wskazanym w umowie.
Wobec tego, otrzymywane przez Wnioskodawcę należności będą przychodem z tytułu sprzedaży majątkowych praw autorskich do programu komputerowego i należy je zakwalifikować jako kategorię sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT.
Ad. 3.
Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym we wniosku opisie, ponoszone wydatki, w zakresie w jakim przeznaczane są na wytworzenie danego programu komputerowego, należy uznać za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Ustawodawca wskazuje, że podatnik chcący skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik Nexus.
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 i ust. 5 ustawy o PIT, wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
[(a+b) x 1,3] / (a+b+c+d),
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
1.Prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (lit. a),
2.Nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3 (lit. b),
3.Nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 (lit. c),
4.Nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (lit. d).
Przepisy ustawy o PIT nie zawierają jakiegokolwiek katalogu kosztów kwalifikowanych. Natomiast zawierają odniesienie, że do kosztów kwalifikowanych nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym IP (art. 24d ust. 5 ustawy o PIT). Za koszty niezwiązane bezpośrednio z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej są w szczególności: odsetki, opłaty finansowe oraz koszty związane z nieruchomościami. Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów.
Na mocy art. 30ca ust. 6 ustawy o PIT, w przypadku, gdy wartość wskaźnika, o którym mowa powyżej, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1. Wnioskodawca uzyskuje przychody z działalności, której założeniem jest przeniesienie praw autorskich do programu komputerowego na kontrahenta. Za wykonane usługi Wnioskodawca otrzymuje ustalone wynagrodzenie obejmujące należność za sprzedaż autorskich praw majątkowych do programów komputerowych.
W związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej Wnioskodawca ponosi, planuje ponieść lub może ponieść wydatki na: koszty sprzętu komputerowego, oprogramowania, domen i serwerów, telefonu komórkowego, literaturę fachową i szkolenia, koszty transportu, zakup urządzeń i materiałów biurowych, usługi księgowe, które są również kosztami w rozumieniu art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT i mają na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej.
Koszty wskazane we wniosku są bezpośrednio związane z wytworzeniem programu komputerowego. W przypadku nieponoszenia wskazanych we wniosku kosztów Wnioskodawca nie mógłby prowadzić prac, których realizacja skutkuje powstaniem nowego prawa własności intelektualnej. Tworzenie Oprogramowania wymaga zarówno ponoszenia kosztów podzespołów komputerowych oraz innych kosztów umożliwiających realizację prac nad tworzeniem programu komputerowego.
Zatem wskazane wydatki jako bezpośrednio powiązane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością rozumianą jako samodzielne tworzenie Oprogramowania, winny być uznane za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT.
Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym we wniosku opisie, ponoszone wydatki, w zakresie w jakim przeznaczane są lub mogą być przeznaczane na wytworzenie danego programu komputerowego należy uznać za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Ad. 4.
W ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym we wniosku opisie, sprzedaż autorskich praw do programu komputerowego w ramach prowadzonej działalności pozwala na opodatkowanie preferencyjną 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych z tej sprzedaży, gdyż:
1.Zalicza się do kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które podlegają ochronie prawnej.
2.Spełnia kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową, tj.:
-działalnością twórczą (innowacyjność wewnętrzna),
-obejmującą prace rozwojowe,
-podejmowaną w sposób systematyczny,
-w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
3.Ponoszone wydatki, w zakresie w jakim przeznaczane są na wytworzenie danego programu komputerowego, należy uznać za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Artykuł 30ca ust. 1 i następne ustawy o PIT wskazują, że dla zastosowania 5% stawki podatku dochodowego konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek:
-wytwarzanie, rozwijanie lub ulepszanie w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, spełniającej kryteria działalności badawczo-rozwojowej kwalifikowanych praw własności intelektualnej;
-uzyskiwanie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które podlegają ochronie prawnej,
-określenie wysokości dochodu jaki może być objęty preferencyjną stawką podatku za pomocą wskaźnika Nexus dla każdego kwalifikowanego IP odrębnie;
-prowadzenie odrębnej ewidencji związanej z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej.
