Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-12-20
Data publikacji: 2023-12-20

Czas pracy w 2024 r. - praktyczne wskazówki dla pracodawcy

W 2024 r. będziemy pracować 251 dni. Wymiar czasu pracy wyniesie 2008 godzin, czyli o 8 godzin więcej niż w 2023 r.  W styczniu wypada również jedno święto obniżające wymiar czasu pracy o 8 godzin. Pracodawca będzie musiał wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny za 6 stycznia 2024 r.

Czas pracy 2024. Planowanie, rozliczanie i ewidencja  >>>

Obowiązki pracodawcy na przełomie 2023/2024 roku >>>

Wymiar czasu pracy to liczba godzin, którą pracodawca, z jednej strony, powinien, a z drugiej strony – może zaplanować pracownikowi do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym.

Wymiar czasu pracy nie zależy od systemu czasu pracy lub rozkładu czasu pracy, w jakim pracownik wykonuje swoje obowiązki. Nie zależy również od stałego rozkładu czy ustalonego dla pracownika harmonogramu czasu pracy. Bez względu bowiem na system czasu pracy oraz na dni i godziny, w jakich pracownik wykonuje pracę – każdy ma taki sam wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Prawidłowe rozplanowanie czasu pracy – zarówno w ramach stałego rozkładu, jak i zmiennych harmonogramów czasu pracy – zawsze powinno się zaczynać od prawidłowego ustalenia wymiaru.

Ważne

Bez względu na system i rozkład czasu pracy wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym jest taki sam dla każdego pracownika.

Jak obliczyć wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy, bez względu na to, w jakim systemie czasu pracy pracownik jest zatrudniony oraz w jakich dniach tygodnia pracuje, ustalamy zawsze w taki sam sposób:

Krok 1. Mnożymy 40 godzin przez pełne tygodnie pracy (pełne tygodnie pracy to 7 kolejnych dni, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego),

Krok 2. Dodajemy iloczyn 8 godzin i dni „wystających” poza pełne tygodnie pracy, przypadających od poniedziałku do piątku,

Krok 3. Odejmujemy iloczyn 8 godzin i świąt przypadających od poniedziałku do soboty (jedynie święta przypadające w niedzielę nie obniżają wymiaru czasu pracy).

Przykład

Wymiar czasu pracy obowiązujący w sierpniu 2024 r. dla pracownika zatrudnionego w miesięcznym okresie rozliczeniowym ustalamy następująco:

Krok 1. Obliczamy czas pracy w pełnych tygodniach pracy

40 godzin × 4 tygodnie pracy (tygodnie pracy przypadają od 1 do 7, od 8 do 14, od 15 do 21 oraz od 22 do 28 sierpnia) = 160 godzin.

Krok 2. Dodajemy czas pracy w dniach „wystających” poza pełne tygodnie pracy

160 godzin + 8 godzin × 2 dni wystające przypadające od poniedziałku do piątku (29–30 sierpnia, 31 sierpnia jest dniem wystającym, jednakże nie przypada w dniach od poniedziałku do piątku) = 176 godzin.

Krok 3. Odejmujemy 8 godzin za każde święto przypadające od poniedziałku do soboty

176 godzin – 8 godzin × 1 dzień świąteczny przypadające od poniedziałku do soboty (15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) = 168 godzin.

Wymiar czasu pracy w sierpniu 2024 r. wyniesie 168 godzin.

Planując pracę w miesięcznym okresie rozliczeniowym, należy pamiętać, że nie wolno zaplanować jej więcej, niż to wynika z wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym miesiącu, oraz nie mniej, choć ten drugi przypadek jest co do zasady dopuszczalny, jednakże pracodawca, mimo niedopracowania przez pracownika czasu pracy, będzie musiał zapłacić mu wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar.

Ważne

Pracodawca nie może planować pracownikowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Obliczając wymiar czasu pracy należy pamiętać, że ustala się go zawsze dla pełnego okresu rozliczeniowego, nie zaś dla poszczególnych miesięcy. Oznacza to zatem, że w przypadku pracownika zatrudnionego w miesięcznym okresie rozliczeniowym ustala się wymiar na każdy miesiąc z osobna, w przypadku zaś pracownika, który pracuje w okresie rozliczeniowym dłuższym niż miesięczny – wymiar ustala się dla całego tego okresu, nie zaś dla jego poszczególnych miesięcy.

Święto przypadające innego dnia niż niedziela

Dzień wolny dla pracowników za Święto 6 stycznia >>>

Zasadą jest, że święta przypadające w okresie rozliczeniowym obniżają wymiar czasu pracy każdego pracownika o 8 godzin z tytułu każdego z nich. Dlatego też, ustalając wymiar czasu pracy, odejmowaliśmy od niego iloczyn 8 godzin i liczby świąt przypadających w okresie rozliczeniowym. Jedynym wyjątkiem są święta przypadające w niedzielę. O te święta wymiar nigdy nie jest obniżany.

Przepisy nie określają, w jakich konkretnie dniach przysługuje wolne za święto przypadające w sobotę. Należy jedynie pamiętać, że dnia wolnego należy udzielić do końca okresu rozliczeniowego obowiązującego w firmie.

Ważne

Niedopuszczalne jest udzielenie poza okresem rozliczeniowym dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w sobotę.

Oznacza to, że w przypadku 1-miesięcznego okresu rozliczeniowego pracodawca musi oddać dzień wolny do końca tego miesiąca. Bez znaczenia jest, czy dzień ten zostanie udzielony przed świętem wypadającym w sobotę czy po nim.

W 2024 r. święto przypadające w sobotę wystąpi jeden raz – 6 stycznia (Trzech Króli). Święto to obniży wymiar czasu pracy każdego pracownika.

Wymiary czasu pracy w 2024 r.

Miesiąc

Wymiar czasu pracy

3-miesięczny okres rozliczeniowy

12-miesięczny okres rozliczeniowy

Święta wolne od pracy

Styczeń

168 godz.

504 godz.

2008 godz.

1 – Nowy Rok

6 – Święto Trzech Króli

Luty

168 godz.

 

Marzec

168 godz.

31– Wielkanoc

Kwiecień

168 godz.

488 godz.

1 – Wielkanoc 

Maj

160 godz.

1 – Święto Państwowe

3 – Święto Narodowe Trzeciego Maja 

19 – Zielone Świątki

30 – Boże Ciało

Czerwiec

160 godz.

 

Lipiec

184 godz.

520 godz.

 

Sierpień

168 godz.

15 – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wrzesień

168 godz.

 

Październik

184 godz.

496 godz.

 

Listopad

152 godz.

1 – Wszystkich Świętych

11 – Narodowe Święto Niepodległości

Grudzień

160 godz.

25–26 – Boże Narodzenie

 

Czytaj więcej: Ustalanie wymiaru czasu pracy w 2024 r.>>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00