Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.127.2023.3.IL

Możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

·prawidłowe – w części dotyczącej uznania działalności polegającej na tworzeniu wzorów użytkowych ….za działalność badawczo-rozwojową,

· nieprawidłowe – w części dotyczącej możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami złożonymi 16 października 2023 r. oraz 5 grudnia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Działalność polega na świadczeniu usług dla jednego podmiotu gospodarczego. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje Pan również inne dochody, które ze względu na ich specyfikę nie są objęte przedmiotowym wnioskiem.

W szczegółowy zakres usług realizowanych przez Pana na rzecz wyżej wymienionego podmiotu gospodarczego (Klienta) wchodzi świadczenie usług …- tj. analizowanie, projektowanie, wykonywanie, dokumentowanie oraz rozwijanie dokumentacji analitycznej i projektowo-technicznej w celu wytworzenia innowacyjnych…. Efektem wytworzonych prac jest utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Efektem wytworzonych przez Pana prac na rzecz Klienta jest dokumentacja projektowa oraz opracowany materiał graficzny, wytworzony przy użyciu nowoczesnych technologii dalej jako „produkt końcowy”.

Realizowana przez Pana usługa podzielona jest na etapy:

I.opracowanie projektu, koncepcji, zastosowania oraz wymagań i specyfikacji końcowego produktu,

II.prototypowanie (stworzenie prototypu produktu końcowego poprzez dobór technologii i ustalenie wstępnego projektu),

III.zakończenie prac i stworzenie produktu końcowego (kompleksowego….).

Wytwarzana przez Pana dokumentacja projektowa oraz materiał graficzny podlegają ochronie prawnej na podstawie zapisów ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 1994 r. nr 24, poz. 83) - spełniają one definicję „utworu” w myśl przytoczonej ustawy.

Dokumentacja projektowa oraz materiał graficzny, o których mowa we wniosku, zostały wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez Pana w ramach prowadzonej działalności, która podejmowana jest w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią umowy zawartej ze swoim Klientem przenosi Pan na ten podmiot prawa autorskie majątkowe do utworów powstałych podczas wykonywania tejże umowy, bez konieczności składania dodatkowych oświadczeń woli, z chwilą przejęcia utworów wytworzonych przez Pana. Przenosi Pan również na wyżej wymieniony podmiot wszystkie prawa zależne i pokrewne, bez ograniczeń czasowych i terytorialnych.

Sprzedaż wskazanych we wniosku praw następuje w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Dochodem z wytworzonego i ulepszanego (rozwijanego) kwalifikowanego prawa własności intelektualnej są dochody osiągnięte przez Pana z tytułu kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu (sprzedaż usług na rzecz Klienta).

Nie prowadzi Pan ksiąg rachunkowych. Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w związku z tym wykazuje Pan wymagane przepisami informacje w odrębnej ewidencji. Prowadzona odrębna ewidencja pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu. Prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, zgodną z wymogami zawartymi w art. 30cb ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodatkowa, odrębna ewidencja jest prowadzona w sposób usystematyzowany, ciągły.

Dokumentacja projektowa oraz materiał graficzny, o których mowa we wniosku stanowią utwory podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019r., poz. 1231, z późniejszymi zmianami). W ramach działalności gospodarczej opracowuje Pan nowe lub ulepszone usługi, niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej.

Ponosi Pan odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Pana czynności opisane we wniosku oraz ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą.

Wykonuje Pan czynności związane z powyżej opisaną umową o świadczeniu usług w dowolnie wybranym przez siebie miejscu - brak jest bezpośredniego nadzoru ze strony Pana Klienta.

Niniejszym oświadcza Pan, że nie toczy się wobec Pana żadne postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani czynności sprawdzające w zakresie podatku PIT (podatku dochodowego od osób fizycznych) za jakikolwiek okres.

1.Doprecyzowanie stanu faktycznego:

a)w ramach działalności gospodarczej samodzielnie prowadzi Pan prace rozwojowe - nie prowadzi Pan badań naukowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)w ramach działalności gospodarczej samodzielnie prowadzi Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Celem prac rozwojowych było wytworzenie dokumentacji projektowej oraz…., stanowiących jedną, nierozerwalną, komplementarną całość, podlegającą ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prace rozwojowe zostały zakończone pozytywnym wynikiem, wynikiem prac jest wytworzona dokumentacja projektowa oraz….. W wyniku prac rozwojowych zaprojektował Pan i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony produkt, proces lub usługę. Oferuje Pan w ramach swojej działalności gospodarczej produkty/usługi wytworzone poprzez prace rozwojowe. Wytworzone przez Pana, w ramach prac rozwojowych, produkty lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny charakter względem Pana dotychczasowej działalności. Pana działalność nie obejmuje prac rutynowych i wprowadzanych okresowych zmian do projektu.

c)W ramach działalności gospodarczej nie prowadził Pan prac o innym charakterze niż prace rozwojowe, zgodnie z przytoczoną ustawą - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

d)Pana działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

e)Produktem końcowym jest grafika -…., będącej dokumentacją projektową (techniczną).

f)W wyniku Pana działalności powstają następujące prawa własności intelektualnej - wymienione w ustawie w art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym: Jest to prawo ochronne na wzór użytkowy, podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

g)Produkt końcowy podlega ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

h)Prowadzi Pan prace rozwojowe dla celów wytworzenia każdego poszczególnego „produktu końcowego”, który jest efektem Pana pracy.

i)Efekty Pana prac zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

j)Zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku ulepszania (rozwijania) kwalifikowanego prawa własności intelektualnej efekty Pana prac są odrębnymi utworami. Podstawa prawna ochrony: art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

k)Uzyskuje Pan dochody z tytułu kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi, co oznacza, że kwalifikowane prawo własności intelektualnej jest wykorzystywane przez Pana w produkcji produktu, świadczeniu usług. Nie dotyczy to natomiast świadczenia usług, w wyniku których powstaje kwalifikowane prawo własności intelektualnej, którego prawa własności są następnie przenoszone na rzecz Klienta.

l)Wynagrodzenie otrzymane od Klienta jest łączną zapłatą za całość czynności realizowanych na rzecz Klienta.

m)Umowa reguluje kwestię sposobu przenoszenia przez Pana na Klienta praw do konkretnych stworzonych przez Wnioskodawcę „produktów końcowych” w następujący sposób: przeniesienie praw następuje w drodze pisemnej oraz spełnia każdorazowo wymogi przewidziane w art. 53. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

n)W ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje Pan również inne dochody, są to: dochód ze sprzedaży produktów i usług, które nie są przedmiotem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

o)Odrębna ewidencja, o której mowa we wniosku prowadzona jest od 1 stycznia 2019 r.

p)Działalność opisaną we wniosku prowadzi Pan od: 1 stycznia 2019 r.