Spełnienie powyższych przesłanek powoduje, że po zakończeniu roku podatkowego podatnik ma prawo do skorzystania z 5% stawki podatku dochodowego w stosunku do dochodów związanych ze sprzedażą kwalifikowanego IP.
W ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym we wniosku opisie, zostały spełnione wszystkie ww. przesłanki, aby sprzedaż prawa autorskiego do programów komputerowych tworzonych samodzielnie w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej pozwalała na opodatkowanie preferencyjną 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych z tej sprzedaży.
Zdaniem Wnioskodawcy, przyjęta przez niego wykładnia wskazanych na wstępie przepisów prawa pozwala na opodatkowanie preferencyjną 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży autorskich praw do programu komputerowego, które podlegają ochronie prawnej, w przypadku uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) stanowi, że:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 tej ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności wykonuje Pan czynności z zakresu tworzenia oprogramowania komputerowego. Obecnie prowadzi Pan prace nad wytworzeniem innowacyjnej aplikacji (…), opartej na technologii (…). Z założenia tworzona aplikacja ma oferować szereg funkcjonalności, (…). Aplikacja umożliwi (…) np. (…). Wykorzystanie technologii (…) pomoże (…). W swoim założeniu aplikacja ma umożliwiać (…). Głównym celem aplikacji jest (…). Zastosowanie technologii (…). (…).
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena, czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (Oprogramowania opisanego we wniosku).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy wskazał Pan, że w ramach prowadzonej działalności wykonuje Pan czynności z zakresu tworzenia oprogramowania komputerowego. Czynności podejmowane w ramach tworzenia lub rozwijania oprogramowania zawsze mają charakter twórczy, a także wymagający opracowania niekonwencjonalnych rozwiązań. Tworzenie przez Pana oprogramowania opiera się na indywidualnych, autorskich pomysłach opracowywanych w odpowiedzi na zgłaszane zapotrzebowanie kontrahenta i obejmuje projektowanie, implementowanie oraz testowanie oprogramowania, a także udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Realizowane przez Pana prace w zakresie tworzenia oprogramowania mają charakter twórczy i innowacyjny, gdyż poprzez łączenie i wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy i umiejętności w zakresie technologii informatycznych tworzone są zupełnie nowe, „szyte na miarę” rozwiązania programistyczne. Prowadzone prace nad oprogramowaniem nie mają charakteru rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do oprogramowania. Prace realizowane przez Pana nie są również projektami powtarzalnymi – każdy nowy projekt wymaga indywidualnego podejścia. Wyniki Pana prac są unikalne, ponieważ dotyczą one ściśle zindywidualizowanej potrzeby, co sprawia, że nie jest możliwe ich wykorzystanie w innych celach niż te postawione na początku.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że celem realizacji prac studiował Pan najnowszą literaturę z zakresu tworzenia aplikacji (…), poszukiwał (…). Pana zamiarem jest wytworzyć dwie spójne aplikacje (…) – jedną na system (…), drugą na systemy (…). (...). Wreszcie, tworzone przez Pana oprogramowanie wyróżnia się od innych tym, iż jest tworzone zgodnie ze zindywidualizowanymi potrzebami zamawiającego – jest więc „szyte na miarę”, a przez to unikalne.
