Artykuł
Czy suplementy diety produkowane z dodatkiem alkoholu podlegają akcyzie
Produkowane suplementy diety niejednokrotnie mają w swoim składzie alkohol etylowy. Wówczas pojawiają się wątpliwości, czy ich produkcja nie powoduje obowiązków akcyzowych. Należy jednak pamiętać, że ewentualna akcyza dotyczy nie samych suplementów, ale zawartego w nich alkoholu etylowego, jeżeli jest go powyżej 1,2% objętości. Wówczas podmioty wykorzystujące alkohol etylowy do produkcji suplementów mogą być obowiązane do rozliczenia z tego tytułu akcyzy.
Specyfiką opodatkowania podatkiem akcyzowym jest m.in. to, że akcyzą objęty jest nie tylko alkohol etylowy w postaci płynu lub napoju (np. wódka, wino czy piwo), ale również alkohol etylowy zawarty w innych wyrobach, jeżeli jego ilość w takim produkcie przekracza 1,2% (art. 93 ust. 1 pkt 1 ustawy akcyzowej). Nie jest zatem ważne, że sam produkt nie jest wyrobem akcyzowym (np. perfumy czy pralinki czekoladowe), gdyż akcyzą opodatkowana jest pewna konkretna składowa tego produktu, tj. zawarty w nim alkohol etylowy.
Jedną z grup produktów, w których jest alkohol etylowy, są suplementy diety, dlatego pojawiają się wątpliwości, czy ich produkcja nie rodzi jakichś obowiązków akcyzowych.
Pamiętając o zastrzeżeniu, że ewentualna akcyza dotyczy nie samych suplementów, ale zawartego w nich alkoholu etylowego (jeżeli jest go powyżej 1,2% objętości), musimy sobie w każdym przypadku odpowiedzieć na dwa pytania, aby ustalić zakres ewentualnych obowiązków akcyzowych:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right