2.Pod pojęciem „opisana we wniosku działalności gospodarcza” należy rozumieć „całość działań realizowanych przez Wnioskodawcę w ramach umowy z Klientem”.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

W piśmie z 16 października 2023 r. udzielił Pan odpowiedzi na pytania:

1)Jakiego roku/lat podatkowych dotyczy Pana wniosek?

Odpowiedź: 2019 r. - do teraz.

2)Jaką formą opodatkowana jest i będzie Pana działalność gospodarcza (wg skali podatkowej czy podatkiem „liniowym”)?

Odpowiedź: Ryczałt.

3)Jakich efektów Pana pracy dotyczy zadane pytanie, bowiem w przedstawionym opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego raz Pan wskazał, że

W szczegółowy zakres usług Wnioskodawcy realizowanych przez Wnioskodawcę na rzecz wyżej wymienionego podmiotu gospodarczego (Klienta) wchodzi świadczenie usług …- tj. analizowanie, projektowanie, wykonywanie, dokumentowanie oraz rozwijanie dokumentacji analitycznej i projektowo-technicznej w celu wytworzenia innowacyjnych…. (…) Efektem wytworzonych prac przez Wnioskodawcę na rzecz Klienta jest dokumentacja projektowa oraz opracowany materiał graficzny, wytworzony przy użyciu nowoczesnych technologii dalej jako „produkt końcowy”.

Natomiast w dalszej części wniosku wskazuje Pan, że:

Celem prac rozwojowych było wytworzenie dokumentacji projektowej oraz…, stanowiących jedną, nierozerwalną, komplementarną całość (…).,

Produktem końcowym jest grafika - tj. kompleksowy…, będącej dokumentacją projektową (techniczną).

Zatem dla Organu nie jest jasne i jednoznaczne co jest „produktem końcowym”, czy jest to:

-dokumentacja projektowa oraz opracowany materiał graficzny, czy

-grafika - ….będącej dokumentacją projektową (techniczną).

Należy to jednoznacznie i konkretnie wyjaśnić.

Odpowiedź: Wszystkie projekty są wykonywane w programie do projektowania …są to wirtualne modele…., które następnie używa Pan bezpośrednio to wykonania prototypów lub do wytworzenia dalszej dokumentacji projektowej, tj. rysunku technicznego. Kompleksowym produktem końcowym zatem jest zawsze ….(który dla komputera jest….) plus dokumentacja techniczna oparta na tym modelu, zawierające także rysunki liniowe, które są używane następnie do aplikacji patentowych, ochronę wzoru użytkowego.

4)Czy wytwarza, rozwija lub ulepsza Pana kwalifikowane prawo własności intelektualnej, które jest:

-prawem ochronnym na wzór użytkowy (art. 30ca ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych),

-autorskim prawem do programu komputerowego (art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Należy zauważyć, że informacje podane przez Pana w złożonym wniosku wykluczają się. W przedstawionym opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wskazał Pan , że:

W wyniku mojej działalności powstają następujące prawa własności intelektualnej – wymienione w ustawie w art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to prawo ochronne na wzór użytkowy , podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 Jednakże wyjaśnić należy, że zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Zatem, ww. przepis odnosi się do ochrony programu komputerowego a nie wzoru użytkowego.

Z kolei, we własnym stanowisku w odpowiedzi na pytanie dot. możliwości zastosowania 5% stawki opodatkowania, wskazał Pan, że:

Dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej spełniają wymóg art. 30ca ust. 2 pkt 8 (…)

Zatem, we własnym stanowisku wskazał Pan na kwalifikowane prawo własności intelektualnej, które jest programem komputerowym.

 W świetle powyższego należy jednoznacznie wskazać, którego z ww. kwalifikowanych praw własności intelektualnej dotyczy przedmiotowy wniosek.

Odpowiedź: Został popełniony błąd, nie jest Pan programistą, nie tworzy Pan programów komputerowych, tylko jest Pan…., a więc Pana wniosek dotyczy prawa ochrony wzorów użytkowych.

5)Czy jest Pan twórcą wzoru użytkowego objętego prawem ochronnym na wzór użytkowy? Co stanowi wzór użytkowy będący przedmiotem wniosku objętego ww. prawem?

Odpowiedź: Tak, jest Pan twórcą wzorów użytkowych. Jest Pan twórcą innowacyjnych rozwiązań….. Klienci przychodzą do Pana z ogólnym zarysem nowych produktów użytkowych. Pan tworzy natomiast od podstaw, od pierwszych szkiców poprzez…., …i innowacyjnych rozwiązań technicznych wchodzących w jego skład.

6)Czy opracowany wzór użytkowy został zgłoszony do rejestracji przez Urząd Patentowy jako wzór użytkowy; jeśli tak to czy posiada Pan prawo ochronne na wzór użytkowy udzielone przez Urząd Patentowy, w formie decyzji stosownie do art. 95 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1170) oraz kiedy została wydana/zostanie wydana ta decyzja?