Zatem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania wymienionego oprogramowania ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Wyjaśnił Pan we wniosku, że w związku ze stałym tworzeniem oprogramowania pracuje Pan nad jego wytwarzaniem w zorganizowany i usystematyzowany sposób, podzielony na etapy takie jak: zapoznanie się z wymaganiami kontrahenta, zbieranie danych oraz ich analiza, planowanie prac; praca nad przygotowaniem oprogramowania; test jakości, sprawności, funkcjonalności i awaryjności oprogramowania; przyjęcie przez kontrahenta danego elementu wytworzonego oprogramowania (wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich do oprogramowania na kontrahenta). Prowadzona przez Pana działalność jest działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że w sposób uporządkowany oraz systematyczny, tj. regularny, prowadzi Pan prace dążące do wytworzenia oprogramowania – aplikacji (…). Na bieżąco rozwiązuje Pan problemy, które napotyka podczas projektowania bądź realizacji wymagań projektu, stawiając kolejne cele. Jednocześnie tworzy Pan kolejne etapy aplikacji, dążąc do jej całkowitego wytworzenia. W związku ze stałym tworzeniem oprogramowania poprzez opracowywanie i wdrażanie nowych elementów, pracuje Pan nad jego wytwarzaniem w usystematyzowany sposób, podzielony na etapy takie jak: zapoznanie się z wymaganiami kontrahenta, zbieranie danych oraz ich analiza, planowanie prac; praca nad przygotowaniem oprogramowania; test jakości, sprawności, funkcjonalności i awaryjności oprogramowania; przyjęcie przez kontrahenta danego elementu wytworzonego oprogramowania (wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich do oprogramowania na kontrahenta). Ostatnio postawionym przez Pana celem było (…). Cel został przez Pana osiągnięty w całości. W związku z tworzeniem oprogramowania służącego do (…), określił Pan następujące etapy i cele projektu:
1)oprogramowanie dla (…) (styczeń-marzec 2023):
-identyfikacja wymagań i potrzeb klienta, firmy dostarczającej (…) (styczeń 2023),
-integracja funkcji (…) w celu dostosowania do innowacyjnego produktu klienta (styczeń-luty 2023),
-optymalizacja procesów przetwarzania danych, przygotowanie finalnej zintegrowanej wersji oprogramowania z wykorzystaniem (…) (marzec 2023).
Cele zostały zrealizowane zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem.
2)rozwinięcie (…) (kwiecień-grudzień 2023):
-przejście do fazy planowania i tworzenia (…), z uwzględnieniem wymagań postawionych przez kontrahenta (kwiecień 2023),
-opracowanie różnorodnych scenariuszy i (…) dostosowanych do (…) (maj-sierpień 2023),
-implementacja interaktywnych funkcji umożliwiających efektywne korzystanie z (…) (wrzesień 2023),
-przeprowadzenie testów jakości oraz ewaluacja (…) pod kątem użyteczności (październik-listopad 2023),
-ostateczna optymalizacja, testy jakości i awaryjności oprogramowania i dostosowanie na podstawie uzyskanych wyników testów (grudzień 2023).
Cele określone w tiret 1-4 zostały zrealizowane zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem. Aktualnie prowadzi Pan prace nad optymalizacją (…) (tiret 5 powyżej). Wykorzystywane przez Pana narzędzia służące do tworzenia oprogramowania (realizacji celów), można podzielić na zasoby sprzętowe oraz programistyczne (oprogramowanie profesjonalne). Do zasobów sprzętowych należy zestaw komputerowy wyposażony w podzespoły umożliwiające wydajne wykonywanie testów wydajnościowych na różnych poziomach oraz (…) umożliwiające testowanie wydajnościowe w różnych środowiskach. Wykorzystuje Pan również serwery do przechowywania dużych danych utrzymywania komunikacji klient – serwer oraz testowania przy tworzeniu oprogramowania czy nastąpiły spadki opóźnienia w połączeniach, zmniejszyły się przesyłane dane optymalizując ten proces. Wykorzystane przez Pana zasoby programistyczne to biblioteki języka (…) oraz (…), a także takie technologie i narzędzia jak (…).
