Artykuł
Obowiązki pracodawcy na przełomie 2023/2024 roku
Przełom roku dla osób zajmujących się zagadnieniami z obszaru kadr i płac wiąże się najczęściej z określonymi obowiązkami. W szczególności dotyczy to obowiązków w zakresie zasiłków z ubezpieczenia społecznego, konieczności skorygowania rocznego odpisu na zfśs, sporządzenia planu urlopów wypoczynkowych czy przygotowania oraz wysyłki deklaracji PIT-4R i informacji podatkowych PIT-11.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze obowiązki pracodawcy na przełomie 2023/2024 roku.
Ustalanie statusu płatnika zasiłków z ubezpieczenia społecznego
Do wypłaty świadczeń rehabilitacyjnych oraz zasiłków z ubezpieczenia społecznego należnych w razie choroby, opieki i macierzyństwa w danym roku kalendarzowym zobligowani są pracodawcy zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób:
według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku lub
według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia – jeśli na 30 listopada poprzedniego roku nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego.
Niespełnianie powyższego warunku sprawia, że płatnikiem wspomnianych świadczeń w danym roku kalendarzowym jest bezpośrednio ZUS.
Uwzględnianie przedstawionej reguły prowadzi niejednokrotnie do utraty lub nabycia od nowego roku statusu płatnika zasiłków.
Tabela 1. Okoliczności utraty lub zyskania w 2024 r. statusu przez pracodawcę płatnika zasiłków z ubezpieczenia społecznego
Nabycie statusu płatnika zasiłków | Utrata statusu płatnika zasiłków |
Jeśli zakład pracy w 2023 r. nie był uprawniony do wypłaty zasiłków, ale na dzień 30 listopada 2023 r. zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego już więcej niż 20 osób, wówczas jest zobowiązany do wypłaty zasiłków w kolejnym roku, tj. w 2024 r. Z tym jednak zastrzeżeniem, że podejmie wypłatę jedynie tych zasiłków, do których prawo powstanie w 2024 r. Jeśli w opisanej sytuacji ZUS wypłaca zasiłek z ubezpieczenia społecznego dla pracownika, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby jeszcze w 2023 r., to organ ten będzie kontynuował wypłatę świadczenia odpowiednio do: |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right