Odpowiedź: Osobiście nie zgłasza Pan do urzędu patentowego innowacyjnych rozwiązań, nad którymi Pan pracuje, chyba, że są to Pana osobiste projekty. Odsprzedaje Pan to prawo Klientom razem z Pana pracą projektową, którzy następnie zgłaszają to sami ze swoim projektem, który dla nich Pan wykonuje.

7)Czy w projekcie …lub dokumentacji projektowej lub materiale graficznym wykorzystano prawo ochronne na wzór użytkowy, czy też projekt graficzny 3D lub dokumentacja projektowa lub materiał graficzny jest wzorem użytkowym? Należy to jednoznacznie wyjaśnić.

Odpowiedź:…., a następnie rysunki generowane na jego podstawie, są wzorem użytkowym.

8)W czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku? Należy wyjaśnić jakie konkretne działania podejmuje Pan w celu opracowania nowego lub ulepszenia/rozwijania istniejącego „wzoru użytkowego” lub „programu komputerowego”, a w szczególności:

a)Jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia (jakiego „wzoru użytkowego” lub „programu komputerowego”?) wytworzonego już wcześniej w praktyce gospodarczej zostały podjęte, w ramach którego tworzy i ulepsza Pan „wzór użytkowy” lub „program komputerowy”?

Odpowiedź: Wszystkie projekty, którymi się Pan zajmuje, są to nowe pomysły innowacyjne, których nie ma na rynku. Wszystkie projekty jakimi zajmował się Pan od początku swojej działalności to projekty….. Prawie wszyscy klienci to klienci ze ….którzy otrzymują dofinansowanie z programu….., co oznacza, że już musieli uzyskać akceptację, że ich pomysł musiał być nowy/innowacyjny. Klienci przychodzą z ogólnym pomysłem, natomiast Pan opracowuje innowacyjne wzory i rozwiązania techniczne w …..

b)Jaki/jakie konkretnie „wzory użytkowe” lub „programy komputerowe” zostały wytworzone przez Pana? W oparciu o jakie technologie? Do czego służyły? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano? Co powoduje, iż wytworzony nowy „wzór użytkowy” lub „program komputerowy” lub ich usprawnienia w znaczymy stopniu różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana? Na czym polega oryginalność Pana „wzoru użytkowego” lub „programu komputerowego”?

Odpowiedź: Przez ostatnie lata brał Pan udział…, są to produkty użytkowe, konsumenckie z każdej dziedziny życia. ….wiele innych.

c)Zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, iż „wzór użytkowy” lub „program komputerowy”, po jego wytworzeniu/ulepszeniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?

Odpowiedź: Każde nowe rozwiązanie jest inne dla każdego nowego projektu, każdy projekt jest z innej dziedziny. Nie sposób ich wszystkich wymienić, są to przede wszystkim innowacyjne rozwiązania techniczne produktów, których nie ma na rynku. Jeśli jest taka potrzeba można wykonać listę wszystkich projektów. Każdy projekt jest projektowany w…., następnie wykorzystuje się nowoczesne technologie ….lub inne formy prototypowania do wytworzenia funkcjonalnych prototypów i przetestowania innowacyjnych rozwiązań.

9)W związku ze wskazaniem we wniosku, że Pana działalność:

podejmowana jest w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

proszę wyjaśnić:

a)Jakie cele na wstępie postawił Pan sobie w zakresie realizacji „wzoru użytkowego” lub poszczególnych „programów komputerowych” w poszczególnych latach oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?

Odpowiedź: Przy każdym projekcie celem jest wykonanie…., innowacyjnego produktu, aby do tego dążyć potrzeba najpierw wielu godzin analizy rozwiązań i opracowanie własnych nowych pomysłów w celu uzyskania zadowalających efektów w działaniu produktu. Inżynieria, szkice…., dokumentacja, prototypowanie, testy, ulepszanie, testy produkcja. Finansowanie pochodzi od klientów, głównie…., którzy mają określone budżety na opracowanie rozwiązań.

b)Jaki/jakie konkretnie cel/cele zostały osiągnięte w poszczególnych latach, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

Odpowiedź: Zostało wytworzonych wiele ….oraz wiele działających prototypów, dla poszczególnych projektów produktów…..

c)Na czym polegała systematyczność w odniesieniu do Pana działań w zakresie wykonywanych przez Pana czynności?

Odpowiedź: Pilnowanie harmonogramu dla poszczególnych projektów/dla poszczególnych klientów, każdy projekt ma fazy, od szkicu, poprzez myślenie nad innowacyjnymi rozwiązaniami inżynieryjnymi po projektowanie, do wytworzenia prototypu. Przede wszystkim jest to pilnowanie przechodzenia przez te etapy, aby nie chodzić na skróty, tylko wtedy da się osiągnąć zadowalające efekty i opracować coś innowacyjnego.

d)Jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane w poszczególnych latach, a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego „wzoru użytkowego” lub „programu komputerowego”?

Odpowiedź: Przy każdym projekcie, a było ich wiele, harmonogram jest jak powyżej, niektóre projekty dochodziły aż do fazy masowej produkcji, a niektóre zatrzymywały się na etapie…., wynika to również z możliwości inwestycyjnych poszczególnych klientów….

10)W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy i rozwija/ulepsza Pan „wzór użytkowy” lub „program komputerowy” proszę wyjaśnić:

a)Jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji „wzoru użytkowego” lub poszczególnych „programów komputerowych”?

Odpowiedź: Zazwyczaj są to bardzo ogólne zarysy funkcjonalności produktu pochodzące od klienta, Pana zadaniem jest opracowywanie innowacyjnych rozwiązań dla danego pomysłu. Jeśli natomiast to pytanie dotyczy wiedzy inżynieryjnej, to jest to wiedza, zdobyta na studiach oparta na doświadczeniu w inżynierii i…..

b)Jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstają poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają „wzór użytkowy” lub „programy komputerowe” od już istniejących?