Zatem, kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Pana oprogramowania jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Z opisu sprawy wynika, że posiada Pan wiedzę oraz doświadczenie w zakresie przygotowywania rozwiązań związanych z tworzeniem oprogramowania na rzecz swojego kontrahenta w Polsce. Łączy i wykorzystuje Pan dostępne zasoby wiedzy i umiejętności w zakresie technologii informatycznych by tworzyć zupełnie nowe, „szyte na miarę” rozwiązania programistyczne.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że przed przystąpieniem do prac polegających na tworzeniu oprogramowania (…) dysponował Pan akademicką wiedzą z zakresu programowania oraz podstaw obsługi (…). Celem prowadzenia prac zmuszony był Pan nauczyć się nowego języka programowania – języka (…). Tworząc oprogramowanie wykorzystuje Pan wiedzę z zakresu (...). (…). W związku z tworzeniem oprogramowania służącego do symulacji w (…), określił Pan następujące etapy i cele projektu:
1)oprogramowanie dla (…) (styczeń-marzec 2023):
-identyfikacja wymagań i potrzeb klienta, firmy dostarczającej (…) (styczeń 2023),
-integracja funkcji (…) w celu dostosowania do innowacyjnego produktu klienta (styczeń-luty 2023),
-optymalizacja procesów przetwarzania danych, przygotowanie finalnej zintegrowanej wersji oprogramowania z wykorzystaniem (…) (marzec 2023).
Cele zostały zrealizowane zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem.
2)rozwinięcie (…) (kwiecień-grudzień 2023):
-przejście do fazy planowania i tworzenia (…), z uwzględnieniem wymagań postawionych przez kontrahenta (kwiecień 2023),
-opracowanie różnorodnych scenariuszy i (…) dostosowanych do (...) (maj-sierpień 2023),
-implementacja interaktywnych funkcji umożliwiających efektywne korzystanie z (…) podczas (…) (wrzesień 2023),
-przeprowadzenie testów jakości oraz ewaluacja (…) pod kątem użyteczności (październik-listopad 2023),
-ostateczna optymalizacja, testy jakości i awaryjności oprogramowania i dostosowanie na podstawie uzyskanych wyników testów (grudzień 2023).
Cele określone w tiret 1-4 zostały zrealizowane zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem. Aktualnie prowadzi Pan prace nad optymalizacją (…) (tiret 5 powyżej). Wykorzystywane przez Pana narzędzia służące do tworzenia oprogramowania (realizacji celów), można podzielić na zasoby sprzętowe oraz programistyczne (oprogramowanie profesjonalne). Do zasobów sprzętowych należy zestaw komputerowy wyposażony w podzespoły umożliwiające wydajne wykonywanie testów wydajnościowych na różnych poziomach oraz (…) umożliwiające testowanie wydajnościowe w różnych środowiskach. Wykorzystuje Pan również serwery do przechowywania dużych danych utrzymywania komunikacji klient – serwer oraz testowania przy tworzeniu oprogramowania czy nastąpiły spadki opóźnienia w połączeniach, zmniejszyły się przesyłane dane optymalizując ten proces. Wykorzystane przez Pana zasoby programistyczne to biblioteki języka (…) oraz (…), a także takie technologie i narzędzia jak (…).
Zatem, powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
(i)badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
(ii)prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje m.in. prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;
·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
·planowaniu produkcji oraz
·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak wskazuje Pan we wniosku, prowadzona przez Pana działalność jest działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Czynności podejmowane przez Pana w ramach tworzenia lub rozwijania oprogramowania zawsze mają charakter twórczy, a także wymagający opracowania niekonwencjonalnych rozwiązań. Tworzenie przez Pana oprogramowania opiera się na indywidualnych, autorskich pomysłach opracowywanych w odpowiedzi na zgłaszane zapotrzebowanie kontrahenta i obejmuje projektowanie, implementowanie oraz testowanie oprogramowania, a także udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Realizowane przez Pana prace w zakresie tworzenia oprogramowania mają charakter twórczy i innowacyjny, gdyż poprzez łączenie i wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy i umiejętności w zakresie technologii informatycznych tworzone są zupełnie nowe, „szyte na miarę” rozwiązania programistyczne. Prowadzone prace nad oprogramowaniem nie mają charakteru rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do oprogramowania. Prace realizowane przez Pana nie są również projektami powtarzalnymi – każdy nowy projekt wymaga indywidualnego podejścia. Wyniki Pana prac są unikalne, ponieważ dotyczą one ściśle zindywidualizowanej potrzeby, co sprawia, że nie jest możliwe ich wykorzystanie w innych celach niż te postawione na początku.