Odpowiedź: Jest to przede wszystkim wiedza z zakresu inżynierii mechanicznej oraz umiejętności projektowania tych rozwiązań w…, konkretnie używa Pan ….Jest to projektowanie…., a następnie prototypowanie przy pomocy technologii: ….itp. Każdy produkt ma charakter innowacyjny w jakimś zakresie, głównie są to nowe rozwiązania techniczne jak coś działa, np. przy nowym produkcie będzie można wykonać mniej czynności, do osiągnięcia podobnego celu, lub produkt będzie autonomiczny, zasada działania będzie prostsza od innych itd. lub coś, czego do tej pory w ogóle nie było na rynku.

c)Jakie jest miejsce, sposób wykorzystania oraz selekcji tej wiedzy pod względem przydatności do realizacji innowacyjnego „wzoru użytkowego” lub „programu komputerowego” (jaka wiedza została wykorzystana)?

Odpowiedź: Przede wszystkim są to zdolności analitycznego myślenia i łatwe przenoszenie pomysłów do …w programie komputerowym. Tworzenie mechanizmów … opartych na własnych pomysłach i analizie, sprawdzanie tych pomysłów, ich sposobu działania w…, przed wykonaniem fizycznych prototypów.

d)Jakie produkty, usługi, procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?

Odpowiedź: Projektowanie…, Inżynieria rozwiązań, Symulacje/analiza elementów skończonych, Industrializacja projektów.

e)Na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte były te produkty, usługi, procesy?

Odpowiedź: Na inżynierii, znajomości procesów technologicznych, znajomości trendów projektowych.

f)Co Pan zaplanował?

Odpowiedź: Planuję dalszy rozwój w dziedzinie projektowania oraz prototypowania, śledzenie nowych technologii wytwarzania, które można zastosować w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań.

g)Jakie cele Pan postawił?

Odpowiedź: Dodanie do projektowania, także wytwarzanie nowych rozwiązań bez podwykonawców.

h)W jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?

Odpowiedź: Rozmowa z klientem, szkicowanie rozwiązań, …, sprawdzanie działania…, prototypowanie, testy, .., prototyp, testy, finalny produkt.

i)Co jest efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanego „wzoru użytkowego” lub „programu komputerowego”?

Odpowiedź: Są to produkty konsumenckie z każdej dziedziny życia, wiele nowych opracowanych rozwiązań, jak w punkcie 7b.

11)Czy efekty Pana pracy, tj. dokumentacja projektowa, opracowany materiał graficzny, …- zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź: Przy pracy dla klientów wyłącznie…, celem każdego projektu i nowego rozwiązania jest zawsze zgłoszenie patentowe, ale to już wykonuje Klient we własnym zakresie. Zawsze stara się Pan opracowywać takie rozwiązania, aby w końcowym etapie Klient mógł to opatentować.

12)Jeżeli wniosek dotyczy tworzenia „programów komputerowych”, to czy ulepszał/rozwijał Pan program komputerowy przez siebie wytworzony?

Odpowiedź: Nd.

13)Czy w przypadku gdy rozwija/ulepsza Pan „programy komputerowy” lub jego część, to czy jest właścicielem lub współwłaścicielem ulepszanego „programu komputerowego”, albo użytkownikiem posiadającym prawo do jego użytkowania na podstawie licencji wyłącznej, tj. umowy, w której zastrzeżono wyłączność korzystania przez Pana z autorskiego prawa do „programu komputerowego”, bądź czy działa Pan na zlecenie podmiotu będącego właścicielem tego „programu komputerowego”?

Odpowiedź: Nd.

14)Czy nabywał Pan wyniki prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów?

Odpowiedź: Nie.

15)W jaki sposób umowa z Klientem reguluje kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:

a)ze sprzedaży wzoru użytkowego czy produktów wytworzonych w oparciu wzory użytkowe? (jednoznacznej odpowiedzi należy udzielić w przypadku wzorów użytkowych);

b)wyłącznie z tytułu przenoszenia na Klienta praw do „programu komputerowego”? Jeśli tak, to jakie to prawa? (odpowiedzi należy udzielić w przypadku programów komputerowych).

Odpowiedź: Ponieważ zwykle pracuje Pan nad wieloma różnymi projektami jednocześnie, wystawia Pan Klientom fakturę za łączną ilość godzin spędzonych na projektowaniu, umowa natomiast zawiera klauzulę, że „W ramach usług świadczonych przez Wykonawcę oraz w ramach wynagrodzenia płaconego przez Zamawiającego, Zamawiającemu, w ramach umowy, Wykonawca przenosi na Zamawiającego wszelkie prawa autorskie oraz prawa własności do dzieł projektowych stworzonych przez Wykonawcę”, czyli też opracowanych wzorów użytkowych.

16)W przypadku uzyskania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej czy dochody te są ustalane w oparciu o zasadę ceny rynkowej?

Odpowiedź: Tak.

17)Czy na rzecz Klienta wystawia Pan faktury? Czy na fakturach w przypadku „programów komputerowych” wyodrębnione jest wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Klientów? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego?

Odpowiedź: Jak w punkcie 15.

18)Jakie „okresy rozliczeniowe” przewidywała umowa z Klientem? Czy:

a)były to stałe okresy czasowe (np. okresy miesięczne)?

b)zakończenie okresu rozliczeniowego miało miejsce po spełnieniu określonych warunków przewidzianych w umowie (np. po zakończeniu przez Pana określonych prac albo etapu prac) – jeśli tak, proszę wskazać spełnienie jakich warunków lub zaistnienie jakich okoliczności wyznaczało koniec okresu rozliczeniowego?

Odpowiedź: Jak w punkcie 15. Rozlicza się Pan za ilość spędzonych godzin, faktury  wystawia Pan co miesiąc.

19)W jaki sposób poszczególne umowy z Klientami regulują kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Klienta praw do konkretnego stworzonego przez Pana „programu komputerowego”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „programu komputerowego” i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na Klienta (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Klient)? Co potwierdza przeniesienie tych praw?

Odpowiedź: Nie tworzy Pan programów komputerowych, ale odpowiedź zawiera się w  punkcie 15.

20)Czy sposób „przeniesienia” każdego z majątkowych praw autorskich do „programu komputerowego” następował zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy?

Odpowiedź: Tak.

21)Czy odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową Ewidencję prowadzi Pan od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź: Tak.

22)Czy i w jaki sposób oblicza Pan tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Odpowiedź: Oblicza Pan w następujący sposób: ((a+b) x 1,3) /( a + b + c + d)

A - koszty poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową, związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (np. koszt zakupu sprzętu komputerowego, wynajem biura, itd.)

B - koszty poniesione przez podatnika na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż od podmiotu niepowiązanego - np. koszty podwykonawcy, z którym dany programista zawarł umowę

C - koszty poniesione przez podatnika na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż od podmiotu powiązanego - np. gdy programista jest udziałowcem własnej spółki z o. o. i świadczy dla tej spółki usługi jako podwykonawca.

D - koszty poniesione przez podatnika na nabycie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej - np. gdy przedsiębiorca nabędzie od innego podmiotu prawo autorskie do programu, w celu jego dalszej komercjalizacji.

23)Czy Klienci, o których mowa we wniosku, są podmiotami polskimi, czy zagranicznymi (z jakiego kraju?)? Jeśli Klient jest podmiotem zagranicznym, to czy usługi dla tego podmiotu są wykonywane przez Pana w Polsce czy w kraju, w którym podmiot ten ma siedzibę? Jeśli usługi są wykonywane w kraju, w którym podmiot ten ma siedzibę, to, czy działalność gospodarcza w tym państwie jest prowadzona za pośrednictwem zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a tym państwem?

Odpowiedź: Zagranicznymi, działalność prowadzona w Polsce.

24)Wobec wskazania, że Pana wniosek dotyczy również zdarzenia przyszłego – czy będzie Pan uzyskiwał dochody z kwalifikowanych IP w takich samych okolicznościach, jak w przedstawionym opisie sprawy (jeżeli nie, należy wyczerpująco przedstawić okoliczności ich uzyskiwania).

Odpowiedź: Tak, działalność się nie zmieniła i nie zmieni w najbliższym czasie.

W piśmie z 5 grudnia 2023 r. wskazał Pan:

Początkowo była prowadzona księga przychodów i rozchodów na zasadach ogólnych natomiast od roku 2022 nowa księgowa doradziła Panu przejście na ryczałt.

Wykorzystuje Pan przede wszystkim dostępną wiedzę inżynieryjną do projektowania innowacyjnych rozwiązań w nowych produktach. Stara się Pan podążać za trendami projektowymi jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny każdego z produktów ale także śledzi i stara się wykorzystać i ulepszać dostępne rozwiązania z zakresu mechaniki i inżynierii, które są niezbędne do zaprojektowania działającego prototypu, a następnie produktu do masowej produkcji. Tak więc łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy jest czymś co robi Pan każdego dnia.

Do tworzenia każdego produktu wykorzystuje Pan komercyjny, istniejący program do projektowania…. Jest to program komputerowy w którym projektuje Pan każdy detal wchodzący w skład ostatecznego produktu jako…. Taki plik następnie jest wykorzystywany bezpośrednio przez …do wytworzenia produktu fizycznego….

Rozwija Pan przede wszystkim wiedzę z zakresu wzornictwa przemysłowego, inżynierii i umiejętności projektowania przestrzennego.

Każdy fizyczny produkt po wytworzeniu funkcjonalnego prototypu i po testach, praktycznie zawsze jest poddawany analizie i pewnym zmianom projektowym i ulepszeniom. Po za tym, nawet po wprowadzeniu już produktu do masowej produkcji bardzo często produkt także jest poddawany ulepszeniom. Wówczas proces ponownie rozpoczyna się od zmian w projekcie….

Pytania

1.Czy kwalifikowane dochody uzyskane z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, opisane w niniejszym wniosku - może Pan opodatkować stawką 5% zgodnie z art. 30ca ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy opisana we wniosku działalność gospodarcza, którą Pan prowadzi, jest działalnością badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt. 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.)?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1

Pana zdaniem, uzyskiwane przez Pana dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej spełniają wymóg art. 30ca ust. 2 pkt 8. Ponadto, zgodnie z art. 30cb prowadzi Pan wyodrębnioną ewidencję, dotyczącą prowadzonych prac. Na podstawie powyższych stoi Pan na stanowisku, iż może Pan zastosować stawkę 5% podatku dochodowego od osób fizycznych do dochodów opisanych w niniejszym wniosku.

Ponadto w piśmie z 5 grudnia 2023 r. na prośbę Organu doprecyzował Pan stanowisko odnośnie pytania nr 1:

Wskazał Pan, że nie tworzy programów komputerowych, wniosek dotyczy prawa ochrony wzoru użytkowego. Wykorzystuje Pan już dostępny program do tworzenia …i w nim projektuje nowe wzory użytkowe i innowacyjne rozwiązania mechaniczne dla tych wzorów.

Ad. 2.

Pana zdaniem, działalność prowadzona przez Pana jest działalnością badawczo-rozwojową.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo -rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy :

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to: prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ostatniej ustawy :

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ww. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pan projektantem…. Wniosek dotyczy prawa ochrony wzorów użytkowych.

Wszystkie projekty są wykonywane przez Pana w programie do projektowania…, są to…, których następnie używa Pan bezpośrednio do wykonania prototypów lub do wytworzenia dalszej dokumentacji projektowej, tj. rysunku technicznego. Kompleksowym produktem końcowym zatem jest zawsze …(który dla komputera jest….) plus dokumentacja techniczna oparta na tym modelu, zawierające także…. które są używane następnie do aplikacji patentowych, ochronę wzoru użytkowego.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy tworzone przez Pana wzory użytkowe …stanowią działalność badawczo–rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazał Pan, że jest twórcą wzorów użytkowych w bardzo różnych dziedzinach. Klienci przychodzą do Pana z ogólnym zarysem nowych produktów użytkowych. Pan tworzy natomiast od podstaw, od …wygląd nowego produktu, który ma wejść na rynek i innowacyjnych rozwiązań technicznych wchodzących w jego skład.