W uzupełnieniu dodał Pan, że przed przystąpieniem do prac polegających na tworzeniu oprogramowania (…) dysponował Pan akademicką wiedzą z zakresu programowania oraz podstaw obsługi (…). Celem prowadzenia prac zmuszony był Pan nauczyć się nowego języka programowania – języka (…). Tworząc oprogramowanie wykorzystuje Pan wiedzę z zakresu (...). (…).
Zatem, powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania, wymienionego oprogramowania spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy należy stwierdzić, że działalność polegająca na tworzeniu i rozwijaniu przez Pana oprogramowania spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak ten, który został wymieniony we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1) patent,
2) prawo ochronne na wzór użytkowy,
3) prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4) prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5) dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6) prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7) wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8) autorskie prawo do programu komputerowego
– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
[(a + b) * 1,3] / (a + b + c + d)
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Natomiast w myśl art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Na podstawie art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji, jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1) wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2) prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3) wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
W myśl art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).
Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Oznacza to, że ulga IP Box, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.
Z przedstawionych okoliczności analizowanej sprawy wynika, że:
1)w ramach indywidualnej działalności gospodarczej tworzy i rozwija Pan oprogramowanie;
2)wykonuje Pan powyższe czynności w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
3)efektem Pana pracy są każdorazowo odrębne programy komputerowe, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych; przysługują Panu majątkowe prawa autorskie do oprogramowania;
4)przenosi Pan na kontrahenta autorskie prawa majątkowe do utworów i otrzymuje Pan wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu na kontrahenta; przeniesienie praw na kontrahenta odbywa się co do zasady automatycznie z chwilą ustalenia autorskich praw majątkowych do utworu; transfer autorskich praw majątkowych odbywa się zgodnie z umową, na podstawie której świadczy Pan usługi programistyczne, a która to została zawarta z zachowaniem formy wskazanej w art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
5)od 13 marca 2023 r., tj. od dnia rozpoczęcia działalności zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP, prowadzi Pan odrębną ewidencję, w której na bieżąco wyodrębnia Pan każdekwalifikowane prawo własności intelektualnej. Ewidencję prowadzi Pan w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a także kosztów przypadających na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.
Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do oprogramowania, tworzone i rozwijane przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do oprogramowania stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym osiąga Pan kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Tym samym może Pan zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na podstawie przepisów art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych począwszy od rozliczenia za rok 2023 (od 13 marca 2023 r.) oraz za lata kolejne, o ile zmianie nie ulegnie obowiązujące prawo oraz przedstawiony stan faktyczny.
Przechodząc do kwestii, które z wydatków ponoszonych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są kosztami poniesionymi na prowadzoną bezpośrednią przez Pana działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej tutejszy Organ wyjaśnia, co następuje.
Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.
Z objaśnień podatkowych Ministra Finansów z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.
Objaśnienia podatkowe wskazują zatem na możliwość uwzględnienia w kalkulacji dochodu (który następnie zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus) również kosztów pośrednich. Nie wskazują natomiast, w jaki sposób koszty pośrednie należy przyporządkować do przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej i do pozostałych przychodów.
W celu alokowania kosztów pośrednich do przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej można w drodze analogii zastosować zasadę wynikającą z treści art. 22 ust. 3 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 22 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.
Zasadę, o której mowa w ust. 3, stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152 lit. c, pkt 153 lit. c i pkt 154 w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zatem w przypadku braku możliwości alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez podatnika w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia oprogramowania, można przyporządkować wydatki do przychodów ze zbycia oprogramowania według proporcji ustalonej jako stosunek przychodów ze zbycia oprogramowania do przychodów ogółem z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie.