Wszystkie projekty, którymi się Pan zajmuje, są to nowe pomysły innowacyjne, których nie ma na rynku. Wszystkie projekty jakimi zajmował się Pan od początku swojej działalności to….. Prawie wszyscy Klienci to Klienci ze ….którzy otrzymują…., co oznacza, że już musieli uzyskać akceptację, że ich pomysł musiał być nowy/innowacyjny. Klienci przychodzą z ogólnym pomysłem, natomiast Pan opracowuje innowacyjne wzory i rozwiązania techniczne w …..

Każde nowe rozwiązanie jest inne dla każdego nowego projektu, każdy projekt jest z innej dziedziny. Są to przede wszystkim innowacyjne rozwiązania techniczne produktów, których nie ma na rynku. Każdy projekt jest projektowany w programie…., następnie wykorzystuje się nowoczesne technologie …..lub inne formy prototypowania do wytworzenia funkcjonalnych prototypów i przetestowania innowacyjnych rozwiązań.

Zatem prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia wzorów użytkowych ….ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wyjaśnił Pan, że przy każdym projekcie celem jest wykonanie funkcjonalnego prototypu, innowacyjnego produktu, aby do tego dążyć potrzeba najpierw wielu godzin analizy rozwiązań i opracowanie własnych nowych pomysłów w celu uzyskania zadowalających efektów w działaniu produktu…., prototypowanie, testy, ulepszanie, testy produkcja. Finansowanie pochodzi od Klientów, …., którzy mają określone budżety na opracowanie rozwiązań. Zostało wytworzonych wiele projektów …. oraz wiele działających prototypów, dla poszczególnych projektów produktów konsumenckich.

Pilnowanie harmonogramu dla poszczególnych projektów/dla poszczególnych Klientów, każdy projekt ma fazy, od szkicu, poprzez myślenie nad innowacyjnymi rozwiązaniami inżynieryjnymi po projektowanie, do wytworzenia prototypu. Przede wszystkim jest to pilnowanie przechodzenia przez te etapy, aby nie chodzić na skróty, tylko wówczas da się osiągnąć zadowalające efekty i opracować coś innowacyjnego. Przy każdym projekcie, a było ich wiele, harmonogram jest jak powyżej, niektóre projekty dochodziły aż do fazy masowej produkcji, a niektóre zatrzymywały się na etapie projektu…., wynika to również z możliwości inwestycyjnych poszczególnych Klientów.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do wskazanych przez Pana wzorów użytkowych …jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

W opisie sprawy wskazał Pan, że zazwyczaj są to bardzo ogólne zarysy funkcjonalności produktu pochodzące od Klienta, Pana zadaniem jest opracowywanie innowacyjnych rozwiązań dla danego pomysłu. Wyjaśnił Pan, że w ramach prowadzonej działalności wykorzystuje Pan wiedzę, zdobytą na studiach, która jest oparta na doświadczeniu w inżynierii i w …Jest to przede wszystkim wiedza z zakresu inżynierii mechanicznej oraz umiejętności projektowania tych rozwiązań w programie…., konkretnie używa Pan programu….. Jest to projektowanie…., a następnie prototypowanie przy pomocy technologii: ….itp. Każdy produkt ma charakter innowacyjny w jakimś zakresie, głównie są to nowe rozwiązania techniczne jak coś działa, np. przy nowym produkcie będzie można wykonać mniej czynności, do osiągnięcia podobnego celu, lub produkt będzie autonomiczny, zasada działania będzie prostsza od innych itd. lub coś, czego do tej pory w ogóle nie było na rynku. Przede wszystkim są to zdolności analitycznego myślenia i łatwe przenoszenie pomysłów do ….w programie komputerowym. Tworzenie …opartych na własnych pomysłach i analizie, sprawdzanie tych pomysłów, ich sposobu działania w…, przed wykonaniem fizycznych prototypów. Projektowanie…, Inżynieria rozwiązań, Symulacje/analiza elementów skończonych, Industrializacja projektów. Planuje Pan dalszy rozwój w dziedzinie projektowania oraz prototypowania, śledzenie nowych technologii wytwarzania, które można zastosować w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań.

Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Wskazał Pan, że wszystkie projekty, którymi się Pan zajmuje, są to nowe pomysły innowacyjne, których nie ma na rynku.

Pana działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Wykorzystuje Pan przede wszystkim dostępną wiedzę inżynieryjną do projektowania innowacyjnych rozwiązań w nowych produktach. Stara się podążać za trendami projektowymi jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny każdego z produktów, ale także śledzi i stara się wykorzystać i ulepszać dostępne rozwiązania z zakresu mechaniki i inżynierii, które są niezbędne do zaprojektowania działającego…, a następnie produktu do…. Tak więc łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy jest czymś co robi Pan każdego dnia. Pana działalność nie obejmuje prac rutynowych i wprowadzanych okresowych zmian do projektu.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia wymienionych wzorów użytkowych …spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności…., ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu - takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniach i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnień.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, działalność polegająca na tworzeniu wzorów użytkowych ….spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Jak wynika z art. 30ca ust. 3 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie z kolei do treści art. 30ca ust. 4 ww. ustawy:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b) * 1,3

a+b+c+d,

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a -prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b -nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c -nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d -nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 ww. ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Stosownie do art. 30ca ust. 11 ww. ustawy:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 ww. ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Wobec powyższego wskazać należy, że kwalifikowane IP to prawo własności spełniające łącznie trzy warunki:

·zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez Niego działalności badawczo-rozwojowej;

·należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

·podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw.

Stosownie do punktu 92 Objaśnień podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własność intelektualnej – IP BOX, dla celów zastosowania preferencyjnego opodatkowania zgodnie z przepisami o IP BOX za moment rozpoczęcia ochrony prawnej uznaje się datę wskazaną przez właściwy organ udzielający ochrony prawnej lub moment, w którym podatnik spełnił warunki formalne lub nabył prawo ochronne z mocy prawa zgodnie z postanowieniami właściwych ustaw.

Odnosząc się do kwestii ochrony prawnej kwalifikowanego IP wskazać należy, że zasady przyznawania ochrony prawnej dla poszczególnych kategorii praw własności wynikają z postanowień właściwych ustaw. W zależności od rodzaju prawa własności obowiązują określone krajowe procedury ubiegania się o ochronę.

Wskazał Pan we wniosku, że zamierza skorzystać z preferencyjnego opodatkowania w związku z uzyskiwaniem dochodów z tytułu przeniesienia (sprzedaży) prawa ochronnego na wzór użytkowy.

Jak już wyżej wskazano jednym z kwalifikowanych praw własności intelektualnej jest prawo ochronne na wzór użytkowy.

I tak zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1170), ilekroć w ustawie jest mowa o:

projektach wynalazczych - rozumie się przez to wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, topografie układów scalonych i projekty racjonalizatorskie.

Natomiast art. 4 ust. 1 i 2 ustawy stanowi:

Jeżeli umowa międzynarodowa lub przepisy prawa Unii Europejskiej obowiązujące bezpośrednio w krajach członkowskich określają szczególny tryb udzielania ochrony na wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne lub topografie układów scalonych, w sprawach nieuregulowanych w tej umowie lub w tych przepisach albo pozostawionych w kompetencji organów krajowych przepisy ustawy stosuje się odpowiednio.

Umowa międzynarodowa lub przepisy, o których mowa w ust. 1, rozstrzygają w szczególności o tym, w jakim języku lub jakiej formie jest prowadzone postępowanie związane z udzielaniem ochrony i w jakim języku lub jakiej formie sporządza się dokumentację zgłoszeń wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych.

W myśl art. 8 ust. 1 omawianej ustawy:

na warunkach określonych w ustawie twórcy wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego oraz topografii układu scalonego przysługuje prawo do:

1) uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji;

2) wynagrodzenia;

3) wymieniania go jako twórcy w opisach, rejestrach oraz w innych dokumentach i publikacjach.

Stosownie natomiast do art. 11 ust. 1 -5 ustawy Prawo własności przemysłowej:

Prawo do uzyskania patentu na wynalazek albo prawa ochronnego na wzór użytkowy, jak również prawa z rejestracji wzoru przemysłowego przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, twórcy.

Współtwórcom wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego uprawnienie do uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji przysługuje wspólnie.

W razie dokonania wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego w wyniku wykonywania przez twórcę obowiązków ze stosunku pracy albo z realizacji innej umowy, prawo, o którym mowa w ust. 1, przysługuje pracodawcy lub zamawiającemu, chyba że strony ustaliły inaczej.

W umowie pomiędzy przedsiębiorcami może być określony podmiot, któremu przysługiwać będą prawa, o których mowa w ust. 1, w razie dokonania wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego w związku z wykonywaniem tej umowy.

W razie dokonania wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego przez twórcę przy pomocy przedsiębiorcy, przedsiębiorca ten może korzystać z tego wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego we własnym zakresie. W umowie o udzielenie pomocy strony mogą ustalić, że przedsiębiorcy przysługuje w całości lub części prawo, o którym mowa w ust. 1.

Zgodnie z treścią art. 20 ww. ustawy:

Twórca wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego uprawniony do uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji może przenieść to prawo nieodpłatnie lub za uzgodnioną zapłatą na rzecz przedsiębiorcy albo przekazać mu wynalazek, wzór użytkowy albo wzór przemysłowy do korzystania.

Wzór użytkowy został zdefiniowany w art. 94 ust. 1-2 ww. ustawy:

Wzorem użytkowym jest nowe i nadające się do przemysłowego zastosowania rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu o trwałej postaci albo przedmiotu składającego się ze związanych ze sobą funkcjonalnie części o trwałej postaci.

Wymóg postaci przedmiotu uważa się za zachowany także wówczas, gdy wytwór według wzoru użytkowego zdefiniowany jest przestrzennie przez powtarzalne elementy o stałym stosunku rozmiarów.

W myśl art. 95 ust. 1-3 ustawy:

Na wzór użytkowy może być udzielone prawo ochronne.

Przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego korzystania ze wzoru użytkowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Czas trwania prawa ochronnego wynosi dziesięć lat od daty dokonania zgłoszenia wzoru użytkowego w Urzędzie Patentowym.

Natomiast zgodnie z art. 96 ustawy:

Zakres przedmiotowy prawa ochronnego określają zastrzeżenia ochronne zawarte w opisie ochronnym wzoru użytkowego.

Zgodnie z art. 98 ustawy:

Udzielone prawa ochronne na wzory użytkowe podlegają wpisowi do rejestru wzorów użytkowych.

W myśl art. 99 ust. 1-2 ww. ustawy:

Udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy stwierdza się przez wydanie świadectwa ochronnego.

Częścią składową świadectwa ochronnego jest opis ochronny wzoru użytkowego obejmujący opis tego wzoru, zastrzeżenia ochronne i rysunki. Opis ochronny wzoru użytkowego jest udostępniany osobom trzecim i podlega rozpowszechnianiu przez Urząd Patentowy.

Wskazać należy, że w całym okresie stosowania preferencyjnego opodatkowania zgodnie z przepisami o IP BOX kwalifikowane IP musi podlegać ochronie prawnej udzielonej zgodnie z postanowieniami właściwych ustaw. Oznacza to, że w momencie ustania ochrony podatnik traci prawo do korzystania z preferencyjnego opodatkowania zgodnie z przepisami o IP BOX w stosunku do tego kwalifikowanego IP.