Przechodząc do Pana wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Pana wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnikanexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem i rozwinięciem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.
Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez Niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także zauważyć, że w przypadku poniesienia wydatku na zakup środka trwałego, który podlega amortyzacji podatkowej oraz ma związek z wytworzeniem i rozwojem kwalifikowanego IP, cały wydatek nie może zostać uwzględniony we wskaźniku nexus. Uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane przez podatnika w roku podatkowym, w którym będzie korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.
Zatem wydatki, które Pan ponosi lub będzie Pan ponosił na: użytkowanie samochodu, transport [paliwo, amortyzacja, ewentualne naprawy (w tym koszty serwisu, częśći zamiennych, ubezpieczenia, przeglądów)]; wyjazdy służbowe (koszty zakwaterowania oraz wyżywienia, ewentualne koszty transportu pociągów, samolotów, taksówek); sprzęt komputerowy i urządzenia mobilne (laptop, komputer stacjonarny, myszka, klawiatura, monitor, mikrofon, słuchawki, tablet, smartphone, (…), kamera internetowa, pamięć zewnętrzna); biblioteki programistyczne (narzędzia do pracy ze zbiorami danych); usługi telekomunikacyjne i telefon komórkowy (opłaty za internet oraz abonament telefoniczny); książki branżowe i szkolenia (książki specjalistyczne, stanowiące źródło informacji o językach oprogramowania, narzędziach wykorzystywanych przy tworzeniu oprogramowania, technikach oprogramowania, technologiach informatycznych lub projektowaniu architektury systemów informatycznych; szkolenia branżowe służące podniesieniu kwalifikacji lub poszerzaniu wiedzy z zakresu rozwiązań programistycznych); serwery i usługi internetowe (zakup przestrzeni dyskowej, serwerów, mocy obliczeniowej wykorzystywanych do przechowywania danych bezpośrednio związanych z prowadzonymi pracami nad oprogramowaniem, utrzymaniu komunikacji klient – serwer oraz do testowania wytwarzanego oprogramowania); oprogramowanie biurowe i specjalistyczne [oprogramowanie systemowe (system operacyjny) oraz oprogramowanie specjalistyczne umożliwiające tworzenie, modyfikację oraz testowanie oprogramowania]; urządzenia, sprzęty i materiały biurowe [biurka, krzesła biurowe, szafki i szafy biurowe (przechowywanie dokumentacji), regały, lampki na biurko, maty pod krzesło, przedłużacze, drukarka, skaner, papier, tonery, długopisy, ołówki, notatniki, bruliony, zeszyty, kalendarze, kartki samoprzylepne, organizery na biurko, segregatory, koszulki i wkłady do segregatora, organizery do segregatorów, zszywacze, dziurkacze, zszywki, klipsy, spinacze, nożyczki, pieczątki, przyborniki, skorowidze, taśmy]; księgowość, przy zachowaniu właściwej proporcji, należy uznać za koszty, o których mowa w lit. a wzoru do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Kosztu bezpośrednio związanego z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej nie mogą natomiast stanowić wydatki poniesione na kosze biurowe. Wydatki ponoszone na zakup koszy biurowych nie pozostają w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, a w konsekwencji z wytworzeniem konkretnego kwalifikowanego IP. Koszty w postaci wydatków na zakup koszy biurowych wpływają na usprawnienie świadczonych usług, jednak trudno zgodzić się, że wydatki te są wprost związane z wytworzeniem oprogramowania, ponieważ w niniejszej sprawie nie można racjonalnie stwierdzić, że występują okoliczności wskazujące na bezpośredni związek tych wydatków z wytworzeniem kwalifikowanego IP i dlatego nie mogą zawierać się we wskaźniku nexus. Bez poniesienia wydatków na kosze biurowe wytworzenie kwalifikowanego IP również byłoby możliwe. Zatem wydatki z tytułu zakupu koszy biurowych nie mogą zostać uznane za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Ponadto zaznaczam, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right