Jednakże stosownie do art. 30ca ust. 12 ustawy:

Przepisy ust. 1-11 stosuje się odpowiednio do ekspektatywy uzyskania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w związku ze zgłoszeniem lub złożeniem wniosku o uzyskanie takiego prawa ochronnego do właściwego organu, od dnia zgłoszenia lub złożenia wniosku.

Wyjaśnienia dotyczące tej kwestii znajdują się w wyżej wskazanych Objaśnieniach podatkowych w punktach 98-100.

Wskazać należy, że zgodnie z ww. punktem 98 objaśnień podatkowych ekspektatywa uzyskania kwalifikowanego IP oznacza okres oczekiwania na przyznanie ochrony, rozpoczynający się w momencie zgłoszenia lub złożenia wniosku o uzyskanie ochrony dla prawa własności intelektualnej. Z uwagi na długotrwałość niektórych procedur przyznawania ochrony ustawodawca dopuszcza możliwość warunkowego korzystania z preferencyjnego opodatkowania na podstawie art. 30ca ust. 12 ustawy o PIT. Ekspektatywa uzyskania kwalifikowanego IP jest okresem oczekiwania na przyznanie ochrony prawnej. Po złożeniu odpowiednich dokumentów lub dokonaniu zgłoszenia wnioskodawca oczekuje na pozytywną decyzję odpowiedniego organu. Preferencyjne 5% opodatkowanie zgodnie z przepisami o IP Box można stosować już od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o uzyskanie prawa ochronnego dla danego prawa własności intelektualnej. Oznacza to, że w zeznaniu rocznym, a dokładnie za okres pomiędzy dokonaniem zgłoszenia lub złożeniem wniosku o uzyskanie ochrony, a pozytywną jego weryfikacją przez odpowiedni organ, możliwe będzie obliczanie kwalifikowanego dochodu oraz stosowanie preferencyjnej 5% stawki podatkowej (pkt 99).

Zgodnie natomiast z pkt 100 Objaśnień podatkowych w przypadku wycofania zgłoszenia lub wniosku, odmowy udzielenia prawa ochronnego, odrzucenia zgłoszenia lub odrzucenia wniosku o rejestrację należy opodatkować dochód na zasadach na jakich byłby opodatkowany bez zastosowania preferencyjnego 5% opodatkowania, zgodnie z przepisami o IP Box. Zapłacony podatek (przy zastosowaniu preferencyjnej 5% stawki podatkowej) odlicza się od podatku obliczonego na zasadach ogólnych (przy zastosowaniu stawek 18% i 32% lub 19% w PIT). Zatem podatnik jest zobowiązany jedynie wyrównać różnicę pomiędzy podatkiem do zapłaty obliczonym przy zastosowaniu preferencyjnego 5% opodatkowania, a kwotą wynikającą z opodatkowania na zasadach ogólnych.

Należy także wskazać, że powyższe regulacje polegają na preferencyjnym opodatkowaniu 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z praw własności intelektualnej, których podatnik jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i które są chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Należy podkreślić, że stosowanie ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) stanowić może dla podatnika prawo, a nie obowiązek. W sytuacji posiadania przez podatnika ochrony prawnej dotyczącej kwalifikowanego prawa własności intelektualnej podatnik ma możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, jak wyżej wskazano podatnik może skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację.

Wyjaśniając kwestię czy chcąc zapewnić ochronę dla swojego nowego rozwiązania/wzoru użytkowego złożył Pan zgłoszenie (wniosek) dotyczące tego rozwiązania do rejestracji przez Urząd Patentowy RP jako wzór użytkowy wyjaśnił Pan, że nie złożył zgłoszenia do rejestracji w Urzędzie Patentowym. Wskazał Pan, że nie zgłasza do Urzędu Patentowego innowacyjnych rozwiązań a odsprzedaje to prawo Klientom wraz z Pana pracą projektową, którzy następnie zgłaszają to sami ze swoim projektem, który Pan dla Nich wykonuje, zatem przenosi Pan na Zamawiającego wszelkie prawa autorskie do wykonanych przez siebie projektów i tym samym nie posiada Pan prawa ochronnego na wzór użytkowy.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym sprawy, stwierdzić należy, że nie posiada Pan kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci prawa ochronnego na wzór użytkowy w odniesieniu do tworzonych…, o którym mowa w przepisie art. 30ca ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skoro nie posiada Pan takiego prawa, tym samym nie może dojść do jego zbycia i uzyskania z tego tytułu dochodu w myśl art. 30ca ust. 7 pkt 2 ww. ustawy.

W rozpatrywanej sprawie nie mają również zastosowania postanowienia art. 30ca ust. 12 dotyczące ekspektatywy uzyskania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej z uwagi na fakt, że nie wystąpił Pan ze zgłoszeniem o uzyskanie takiego prawa ochronnego do właściwego organu.

Reasumując - mając na uwadze przywołane przepisy oraz zaprezentowany przez Pana opis sprawy, stwierdzić należy, że nie przysługuje Panu prawo do opodatkowania dochodów uzyskanych w latach 2019-2021 (kiedy był Pan opodatkowany na zasadach ogólnych), preferencyjną stawką 5%, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto wskazać należy, że preferencja IP BOX jest zawarta w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast nie ma jej w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.). W konsekwencji, preferencją IP BOX nie są objęte osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Oznacza to, że z preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP BOX nie mogą skorzystać podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zatem od momentu, kiedy jest Pan opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym (tj. od 2022 r.) nie przysługuje Panu ulga IP Box, bowiem jak wskazano powyżej obowiązujące przepisy prawa podatkowego nie przewidują takiej ulgi w stosunku do podatników opodatkowanych tą formą.

Wobec powyższego, Pana stanowisko w części dotyczącej uznania działalności polegającej na tworzeniu wzorów użytkowych …za działalność badawczo-rozwojową należało uznać za prawidłowe, natomiast w części dotyczącej możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX), należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Organ podkreśla, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację indywidualną w trybie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383), opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe będzie się różnił/różniło od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pana w zakresie przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym,
  • zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnegow…..

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00